Μανιτάρια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Μανιτάρια

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πήγαμε το Σάββατο για μανιτάρια και αντικρύσαμε εικόνες τραγικές...Έβλεπες το βουνό και ενόμιζες ότι επέρασε τρακτέρ...Για όνομα Του Θεού ρε κοπέλια, εν γίνεται σιόρ να είμαστε λλίο πιο πολιτισμένοι?? Εβάλαμε σκοπό να τα ξεράνουμεν ούλλα??

Όσοι εν μπορούν να ψάχνουν χωρίς να τα κάμνουν ούλλα άνω πουκάτω ΝΑ ΜΕΝ ΞΑΝΑΠΑΝ τζιαί να τα αφήνουν σε εμάς που μπορούμε...
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

MARIOSE έγραψε:Πήγαμε το Σάββατο για μανιτάρια και αντικρύσαμε εικόνες τραγικές...Έβλεπες το βουνό και ενόμιζες ότι επέρασε τρακτέρ...Για όνομα Του Θεού ρε κοπέλια, εν γίνεται σιόρ να είμαστε λλίο πιο πολιτισμένοι?? Εβάλαμε σκοπό να τα ξεράνουμεν ούλλα??

Όσοι εν μπορούν να ψάχνουν χωρίς να τα κάμνουν ούλλα άνω πουκάτω ΝΑ ΜΕΝ ΞΑΝΑΠΑΝ τζιαί να τα αφήνουν σε εμάς που μπορούμε...
Η ειρωνεία Μάριε μου είναι ότι δεν έχει και πολλές μέρες που υπήρχε ανακοίνωση ότι είναι παράνομο να χρησιμοποιάς γεωργικά εργαλεία για μανιτάρια και ξέρω γω. Αλλά υπήρχε περίπτωση να συμμορφωθεί κανένας;
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από Anthimos »

Οντως εν τραγικη εικονα απ οπου περασαν "επαγγελματιές" μανιταρ'αδες.

Δυστηχως στην Κυπρο οτι αποκτησει εμπορικη αξια αμεσως βλέπουμε την κουλτουρα και τον πολιτισμο μας στα βουνα . Η αμπαλατοσυνη εννεν προνομιο μονο εμας των κυνηγων

Μια εικονα που με χαλα ΠΟΛΛΑ ειναι οτι στα μανιταρια και στα αγρελια γεμιζουν τα βουνα συνεργια με ασιατισσες με τριγωνα καππελουθκια

Χωρις να ειμαι ρατσιστης τουτη η εικονα με τα outsource συνεργια με ασσιατισσες να μαζευουν μανιταρια, αγρελια , καππάρι χαλά με απιστευτα

Απλα επειδη η Κυπριακη φυση εννεν κτημα κανενως καιροσκοπου ...Μισταρκους να ξαπολουν μες τα χωραφκια τους

Αλλον ο 2 φιλοι που θα παν να μαζεψουν μανιταρια κι επειδη εν φτωχοι και ανεργοι θα πουλησουν να βγαλουν ενα εισοδημα με τον κοπο και τον ιδρωτα τους και αλλο ο καθε τζιεγκένης που ξαπολα 8-10 μες το βουνο και καθετε μες τ αυτοκινητο και παιζει candy crush στο κινητο του.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από andreas78 »

Παρόμοιο περιστατικό με live "τσάπισμα", διαδραματίστηκε στην περιοχή Τροόδους, ο Θεός αγαπά τον κλέφτη, αγαπά και τον νοικοκύρη διότι παρά την παρατήρηση που δέχτηκε απο εμένα ο κύριος, απλά δεν μου απάντησε κάν και συνέχησε την "δουλειά" του. Το πρόστιμο απο τον δασονόμο που του έστειλα στα 10 λεπτά, νομίζω θα πρέπει να του ελευθέρωσε την γλώσσα.

Να καταγγέλετε άμεσα και να μην την χαρίζεται κανενός.!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από MARIOSE »

andreas78 έγραψε:Παρόμοιο περιστατικό με live "τσάπισμα", διαδραματίστηκε στην περιοχή Τροόδους, ο Θεός αγαπά τον κλέφτη, αγαπά και τον νοικοκύρη διότι παρά την παρατήρηση που δέχτηκε απο εμένα ο κύριος, απλά δεν μου απάντησε κάν και συνέχησε την "δουλειά" του. Το πρόστιμο απο τον δασονόμο που του έστειλα στα 10 λεπτά, νομίζω θα πρέπει να του ελευθέρωσε την γλώσσα.

Να καταγγέλετε άμεσα και να μην την χαρίζεται κανενός.!!!
Σωστός Αντρέα, πολύ σωστά ενήργησες και λάθος μου που εν το έκαμα τζιαί εγώ.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από Pathfinder »

andreas78 έγραψε:Παρόμοιο περιστατικό με live "τσάπισμα", διαδραματίστηκε στην περιοχή Τροόδους, ο Θεός αγαπά τον κλέφτη, αγαπά και τον νοικοκύρη διότι παρά την παρατήρηση που δέχτηκε απο εμένα ο κύριος, απλά δεν μου απάντησε κάν και συνέχησε την "δουλειά" του. Το πρόστιμο απο τον δασονόμο που του έστειλα στα 10 λεπτά, νομίζω θα πρέπει να του ελευθέρωσε την γλώσσα.

Να καταγγέλετε άμεσα και να μην την χαρίζεται κανενός.!!!
Toυτο εχαρηκα το πολλα!!
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
andreas78

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από andreas78 »

Κατέβηκε ο αχάπαρος απο το Χ5 με την χτενιά και πραγματικά τσάπιζε, μετά και την απαξίωση του απο την δική μου ήπια παρατήρηση για την πράξη του και την παρανομη χρήση γεωργικής χτενιάς, ο vtichris του είπε δεν ειναι νερό που ψάχνεις και πάλι μας έγραψε!!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από Laurona »

Τουτα γιατί δεν τα λαλουν στα νεα να φοβουνται?
Το εξωδικο ποσα ειναι?
καμε το 300 ευρω οπως για μας να δεις για ποτε ξαπολουν τες χτενιες....
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από MARIOSE »

Laurona έγραψε:Τουτα γιατί δεν τα λαλουν στα νεα να φοβουνται?
Το εξωδικο ποσα ειναι?
καμε το 300 ευρω οπως για μας να δεις για ποτε ξαπολουν τες χτενιες....
Χρύσανθε μου είναι η κουβέντα που κάθε φορά που εν να φκω στη φύση (βουνό & θάλασσα) σκέφτουμαι την...
Ποτέ κανένας δεν ετόλμησε να δείξει τη γύμνια μας να τη δούμεν ούλλοι τζιαί να καταλάβουμε τι γίνεται πραγματικά. Ούτε ένα ρεπορτάζ, ούτε ένα φιλμάκι, ούτε μια φωτογραφία...
Ειλικρινά η κατάσταση ξεπέρασε κάθε όριο. Ούτε στη θάλασσα αλλά ούτε στο βουνό εν βρίσκεις πλέον την ησυχία, την ομορφιά, τη γαλήνη που βρίσκαμε πριν χρόνια. Ούλλα εχτίσαμεν τα, ούλλα εβρωμίσαμεν τα, παντού εκάμαμε δρόμους, παντού εκτίσαμε ξανοδοχεία τζιαί εξοχικά...Όπου φτάσουμε πετάσσουμε τα πάντα, από τσιγάρα μέχρι καρέκλες, μπάζα και ότι βάλει ο νους σου...Όποιον αρκάτζιη έβρεις εν γεμάτο σκουπίδια.

Πριν λλίες μέρες έφκαλα φωτογραφία ένα δάσος κοντά στη Μαρουλλού (απέναντι από το στρίψιμο προς Άγιο Επιφάνιο, όσοι είναι από Λευκωσία μεριές θα το είδαν) για να σας το δείξω αλλά εμετάνιωσα γιατί εν μπορώ να το βλέπω...Εξέρανε κοπέλια, αρρωστήσαν τα πεύκα, εν ξέρω τι ακριβώς έγινε πάντως το δάσος επέθανε. Τζιαί μιλούμε για μεγάλο κομμάτι. Κανένας εν εβρέθηκε ποτούτους τους "ξεσκεπαστές των απάτων" να το δει? Κανένας? Πόσοι περνούμε που τζιαμέ σχεδόν κάθε μέρα? Η μισή Λευκωσία? Κανένας εν λαλεί τίποτε γιατί εν να φανερωθεί η γύμνια μας, η ανικανότητα μας, η αχαπαροσύνη μας, η ττοππουζοσύνη μας...

ΒΑΡΤΕ ΤΟ ΤΖΙΑΙ ΤΖΙΝΟ ΣΤΟ FACEBOOK ΝΑ ΚΑΜΩ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΝΑ ΚΑΜΩ LIKE...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Μανιτάρια

Δημοσίευση από Anthimos »

MARIOSE έγραψε:
Laurona έγραψε:Τουτα γιατί δεν τα λαλουν στα νεα να φοβουνται?
Το εξωδικο ποσα ειναι?
καμε το 300 ευρω οπως για μας να δεις για ποτε ξαπολουν τες χτενιες....
Χρύσανθε μου είναι η κουβέντα που κάθε φορά που εν να φκω στη φύση (βουνό & θάλασσα) σκέφτουμαι την...
Ποτέ κανένας δεν ετόλμησε να δείξει τη γύμνια μας να τη δούμεν ούλλοι τζιαί να καταλάβουμε τι γίνεται πραγματικά. Ούτε ένα ρεπορτάζ, ούτε ένα φιλμάκι, ούτε μια φωτογραφία...
Ειλικρινά η κατάσταση ξεπέρασε κάθε όριο. Ούτε στη θάλασσα αλλά ούτε στο βουνό εν βρίσκεις πλέον την ησυχία, την ομορφιά, τη γαλήνη που βρίσκαμε πριν χρόνια. Ούλλα εχτίσαμεν τα, ούλλα εβρωμίσαμεν τα, παντού εκάμαμε δρόμους, παντού εκτίσαμε ξανοδοχεία τζιαί εξοχικά...Όπου φτάσουμε πετάσσουμε τα πάντα, από τσιγάρα μέχρι καρέκλες, μπάζα και ότι βάλει ο νους σου...Όποιον αρκάτζιη έβρεις εν γεμάτο σκουπίδια.

Πριν λλίες μέρες έφκαλα φωτογραφία ένα δάσος κοντά στη Μαρουλλού (απέναντι από το στρίψιμο προς Άγιο Επιφάνιο, όσοι είναι από Λευκωσία μεριές θα το είδαν) για να σας το δείξω αλλά εμετάνιωσα γιατί εν μπορώ να το βλέπω...Εξέρανε κοπέλια, αρρωστήσαν τα πεύκα, εν ξέρω τι ακριβώς έγινε πάντως το δάσος επέθανε. Τζιαί μιλούμε για μεγάλο κομμάτι. Κανένας εν εβρέθηκε ποτούτους τους "ξεσκεπαστές των απάτων" να το δει? Κανένας? Πόσοι περνούμε που τζιαμέ σχεδόν κάθε μέρα? Η μισή Λευκωσία? Κανένας εν λαλεί τίποτε γιατί εν να φανερωθεί η γύμνια μας, η ανικανότητα μας, η αχαπαροσύνη μας, η ττοππουζοσύνη μας...

ΒΑΡΤΕ ΤΟ ΤΖΙΑΙ ΤΖΙΝΟ ΣΤΟ FACEBOOK ΝΑ ΚΑΜΩ ΤΖΙΑΙ ΕΓΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΝΑ ΚΑΜΩ LIKE...

Ρε φιλε δεν ξερω αν ισχυει αλλα προχτες ακουα ενα δασοφυλακα που συζητουσαν για τα μανιταρια που ελεγε οτι αμα φυγεις τους " νισους" κατω που τον πευκο στην πρωτη ανομβρια η αν εχει νοτια κατευθυνση ο πευκος εχει πολλες πιθανοτητες να ξερανει...Μηπως εν καμια πλαγια που αναλαβαν εργολαβια οι " μανιταραδες" περσι και πλωρωνει το τιμημα????
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”