ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

o kalamaras έγραψε:...'Αναγνώριση' υπό ψιλοβροχο στην μοναδική κρατική γη (της βασίλισας :shock: ) που βρήκα στην περιοχή, η οποία είναι η κοίτη του ποταμού πλάτος πάνω από 1χλ. και που επιτρέπεται ποικίλο κυνήγι. Παπίρες (στην εποχή τους αλλά δεν είδα και καμιά) και ότι μη προστατευόμενο ολόχρονα (κουνέλια, λαγούς, χήνες, ψαρώνια, τζίκλες). Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να είμαι 300μ μακρυά από τα ιδιωτικά-τελιασμένα οπότε πέφτω μες το νερό και τα βοτσαλάκια. Και μιλάμε για πολύ νερό. Οϊ να πνιγούμε κιόλας.
Και κάτι χηνάκια που πέτυχα μιαν άλλη φορά ακριβώς δίπλα στα τέλια.
Μα που πήγανε οι φώτο? :? Α να'τες...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

o kalamaras έγραψε:
o kalamaras έγραψε:...'Αναγνώριση' υπό ψιλοβροχο στην μοναδική κρατική γη (της βασίλισας :shock: ) που βρήκα στην περιοχή, η οποία είναι η κοίτη του ποταμού πλάτος πάνω από 1χλ. και που επιτρέπεται ποικίλο κυνήγι. Παπίρες (στην εποχή τους αλλά δεν είδα και καμιά) και ότι μη προστατευόμενο ολόχρονα (κουνέλια, λαγούς, χήνες, ψαρώνια, τζίκλες). Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να είμαι 300μ μακρυά από τα ιδιωτικά-τελιασμένα οπότε πέφτω μες το νερό και τα βοτσαλάκια. Και μιλάμε για πολύ νερό. Οϊ να πνιγούμε κιόλας.
Και κάτι χηνάκια που πέτυχα μιαν άλλη φορά ακριβώς δίπλα στα τέλια.
Μα που πήγανε οι φώτο? :? Α να'τες...
ΧΡΙΣΤΟ ΜΟΥ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΠΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΒΛΕΠΩ,ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...ΜΙΑ ΧΑΡΑ....ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΙΔΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗ ΡΕ ΦΙΛΕ... :P

ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ...

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΧΗΝΑΚΙΑ ΓΝΩΣΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ....ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΣΑΝ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΚΑΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΑΑΑ....ΟΧΙ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΜΑΚΙΑ ΑΠΟ U.S.A ΜΕΡΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE :lol: ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΩ....ΑΑΑ....ΟΧΙ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΦΙΛΜΑΚΙΑ ΑΠΟ ENGLAND ΜΕΡΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE :lol:

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ...ΦΕΤΟΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΩ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΧΗΝΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟ ΔΟΥΝΑΒΗΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΑΣΟΙ ΓΥΡΟ-ΓΥΡΟ.ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE EARTH :D
ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΕΡΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ....ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΣΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΥΝΗΓΙ...ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ,ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΙΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5-6 ΚΙΛΑ Η ΜΙΑ :shock:... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ΚΥΠΡΟ(Ε.Ε)ΑΣ ΟΨΕΤΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΣ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ :P

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

Φίλε Σώλον, νομίζω πρώτα εσύ που να παίξεις χήνα παρά εγώ δα κάτω. Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη εδώ που μπορώ να πάω να κυνηγήσω φτερωτά. Παντού είναι ιδιωτική γη, περιφραγμένη. Ακόμα δεν τους πιάνω το νόημά τους ετούτους εδώ. Μπήκα εδω σε ένα κυνηγητικό φόρουμ και ρωτάω "ρε παιδιά έπιασα άδεια για όπλο, που μπορώ/επιτρέπεται να παω να κυνηγήσω με λειόκανο?" και μου λέει κάποιος "Α, πιάσε όπλο και έλα 23 του Μάρτη έχουμε 2ήμερο αγώνα σπόρτινγκ 80 χιλιόμετρα από την πόλη" :shock: Κάποτε όλους τούτους τους λέγαμε "αμερικανάκια" ενοόντας ότι είναι και λίγο βλαμένοι..
o kalamaras έγραψε:Χαιρετώ την παρέα από τη μακρινή Νέα Ζηλανδία. Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, με καλά και ασφαλισμένα κυνήγια και μακάρι τούτο το χρόνο να λήξουν τα προβλήματα της Ευρώπης και τούτοι που μας περιπαίζουν παγκοσμίως να πάνε κάνα κυνήγι να συνέλθει ο νους τους και να μας αφήσουν ήσυχους.

Να πω για τους σεισμούς που γίνονται εδώ ότι μετά τους μεγάλους που γίνανε πριν 3 χρόνια και καταστεψανε την πόλη γίνονται καθημερινά μικροί σεισμοί (που δεν τους αντιλαμβανόμαστε και 2-3 λίγο μεγαλήτεροι) τίποτα όμως πολύ επικινδινο. Συνολικά σ’αυτά τα 3 χρόνια έχουν γίνει 12.000 σεισμοί!!! Ναι, δώδεκα χιλιάδες.

Για τα κυνηγητικά τώρα, όπως είπα και παλιότερα τα πράγματα δεν είναι τόσο παράδεισος όσο φαίνονται. Οι φώτο που ποστάρω με παπίρες, χήνες, λαγούς κ.α. είναι όλες εντός πόλης ή σε απαγορευμένες ή ιδιωτικές περιοχές. Εδώ δεν υπάρχει αυτό το ανεκτίμητο πράγμα που υπάρχει στην Κύπρο και λέγεται «Ελευθερο Κυνήγι». Πιάνεις το χάρτη του κυνηγίου και πας σε όποια επιτρεπόμενη γουστάρεις μέσα σε ιδιωτικές περιουσίες. Εδώ δεν υπάρχει αυτό. Έδώ το 99% της γης είναι ιδωτική, τελιασμένα και ως επι τω πλείστον σε παραγωγή (ζώα ή κηπευτικά). Μιλάμε για απέραντα χιλιόμετρα γης και τελιών. Εκτός τα ψηλά βουνά που μπορεί να είναι κρατική γη και κατά τόπους μπορεί κανεις να πάει για κυνήγι ζώων. Εκεί ναι, μιλάμε για μεγάλη περιπέτεια.
Κατά τα άλλα μπορεί κανείς να ζητήσει άδεια από τους φαρμαδόρους να παει για κυνήγι μες τα χωράφκια του. Αλλά αυτό μου ακούγεται κάπως ανιαρό.

Γι’αυτό θέλω να σας παρακαλέσω εκεί που έχετε το «Ελεύθερο Κυνήγι», αυτό που μάθαμε να κάνουμε όλοι μας από τότε που είμαστε πιτσιρίκια, να το διαφυλάσετε και να το σεβόσαστε γιατί είναι κάτι ανεκτίμητο που δεν υπάρχει σε πολλές χώρες. Προσωπικά είμαι 1.5 χρόνο σε τούτη τη χώρα και ακόμα δεν έχω πάει για κυνήγι και ένας λόγος είναι ότι δεν έχω βρει που να κυνηγήσω «Ελεύθερο Κυνήγι». Δε θέλω να πάω σε ένα φαρμαδόρο να του ζητήσω την άδεια, να μου υποδίξει που να πάω, να κατεβώ από το αυτοκίνητο και να παίξω τους αύθονους λαγούς που βόσκουν μέσ’το χωράφι του. Δε μου λέει τίποτα τούτο το πράμα. (μπορεί να το κάνω κάποια στιγμή, όμως δεν είναι τούτο που ψάχνω).
Γι’αυτό σας λέω προσέχετε!! Γιατί σε λίγα χρόνια μπορεί να μην υπάρχει το κυνήγι όπως το ξέρουμε. Και μην παίζεται όσα περισσότερα μπορείτε, παίζετε μόνο λίγα!! Ακόμα και τούτες τις τζικλούες που λέμε είναι εκατομύρια και σιγά τι έγινε να παίξω και γω 20-30-50 (με το μηχανούι ή οργώνοντας όλημερής όλα τα πάντα καταδιώκοντάς τες). Εδώ γιατί είναι μες τους κήπους και στο παραθύρι μας, που δεν τα ενοχλεί κανένας? Η φύση δεν είναι βλαμένη και μεις έξυπνοι. Τα πουλιά και τα ζώα μεταλάσονται να ανταπεξέλθουν και εκεί στην Κύπρο η όχληση που τους γίνεται είναι ανευ προηγουμένου.

Έτσι λοιπόν πέρασα εξετάσεις και έχω τελικά άδεια να πιάσω όπλο!! Όμως όπλο δεν έπιασα μέχρι να δω τι θα το κάμω... Η άδεια για κατοχή όπλου περιλαμβάνει :
α) 2.5 ώρες σεμινάριο, κυρίως για θέματα ασφαλείας. Βίντεο, διάλεξη και γραπτή εξέταση στην οποία πρέπει να απάντηθούν σωστά 28/30 ερωτήσεις.
β) Προσωπική συνέντευξη 1.5 ώρα με μένα και από 0.5 ώρα με 2 εγγυητες μου, στο σπίτι μου από αστυνομικό ο οποίος επιπλέον εξέτασε που θα φυλάω αθέατο και κλειδωμένο το όπλο.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Χαιρετώ την όμορφη και ζεστή Κύπρο. Και τώρα... φωτο :
(από ωραίες φωτογραφίες άλλο τίποτα)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

o kalamaras έγραψε:Φίλε Σώλον, νομίζω πρώτα εσύ που να παίξεις χήνα παρά εγώ δα κάτω. Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη εδώ που μπορώ να πάω να κυνηγήσω φτερωτά. Παντού είναι ιδιωτική γη, περιφραγμένη. Ακόμα δεν τους πιάνω το νόημά τους ετούτους εδώ. Μπήκα εδω σε ένα κυνηγητικό φόρουμ και ρωτάω "ρε παιδιά έπιασα άδεια για όπλο, που μπορώ/επιτρέπεται να παω να κυνηγήσω με λειόκανο?" και μου λέει κάποιος "Α, πιάσε όπλο και έλα 23 του Μάρτη έχουμε 2ήμερο αγώνα σπόρτινγκ 80 χιλιόμετρα από την πόλη" :shock: Κάποτε όλους τούτους τους λέγαμε "αμερικανάκια" ενοόντας ότι είναι και λίγο βλαμένοι..
o kalamaras έγραψε:Χαιρετώ την παρέα από τη μακρινή Νέα Ζηλανδία. Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, με καλά και ασφαλισμένα κυνήγια και μακάρι τούτο το χρόνο να λήξουν τα προβλήματα της Ευρώπης και τούτοι που μας περιπαίζουν παγκοσμίως να πάνε κάνα κυνήγι να συνέλθει ο νους τους και να μας αφήσουν ήσυχους.

Να πω για τους σεισμούς που γίνονται εδώ ότι μετά τους μεγάλους που γίνανε πριν 3 χρόνια και καταστεψανε την πόλη γίνονται καθημερινά μικροί σεισμοί (που δεν τους αντιλαμβανόμαστε και 2-3 λίγο μεγαλήτεροι) τίποτα όμως πολύ επικινδινο. Συνολικά σ’αυτά τα 3 χρόνια έχουν γίνει 12.000 σεισμοί!!! Ναι, δώδεκα χιλιάδες.

Για τα κυνηγητικά τώρα, όπως είπα και παλιότερα τα πράγματα δεν είναι τόσο παράδεισος όσο φαίνονται. Οι φώτο που ποστάρω με παπίρες, χήνες, λαγούς κ.α. είναι όλες εντός πόλης ή σε απαγορευμένες ή ιδιωτικές περιοχές. Εδώ δεν υπάρχει αυτό το ανεκτίμητο πράγμα που υπάρχει στην Κύπρο και λέγεται «Ελευθερο Κυνήγι». Πιάνεις το χάρτη του κυνηγίου και πας σε όποια επιτρεπόμενη γουστάρεις μέσα σε ιδιωτικές περιουσίες. Εδώ δεν υπάρχει αυτό. Έδώ το 99% της γης είναι ιδωτική, τελιασμένα και ως επι τω πλείστον σε παραγωγή (ζώα ή κηπευτικά). Μιλάμε για απέραντα χιλιόμετρα γης και τελιών. Εκτός τα ψηλά βουνά που μπορεί να είναι κρατική γη και κατά τόπους μπορεί κανεις να πάει για κυνήγι ζώων. Εκεί ναι, μιλάμε για μεγάλη περιπέτεια.
Κατά τα άλλα μπορεί κανείς να ζητήσει άδεια από τους φαρμαδόρους να παει για κυνήγι μες τα χωράφκια του. Αλλά αυτό μου ακούγεται κάπως ανιαρό.

Γι’αυτό θέλω να σας παρακαλέσω εκεί που έχετε το «Ελεύθερο Κυνήγι», αυτό που μάθαμε να κάνουμε όλοι μας από τότε που είμαστε πιτσιρίκια, να το διαφυλάσετε και να το σεβόσαστε γιατί είναι κάτι ανεκτίμητο που δεν υπάρχει σε πολλές χώρες. Προσωπικά είμαι 1.5 χρόνο σε τούτη τη χώρα και ακόμα δεν έχω πάει για κυνήγι και ένας λόγος είναι ότι δεν έχω βρει που να κυνηγήσω «Ελεύθερο Κυνήγι». Δε θέλω να πάω σε ένα φαρμαδόρο να του ζητήσω την άδεια, να μου υποδίξει που να πάω, να κατεβώ από το αυτοκίνητο και να παίξω τους αύθονους λαγούς που βόσκουν μέσ’το χωράφι του. Δε μου λέει τίποτα τούτο το πράμα. (μπορεί να το κάνω κάποια στιγμή, όμως δεν είναι τούτο που ψάχνω).
Γι’αυτό σας λέω προσέχετε!! Γιατί σε λίγα χρόνια μπορεί να μην υπάρχει το κυνήγι όπως το ξέρουμε. Και μην παίζεται όσα περισσότερα μπορείτε, παίζετε μόνο λίγα!! Ακόμα και τούτες τις τζικλούες που λέμε είναι εκατομύρια και σιγά τι έγινε να παίξω και γω 20-30-50 (με το μηχανούι ή οργώνοντας όλημερής όλα τα πάντα καταδιώκοντάς τες). Εδώ γιατί είναι μες τους κήπους και στο παραθύρι μας, που δεν τα ενοχλεί κανένας? Η φύση δεν είναι βλαμένη και μεις έξυπνοι. Τα πουλιά και τα ζώα μεταλάσονται να ανταπεξέλθουν και εκεί στην Κύπρο η όχληση που τους γίνεται είναι ανευ προηγουμένου.

Έτσι λοιπόν πέρασα εξετάσεις και έχω τελικά άδεια να πιάσω όπλο!! Όμως όπλο δεν έπιασα μέχρι να δω τι θα το κάμω... Η άδεια για κατοχή όπλου περιλαμβάνει :
α) 2.5 ώρες σεμινάριο, κυρίως για θέματα ασφαλείας. Βίντεο, διάλεξη και γραπτή εξέταση στην οποία πρέπει να απάντηθούν σωστά 28/30 ερωτήσεις.
β) Προσωπική συνέντευξη 1.5 ώρα με μένα και από 0.5 ώρα με 2 εγγυητες μου, στο σπίτι μου από αστυνομικό ο οποίος επιπλέον εξέτασε που θα φυλάω αθέατο και κλειδωμένο το όπλο.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Χαιρετώ την όμορφη και ζεστή Κύπρο. Και τώρα... φωτο :
(από ωραίες φωτογραφίες άλλο τίποτα)
ΦΙΛΕ ΧΡΙΣΤΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ,ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΣ...ΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ....ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΣ :roll:
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ :P
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από panikos747712 »

συγχαρητηρια φιλε για την αδεια οπλου τωρα ειδα τις φωτογραφιες πραγματικα υπεροχες εκει τα βρισκεις ευκολα ζωντανα και τα φωτογραφιζεις εδω που να κοντεψουν:)
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

Χαιρετίζω την παρέα. Και του χρόνου εύχομαι καλά κυνήγια.

Έχω κάτι δοκιμές όπλου-φυσιγγίων λοιπόν .. “made in New Zealand”. (ούτε το όπλο, ούτε τα φουσέκια είναι made in NZ, μόνο οι δοκιμές).
Το όπλο λοιπόν ένα φτηνότατο κανούλι ..20αρι και όχι 12αρι!! για διαφόρους λόγους. Ένας εκ των οποίων ότι εδώ υπάρχει η νομοθεσία που υποχρεώνει για ατσάλινα σκάγια στο κυνήγι υδροβίων, όταν αυτό γίνεται με 12αρι. Όταν γίνεται με 20αρι επιτρέπονται τα μολύβδινα!! :lol: Αυτοί εδώ βέβαια είναι κατά των ατσάλινων και παραπονιόνται ότι από τότε που τα χρησιμοποιούν τραυματίζονται-χάνονται πολλά πουλιά.

Πρώτη δουλειά λοιπόν με καινούργιο όπλο και μάλιστα αγνώστου ακριβούς τσοκ (μάλλον ***) και 20αρι, να δούμε τι μπορεί να κάνει. Μπορεί να σκοτωσει τη χήνα ή όχι? Βασικά αν δεν είναι σε πολύ λογική απόσταση μάλλον δε μπορεί γιατί η χήνα θέλει σκάι Νο1 αλλά πιο χοντρό από 3 δε βρήκα..
Πάντως τους δίσκους στο σκοπευτήριο μια χαρά τους σπάει.

Τα φυσίγγια της δοκιμής :
1) Fiocchi 24g, No 9 (στα 29μ)
2) Federal 24g, No 8 (στα 30μ)
3) Kemen (made in Ισπανία!) 28g, No8 (στα 30μ)
4) Selier Bellot 26g, No5 (στα 32 και 35μ)
5) Kemen 28g, No 3 (στα 35μ)

Οι φώτο μιλάνε και λένε : τα 1 και 2 είχαν αναμενόμενη ως πυκνή συγκέντρωση και καλή κατανομή. Το Federal μου αρεσε πιο πολύ και έσπασα τους πιο πολλούς δισκους μ’αυτό. Τα Kemen είναι ένα μαυρο χάλι, κακοφτιαγμένα εκ του αποτελεσματος και το πιστονάκι δεν άνοιξε κανονικά. Χειρότερη κατανομή από αυτή του 5 με Νο3 σκάι δε ξανάδα.
Άλλη μεγάλη έκπληξη τα Sellier Bellot (4) στα 32 και ακόμα στα 35μ να επιμένουν να δίνουν 80% συγκέντρωση. Υποψίες ότι οι ταχύτητά τους είναι πολύ χαμηλή διότι το λάκτησμα ήταν το πιο μαλακό απ’όλα. Μια σκέτη απόλαυση δηλαδή για μας τους γέρους :D (άμα σκοτώνουν κιόλας θα'ναι τέλεια)

Ο λόγος που οι δοκιμές γίνανε σε διαφορετικές αποστάσεις είναι ότι το πιο χοντρό σκάι (Νο5) υποτίθεται, θεωρήτικά ότι κρατάει πιο πυκνή κατανομή απ’ότι ένα Νο9 ή 8. Εξ άλλου διφορετικός ο προορισμός του κάθε φυσιγγίου. Να πάω για τον προορισμό όξα να μην πάω..?
Τέτοια ανομοιομορφία σε δοκιμές όμως δε ξανάδα. Κι ότι είχα κατασταλάξει γμτο ότι όλα τα φουσέκια ίδια είναι πάνω κάτω και κόντευα να υσηχάσω.
Λες να άλλαξε ο άνεμος κατά τη διάρκεια των δοκιμών ???

:arrow:
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

φώτο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

... μετά τις δοκιμές δε, πήγα για χήνες και με μια σιπεθκιά πέσανε 3 !!!

.. Στον ύπνο μου. :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

Ήρθε λοιπόν η ώρα του ... ενδημικού (παπίρα). Επιάσαμεν και άδεια (10 απο τα 90$ πάνε για την προστασία των βιοτόπων) Τώρα να δούμε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από marinos.a »

Ατε ρε φιλε, να βαλεις καμια κυνηγετική να γουστάρουμε.
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”