Μεμονομενες κατοικιες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

εστειλα σου φιλε μου θα σου στηλω και το κηνητο μου να μιλισουμε
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Αντρέας86
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2015, 15:27

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Αντρέας86 »

Οι αγροτικές περιοχές έχουν συντελεστή 10%. Δλδ σε 2000μ χτίζεις 200μ σπίτι ΝΟΜΙΜΑ. Το σπίτι που είναι μέσα στο βουνό αν είναι σε δασική ζώνη/ζώνη προστασίας τότε ισχύουν αλλά πράγματα. (Αν είναι μέσα στο βουνό).

Τώρα όσο για το αν πρέπει να απαγορεύεται το χτιςιμο σε αγροτική περιοχή γιατί έιναι και κυνηγότοπος διαφωνώ. Κ εγώ χτίζω σε αγροτική περιοχή για πολλούς λόγους Κ απ ότι ξέρω στην περιοχή που χτίζω εγώ έχουν όλοι άδειες (10 σπίτια περίπου) όποτε να υποθέτουμε ότι όλοι είναι παράνομοι είναι αβάσιμο.


Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από MARIOSE »

O κάθε ένας από εμάς ονειρεύεται ένα σπίτι στην εξοχή/βουνό, μέσα στη φύση, στην ησυχία κτλ κτλ.

Η αλήθεια όμως είναι ότι ναι πάρα πολλά τέτοια σπίτια είναι παράνομα, έχουν καταστρέψει όχι μόνο κυνηγότοπους αλλά πολύ όμορφες περιοχές. Επίσης, εν καλά επιτέλους να πιάσουμε ένα χάρτη και να δούμε πόσο μικρή χώρα είμαστε και πόσο λίγες περιοχές μας έχουν παραμείνει ανέγγικτες (και δεν λαμβάνω υπόψη ότι σχεδόν 40% εχαρίσαμεν το στους Τούρκους, το άλλο 10% στους πολυαγαπημένους φίλους Εγγλέζους και άλλο τόσο σε διάφορους άλλους "φίλους"...).

Νομίζω πως κάπου πρέπει να βάλουμε ένα τέλος... πριν να μας έβρει ούτως ή άλλως το τέλος...
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Dimitris »

Αντρέας86 έγραψε:Οι αγροτικές περιοχές έχουν συντελεστή 10%. Δλδ σε 2000μ χτίζεις 200μ σπίτι ΝΟΜΙΜΑ. Το σπίτι που είναι μέσα στο βουνό αν είναι σε δασική ζώνη/ζώνη προστασίας τότε ισχύουν αλλά πράγματα. (Αν είναι μέσα στο βουνό).
Η Κύπρος χωρίζεται σε χωροταξικές περιοχές και η κάθε χωροταξική περιοχή χωρίζεται σε ζώνες.
Η κάθε ζώνη έχει τις δικές της υποκατηγορίες, δηλαδή υπάρχουν διαφορετικοί περιορισμοί.

Η αγροτική περιοχή αναφέρεται με το γράμμα Γ(γεωργική ζώνη). Δίπλα από το γράμμα της κάθε ζώνης υπάρχει ένας αριθμός ο οποίος διαφοροποιεί τα δεδομένα για κάθε ζώνη.
πχ Η ζώνη Γ1 έχει συντελεστή δόμησης (ΣΔ) = 20% ενώ η Γ3 έχει ΣΔ=10%
Σε ζώνη προστασίας (Ζ) ο συντελεστής δόμησης είναι πολύ χαμηλός (1%) ο οποίος είναι απαγορευτικός για ανέγερση κατοικίας.
Σε μερικές κοινότητες πχ Μονιάτης, υπάρχει η ζώνη Π (παραθεριστική κατοικία)

Άρα σε περιοχές όπου έχουν καθοριστεί Πολεοδομικές ζώνες, ισχύουν ο ΣΔ, το ποσοστό κάλυψης, ο ανώτατος αριθμός ορόφων και το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύουν για την συγκεκριμέη ζώνη.

Σε περιοχές όπου δεν έχουν δημοσιευθεί πολεοδομικές ζώνες ο ανώτατος ΣΔ=10%

Σε περίπτωση που υπάρχει οικοδομή στο τεμάχιο (όχι κατοικία) με άδεια οικοδομής ή/και πολεοδομική άδεια, τότε επιτρέπεται ανέγερση μεμονωμένης κατοικίας.

Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες δεν δίδεται πολεοδομική άδεια για ανέγερση μεμονωμένης κατοικίας, όπως πχ σε περιοχές Π.Τ (προστατευόμενο τοπίο), σε Βιομηχανικές - Βιοτεχνικές Ζώνες, σε Λατομική Ζώνη κ.λπ

Όλες οι αναπτύξεις στο ύπαιθρο ελέγχονται από την Δήλωση Πολιτικής
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

Αντρέας86 έγραψε:Οι αγροτικές περιοχές έχουν συντελεστή 10%. Δλδ σε 2000μ χτίζεις 200μ σπίτι ΝΟΜΙΜΑ. Το σπίτι που είναι μέσα στο βουνό αν είναι σε δασική ζώνη/ζώνη προστασίας τότε ισχύουν αλλά πράγματα. (Αν είναι μέσα στο βουνό).

Τώρα όσο για το αν πρέπει να απαγορεύεται το χτιςιμο σε αγροτική περιοχή γιατί έιναι και κυνηγότοπος διαφωνώ. Κ εγώ χτίζω σε αγροτική περιοχή για πολλούς λόγους Κ απ ότι ξέρω στην περιοχή που χτίζω εγώ έχουν όλοι άδειες (10 σπίτια περίπου) όποτε να υποθέτουμε ότι όλοι είναι παράνομοι είναι αβάσιμο.


Sent from my iPad using Tapatalk
φιλε ουτε εγω ειπα οτι ειναι παρανομο και εγω ειμαι σε αγροτικη περιοχη γιατη τσιαμε ειχαμε τοπο να κτισουμε αλλα ποτε δεν ζητησα να γινει απαγορευμενη 3 κμ γυρο που το σπιτι μου ουτεν καν ταπελεες δεν ζητησα ο καθενας νωμιζο εχει το νουν να καταλαβη οτι υπαρχουν ορια γυρο απο τα σπιτια η περιοχη που ανεφερομε εχει κληση 3 κμ γυρο απο 1 και μονο κατοικια
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Dimitris »

Άντρο τί έγινε τελικά με την περίπτωση;
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Αντρέας86
Full Member
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2015, 15:27

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Αντρέας86 »

Φίλε Αντρο ούτε εγω θα ζητήσω να απαγορευτεί. Κ εγω ένας από τους λόγους που προτίμησα αγροτική γη ειναι η τιμή. Όσο για τη νομοθεσία με τις ζώνες τη γνωρίζω πολύ καλα αλλα είπα να τα γράψω όσο πιο απλά κ κατανοητά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μην ξεχνάτε και την επιτροπή/υπηρεσία " κατά παρέκλιση"
Υπάρχει ακόμα;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Dimitris »

Γιατρός έγραψε:Μην ξεχνάτε και την επιτροπή/υπηρεσία " κατά παρέκλιση"
Υπάρχει ακόμα;
Αν εννοείς το συμβούλιο μελέτης παρεκκλίσεων ναι, υπάρχει.
Βασικά ο αιτητής κάνει αίτηση στην πολεοδομία για χορήγηση πολεοδομικής άδειας κατά παρέκκλιση των προνοιών του ισχύοντος Σχεδίου Ανάπτυξης και κάθεται το Συμβούλιο και αποφασίζει αν θα του χορηγηθεί ή όχι άδεια.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Μεμονομενες κατοικιες

Δημοσίευση από Γιατρός »

Dimitris έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Μην ξεχνάτε και την επιτροπή/υπηρεσία " κατά παρέκλιση"
Υπάρχει ακόμα;
Αν εννοείς το συμβούλιο μελέτης παρεκκλίσεων ναι, υπάρχει.
Βασικά ο αιτητής κάνει αίτηση στην πολεοδομία για χορήγηση πολεοδομικής άδειας κατά παρέκκλιση των προνοιών του ισχύοντος Σχεδίου Ανάπτυξης και κάθεται το Συμβούλιο και αποφασίζει αν θα του χορηγηθεί ή όχι άδεια.
Θενκς
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”