Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από giorgos80 »

1.γινεται αναφορα για ζεστα σκαγια.
2.στη συγκριση 2 φυσιγγιων ενος 37 και ενος 42 γραμμαριων το 37 υπερτερει στα 20 και στα 40 μετρα αλλα ο αρθρογραφος προτεινει το φυσιγγιο των 42.
3.προς Αριστο σχετικα με τη μεθοδο σκοπευσης που προτεινεις για το περδικι που σηκωνεται προς τα πανω δεν γινεται ρε φιλε να παρουσιαζεις μια τεχνικη που δεν υπαρχει επειδη ισως σε βολευει εσενα.καμνουμε ραουνταπαουτ το περδικι;
ή το ακολουθεις και προσπερνας ή διατηρεις τη προσκοπευση σου και πυροβολεις.τωρα θα μου πεις μεν ακολουθησεις τη μεθοδο που προτεινω ,τι γινεται ομως με νεους και απειρους κυνηγους που θα την ακολουθησουν;κανοντας αυτο το ημικυκλιο που προτεινεις το παιχνιδι πιστευω πως χαθηκε

Τελοσπαντων αυτα τα γραφω φιλικα γιατι με αυτα που ειδα με μια γρηγορη ματια πεφτει το επιπεδο
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

giorgos80 έγραψε:1.γινεται αναφορα για ζεστα σκαγια.
2.στη συγκριση 2 φυσιγγιων ενος 37 και ενος 42 γραμμαριων το 37 υπερτερει στα 20 και στα 40 μετρα αλλα ο αρθρογραφος προτεινει το φυσιγγιο των 42.
3.προς Αριστο σχετικα με τη μεθοδο σκοπευσης που προτεινεις για το περδικι που σηκωνεται προς τα πανω δεν γινεται ρε φιλε να παρουσιαζεις μια τεχνικη που δεν υπαρχει επειδη ισως σε βολευει εσενα.καμνουμε ραουνταπαουτ το περδικι;
ή το ακολουθεις και προσπερνας ή διατηρεις τη προσκοπευση σου και πυροβολεις.τωρα θα μου πεις μεν ακολουθησεις τη μεθοδο που προτεινω ,τι γινεται ομως με νεους και απειρους κυνηγους που θα την ακολουθησουν;κανοντας αυτο το ημικυκλιο που προτεινεις το παιχνιδι πιστευω πως χαθηκε

Τελοσπαντων αυτα τα γραφω φιλικα γιατι με αυτα που ειδα με μια γρηγορη ματια πεφτει το επιπεδο
Είδα και εγώ κάποια πράγματα και είπα να μην τα αναφέρω να φανώ κακός, αλλά αφού έκανε κάποιος άλλος την αρχή, κάποια μικρά λάθη που έγιναν. Η Lambro Super είναι 36γρ και όχι 37γρ, η δοκιμή της Gem 36, οι φωτογραφίες είναι αντίθετα που μπήκαν. Επίσης στο άρθρο εκείνο δεν γίνεται αναφορά στα chokes που χρησιμοποιήθηκαν.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από admin »

[quote="giorgos80"]1.γινεται αναφορα για ζεστα σκαγια.
2.στη συγκριση 2 φυσιγγιων ενος 37 και ενος 42 γραμμαριων το 37 υπερτερει στα 20 και στα 40 μετρα αλλα ο αρθρογραφος προτεινει το φυσιγγιο των 42.
3.προς Αριστο σχετικα με τη μεθοδο σκοπευσης που προτεινεις για το περδικι που σηκωνεται προς τα πανω δεν γινεται ρε φιλε να παρουσιαζεις μια τεχνικη που δεν υπαρχει επειδη ισως σε βολευει εσενα.καμνουμε ραουνταπαουτ το περδικι;
ή το ακολουθεις και προσπερνας ή διατηρεις τη προσκοπευση σου και πυροβολεις.τωρα θα μου πεις μεν ακολουθησεις τη μεθοδο που προτεινω ,τι γινεται ομως με νεους και απειρους κυνηγους που θα την ακολουθησουν;κανοντας αυτο το ημικυκλιο που προτεινεις το παιχνιδι πιστευω πως χαθηκε

Τελοσπαντων αυτα τα γραφω φιλικα γιατι με αυτα που ειδα με μια γρηγορη ματια πεφτει το επιπεδο[/quo




Φιλε Γιωργο αν και το υφος που γραφεις καθε αλλο παρα φιλικο μου φαινεται .αλλα να σου απαντησω εν συντομια και εαν επιθυμεις παρε τηλεφωνο για να σου τα εξηγησω και αναλυτικα
1) το φυσιγγι των 37 ειχε μεγαλυτερη συγκεντρωση στα 20 μετρα εκεινο των 42 με περισσοτερα σκαγια ειχε περισσοτερα περιφεριακα σκαγια ενω ο κυκλος καλυπτοταν ικανοποιητικα σε μια κοντινη ντουφεκια ναι θελω περισσοτερο σκαι και να μου συγχωρεθουν σκοπευτικα λαθη
Για το θεμα της προσκοπευσης σε διαγωνιο πορεια θηραματων προς τα επανω ειναι μια καθιερωμενη τεχνικη σκοπευσης αν δεν την γνωριζεις ειναι αλλο θεμα μαλιστα και σε καποιους φιλικους αγωνες που εγιναν στην λεμεσο εν παρουσια περαν των 20 μελων του φορουμ εδειξα και πρακτικα το πως πυροβολειτε ενας στοχος με διαγωνιο πορεια

Τα ζεστα σκαγια ειναι μεταφορικα αναφερομενο με θεμα την ταχυτητα


Φιλε σπυρο οι δοκιμες εγιναν ολες με τα ιδια τσιοκαρισματα αν κατα λαθος δεν γραφτηκε για τον κυκλο θα το δω πιθανο να μπηκαν αναποδα
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

admin έγραψε:

Φιλε σπυρο οι δοκιμες εγιναν ολες με τα ιδια τσιοκαρισματα αν κατα λαθος δεν γραφτηκε για τον κυκλο θα το δω πιθανο να μπηκαν αναποδα
Δεν έχει πρόβλημα Άριστε μου, ελπίζω να μεν παρεξηγήθηκαν τα σχόλια μου και ότι κάνω τον ξερόλα, απλώς να βοηθήσω ήθελα για βελτίωση στο μέλλον. Πάντα καλοπροαίρετα. :) :)
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από Dimitris »

Για το θέμαα της προσκόπευσης όταν το πουλί έχει ανοδική πορεία, νομίζω ότι η μέθοδος που λέει ο Άριστος είναι η τεχνική του Swing through στην οποία βάζεις το όπλο πίσω από το στόχο, το ακολουθείς και όταν το προσπεράσεις πατάς τη σκανδάλη.
Όμως επειδή ο στόχος μας έχει μια πορεία με κλίση, την ώρα που θα το προσπεράσεις και θα καλύψεις το πουλί, είναι πολύ πιθανόν να ξεφύγεις από την πορεία του (επειδή δεν θα το βλέπεις). Άρα αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις το όπλο κάτω από το στόχο, να το προσπεράσεις και να βρεθείς μπροστά του. Τούτο όμως έχω την εντύπωση ότι είναι πιο βολικό στους κυνηγούς που ακολουθούν την συγκεκριμένη τεχνική έχοντας το ένα μάτι κλειστό.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από admin »

Σπυρο μου δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης στα σχολια σου εχεις δικαιο.
Δημητρη ακριβως αυτο ειναι οπως το περιγραφης
Προσέχουμε...για να έχουμε
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Ανακριβειες στα αρθρα του περιοδικου

Δημοσίευση από savvis25 »

Αφού ανοίχθηκε θέμα περί του περιοδικού, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με τις φωτογραφίες. Αφού οι πλείστοι από μας εδώ στο φόρουμ είμαστε ευαισθητοποιημένοι όσον αφορά το θέμα "Ασφάλεια στο κυνήγι" Θεωρώ πως σε όσες φωτογραφίες παρουσιάζουν κυνηγετικές φάσεις(Καρτέρι, Κάρπωση κ.λ.π) ο/οι συνάδελφος/οι καλά θα ήταν να "φέρουν" ενδυμασία με το κυνηγετικό πορτοκαλί... όπως επίσης το όπλο καλό θα ήταν να εμφανίζετε "τσακισμένο". Έτσι θεωρώ πως παιρνούν ορθά μηνύματα στο συνειδητο και στο υποσυνείδητο όλων για να βελτιωνόμαστε ΟΛΟΙ. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Σε προηγούμενο τεύχος του περιοδικού μέτρησα 20 άτομα/κυνηγούς στις φωτογραφίες και οι 9 φορούσαν έστω καπέλο πορτοκαλί.
Στις φωτογραφίες άλλων περιοδικών το ποσοστό έφτανε τους 3 εως 5 από τους 20!!!!
Μπορούμε και καλύτερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”