Ο Πρίγκιπας Κάρολος και τα Αμπελοπούλια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Ο Πρίγκιπας Κάρολος και τα Αμπελοπούλια

Δημοσίευση από πανικος »

Κάρολου σε Αναστασιάδη για τα αμπελοπούλια
Αποστολή με emailΕκτυπώστε την σελίδα

1259 18
Επιστολή Κάρολου σε Αναστασιάδη για τα αμπελοπούλια
Λευκωσία: Επιστολή με αποδέκτη τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας και τον ανώτατο αξιωματούχο των βρετανικών βάσεων στην Κύπρο, φέρεται να απέστειλε ο Πρίγκιπας Κάρολος, για το θέμα της παράνομης παγίδευσης αμπελοπουλιών εντός των βάσεων της Δεκέλειας.

Η είδηση είδε το φως της δημοσιότητας το Σάββατο στην εφημερίδα Daily Mail, η οποία ασχολείται εκτενώς με το θέμα κάνοντας λόγω για «βάρβαρη σφαγή αποδημητικών πουλιών», εντός των βρετανικών βάσεων.

Ο Κάρολος στην επιστολή του, σύμφωνα πάντοτε με την Daily Mail, καταδικάζει το φαινόμενο και αναφερόμενος στους παράνομους λαθροθήρες κάνει λόγο για σοβαρούς και οργανωμένους εγκληματίες.

Αναφέρει επίσης ότι ο αριθμός των δικτύων στα οποία πιάνονται τα πουλιά έχει αυξηθεί κατά 180% από το 2012 στο «έδαφος» των βρετανικών βάσεων.

«Γράφω με αφορμή την τη θανάτωση αποδημητικών πτηνών που γίνεται σε βιομηχανική κλίμακα εντός της περιοχής των κυρίαρχων βρετανικών βάσεων της Δεκέλειας. Πρόκειται για εντυπωσιακό επίπεδο σφαγής και ελπίζω ότι η επιστολή θα αποτελέσει καταλύτη για να αλλάξει η κατάσταση», αναφέρει η επιστολή του Κάρολου.

Εκπρόσωπος των βάσεων, ανέφερε στην εφημερίδα ότι τα δίκτυα θα αφαιρούνται πλέον προκειμένου να σταματήσει το φαινόμενο της σφαγής και παράλληλα να σταματήσει η εισροή κερδών στις τσέπες οργανωμένων εγκληματιών.

Η Daily Mail, επικαλείται δήλωση Κύπριου πολιτικού ο οποίος θέλησε να παραμείνει ανώνυμος, ο οποίος δήλωσε ότι ο ίδιος ελπίζει πως αυτή η παρέμβαση θα αποτελέσει καταλύτη για να σταματήσει το φαινόμενο.

Ο Αναπληρωτής Εκπρόσωπος, σε δήλωση του, ανέφερε ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, απάντησε στον Πρίγκιπα Κάρολο πως θα κάνει ότι μπορεί στα πλαίσια του νόμου για να σταματήσει το φαινόμενο.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αναγνώστες της βρετανικής εφημερίδας, χαρακτηρίζουν «υποκριτή» τον Κάρολο στον πίνακα σχολίων της διαδικτυακής έκδοσης, αφού ως γνωστό, η βασιλική οικογένεια αρέσκεται στο κυνήγι.
- See more at: http://www.philenews.com/el-gr/koinonia ... YUNca.dpuf
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ο καρολος και τα αμπελοπουλια

Δημοσίευση από πανικος »

οι γιοι του πριν λιγες μερες ηταν σε κυνηγι βουβαλιου ο ιδιος κυνηγα αλεπου ετσι για χομπυ :shock:
τωρα επιασε τον η εγνοια των αμπελοπουλιων στην κυπρο.τουλαχιστο τουτα τρωγονται δεν τα σκοτωνουν για πασιαμα ρε αρνι πασιην.με το εμποριο τους διαφωνω ετσι για να μην φανω και εμπορας :)
ψες στις ειδησεις ειπαν για το θεμα της επιστολης και τα μετρα που προτεινε ο αινσταιν πριγκηπας ηταν να κοψουν τις ακακιες και την παροχη νερου οπου εχει αυτα τα δεντρα που αρεσουν στα αμπελοπουλια στην περιοχη δεκελειας για καταπολεμηση του φαινομενου :o τουτον πρεπει να βαλουμε υπευθυνο ,μονο ετσι θα παει μπροστα το κυνηγι στην κυπρο.καλα που δεν προτεινε να καψουμε ολα τα δαση για να μην εχουμε ουτε τζικλες ουτε αμπελοπουλια και ετσι ουτε λαθροθηρια.εγω προσωπικα του βγαζω το καπελο :idea:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: ο καρολος και τα αμπελοπουλια

Δημοσίευση από Phinix »

καλησπέρα παίδες


εγώ το είδα θετικό αυτό με τον κάρολο, το προεδρικό και τες βρετανικές βάσεις

στην τελική, εάν προσπαθήσουν για καταπολέμηση του φαινομένου, ΕΙΔΙΚΑ στές βάσεις, να ξέρετε ότι οι τσίχλες κυρίως, θα είναι πολλαπλάσιες από όλες τις άλλες προηγούμενες χρονιές

μονο θετικά μπορούμε να έχουμε εάν γίνει κάτι περί τούτου

γιατί δηλαδή οι γνωστοί άγνωστοι να μου στερούν εμενα το θήραμα? όχι μονο στερούν το θήραμα από εμάς τουσ υπολοιπους αλλα επίσης πλουτίζουν ταυτόχρονα

ξυπνάτε περκι σώσουμε τίποτε
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ο καρολος και τα αμπελοπουλια

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

μα τουτη η κουβεντα με το καρολο εν αληθεια??
ειπα μ το κ νομιζα οτι ε3ουριζαν με :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ελυσε τα αλλα ουλλα προβληματα της αγγλιας κ εν να λυσει κ της κυπρου??
κυριε λεησον :? :? :? στην αγγλια που μυριζει παντου χασισι εν οκ που τραβουν ουλλοι γραμμες εν οκ που θωρεις τα πρεζονια μεσ τεσ στρατες να θκιακονουν τζαι τουτο οκ ΑΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΧΙ ΣΤΑ ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ο καρολος και τα αμπελοπουλια

Δημοσίευση από MARIOSE »

Phinix έγραψε:καλησπέρα παίδες


εγώ το είδα θετικό αυτό με τον κάρολο, το προεδρικό και τες βρετανικές βάσεις

στην τελική, εάν προσπαθήσουν για καταπολέμηση του φαινομένου, ΕΙΔΙΚΑ στές βάσεις, να ξέρετε ότι οι τσίχλες κυρίως, θα είναι πολλαπλάσιες από όλες τις άλλες προηγούμενες χρονιές

μονο θετικά μπορούμε να έχουμε εάν γίνει κάτι περί τούτου

γιατί δηλαδή οι γνωστοί άγνωστοι να μου στερούν εμενα το θήραμα? όχι μονο στερούν το θήραμα από εμάς τουσ υπολοιπους αλλα επίσης πλουτίζουν ταυτόχρονα

ξυπνάτε περκι σώσουμε τίποτε

+1000
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”