Είμαστε για Κλάματα

vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από vti-chris »

Φίλε Γιώργο αυτή είναι η μια άποψη/εικόνα του νομίσματος...χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ την συγκεκριμένη καθηγήτρια που προφανώς τα έχει χάσει.
Η σημερινή νεολαία, ουδεμία σχέση έχει με την νεολαία των προηγούμενων χρόνων(10-20 χρόνια πριν) και δεν μιλώ μόνο για συμπεριφορά μιας και υπήρχαν πάντοτε οι αντιδραστικοί. Σε μορφωτικό επίπεδο όμως έχουμε πάει έτη φωτός πίσω και όχι μόνο αυτό αλλά χάνουμε και τα ελάχιστα παιδιά που έχουν την θέληση να μάθουν λόγο αδυναμίας του όλου συστήματος να χειριστεί καταστάσεις σαν και αυτή πιο πάνω...που είτε φταίει η/ο καθηγήτρια/της ή οι μαθητές ή και οι 2.
Από πλευράς μαθητών/νεολαίας κανένας σεβασμός...ούτε καν στους γονείς τους και δεν χρειάζεται να αναφέρω παραδείγματα αρκεί μια ματιά γύρω μας για να δούμε τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.
Δεν θα αναφέρω καν την ευθύνη των γονιών/εμάς στο όλο θέμα όταν ο χρόνος που αφιερώνουμε στα παιδιά μας είναι από ελάχιστος έως ανύπαρκτος, λόγω δουλειάς ή άλλων καταστάσεων (βλέπε διαζύγια που είναι και της μόδας, άλλα ενδιαφέροντα παραμελώντας την οικογένεια...) και οδηγούμαστε σε μια νεολαία σήμερα που αδιαφορεί για τη μάθηση και αρέσκεται στα κινητά τηλέφωνα, στα παιχνίδια και πολλά πολλά άλλα για να μην μπώ σε λεπτομέρειες και αγχωθούν ορισμένοι για τα παιδιά τους.

Στο σύστημα που σωστά το έθεσες θέλει πολλές διορθώσεις, υπάγεται/υπηρετεί και ο απλός πολίτης από τον πιο μικρό έως και τον πιο μεγάλο και δεν μπορεί να εξαιρεθεί...όπως π.χ. στο κυνήγι μαζί με το σύστημά του πρέπει να αλλάξουμε και εμείς.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από mikros »

Πρωτα απ'ολα το ειχαν στημενο στην καθηγητρια και αυτο ειναι φανερο....
Μονο και μονο απο τη συμπερηφορα των μαθητων προς αυτη ειναι πολυ ηρεμη απο τη μερια τους,οπου με τετοια συμπεριφορα δεν θα γινοταν εξω φρενων η καθηγητρια...
Η καθηγητρια εχει εκδηλωσει τον αδυναμο της χαρακτηρα και οι μαθητες κανουν οτι γουσταρουν....
Δεν ειναι συμπεριφορα αυτη καθηγητριας,οπου θεωρειται και καλα υποδηγμα προς τους μαθητες...
Τον σεβασμο τον κερδιζεις απο τους μαθητες.
Απ'οτι φενεται,μαλλον ειναι αππομενοι ροκολοι που καμνουν χαζι με την καθηγητρια
Το εκπαιδευτικο μας συστημα υστερει σε πολλους τομεις,υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ενδιαφερωντε για το μελλον της νεολαιας αλλα τους περισοτερους τους ''τρωει το συστημα''...
Χριστο,οι αριστοι των αριστων ειναι αυτοι που ξεχωριζουν μεσα στο σαπιο συστημα και θα ξεχωριζουν,αν δεν τα παρατησουν και τους''φαει ''και αυτους το συστημα,οσοι λενε τοσοι εξυπνοι και καλοι ανθρωποι φευγουν απ'την κυπρο εγω το μονο που θα πω ειναι οτι καλα κανουν,στο εξωτερικο θα διακριθουν,εδω θα διακριθει το μεσο
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από kyriakos304 »

mikros έγραψε:Πρωτα απ'ολα το ειχαν στημενο στην καθηγητρια και αυτο ειναι φανερο....
Μονο και μονο απο τη συμπερηφορα των μαθητων προς αυτη ειναι πολυ ηρεμη απο τη μερια τους,οπου με τετοια συμπεριφορα δεν θα γινοταν εξω φρενων η καθηγητρια...
Η καθηγητρια εχει εκδηλωσει τον αδυναμο της χαρακτηρα και οι μαθητες κανουν οτι γουσταρουν....
Δεν ειναι συμπεριφορα αυτη καθηγητριας,οπου θεωρειται και καλα υποδηγμα προς τους μαθητες...
Τον σεβασμο τον κερδιζεις απο τους μαθητες.
Απ'οτι φενεται,μαλλον ειναι αππομενοι ροκολοι που καμνουν χαζι με την καθηγητρια
Το εκπαιδευτικο μας συστημα υστερει σε πολλους τομεις,υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ενδιαφερωντε για το μελλον της νεολαιας αλλα τους περισοτερους τους ''τρωει το συστημα''...
Χριστο,οι αριστοι των αριστων ειναι αυτοι που ξεχωριζουν μεσα στο σαπιο συστημα και θα ξεχωριζουν,αν δεν τα παρατησουν και τους''φαει ''και αυτους το συστημα,οσοι λενε τοσοι εξυπνοι και καλοι ανθρωποι φευγουν απ'την κυπρο εγω το μονο που θα πω ειναι οτι καλα κανουν,στο εξωτερικο θα διακριθουν,εδω θα διακριθει το μεσο

Ε Αντρίκκο μιτσής μιτσής αλλά είσαι ροτσής. Μπράβο σου
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ.....ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ....

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από Pathfinder »

Στην συγκεκριμενη περιπτωση την ειχαν στημενη στην δασκαλα κανονικα.Βρηκαν τα κουμπια της και την εμπεζαν κανονικοτατα.Φταιει και η ιδια σε μεγαλο βαθμο αλλα και η παιδεια που οι γονεις δινουν στο σπιτι, γιατι σιγουρα τα σημαδια της παραπαιδειας ενας εφηβος τα δειχνει και στο σπιτι ασχετο αν οι γονεις δεν θελουν να τα βλεπουν η δεν μπορουν να τα τηθασευσουν λογω καθυστερησης στην επιβολη του οποιου ελεγχου. Σιγουρα υπαρχουν και δασκαλοι και καθηγητες που εχασαν το παιχνιδι στον ελεγχο των παιδιων ειτε λογω αδυναμιας χαρακτηρα ειτε λογω του οτι εσηκωσαν τα χερια ψηλα αφου με το παραμικρο οι γονεις κατεβαινουν στα σχολεια και ζητουν τα ρεστα απο τους ιδιους γιατι εκαμαν παρατηρηση στα "μωρα" τους.Τον καιρο μας (και δεν ειμαστε τοσο μεγαλοι) εκαμναμε μαλακια στο σχολειο, ετρωαμε τες μπροστα που ουλλους και οταν εκαλουσαν και τους γονεις μας ετρωαμε τες και που τζιεινους επιτοπου και ξανα υστερα στο σπιτι γιατι εκαμαμεν τους ρεζιλι, και μια χαρα εφκηκαμε νομιζω. Η πολλη ελευθερια και δημοκρατια καποτε φερνει και την ασυδοσια και στην περιπτωση του Κυπραιου ταιριαζει το ρητο "φκαινουμε πας την Αγια Τραπεζα". Καλοι και ορεξατοι δασκαλοι και καθηγητες υπαρχουν πολλοι και παντου, καποιοι δεν σηκωνουν μουγια στο σπαθι τους (συμπεριλαμβανομενης και της γυναικας μου :D ) και αλλοι απλα πανε με το ρευμα των "μωρων".
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από mouzouris »

Όταν δεν μπορείς να κάνεις σωστά την δουλειά σου τότε πας σπίτι σου. Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να βρίζει τα παιδιά του κόσμου με αυτόν τον τρόπο ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ.
Γνωρίζοντας κάποια γεγονότα για την συγκεκριμένη καθηγήτρια αυτό γίνετε σε κάθε τάξη που μπαίνει. Γιατί δεν γίνοντε τα ίδια με άλλους καθηγητές και καθηγήτριες;
Μιλούμε για παιδιά πρώτης τάξης του γυμνασίου. Όταν μπήκε η βοηθός και τις ζήτησε να σταματήσει να βρίζει με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά, την είπε γαϊδούρα κλπ κλπ. και έφυγε από το σχολείο. Μετά από πολλά που έγιναν και που κτύπησε διευθυντή την πήρανε δικαστήρια όπου κατάφερε με τους δικηγόρους να κερδίσει την δίκη και να επιστρέψει πίσω στην έδρα της.

Φίλε Δημήτρη θα έλεγες τα ίδια αν ήταν το παιδί σου στην τάξη αυτή και το έβριζε χωρίς λόγο; Αν ερχόταν μια μέρα με βγαλμένο μάτι το παιδί σου (χωρίς να φταίει) γιατί ρίχνει αντικείμενα στους μαθητές θα της έλεγες καλά έκανες ;
Αυτό που λέω είναι το σύστημα είναι σάπιο. Δεν μπορεί να αποβάλει ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ή δεν κάνουν καλά την δουλειά τους από τις καρέκλες.
dimitris savva

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από dimitris savva »

το πρωτο λαθος ειναι οτι τα βλεπετε ακομα "μωρα" . φαντασου οταν μεγαλωσουν τι συμπεριφορες θα εχουν. τα δικα μου παιδια φοιτησαν και φοιτουν σε γυμνασια και λυκεια με πολλη ασχημη φημη και ειναι ολοι τους αριστουχοι και με πολυ καλους τροπους απεναντη στους καθηγητες που ακομη τους θυμουντε με τα ονοματα τους (ασχετος εαν η μεγαλη μου τελειωσε το σχολειο.)
παντα φιλικα και ειναι η δικη μου αποψη απεναντι στην διαπεδαγωγηση των παιδιων , μπορει να εχω και λαθος.
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από mouzouris »

dimitris savva έγραψε:το πρωτο λαθος ειναι οτι τα βλεπετε ακομα "μωρα" . φαντασου οταν μεγαλωσουν τι συμπεριφορες θα εχουν. τα δικα μου παιδια φοιτησαν και φοιτουν σε γυμνασια και λυκεια με πολλη ασχημη φημη και ειναι ολοι τους αριστουχοι και με πολυ καλους τροπους απεναντη στους καθηγητες που ακομη τους θυμουντε με τα ονοματα τους (ασχετος εαν η μεγαλη μου τελειωσε το σχολειο.)
παντα φιλικα και ειναι η δικη μου αποψη απεναντι στην διαπεδαγωγηση των παιδιων , μπορει να εχω και λαθος.
Δεν διαφωνώ καθόλου με τα πιο πάνω. Ότι είπες είναι copy/paste με τα δικά μου παιδιά, ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι ο εκπεδευτικός θα κερδίσει αυτόματα τον σεβασμό, μόνο και μόνο επειδή είναι εκπεδευτικός. Τον σεβασμό τον κερδίζεις, δεν τον επιβάλεις με τα βρισίδια. Σημειοτέον ότι δεν έχω κάτι με τους εκπεδευτικούς...... και η σύζηγος μου εκπεδευτικός είναι :)
istriano ®

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από istriano ® »

Ενα βιντεακι που δινει την απαντηση, στο πιο πανω θέμα!!

http://youtu.be/gXjE68-_jBs
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Είμαστε για Κλάματα

Δημοσίευση από vti-chris »

istriano ® έγραψε:Ενα βιντεακι που δινει την απαντηση, στο πιο πανω θέμα!!

http://youtu.be/gXjE68-_jBs
Χτύπησες κέντρο φίλε. :(
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”