ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Laurona έγραψε:Κατι που θα ηταν καλο να κανουν οσοι ξεκινουν κουταβια για πρωτη φορα φετος κ θα πανε για ορτυκια αλλα κ για πέρδικες αργοτερα ειναι να εχουν το οπλο ανοικτο.
Αυτο αποσπα την προσοχη μαε απο την καρπωση κ μας προσηλωνει στο σκυλο.
Ετσι εαν ξεσηκωσει πουλι έχουμε την ψυχραιμια να το αφήσουμε να φυγει.
Αν φερμαρει εχουμε το χρονο να κλεισουμε το οπλο κ να παιξουμε πιο ψύχραιμα.
Μικρο μυστικο που σωζει απο βεβιασμενες καταστάσεις κ λαθος χειρισμους..
Ορτύκια είπες; :roll:

Όντως έχει δίκαιο ο Χρύσανθος. Καλύτερα να θυσιάσεις κάποιες ευκαιρίες παρά την σωστή και μεθοδική εκπαίδευση του σκύλου!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Να πέρνουν ιδέες και οι δικοί μας. Και δεν μιλώ αποκλειστικά για κάμερες... Να ξεκινήσουν από τις απλές μελέτες πρώτα...

http://kynoclub.gr/2014/08/25/%CF%80%CF ... %B9%CE%BA/
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mouzouris »

Ένα άρθρο για τις κατανομές που νομίζω ότι σας απασχόλησε πολύ τις τελευταίες μέρες. Ίσως βοηθήσει λίγο ... ;)

http://www.chuckhawks.com/where_pattern_today.htm
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mikros »

Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

ο τυπος ειναι για καβλιες.προφανως ολο αυτο το παραληρημα εγινε για τη δημιουργια καποιου αλλου συλλογου στη περιοχη του και θα χασει απο τα εσοδα
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από mikros »

Just to say....
Ολος ο Νομος Δραμας εχει 4 Κ.Συλλογους...
Κατ'ακριβια μονο οι 4 δημοι: Δραμας,Προσοτσανης,Κ.Νευροκωπιου,Δοξατου εχουν Κ.Συλλογους....
Και οι συλλογοι τους κανουν πραγματικη δουλεια,οχι σαν εμας καθε χωριο εχει συλλογο για να τρων καποιοι λεφτα και να κανουν μονο αγωνες...
Αν ενδιαφερεσαι πραγματικα να το ψαξεις,θα δεις την δουλια των Συλλογων και των ομοσπονδιων στην Ελλαδα...
Καιρος να αντιγραψουμε και τα θετικα της Ελλαδας....
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

εν και αμφιβαλλω οτι οι κ.σ στην Ελλαδα καμνουν καλο εργο.αυτο που δεν μου αρεσε στον τυπο ειναι για το ποσο της αδειας που φασιστικα λεει μην διαμαρτυρεστε και φκαρτε την.χωρις να γνωριζω ποσο κοστιζει γιατι απο δασαρχειο σε δασαρχειο διαφερει
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Eνα ταξίδι αναψυχής με την σύζυγο μου, αρχές του Οκτώβρη στη Θεσσαλονίκη έμελλε να μου δώσει αναπάντεχα την ευκαιρία να επισκεφτώ ένα μέρος που ποτέ μου δεν θα πίστευα ότι υπάρχει αν δεν το έβλεπα με τα ίδια μου τα μάτια. Τόσο πολύ με ΑΓΓΕΙΞΕ αυτό το μέρος που θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Αναφέρομαι στο οχυρό Ρουπέλ που βρίσκεται στα σύνορα Ελλάδας και Βουλγαρίας παρα τον ποταμό Στρυμόνα. Το συγκεκριμένο οχυρό ηταν ένα σύστημα υπόγειων σηράγγων ,μήκους 6 KM που κατέληγαν σε πολλά μικρά πολυβολεία σε διάφορες βουνοκορφές και έλεγχαν το πέρασμα του εχθρού από τα Βουλγαρικά σύνορα στα ελληνικά εδάφη, διαμέσου του περάσματος του ποταμού Στρυμόνα. Εκεί αποτυπώνεται όλο το μεγαλείο, η αντρειοσύνη, ο τσαμπουκάς του Έλληνα στρατιώτη στο 2ο Παγκόσμιο πόλεμο. Ενας τσαμπουκάς που δυστυχώς ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ από την σημερινή πολιτική ηγεσία του Ελληνισμού ,από Ελλαδα και Κύπρο φυσικά. Όταν οι Γερμανοί έσπασα τα σύνορα της Ελλάδας από τη γραμμή της Γιουγκοσλαβίας-Αλβανίας και έφτασαν μέχρι τη Θεσσαλονίκη, το οχυρό Ρουπέλ στεκόταν όρθιο παρά τις λυσσαλέες επιθέσεις των Γερμανών και των Βούλγαρων συμμάχων τους, προκαλώντας τεράστιες απώλειες στις Γερμανικές δυνάμεις. Ακόμη όταν ήρθε διαταγή από το αρχηγείο του Ελληνικού στρατού στη Θεσσαλονίκη, που είχε ειδη παραδοθεί στους Γερμανούς, για να παραδώσουν το οχυρό, ήρθε η απάντηση του Διοικητή του οχυρου Ταγματάρχης Γεώργιου Δουράτσου ο οποίος ειπε τη φράση ..ΤΑ ΟΧΥΡΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ. Ετσι συνεχίστηκαν και τις επόμενες μέρες οι προσπάθειες για κατάληψη του οχυρού απο τους Γερμανούς, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μετά από επίμονες διαταγές της διοίκησης του Ελληνικού στρατού για παράδοση του οχυρού, πάρθηκε η απόφαση για παράδοση του , αλλά με τρεις όρους που έθεσε ο Διοικητής Γ. Δουράτσος στους Γερμανούς. Ενας από τους όρους και ο ποιο σημαντικός ηταν κατά την παράδωση οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΌΠΛΑ ΤΟΥΣ και οι Γερμανοί θα τους απέδιδαν στρατιωτικές τιμές ,πράγμα που έγινε.
Αν κάποιοι φίλοι θα επισκεφτούν τη βόρεια Ελλαδα για όποιο διποτε λογο , τους προτρέπω να θυσιάσουν μισή μερα για να επισκεφτούν αυτό το χώρο και να ακούσουν από τον υπεύθυνο αξιωματικό ολη τη ιστορια από την κατασκευή μέχρι την παράδωση του οχυρού και να είναι βέβαιοι ότι θα πάρουν πολλά διδάγματα από αυτή τη ιστορία, που θα τους βοηθήσει να ξεπερνούν τις δυσκολίες που θα συναντούν στη ζώη τους. Οι φωτογραφίες εινα από την συγκεκριμένη επίσκεψη. Μπορείτε να βρείτε αρκετό υλικό από το διαδίκτυο βάζοντας…. Οχυρό Ρουπέλ στο Gooqle.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από πανικος »

λευκιε μου αν και μου αρεσει η ιστορια πρωτη φορα ακουω για αυτο το οχυρο και την ωραια ιστορια του.σημερα για να παραδοθει καποιος δεν θελει τιμες ανδρειας θελει τιμες σε ευρω και εισητηρια για αλλες πολιτειες :?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΑΡΘΡΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΤΟ ΕΙΔΑ ΛΕΥΚΙΕ ΤΟ 1973 ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΤΟΤΕ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΕΦ.ΑΞ/ΚΩΝ Δ/Β ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΗΓΑΝ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΟΧΥΡΟ.ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΟ ΛΟΓΩ ΨΥΧΡΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΜΕ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”