Αξίζει τον κόπο?

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

<<Άμα θυμώνει αμέσως αντιλαμβανόμαστε πόσο μικροί είμαστε>>

ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΤΟ :| :D

ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΕ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!

ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑΙ.....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΜΕ....ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΜΑΘΑΝ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΩΡΑ.......ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΣΑΚΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ..ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΑΞΙΖΕΙ.....ΕΙΝΑΙ Η ΓΑΛΗΝΗ ΜΑΣ Η ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΜΑΣ Η ΗΡΕΜΙΑ Η ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΜΑΣ....Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΕ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.....ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΕ ΔΡΑΚΑΕΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΙΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.....ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.....ΜΑΣ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΓΗ ΤΟΥΤΗ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ!

ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΝ ΝΑΙ....ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ....ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΖΕΡΟΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΣΙΜΕΝΤΟΥ...ΤΗΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ΤΑΒΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΦΕ....ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΙΣΟΥΝ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΝ ΦΙΛΕ....ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΦΑΝΙΣΟΥΝ......

<<Κρίμα και έχουμε και παιδιά…Τι σόι χώρα θα τους παραδώσουμε???>>

ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
elcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:26

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από elcos »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΠΑΝΙΑ ΓΡΑΦΩ ΕΙΜΑΙ 36ΧΡΟΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΛΟ ΠΕΡΣΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΕΡΔΙΚΙ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΤΖΙΚΛΕΣ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΑΣΣΑ .
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΔΚΙΑΛΕΑΝ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ´´Εν μιτσιν τουτος ο περτικος αειστον να παεϊ ¨
´´Ρε εν λαινα τουτη μεν την παιξεις εν καταβαρη εν να γεννησεϊ¨
´´Ατε εφυαμεν επιασαμεν τις εικοσι τζικλουες μας τιν αλλη κυριακην παλ娨¨
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΠΑΕΙΣ ΤΖΙΑΙ ΤΡΩΕΙΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΣΟΥ ΑΔΙΚΑ ΤΖΙΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΞΟΔΑ
ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΕ ΠΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΡΟΔΚΙΑΝ ΤΖΙΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΣΤΩ ΤΖΙΑΙ ΕΝΑ ΠΕΡΤΙΚΟΝ ΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ........................
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ......................
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από MARIOSE »

Όπως τα λέτε είναι παιδιά. Γιατρέ μου τούτον που είπες είναι σίουρον. Σόλωνα συμφωνώ απόλυτα φίλε μου, η έλλειψη της επαφής με τη φύση είναι ότι χειρότερο, αρρωστά το μυαλό και το κορμί και η ψυχή τα ακολουθεί.

Φίλε Elcos είσαι από τα πρώτα άτομα που επικοινώνησα μαζί τους μόλις γνώρισα το φόρουμ (σου είχα στείλει πμ για το όπλο σου Beretta αν θυμάσαι). Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που σκέφτονται το ίδιο σαν εμένα. Την περασμένη Κυριακή άκουα ένα πέρτικο να κακκαρίζει την ώρα που καθόμουν στις φάσσες και ένιωθα μια μεγάλη ευχαρίστηση. Έλεγα πόσο έξυπνα έχουν γίνει κάποια πουλιά για να μπορούν να επιβιώνουν σε τούτη τη χώρα. Ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που δεν θέλω ούτε να σηκώσω το όπλο και να πυροβολήσω.
andreas78

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από andreas78 »

Μάριε μου, μπράβο σου για τον χαρακτήρα που δείχνεις να έχεις ή καλύτερα μπράβο σε αυτόν που σου τον μετέφερε.
Μπράβο επίσης σε όλους τους υπόλοιπους για τα λόγια τους αλλα και στον φίλο Elcos.

Η κατάντια στην οποία βρισκόμαστε, οφείλεται στην απουσία μας απο τα κοινά, σε ολα τα κοινωνικά σύνολα στην Κυπρο, οι "αρμόδιοι" μας εχουν κάνει ζόμπι που απλά υπάρχουμε μόνο και μόνο για να αναπνέουμε και να μπορούν οι ίδιοι να ζουν παρασιτικά απο εμάς.
Έτσι και εμείς οι "κυνηγοί" αυτή τη στιγμή ζούμε και λειτουργούμε παρασιτικά πάνω στο θηραματικό πλούτο και γενικά στην φύση, έτσι μάθαμε αφου έτσι λειτουργεί και το συστημα πάνω απο εμάς, παρασιτικά δηλαδή προς εμάς.!!!!

Εάν εξ αρχής είχαμε επαφή που άρμοζε απο έναν κυνηγο, προς την φύση, να βλέπαμε πως,πόσο και γιατί γεννιουνται, μεγαλώνουν, επιβιώνουν, τρέφονται τα θηραματα, πόσο δύσκολο ειναι να κρατηθούν ζωντανοί καποιοι μητρικοι πληθυσμοί, θα λειτουργούσαμε πέρα για πέρα αντίθετα απο το πως λειτουργούμε τώρα. Εάν βλέπαμε εξ αρχής το κυνήγι στο σύνολο του και δεν το διαχωριζαμε με βαση τις προσωπικές μας προτιμήσεις, εάν δεν αρεσκομασταν στο να αφήνουμε άλλους να αποφασίζουν για εμάς, εάν δεν λέγαμε παντα και σε ολα " ζαμαν φού" τώρα τα πράγματα θα ηταν αλλιώς.

Φταίμε εμείς δηλαδή..??
Οχι δεν φταίμε εμείς, φταίνε αυτοί που θεωρούν την φύση και τα θηραματα φέουδο τους και παραγνωρίζουν ότι αυτα ανοίξουν σε όλους τους πολίτες, φταίνε αυτοί που για προσωπικούς λόγους και συμφέροντα άφησαν την κατάσταση να φτάσει εδώ και μάλιστα λαμβάνοντας μερος στην λανθασμένη διδασκαλία κυνηγετικής ηθικής και παιδείας.
Φταίνε αυτοί που επιρρίπτουν ευθύνες στην "παράδοση" θεωρώντας τετελεσμένη την παρούσα κατάσταση, αγνοώντας εσκεμμένα ότι η "παράδοση" που αναφέρονται δεν έχει καμία σχέση με την "παράδοση" που οι ίδιοι δίδαξαν.

Πρόσφατα είχα συνάντηση, ανταλλαγής απόψεων με ψηλά ιστάμενους του Ταμείου Θηρας( τους οποίους ευχαριστώ και εκτιμώ για την όλη συζήτηση), μετά απο δυο ολόκληρες ώρες συζήτησης έφυγα απο το γραφείο τους απορημένος για το αν θα υπάρχει κυνηγετικο αύριο, εκ τοτε δεν έχω γράψει στο ιστολόγιο μου τίποτα και δεν ξέρω και τι να γράψω ή καλύτερα, γιατί να γραψω...!!!!
Δεν επιλύθηκε καμία απορία μου με θετική κατάληξη και μάλιστα δεν είχα λογο να θέσω και αλλα ερωτήματα, τα παντα περιτριγυρίζονται γύρο απο τις μεμονωμένες κατοικίες, τα περιβόλια, τα χωράφια και την ΓΑΜΗΜΕΝΗ την παράδοση που δεν ειναι καν παράδοση αφου η ιστορία αλλα λεει και καποιοι την μεταφράζουν οπως τους βολεύει..!!!

Στην αντίπερα όχθη παραγκωνίζεται ενας ολόκληρος φυσικός πλούτος, 45 χιλιάδες κυνηγοί, εκατομμύρια χρήματα σε αγορές κυνηγετικών ειδών, φυσιγγίων, ρουχισμού, κυνηγετικών σκύλων, κυνηγετικών όπλων, εκατομμύρια στις φορολογίες καυσίμων για την μετακίνηση μας στους βιότοπους. Παραγκωνίζονται λοιπόν ολοι αυτοί/ αυτά για χάριν του συμφέροντος κάποιου άσχετου, κάποιου αντικυνηγού, κάποιου Μουχτάρη, κάποιου ιδιοκτήτη μεμονωμένης κατοικίας, κάποιου άσχετου και εγκεφαλικά κενού κυνηγοπατέρα (κυνηγο παπάρα) κ.ο.κ.

Η απουσία υγιές σκεπτόμενων κυνηγών απο τα σημεία λήψης αποφάσεων, έχει με μαθηματική ακρίβεια ως αποτέλεσμα την τοποθέτηση της ταφόπλακας του κυνηγιού και του φυσικού πλούτου, απο ανθρώπους εγκεφαλικά κενούς και άσχετους..!!!!!!
Ενταχθείτε σε Κυν. Συλλόγους, φωνάξτε και απαιτηστε αλλαγή πολιτικής, ζητήστε τους να σας δώσουν προγράμματα, στόχους, όραμα. Η απουσία μας ειναι η συνέχιση της παρούσας κατάστασης.
Άβαταρ μέλους
BAIKAL TEAM
Full Member
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: 26 Οκτ 2015, 19:43

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από BAIKAL TEAM »

MARIOSE έγραψε:Ευχαριστώ λεβέντες. Η αλήθκεια είναι ότι θα ήθελα να γράψω τζιάλλα πολλά για το σύντροφο της ζωής, τον παπά μου, γιατί είναι αυτός που με έμαθε όσα ξέρω τζιαί είναι αυτός που με έκαμε τζίνο που είμαι.

Λαλώ παπά τζιαί κολλούν τα χείλη μου, τα λόγια όμως όπως τζιαί τα γραπτά εν μπορούν να περιγράψουν το τι νιώθω πραγματικά τζιαί έτσι σταματώ.

Χρύσανθε να βάλουμε τον Άριστο να μας δώσει χώρο να μπαίνουν τα τσιαττιστά τζιαί οι ιστορίες μας. Έχει πολλούς που τα καταφέρνουν στο φόρουμ ;)

ΥΓ: Αύριο μεν πάτε στες φάσσες θα πάω μόνος μου με 2 τσέντες...Το παλιοσίερο μάλλον θα μείνει σπίτι... :lol: :lol:

Μαριε μου...δε θα σχολιασω τα οσα ειπες στο πρωτο σου ποστ γιατι το εκαναν τα παιδια πιο πανω...εισαι στο μυαλο του κάθε σωστου κυνηγου...τα λογια σου όμως για τον πατερα σου...με συγκινησαν...γιατι και γω μονον αυτό ειχα συντροφο στο κυνηγι για ολη μου τη ζωη....μονο αυτος με εμαθε οσα ξερω...και μονο αυτος μου χαρισε τοσες αναμνήσεις που κανεις δεν μπορει να μου τις στερησει...ουτε να τις βιωσει για οσες ζωες μπορει να ζησει μεσα στον πλουτο του χρηματος και των ηλικων αγαθων...όταν πεθανε ένα κομματι μου πεθανε...δεν θα ξαναζωντανεψει ποτε...όταν πεθανε...πηγαινα μονος μου κυνηγι και απλα εβλεπα απεναντη μου το ποστο του αδειο και από το βούρκωμα των ματιων μου δεν μπορουσα ουτε τουφεκια να ριξω...ακομα καμμια φορα όταν παω μονος...νομιζω πως θα δω τον καπνο του από τον τσιγαρο να αχνοφαινεται στο ποστο του...πολύ με ρωτάνε γιατι εβαψα το οπλο μαυρο...

Να τον προσεχεις φιλε μου...να τον χαιρεσαι....και να μην αφηνεις ουτε λεπτο να πηγαινει χαμενο όταν εισαι μαζι του...και μην ξεχανεις ένα πραγμα...το να του πεις ένα <<Πατερα σαγαπω>>...δεν χανεται η ανδρεια σου...δεν μαλακώνεις σαν χαρακτήρας...απλα αυτος ξαναγεννιεται και συ στο μελλον δεν θα μετανοιωνεις επειδή ποτε δεν του το ειπες κατάμουτρα παρα μονο το ελεγες μεσα σου...

Μαριε μου νασαι καλα αδερφε για ολα οσα μου ξυπνησες αθελα σου και να σε χαιρεται και ο πατερας σου και ολη σου η οικογενεια...
Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
sanguine tuo...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ευχαριστώ Αντρέα μου για τα καλά και σοφά σου λόγια, να είσαι σίγουρος ότι πιάνουν τόπο τουλάχιστον σε αυτούς που νοιάζονται πραγματικά.

Φίλε Λεωνίδα... τι να σου πω τώρα...έχει 10 λεπτά που προσπαθώ να μην με δουν στο γραφείο ότι κλαίω...Τα λόγια σου χρυσάφι φίλε, το "σ'αγαπώ παπά" θα το πω μόλις τον δω και θα του πω ότι είναι διαταγή της ψυχής μου αλλά και συμβουλή από ένα καλό φίλο.
Είναι η συντροφιά μου στο κυνήγι, στο ψάρεμα, παντού. Με ακολουθά όπως το πιστό σκυλί και όποτε γυρίσω να τον δω χαμογελά. Στα μπλε του μάτια τα βλέπω όλα, τον καθαρό ουρανό, τη θάλασσα, τα πάντα. Η φιγούρα του είναι πάντα στα μάτια μου όταν είναι ανοικτά αλλά και όταν είναι κλειστά. Τι να πρωτοπώ φίλε...Με έχει σημαδέψει τόσο βαθιά που ειλικρινά τον τελευταίο καιρό δεν κοιμάμαι τα βράδια γιατί με αγχώνει το γεγονός ότι πρέπει να αποδεχτώ πως κάποια στιγμή θα μείνω μόνος...
Θέλω αλλά εν μπορώ να γράψω κάτι άλλο...τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό που νιώθω...

Φίλε μου σε ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πανίκο μου σε ευχαριστώ φίλε, το ίδιο και από εμένα σε εσένα.
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Μαριε το πιο κατω εγραψα το παραμονη της εναρξης..εν ευλογια να εχεις συγκυνηγο το πατερα σου φιλε και οσα εγραψε ο Μπαικαλ πιο πανω με αντιπροσωπευουν απολυτα..παω με το "συνακλικκι" του και τον περτικοδετη στην τζεπη..εν τα δερματινα τα παλια..μες την αποθηκη με τα κυνηγετικα τα ρουχα του ξεχωριστα τις ποινες τους ολα ετοιμα καθε φορα π σαζω τα δικα μου θυμουμαι που εσαζα τα δικα του...


Νυχτωνει Σαββατο παραμονης της εναρξης ομως κατι λειπει..οπλο εχω χαρτουτσιες εχω αρβυλα εχω ρουχα εχω σκυλλους εχω αυτοκινητο εχω ολα ετοιμα ομως παλε κατι μου λειπει..ετσι μερες μου εμαθες να τις γιορταζω εμυριζε το σπιτι θρουμπι και πευκο ηταν πολλα διαφορετικα..η σουππα τη νυχτα κ το πρωι ειχαν αλλη γευση..να περιμενω στην βεραντα τον Δημητρη να φανει τους σκυλλους ετοιμους να περιμενουν το ανοιγμα της καςχιας τον καθε θειο να τον καλημεριζεις ξεχωριστα τα πηραγματα μεταξυ μας..εφυες κ σταματησαν ολα..συνεχιζω να βγαινω στο βουνο γιατι ετσι με εμαθες εφαα τοσες φωνες και ξυλο για να ερχομαι μαζι σου βουρκατορας..ενοχλαμε που εν εισαι δαμε εστω να περπατησουμε 100 μετρα μαζι κ ας σταματησεις μετα να αναψεις τα καρβουνα κ να με περιμενεις..
Οσοι κυνηγατε με τον Πατερα σας ειστε ευλογημενοι οσο ιδιοτροποι και να ειναι να τους περνετε μαζι σας..οση χαρα καμναμε εμεις βουρκατορες τοτε αλλη τοση καμνουν κεινοι τωρα..
Καλη εναρξη να εχετε ολοι με ασφαλεια να πατε πισω στα σπιτια σας με τα σκυλια σας..

Τελικα ρε φιλε το ερωτημα απαντηθηκε...;αξιζει το κοπο..; :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από MARIOSE »

Μιχάλη μου πάλε εσυγκίνησες με. Βεβαίως και αξίζει τον κόπο φίλε! Το ίδιο θα μας πουν και εκείνοι αν τους ρωτήσουμε. Το να πηγαίνεις εκεί που σε έμαθε είναι σαν να τον τιμάς, σαν να του ανάβεις το καντήλι.
Άφησε τους άλλους να κάμνουν κρεατοσυλλογή και καταστροφή, εμάς η ευχαρίστηση είναι αλλού.

Ευλογημένοι είναι εκείνι που μπορούν να χαίρονται και να ευχαριστιώνται με τα λίγα και που μπορούν να αντιληφθούν ποιά είναι η ουσία όλη.

Ευχαριστώ λεβέντες που μοιραστήκετε μαζί μου τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας. Τιμή μου.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Αξίζει τον κόπο?

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Με έχει σημαδέψει τόσο βαθιά που ειλικρινά τον τελευταίο καιρό δεν κοιμάμαι τα βράδια γιατί με αγχώνει το γεγονός ότι πρέπει να αποδεχτώ πως κάποια στιγμή θα μείνω μόνος...
Τι ειπες φιλε Μαριε.....

Ζωγραφισες με τις λεξεις στο πρωτο σου ποστ.....αλλα αυτο που ειπες πιο πανω....απο τοτε που ωριμασα και εβαλα ''νου'' ξαπλωνω και εγω τα βραδυα και βουρκωνουν τα ματια μου μονο στη σκεψη οτι καποτε ο δασκαλος μου ο καλυτερος μου φιλος...θα με αφησει μονο. Μαζι στο κυνηγι, μαζι στα αμπελια, μαζι στο ποδοσφαιρο, μαζι στα εκπαιδευτικα, μαζι στις χειρονακτικες εργασιες του σπιτιου, μαζι στις ελιες, μαζι στα ξυλα, πρωτος μου συνοδηγος στα πρωτα μου χωματινα χιλιομετρα πισω απο το τιμονι. Πρωτος σε ολα. Απο τοτε που 8υμαμαι τον ευατο μου, περπατουμε μαζι στο κυνηγι. Στην αρχη βουρκατορας και σημερα πλεον συγκυνηγοι εδω και 17 χρονια. Πατερας.....μεγαλη λεξη φιλε....και μεγαλο κεφαλαιο στη ζωη μου. Eυχομαι σε ολους οσους κυνηγουν με τους πατερες τους να κυνηγουν για ακομα 100 χρονια.


Φιλε ΕLCOS γραφε και εσυ πιο συχνα......andreas78 η αξια σου ειναι ηδη αποδεδειγμενη σε αυτο το φορουμ, φιλε Baikal σε αλλο τοπικ εγραψα οτι το αξιζε η επιστροφη σου.....Μαριε εμεινα ετσι :shock: :o

τα λογια ολων σας με βρισκουν απολυτος συμφωνο.

Αλλα το θεμα που ανοιξατε με τους πατεραδες....ηρθα πριν λιγο δουλεια και με αγγιξατε πραγματικα με τα λεγομενα σας. Μερικες φορες κοιταζω το γιο μου στα ματια.....και πραγματικα χανομαι στο βλεμμα του. ΣΒΗΝΩ χωρις να λεω τπτ και σκεφτομαι....φοβαμαι....εγω θα τα καταφερω οπως τον δικο μου πατερα?? Ετσι με κοιταζε και εμενα οταν ημουν μικρος...ειμαι σιγουρος. Τωρα ομως εχει ερθει η δικη μου η σειρα....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”