Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από admin »

Ενώ ήμουν στην Λευκωσία κοντά στο μεσημέρι χθές είδα αυτά τα πουλιά να βόσκουνε κοντά σε μια οικοδομή ....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από Dimitris »

:shock: Όι μανα μου... Έχει κοντά καμιά λίμνη ή κανένα ποταμό;
Το πιο πιθανόν, και επειδή έχει οικοδομή που χτίζεται, πρέπει να είναι πελεκάνοι :lol: :lol:
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από Anthimos »

admin έγραψε:Ενώ ήμουν στην Λευκωσία κοντά στο μεσημέρι χθές είδα αυτά τα πουλιά να βόσκουνε κοντά σε μια οικοδομή ....

Φιλε βλέπω τα κάθε ημερα ..4 πουλια γυριζουν Βιομηχανικη Νησου , Τσερι , Λατσια
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

καθε πρωι εδω και χρονια περνανε πανω απο τη δουλεια μου 4-5.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παιδιά τα πουλιά αυτά είναι κάθε χρόνο στη Λευκωσία και τα βλέπω αρκετά συχνά μέσα σε οικόπεδα στην πόλη. Τα τελευταία χρόνια τα βλέπω πιο συχνά. Νομίζω ονομάζονται "γελαδάρης".
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από savvis25 »

Μάλλον αυτός πρέπει να είναι:

Εικόνα

Εικόνα

https://www.katakali.net/drupal/pelargo ... rotsiknias
Αργυροτσικνιάς (Egretta alba)
Είναι μεγαλόσωμος, κατάλευκος ερωδιός με κίτρινο μακρύ ράμφος. Μοιάζει πολύ με τον Λευκοτσικνιά μόνο που διαφέρει από αυτόν στο μέγεθος του σώματος και στο χρώμα του ράμφους και των δακτύλων (ο Λευκοτσικνιάς είναι πολύ μικρότερος κι έχει μαύρο ράμφος και κίτρινα δάκτυλα).
Περιγραφή: Μήκος σώματος: 85 – 102 εκατοστά, άνοιγμα φτερούγων: 140-170 εκατοστά. Κατάλευκος, μοιάζει με τον Λευκοτσικνιά αλλά είναι πολύ μεγαλύτερος. Έχει
αναλογικά μακρύ και λεπτό λαιμό, κίτρινο ράμφος, λίγο μαύρο στο άκρο το καλοκαίρι. Πόδια και δάκτυλα μαυροπράσινα.

Οι περίοδοι μετανάστευσής του είναι από μέσα Φεβρουαρίου μέχρι τέλη Απριλίου (κύρια μετανάστευση: το μήνα Μάρτιο), καθώς και από αρχές Ιουλίου μέχρι, περίπου, μέσα Νοεμβρίου (κυρίως : μέσα Σεπτεμβρίου - μέσα Νοεμβρίου). Η περίοδος κατά την οποία
γεννάει τα αυγά του είναι από αρχές Απριλίου μέχρι μέσα Ιουνίου (κυρίως: μέσα Απριλίου - τέλη Μαΐου) ενώ παρατηρούνται νεοσσοί από αρχές Μαΐου μέχρι μέσα
Αυγούστου (κυρίως: μέσα Μαΐου - μέσα Ιουλίου).

Βιότοπος: Εκτεταμένοι υγρότοποι και παρόχθια τμήματα γλυκών νερών. Διατρέφεται σε υγρά ή και ξηρά λιβάδια, έλη, βάλτους, εποχιακές μικρές λίμνες και όχθες ποταμών, ρεμάτων, καναλιών και λιμνών. Το χειμώνα τον συναντάμε σε ρηχά νερά εκβολών ή και παράκτια. Κουρνιάζει σε αλμυρίκια.
Είναι κοσμοπολίτικο είδος. Ωστόσο, παντού είναι ολιγάριθμο. Φωλιάζει σε δύο-τρεις αποικίες σε Πρέσπα και Κερκίνη (31-42 ζευγάρια).

Τροφή: Κατά την υγρή περίοδο τρέφεται κυρίως με ψάρια και υδρόβια έντομα ενώ κατά την ξηρή κυρίως με μικρά θηλαστικά, έντομα και, σε λιγότερη κλίμακα, σαύρες, μαλάκια (σε μερικές περιπτώσεις ακόμη και με μικρά πουλιά).

Καθεστώς προστασίας: Συγκαταλέγεται στα είδη που χρησιμοποιούν τις Σημαντικές Περιοχές για τα Πουλιά (Σ.Π.Π.) για ξεχειμώνιασμα και μετανάστευση. Το Κόκκινο Βιβλίο των Απειλούμενων Σπονδυλόζωων της Ελλάδας τον αναφέρει ως ιδιαίτερα προστατευόμενο είδος. Ιδιαίτερη απειλή για τον Αργυροτσικνιά αποτελεί το κυνήγι στις περιοχές διαχείμασής του.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από Γιατρός »

Το μέγα Κυπριακό ερώτημα είναι ...
Πάστα κάρβουνα τρώεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε Σάββα νομίζω πως είναι γελαδάρης (ακόμα ένα είδος ερωδιού από τα 10 στην οικογένεια) για τους πιο κάτω λόγους:

"...Βιότοπος: Σε αντίθεση με άλλους ερωδιούς, ο Γελαδάρης δεν είναι στενά συνδεδεμένος με το νερό. Κυνηγάει επίσης σε μέρη μακριά από το νερό, σε χωράφια και λιβάδια διάφορα έντομα..."

"...Οι Γελαδάρηδες είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και δραστηριοποιούνται κατά τη διάρκεια της ημέρας. Συνήθως θα τους δούμε σε μικρές ομάδες σε αναζήτηση της τροφής, η ομαδικότητα αυξάνει την αποτελεσματικότητα της αναζήτησης τροφής..."
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από savvis25 »

Έτσι νόμιζα και εγώ στην αρχή μέχρι που ξανακοίταξα τις φωτογραφίες που με έβαλαν σε αμφιβολία.
Ξέρω αρκετά περί της συγκεκριμένης οικογένειας, γιατί διδάκτηκα θηραματοπονία στο πανεπιστήμιο
https://www.katakali.net/drupal/pelargomorfa/geladaris
Μάλλον ξεγελούν οι φωτογραφίες!! ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΣΙΚΝΙΑΣ(ΕΡΩΔΙΟΣ).

ΓΕΛΑΔΑΡΗΣ
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Όμως σύμφωνα με την περιοχή που θεάθηκαν..... Μάλλον είναι Γελαδάρηδες.
Βιότοπος: Σε αντίθεση με άλλους ερωδιούς, ο Γελαδάρης δεν είναι στενά συνδεδεμένος με το νερό. Κυνηγάει επίσης σε μέρη μακριά από το νερό, σε χωράφια και λιβάδια διάφορα έντομα. Κινείται συχνά ανάμεσα σε κοπάδια με ζώα και συχνά ανεβαίνει στις πλάτες βοοειδών και προβάτων που βόσκουν. Επιπλέον κάνει την εμφάνισή του σε ελώδης περιοχές και κοντά σε υγροτόπους. Επίσης κυνηγάει και διάφορα φυτοφάγα θηλαστικά και κατά την εποχή του οργώματος, θα τον δούμε επίσης να κάνει την εμφάνισή του ακολουθώντας τις φρεσκοοργωμένες αυλακιές των χωραφιών.

Συνήθειες - Αναπαραγωγή: Οι Γελαδάρηδες είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και δραστηριοποιούνται κατά τη διάρκεια της ημέρας. Συνήθως θα τους δούμε σε μικρές ομάδες σε αναζήτηση της τροφής, η ομαδικότητα αυξάνει την αποτελεσματικότητα της αναζήτησης τροφής. Καταλαμβάνει μικρές μεμονωμένες περιοχές για να φωλιάσει και συνήθως ανάμεσα σε άλλα παρυδάτια πουλιά.
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Στην Λευκωσία Μέρα Μεσημέρι

Δημοσίευση από savvis25 »

Παρεπιπτόντως έχω και εγώ φωτογραφία (του 2013 τέτοια εποχή) με γελαδάρη ακριβώς μπροστά στην είσοδο του τμήματος δασών στη Ριζοελιά. 3 μέτρα δίπλα στον κύριο δρόμο όπου κινούνται αυτοκίνητα με ταχύτητα περίπου 80 κμ!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”