ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Απάντηση
dimitris savva

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από dimitris savva »

δωστε του και ενα του axerkwti να σιωπησει γιατι στο τελος εν να χωρισει με τον συντροφο του στο κυνηγι :lol:
αλλα δεν πειραζει θα το παιζει ο Χρυσανθος και θα τραγουδα και να τσιατιζει ο Μιχαλης και οι λαοι να φευκουν και να μεν τους περνουν ειδηση. :lol: :lol: :lol: εκτος αν θα ερκουντε οι λαοι και να μπαινουν μες την βουρκα που μονοι τους
αυριο που εν να σε παρω στους σκυλους να σου φερω κλαρινο μεν μαραζωνεις :lol: :lol: :lol:
ρε κοπελια αμεν τους ηξερα ηταν να τους παρεξηγησω ακου ακου γιατι να πιασει το πιθκιαυλι που αλλο ετσουνιαστικε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

SilverPigeonS έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΘΚΙΑΒΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΑ
Φίλε μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Πως δικαιολογείς ότι είναι τούρκικο;

Το πιθκιαύλιν μαζί με την ταμπουτσιά είναι τα γνήσια παραδοσιακά μας όργανα. Ως κατασκευή και ως όργανο το βρίσκεις και στην Ελλάδα με την ονομασία ''σουραύλι''.

Η χρήση του αυλού - πιθκιυαλιού στην Κύπρο μαρτυρείται από ευρήματα αρχαιοτάτων χρόνων είτε σε αγαλματίδια που έχουν βρεθεί αλλά και σε τοιχογραφίες και αγγεία!! Ετυμολογικά προέρχεται από την λέξη παιδίαυλος- παιδί + αυλός.

Ως όργανο θεωρείτε η συντροφιά του βοσκού στις πολλές ώρες μοναξιάς αλλά και ως όργανο διασκέδασης σε συνάξεις!

Επίσης είναι το όργανο το οποίο ομοιάζει σε μεγάλο βαθμό με τον αρχαίο ελληνικό αυλό. Εξου και οι αυλιστές στα αγαλματίδια.

Τώρα όπως στην Ελλάδα το σουραύλι έτσι και στην Κύπρο το πιθκιαύλι χαρακτηρίζεται ως ποιμενικό όργανο. Δεν μπορώ να αμφισβητήσω την χρήση αλλά και την ύπαρξη του στα Τουρκικά εδάφη και ειδικά στου τούρκους τσοπάνιδες αφού η μουσική είναι τέχνη η οποία μεταφέρεται και διαδίδεται μέσω διαφόρων πολιτισμών.

Άρα πολύ καλύτερα μπορούμε να πούμε πως είναι όργανο εμπνευσμένο από την αρχαία Ελλάδα αλλά όχι τούρκικης προέλευσης.

To παραδοσιακό όργανο της Τουρκίας είναι το ney, όργανο επίσης φτιαγμένο από καλάμι, υπέροχο όργανο το οποίο μετά από πολύ κόπο κατάφερα να κατασκευάσω. Το είδε και ο Χρύσανθος!

Αυτή είναι η άποψη μου μέσα από μελέτες που έχω κάνει για το συγκεκριμένο όργανο. Τώρα αν υπάρχουν μαρτυρίες βάσιμες που να αποδεικνύουν την τούρκικη προέλευση του θα σε παρακαλέσω να με ενημερώσεις γιατί θα είναι άξιο θέμα για έρευνας από εθνομουσικολογικής πλευράς!

ΜΠ
φιλε και από τον παππου μου το άκουσα ότι ήταν τουρκικο και οι πιο πολλοί τα φέραν από εκεί και άκουσα και που αλλου από κάποιο που ήταν στου μόρφου πριν πολλά χρονια ότι οι τούρκοι φίλοι τους τα κατασκεύαζαν
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από Anthimos »

E παιθκια έλεος , ο αυλος εννεν Τουρκικος....!!! Μεν το συζητατε!
ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟΣ- εν οι Τουρκοι που τον εκλεψαν οπως πολλα πραματα μεν εισαστε ραγιαδες
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... F%8C%CF%82
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από Laurona »

Πανικος Setter έγραψε:
Laurona έγραψε: epeidi xanaemfanistike i leismaniasi stin megali mou skila oxa itan na sas saso, pou me peripezete.

Χρύσανθε πέμου ότι εν σοβαρoμιλάς ?
Σοβαρομιλω δυστυχως Πανικο μου.
Επετουσαμε στα συνεφα με το τι βλεπαμε τις λιγες φορες που βγηκεν εξω, δεδομενης της αρρωστιας που περασεν, μα εποκατσαμεν αξιππα, και δεν θα μπορεσουμε να πιασουμε με σκυλακι.
Δυστυχως με τα πραγματα οπως ειναι δεν μπορω ουτε θεραπεια να ξανακανω, οποταν δεν νομιζω να την παρω κυνηγι και να την βασανιζω.
Περιμενω τις επισημες αναλυσεις απο το κρατικο κτηνιατρειο για να δουμε ποσο πολυ ειναι και θα πραξουμε αναλογα.
Θα κυνηγησουμε με τις δικες του Μιχαλη μονο, για να μην την κουραζουμε και καποια στιγμη θα ,μπει και η μικρη για εμπειριες βασικα.
Δοξασυ ο Θεος να λεμε φιλε μου, δυστυχω;ς ετσι ειναι και πρεπει να το δεκτουμε.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από Laurona »

Να σου στειλω μυνημα, να κανονισουμε για για τ οεκπαιδευτικο της Κυριακης, για να μεν χαλουμε το θεμα δαμε.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

APOLLON_1 έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:
APOLLON_1 έγραψε:ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΘΚΙΑΒΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΑ
Φίλε μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Πως δικαιολογείς ότι είναι τούρκικο;

Το πιθκιαύλιν μαζί με την ταμπουτσιά είναι τα γνήσια παραδοσιακά μας όργανα. Ως κατασκευή και ως όργανο το βρίσκεις και στην Ελλάδα με την ονομασία ''σουραύλι''.

Η χρήση του αυλού - πιθκιυαλιού στην Κύπρο μαρτυρείται από ευρήματα αρχαιοτάτων χρόνων είτε σε αγαλματίδια που έχουν βρεθεί αλλά και σε τοιχογραφίες και αγγεία!! Ετυμολογικά προέρχεται από την λέξη παιδίαυλος- παιδί + αυλός.

Ως όργανο θεωρείτε η συντροφιά του βοσκού στις πολλές ώρες μοναξιάς αλλά και ως όργανο διασκέδασης σε συνάξεις!

Επίσης είναι το όργανο το οποίο ομοιάζει σε μεγάλο βαθμό με τον αρχαίο ελληνικό αυλό. Εξου και οι αυλιστές στα αγαλματίδια.

Τώρα όπως στην Ελλάδα το σουραύλι έτσι και στην Κύπρο το πιθκιαύλι χαρακτηρίζεται ως ποιμενικό όργανο. Δεν μπορώ να αμφισβητήσω την χρήση αλλά και την ύπαρξη του στα Τουρκικά εδάφη και ειδικά στου τούρκους τσοπάνιδες αφού η μουσική είναι τέχνη η οποία μεταφέρεται και διαδίδεται μέσω διαφόρων πολιτισμών.

Άρα πολύ καλύτερα μπορούμε να πούμε πως είναι όργανο εμπνευσμένο από την αρχαία Ελλάδα αλλά όχι τούρκικης προέλευσης.

To παραδοσιακό όργανο της Τουρκίας είναι το ney, όργανο επίσης φτιαγμένο από καλάμι, υπέροχο όργανο το οποίο μετά από πολύ κόπο κατάφερα να κατασκευάσω. Το είδε και ο Χρύσανθος!

Αυτή είναι η άποψη μου μέσα από μελέτες που έχω κάνει για το συγκεκριμένο όργανο. Τώρα αν υπάρχουν μαρτυρίες βάσιμες που να αποδεικνύουν την τούρκικη προέλευση του θα σε παρακαλέσω να με ενημερώσεις γιατί θα είναι άξιο θέμα για έρευνας από εθνομουσικολογικής πλευράς!

ΜΠ
φιλε και από τον παππου μου το άκουσα ότι ήταν τουρκικο και οι πιο πολλοί τα φέραν από εκεί και άκουσα και που αλλου από κάποιο που ήταν στου μόρφου πριν πολλά χρονια ότι οι τούρκοι φίλοι τους τα κατασκεύαζαν
Ναι φίλε μου δεν αμφιβάλλω την χρήση αλλά και κατασκευή του οργάνου και από Τούρκους.

Η προέλευση του όμως είναι καθαρά Ελληνική! !
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Browning Ultra plus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 09:56

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από Browning Ultra plus »

Laurona έγραψε:Να σου στειλω μυνημα, να κανονισουμε για για τ οεκπαιδευτικο της Κυριακης, για να μεν χαλουμε το θεμα δαμε.
Γκουουουχχχ Γκουουουουχουουο :D :lol:
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από Laurona »

???? Ηντα που παθες ρε?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Browning Ultra plus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 09:56

Re: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ LAURONA

Δημοσίευση από Browning Ultra plus »

Πετε ωρα και τοπο συναντησης να μου περασει ο βηχας

Ασχετα του οτι εχω ενα ΅υποθετο΅και ενα αλογο αντι σκυλλους
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”