ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Παιδιά έχω κάνει μια παρατήρηση με την οποία δεν ξέρω αν συμφωνείτε. Παρακολουθώ τον καιρό γιατί μου αρέσει αλλά και γιατί με ενδιαφέρει για τα σπορτς που κάνω. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, η πραγματική ποσότητα της βροχής σε σύγκριση με αυτή που προβλέπεται είναι κατά πολύ πιο λίγη.

Για παράδειγμα, την περασμένη βδομάδα σύμφωνα με τις προβλέψεις (εμένα μου αρέσει το freemeteo) υπήρχε πιθανότητα βροχών από την Τετάρτη μέχρι και το Σάββατο. Μάλιστα 3-4 μέρες πριν έδειχνε ότι οι βροχές θα επεκτείνονταν και τη Δευτέρα και Τρίτη. Στο τέλος έβρεξε (μικρή ποσότητα βροχής) μόνο το Σάββατο.

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο πράγμα να γίνουν προβλέψεις πέραν των 3 ημερών όμως εμένα με ξενίζει το εξής: οι προβλέψεις είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ για περισσότερες βροχές από το ότι βρέχει στην πραγματικότητα.

Υπάρχει λόγος για αυτό ή μήπως κάτι άλλο συμβαίνει? Εάν αυτοί που προβλέπουν τον καιρό είναι "αχάπαροι" όπως πολλές φορές τους αποκαλούμε, τότε έπρεπε και κάποιες φορές να μην προβλέπουν βροχές αλλά να βρέχει. Εμένα προσωπικά με ξενίζει αλλά και με κουράζει αυτό το πράγμα, δηλαδή το να προβλέπονται βροντές και καταιγίδες και τελικά τίποτε να μην γίνεται...Επίσης, έχω προσέξει ότι ο ανατολικός άνεμος πνέει πολύ περισσότερο τα τελευταία χρόνια παρά τα προηγούμενα. Έχει σημασία και αυτό πιστεύω αφού οι περισσότερες βροχές μας έρχονται από τα δυτικά.

Έχει κάποιον από εσάς που έκαμε τις ίδιες παρατηρήσεις και ξέρει κάτι παραπάνω να μας ενημερώσει (Στέλιο?)?


ΥΓ: Αυτή τη βδομάδα (παρατηρώντας το freemeteo πριν λίγο) δείχνει αρκετές βροχές από την Τετάρτη μέχρι και την ερχόμενη Δευτέρα. Είμαι σίγουρος πως πάλιν η πραγματικότητα θα είναι πολύ μακριά από τις προβλέψεις...
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

MARIOSE έγραψε:Παιδιά έχω κάνει μια παρατήρηση με την οποία δεν ξέρω αν συμφωνείτε. Παρακολουθώ τον καιρό γιατί μου αρέσει αλλά και γιατί με ενδιαφέρει για τα σπορτς που κάνω. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, η πραγματική ποσότητα της βροχής σε σύγκριση με αυτή που προβλέπεται είναι κατά πολύ πιο λίγη.

Για παράδειγμα, την περασμένη βδομάδα σύμφωνα με τις προβλέψεις (εμένα μου αρέσει το freemeteo) υπήρχε πιθανότητα βροχών από την Τετάρτη μέχρι και το Σάββατο. Μάλιστα 3-4 μέρες πριν έδειχνε ότι οι βροχές θα επεκτείνονταν και τη Δευτέρα και Τρίτη. Στο τέλος έβρεξε (μικρή ποσότητα βροχής) μόνο το Σάββατο.

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο πράγμα να γίνουν προβλέψεις πέραν των 3 ημερών όμως εμένα με ξενίζει το εξής: οι προβλέψεις είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ για περισσότερες βροχές από το ότι βρέχει στην πραγματικότητα.

Υπάρχει λόγος για αυτό ή μήπως κάτι άλλο συμβαίνει? Εάν αυτοί που προβλέπουν τον καιρό είναι "αχάπαροι" όπως πολλές φορές τους αποκαλούμε, τότε έπρεπε και κάποιες φορές να μην προβλέπουν βροχές αλλά να βρέχει. Εμένα προσωπικά με ξενίζει αλλά και με κουράζει αυτό το πράγμα, δηλαδή το να προβλέπονται βροντές και καταιγίδες και τελικά τίποτε να μην γίνεται...Επίσης, έχω προσέξει ότι ο ανατολικός άνεμος πνέει πολύ περισσότερο τα τελευταία χρόνια παρά τα προηγούμενα. Έχει σημασία και αυτό πιστεύω αφού οι περισσότερες βροχές μας έρχονται από τα δυτικά.

Έχει κάποιον από εσάς που έκαμε τις ίδιες παρατηρήσεις και ξέρει κάτι παραπάνω να μας ενημερώσει (Στέλιο?)?


ΥΓ: Αυτή τη βδομάδα (παρατηρώντας το freemeteo πριν λίγο) δείχνει αρκετές βροχές από την Τετάρτη μέχρι και την ερχόμενη Δευτέρα. Είμαι σίγουρος πως πάλιν η πραγματικότητα θα είναι πολύ μακριά από τις προβλέψεις...
Εχεις δίκαιο, φυσικά και το παρατηρήσαμε όλοι αυτό το πράγμα. Κατα την γνώμη μου συμβαίνουν τα ακόλουθα: Δεν έχει να κάνει με την πρόβλεψη, εχει να κάνει με τους ψεκασμούς για διάλυση των νεφών. Στις περιπτώσεις αδυνατων συστημάτων οπως ξερουμε αντί για τοπικές βροχές, μας μένουν μόνο οι ψηλές νεφώσεις, αραια σύννεφα και δεν κάνει τίποτε. Οι ψεκασμοι τα διαλύουν. Στις περιπτώσεις προβλέψεων εντονων βροχοπτώσεων και κακοκαιρίας, επειδη υπάρχει μεγάλη δύναμη κακοκαιρίας, δεν μπορούν να την διαλύσουν εντελώς με τους ψεκασμούς τους, αλλα την αποδυναμώνουν...
Γι αυτο και το σάββατο είχαμε λίγες βροχές. Ηταν μεγάλη η κακοκαιρία και δεν την εκοψαν πλήρως, την αποδυνάμωσαν αρκετα ομως με τους συνεχής ψεκασμούς. Αυτή είναι η εξήγηση. Μόνο μεγάλες κακοκαιρίες μπορεί να μας επηρεάσουν, που με τους ψεκασμούς τους τις καταλήγουν μικρές... Εν εχουμε υπόθεση, δηλητήρια στον αερα, γη ξερή, χειμώνας πάει να εκλείψει, και η κυβέρνηση πάντα κάνει τα στραβά μάτια...
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Για χάριν συζήτησης, είναι δυνατόν να πετούν αεροπλάνα στο FIR σου, να ψεκάζουν και να μην το γνωρίζεις? Αν το γνωρίζουν, πως είναι δυνατόν να έχει κρατηθεί μυστικό τόοοσο καιρό?

Και οι άνεμοι? Παλιά ο δυτικός ήταν ο κύριος άνεμος, τώρα άλλαξαν τα πράγματα...Μπορούν να επηρεάζουν και τους ανέμους?? Δύσκολο το βλέπω...
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Μαριε κανε μια αναζητηση διαβασε για το "HAARP"
Νομιζω θα σ λυσει αποριες..οταν μπορουν να δημιουργησουν σεισμους κ τσουναμι νομιζεις μια αντιστροφη τ ανεμου φανταζει δυσκολη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φυσικά όχι φίλε...

Αν πραγματικά θέλουν τούτο το πράμα να γίνεται τότε δεν έχουμε σωτηρία...τι μπορούμε να κάνουμε εμείς μπροστά στα συμφέροντα των μεγάλων δυνάμεων?? Τίποτε...

Αν γινόταν θα την κοτσάραμε πάνω σε ένα αεροπλανοφόρο να την τραβήσουμε πιο δυτικά να ησυχάσουμε...
Άβαταρ μέλους
stelios25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2010, 23:37

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από stelios25 »

Τετάρτη 16/12/15 Δελτίο καιρού.
Καλησπέρα σας..
Καμία αλλαγή δεν παρατηρήθηκε σε αυτά που σας λέω τις τελευταίες ημέρες και έτσι όπως όλα δείχνουν πάμε για αλλαγή στο καιρικό σκηνικό μας με βροχές και μάλιστα αρκετές,χιόνια στο Τρόοδος αλλά και πτώση της θερμοκρασίας..
Την αιτία την γνωρίζεται για σας την έχω αναλύσει αλλά θα την ξαναπώ..
Χαμηλά βαρομετρικά στον ατλαντικό με τον τρόπο που κινείται ο αέρας αντίθετα με βάση τους δείχτες ενός ρολογιού ευνοούν θερμές αέριες μάζες να ανηφορίσουν από τα νότα της Ισπανίας προς κεντρική Ευρώπη και σε συνδυασμό με τις υψηλές πιέσεις ανοίγουν διάδρομο κατάβασης ψυχρών αερίων μαζών προς την περιοχή μας αλλάζοντας όπως φαίνεται αρκετά τον καιρό μας και μας οδηγεί σε πιο χειμωνιάτικο σκηνικό..
Θα επηρεαζόμαστε και από αβαθές χαμηλό βαρομετρικό..
Γενικά τις επόμενες ημέρες φαίνονται μέσα από τους χάρτες μεγάλες ποσότητες βροχής για αυτό θα χρειαστεί προσοχή..
Βροχές πιθανόν τοπικές καταιγίδες,χιόνια αλλά και κάποια ενίσχυση στους ανέμους το καιρικό μοτίβο από αύριο Τετάρτη σιγά σιγά μέχρι και την Κυριακή το μεσημέρι περίπου..
Για αύριο Τετάρτη με ηλιοφάνεια και αυξημένες νεφώσεις χωρίς να αποκλείονται τοπικά να έχουμε κάποιες βροχές αλλά από τις βραδυνές ώρες προς ξημερώματα Πέμπτης αναμένεται οι βροχές να αρχίσουν να γίνονται περισσότερες και να επεκτείνονται
και έτσι η επόμενη ημέρα Πέμπτη 17/12 να είναι αρκετά βροχερή σε όλη την Κύπρο(στα πιο δυτικά τμήματα του νησιού φαίνονται πιο λίγες αλλά θα το δω και αύριο)
Οι άνεμοι πολύ ασθενής έως ασθενής 1-2 μποφώρ και πιθανόν να φτάνει και τα 3 στα βόρεια παράλια..
Θα ενισχυθούν από Πέμπτη και θα είναι βορειανατολικοί-ανατολικοί..
Θερμοκρασία σε μικρή πτώση και θα φτάσει στους 18 βαθμούς περίπου σε εσωτερικό και παράλια..Στους 11-14 βαθμούς στα ημιορεινά και στους 7 στα ορεινά.Στο Τρόοδος στους 4 βαθμούς..
Στο 60% η υγρασία τις μεσημεριανές ώρες αλλά πιο αυξημένη τις αυγινές και βραδυνές ώρες..
Πέφτει και η ατμοσφαιρική πίεση και θα είναι στα 1021-1017hpa.
Παίρνω πάρα πολλά μηνύματα και σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου έχετε για το πως θα είναι ο καιρός το Σάββατο 19/12 λόγω αρκετών εκδηλώσεων..Μέχρι στιγμής υπάρχει αρκετό ρίσκο λόγω του ότι οι πιθανότητες για βροχές είναι πολλές αλλά είμαι εδώ ώστε να μπορέσω να σας δώσω όσο πιο καθαρή εικόνα μπορώ και θα σας κρατάω ενήμερους...
Αυτά προς το παρόν και αν μείνουν ως έχουν τα στοιχεία τότε ετοιμαστείτε για πολλές βροχές..
Θα ενημερωθείτε και αύριο για την εξέλιξη..
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από Pathfinder »

Εικόνα

σημερινο τουτο...θα μας αφηκουν?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Mα εν σίουρα ψεκασμοί ρε παιθκιά; Μήπως και είναι από τα αεροπλάνα που βγάζουν όταν περάσουν πάνω από κάποιο ύψος.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... s_ybbn.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Contrail
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πολύ "δυσκοιλιότητα" στη Λευκωσία...ούτε σταξιά, πολλή νέφος για το τίποτε...
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΙΡΟΥ 2016

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

stelios25 έγραψε:Τετάρτη 16/12/15 Δελτίο καιρού.
Καλησπέρα σας..
Καμία αλλαγή δεν παρατηρήθηκε σε αυτά που σας λέω τις τελευταίες ημέρες και έτσι όπως όλα δείχνουν πάμε για αλλαγή στο καιρικό σκηνικό μας με βροχές και μάλιστα αρκετές,χιόνια στο Τρόοδος αλλά και πτώση της θερμοκρασίας..
Την αιτία την γνωρίζεται για σας την έχω αναλύσει αλλά θα την ξαναπώ..
Χαμηλά βαρομετρικά στον ατλαντικό με τον τρόπο που κινείται ο αέρας αντίθετα με βάση τους δείχτες ενός ρολογιού ευνοούν θερμές αέριες μάζες να ανηφορίσουν από τα νότα της Ισπανίας προς κεντρική Ευρώπη και σε συνδυασμό με τις υψηλές πιέσεις ανοίγουν διάδρομο κατάβασης ψυχρών αερίων μαζών προς την περιοχή μας αλλάζοντας όπως φαίνεται αρκετά τον καιρό μας και μας οδηγεί σε πιο χειμωνιάτικο σκηνικό..
Θα επηρεαζόμαστε και από αβαθές χαμηλό βαρομετρικό..
Γενικά τις επόμενες ημέρες φαίνονται μέσα από τους χάρτες μεγάλες ποσότητες βροχής για αυτό θα χρειαστεί προσοχή..
Βροχές πιθανόν τοπικές καταιγίδες,χιόνια αλλά και κάποια ενίσχυση στους ανέμους το καιρικό μοτίβο από αύριο Τετάρτη σιγά σιγά μέχρι και την Κυριακή το μεσημέρι περίπου..
Για αύριο Τετάρτη με ηλιοφάνεια και αυξημένες νεφώσεις χωρίς να αποκλείονται τοπικά να έχουμε κάποιες βροχές αλλά από τις βραδυνές ώρες προς ξημερώματα Πέμπτης αναμένεται οι βροχές να αρχίσουν να γίνονται περισσότερες και να επεκτείνονται
και έτσι η επόμενη ημέρα Πέμπτη 17/12 να είναι αρκετά βροχερή σε όλη την Κύπρο(στα πιο δυτικά τμήματα του νησιού φαίνονται πιο λίγες αλλά θα το δω και αύριο)
Οι άνεμοι πολύ ασθενής έως ασθενής 1-2 μποφώρ και πιθανόν να φτάνει και τα 3 στα βόρεια παράλια..
Θα ενισχυθούν από Πέμπτη και θα είναι βορειανατολικοί-ανατολικοί..
Θερμοκρασία σε μικρή πτώση και θα φτάσει στους 18 βαθμούς περίπου σε εσωτερικό και παράλια..Στους 11-14 βαθμούς στα ημιορεινά και στους 7 στα ορεινά.Στο Τρόοδος στους 4 βαθμούς..
Στο 60% η υγρασία τις μεσημεριανές ώρες αλλά πιο αυξημένη τις αυγινές και βραδυνές ώρες..
Πέφτει και η ατμοσφαιρική πίεση και θα είναι στα 1021-1017hpa.
Παίρνω πάρα πολλά μηνύματα και σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου έχετε για το πως θα είναι ο καιρός το Σάββατο 19/12 λόγω αρκετών εκδηλώσεων..Μέχρι στιγμής υπάρχει αρκετό ρίσκο λόγω του ότι οι πιθανότητες για βροχές είναι πολλές αλλά είμαι εδώ ώστε να μπορέσω να σας δώσω όσο πιο καθαρή εικόνα μπορώ και θα σας κρατάω ενήμερους...
Αυτά προς το παρόν και αν μείνουν ως έχουν τα στοιχεία τότε ετοιμαστείτε για πολλές βροχές..
Θα ενημερωθείτε και αύριο για την εξέλιξη..
Λεμεσός: Εν εκαμεν σταγονα να πιει ο σφηκουας!!! ''Επόμενη μέρα πέμπτη αρκετα βροχερή σε όλη τη Κύπρο'' Συννεφα συννεφα, αλλα γη ξερή ξερή. Πρόβλεψη πρόβλεψη, εμειναν μας τα όνειρα πάλε!!! Πολλές βροχές....-τουλάχιστον και πολύ λίγο να εκαμνε καλό θα ήταν... Νομίζω οι μετεωρολόγοι πρέπει στην πρόγνωση τους να εντάξουν και την πιθανότητα ψεκασμού των ουρανών, ουτως ώστε να ανακατασκευαζουν τις προβλέψεις τους οταν υπάρχουν ψεκασμοί, και να λένε ''ακυρο οι βροχές, εψεκάσαν μας πάλε''. 'Η να εκδίδουν ενα γενικού τύπου δελτίο της φάσης ''μπορει να βρέξει μπορεί να μεν βρέξει''. Διερωτώμαι εντόνως τι χρειαζεται η Κύπρος αυτόν ολόκληρο τον κλάδο μετεωρολογικής υπηρεσίας, για να πληρώνει ο κόσμος τους μισθούς τους??? Αφου ολες οι ποροβλέψεις τους είναι λανθασμένες. Δύο πλάσματα όλα κι όλα θάταν αρκετα. Να μπάινουν στο ιντερνετ, να βλέπουν τον καιρό απο τα εξωτερικά κανάλια+κανει. Να γλιτώνει +ο κόσμος τα εκατομύρια για τους μισθούς τους. Ολα πάνε λάθος σε τούντον τόπο, όλα. Τζιαι πάντα αναγιώνουμεν κυφήνες!!! Πλήρωνε κυπριακέ λαε κυφήνες!!! Και μην εξεγείρεσε σε τίποτε τελικά. Ετσι μας έμαθαν. Να σιωπούμε σε όλα. Να μην μιλούμε, να ταίζουμε κυφήνες σε όλους τους τομείς του κράτους, και πάντα να μην σηκώνετε κανείς πανω :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”