ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Απάντηση
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από themos328 »

το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ρε τους γέριμους, άμπα τζιαί εν στρατόπεδο εκπαίδευσης που είχαν τούτοι?? :shock:
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από themos328 »

MARIOSE έγραψε:
Ρε τους γέριμους, άμπα τζιαί εν στρατόπεδο εκπαίδευσης που είχαν τούτοι?? :shock:
αμαν με ετσι οπλοστασιο εκαταφεραν κ επηαν τους 2 φορες μπραβο τους!!!
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από themos328 »

Κυνηγoς εναντίον Λαθροθηρα

http://www.ihunt.gr/content/%CE%BA%CF%8 ... F%81%CE%B1
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από themos328 »

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=64043560

Είχαμε στο χωριό ένα εμπροσθογεμές και ένας είχε μαύρο άκαπνο, μπαρούτι. Πηγαίναμε εκεί που είχαν γίνει μάχες και μαζεύαμε πάνω από τις πέτρες παλιά μολύβια, στραβωμένα, στραπατσαρισμένα. Τα παίρναμε τα μολύβια, τα λιώναμε και τα ρίχναμε στον χειρόμυλο (χειρόμυλο πέτρινο) και τα φτιάχναμε... σκάγια. Ετσι γεμίζαμε το εμπροσθογεμές, αλλά έπρεπε να μη βάλουμε πολύ μπαρούτι, να μην ακουστούμε από τους Βούλγαρους, αλλά και να πάνε τα σκάγια στον λαγό... Αναλογία τρόμου, ρε Λευτέρη... Και σήμερα, τους ακούς να λένε, να λένε, να λένε, λέει ο Λευτέρης, για βάρη, για μπαρούτες και για κάννες...
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πράγματι φίλε Θέμο όμορφη η ιστορία της ζωής του κύριου Λευτέρη. Μου θυμίζει την ιστορία, την κυνηγετική ιστορία του δικού μου Λευτέρη, του παπά μου! Γεμάτη θηράματα και κυνηγετικές ιστορίες από την όμορφη Κύπρο μας, πάντα με σεβασμό προς τη φύση και το θήραμα.
Ανθρώποι υποδείγματα για εμένα, όχι για την κάρπωση τους στο κυνήγι αλλά για τον πλούσιο χαρακτήρα τους, τη ατέλιωτη δίψα τους να είναι κοντά στη φύση αλλά πάνω από όλα για την ανθρωπιά τους!

Μακάρι να τα καταφέρω να τους μοιάσω.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Pathfinder »

MARIOSE έγραψε:Πράγματι φίλε Θέμο όμορφη η ιστορία της ζωής του κύριου Λευτέρη. Μου θυμίζει την ιστορία, την κυνηγετική ιστορία του δικού μου Λευτέρη, του παπά μου! Γεμάτη θηράματα και κυνηγετικές ιστορίες από την όμορφη Κύπρο μας, πάντα με σεβασμό προς τη φύση και το θήραμα.
Ανθρώποι υποδείγματα για εμένα, όχι για την κάρπωση τους στο κυνήγι αλλά για τον πλούσιο χαρακτήρα τους, τη ατέλιωτη δίψα τους να είναι κοντά στη φύση αλλά πάνω από όλα για την ανθρωπιά τους!

Μακάρι να τα καταφέρω να τους μοιάσω.
+1000
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από themos328 »

MARIOSE έγραψε:Πράγματι φίλε Θέμο όμορφη η ιστορία της ζωής του κύριου Λευτέρη. Μου θυμίζει την ιστορία, την κυνηγετική ιστορία του δικού μου Λευτέρη, του παπά μου! Γεμάτη θηράματα και κυνηγετικές ιστορίες από την όμορφη Κύπρο μας, πάντα με σεβασμό προς τη φύση και το θήραμα.
Ανθρώποι υποδείγματα για εμένα, όχι για την κάρπωση τους στο κυνήγι αλλά για τον πλούσιο χαρακτήρα τους, τη ατέλιωτη δίψα τους να είναι κοντά στη φύση αλλά πάνω από όλα για την ανθρωπιά τους!

Μακάρι να τα καταφέρω να τους μοιάσω.
ρε φιλε οι παλιες εποχες ηταν πιο καλες(ιστοριες του μακαριτη του παππου μου μου θυμησε κ μενα)...πιο αθρωπινες....με αγχος αν θα παεις κ εβρεις δολωματα ή καμια παρεα που νομιζει εν δικα της τα βουνα ή να λαουδευκουν οι σκυλοι κ στην τελικη να βρισκεις τον καλυκα πας τον δρομο..τωρα με το ζορι να σου πουν καλημερα....τοτε θηραμα πολλη κοσμος λιος κ καλος!
δυστυχως οσο κ να προσπαθεις σαν ατομο ( που καλα καμνεις κ εσυ κ οσοι το βλεπουν ακομα ως χομπυ κ ως μια παραδοση που συνεχιζεται το κυνηγι) υπαρχουν καταστασεις που εν πανω που σενα σημερα.....καταστασεις οπως τα πιο πανω...εγω προσωπικα εφτασα εποχες κοντα στου κ.λευτερη κ του παππου μου κ του παπα σου οσο αφορα θηραματα και αθρωπια.....τα παιδια μας ομως οπως παμε θα μεινουν με τις ιστοριες.....
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Dimitris »

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί γιατί οι χήνες κατα την διάρκεια της μετανάστευσης τους, ταξιδεύουν σε σχήμα V.
Tο μάθημα της χήνας

Την επόμενη φορά που θα δείτε χήνες να πετούν σε σχηματισμό V προς τον νότο για να περάσουν τον χειμώνα, ίσως σας περάσει από το μυαλό η εξήγηση που η επιστήμη δίνει για την αιτία που πετούν με αυτόν τον τρόπο. Όταν η κάθε χήνα χτυπά τα φτερά της, δημιουργεί ανοδικό ρεύμα για εκείνη που ακολουθεί αμέσως μετά. Με το να πετούν λοιπόν σε σχηματισμό V, ολόκληρο το σμήνος προσθέτει τουλάχιστον 71% μεγαλύτερη πτητική εμβέλεια συγκριτικά με το αν πετούσαν η κάθε μια μόνη της.
Κατά τον ίδιο τρόπο, οι άνθρωποι που ακολουθούν κοινή κατεύθυνση και διαθέτουν την αίσθηση της κοινότητας φτάνουν στον προορισμό τους πιο γρήγορα κι εύκολα, διότι ο ένας βοηθά τον άλλο.
Αν μια χήνα βγει έξω από τον σχηματισμό, αμέσως καταλαβαίνει τη δυσκολία να προχωρήσει μόνη της και επιστρέφει για να επωφεληθεί από το ανοδικό ρεύμα που δημιουργεί η χήνα που βρίσκεται μπροστά.
Αν κι εμείς λειτουργήσουμε όπως μια χήνα, θα μένουμε κατά κάποιο τρόπο «σε σχηματισμό» με όσους ανθρώπους κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος με εμάς. Είναι σημαντικό επομένως, να βρούμε τους ανθρώπους με τους οποίους συχνοτιζόμαστε και να ενώσουμε τις δυνάμεις μας μαζί τους.
Όταν μια χήνα κουραστεί πηγαίνει στο πίσω μέρος του σχηματισμού και κάποια άλλη έρχεται μπροστά.
Με τον τρόπο αυτό, οι δύσκολες κι απαιτητικές εργασίες αναλαμβάνονται εκ περιτροπής, όπως ακριβώς συμβαίνει και στους ανθρώπους.
Οι χήνες που βρίσκονται πίσω φωνάζουν με σκοπό να ενθαρρύνουν εκείνες που βρίσκονται μπροστά προκειμένου να διατηρήσουν την ταχύτητά τους.
Το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους.
Το πιο σημαντικό όμως, είναι ότι όταν μια χήνα αρρωστήσει ή τραυματιστεί και πέσει στο έδαφος, δύο άλλες την ακολουθούν για να τη βοηθήσουν και να την προστατέψουν. Μένουν μαζί της μέχρι να είναι σε θέση ή να πετάξει ξανά ή μέχρι να πεθάνει. Μόνο τότε ξεκινούν ξανά το ταξίδι τους είτε μόνες τους είτε με κάποιον άλλο σχηματισμό με σκοπό να προλάβουν να φτάσουν τη δική τους ομάδα.
Αν κι εμείς λειτουργήσουμε όπως μια χήνα, θα συμπαραστεκόμαστε και θα στηρίζουμε ο ένας τον άλλο έτσι ακριβώς. Μα προπαντός, θα πάψουμε να είμαστε μια διαιρεμένη πλειοψηφία που χειραγωγείται από μια ενωμένη μειοψηφία, όπως λέει και ο Will Durant.


ΠΗΓΗ: http://enallaktikidrasi.com/2014/08/to- ... z39h3FZFA6
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Κατι που θα ηταν καλο να κανουν οσοι ξεκινουν κουταβια για πρωτη φορα φετος κ θα πανε για ορτυκια αλλα κ για πέρδικες αργοτερα ειναι να εχουν το οπλο ανοικτο.
Αυτο αποσπα την προσοχη μαε απο την καρπωση κ μας προσηλωνει στο σκυλο.
Ετσι εαν ξεσηκωσει πουλι έχουμε την ψυχραιμια να το αφήσουμε να φυγει.
Αν φερμαρει εχουμε το χρονο να κλεισουμε το οπλο κ να παιξουμε πιο ψύχραιμα.
Μικρο μυστικο που σωζει απο βεβιασμενες καταστάσεις κ λαθος χειρισμους..
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”