ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

o kalamaras έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:
ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΩ.....ΕΨΥΧΟΠΛΑΚΩΣΕΣ ΜΕ ΠΑΛΕ :D

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ?
Μεν ψυχοπλακώνεσαι και τα πράματα δεν είναι τόοοσο ωραία όσο δίχνουνε. Εδώ για το κυνήγι της πάπίρας λένε duck shooting και όχι duck hunting διότι οι περισσότεροι κυνηγάνε τις παπίρες στις μικρές λίμνες που έχουν οι φαρμαδόροι για να ποτίζουν τη γη και τα ζώα τους. Σα να λέμε σε πιάνει τηλ ο πεθερός και σου λέει, έλα πρώτη Κυριάκή και έχει καμιά 60αριά παπίρες μεσ'τη λίμνη να τις παίξουμε. Δεν έχει αναγνωρίσεις, ούτε αναζήτηση, ούτε ελευθερο κυνήγι.

Hunting εννοούνε εδώ τα ζώα για τα οποία πρέπει να πας 3-4 μέρες στο βουνό να κοιμηθείς σε κατασκήνωση ή σε κάποια καλύβα διότι οι αποστάσεις που δεν υπάρχει δρόμος είναι τόσο μεγάλες που δεν μπορείς να φτάσεις σε μια μέρα και πίσω πάλι.

Το μόνο πολύ ευχάριστο που έμαθα τελευταία είναι ότι υπάρχουν μερικά είδη πουλιών όπως.... τζίκλες, κοτσίφια και εκατομύρια λαζούρκα τα οποία κανείς δεν ασχολείται μαζί τους, όμως ... δεν απαγορευεται να τα παίξεις. Μάλιστα δεν χρειάζεται ούτε άδεια.!!
Γενικώς ο κανόνας είναι ότι είδη τα οποία είναι ενδημικά της χώρας είναι προστατευόμενα, όπως π.χ. η φάσα Νεας Ζηλανδίας, ενώ ότι έχει έρθει απ'έξω βαράτε του αλύπητα. Όπως τζίκλες, ψαρώνια, περιστέρια και διάφορα ζώα.

Επίσης, να πω ότι η Ν.Ζηλανδία αντίθετα με ότι νομίζει ο κόσμος ότι είναι παρθένα γη, είναι μια πολύ κατεστραμένη γη. Όταν ήρθαν εδώ οι ευρωπαίοι (πριν 250χρόνια) βάλανε φωτιές και κάψανε όλα τα δάση να τα κάνουν βοσκοτόπια. Το ίδιο κάνανε και οι ιθαγενείς Μαόρι γιατί κυνηγούσαν κάτι ζώα που δεν υπάρχουν πιά, τα Μόα και με τις φωτιές τα αναγκάζανε να βγουν από το δάσος.
Ακόμα υπάρχει μόλυνση στα νερά μάλλον από τα εκατομύρια πρόβατα και γελάδες που κοπρίζουν ασταμάτητα....
Φυσικά υπάρχει παρθένα γη διότι το νότιο νησί σα να λέμε είναι όσο η ελλάδα ολόκληρη και έχει πληθυσμό μόνο 1.5 εκ.
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΩ 2-3 ΤΑΞΙΔΙΑ,Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ .....ΑΚΟΜΑ!!!!

ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ-ΖΗΛΑΝΔΙΑ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ,ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ :P

ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΤΑΞΙΔΕΨΩ :cry: ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ(ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ)ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ VERY HAPPY :P
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:...............ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΤΑΞΙΔΕΨΩ :cry: ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ(ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ)ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ VERY HAPPY :P
Κι εγώ νομίζω πρέπει να πας στην ελλάδα πρώτα... Εναρτω κι εγώ τα χριστούγεννα να πάμε για μπεκάτσες στην ... Κέρκυρα :!: :!: 8-)
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

o kalamaras έγραψε:Αργησα λίγο το νέο φωτογραφικό δελτίο γιατί υπολόγιζα να πετύχω λίγο καλήτερες πόζες.
Σε ... 'αναγνώριση' στην τεράστια λίμνη Ellesmere εδώ κοντά η οποία είναι γεμάτοι υδρόβια πήρα 2-3 φώτο και μετά η κάμερα έμεινε από μπαταρία. :( Έδώ θα είμαι όμως δε θα φύγω... Λέγεται ότι η λίμνη αυτή είναι το καλύτερο μέρος στη ΝΖ για κυνήγι αγριόχηνας. Το φθινόπωρο (.. Μάρτη-Απρίλη) μεταναστευουν προς τα δω μεγάλοι αριθμοί και γίνεται πανηγύρι...
Εδώ είναι κάτι χηνάκια που πέτυχα σχεδόν ... εντός πόλης! (φώτο)
(Σόλωνα, αφιερωμένο). :)

Έχω μια πρόταση μετά τα Χριστούγεννα να πάω με έναν συνάδελφο για .... ελάφι!! Αρχάριος αυτός, έχει λυσάξει να χτυπήσει ένα ελάφι. Όπως κατάλαβα το ελάφι είναι τρόπαιο και ένας κυνηγός για να καταξιωθεί πρέπει να χτυπήσει ένα.

Όμως εγώ όταν περπατησα εδώ, έξω κοντά στις ποταμoσιές, επιθύμησα να κρατώ ένα όπλο και να γυρίζω κάθε φορά που ακούω ... Τσιπ Τσιπ..!!

Τους χαιρετισμούς μου στην Κύπρο. Καλό χειμώνα.
Χρήστος
Πολύ ομορφες φωτογραφίες, πραγματι παραδεισος για το κυνηγό. Ατε φίλε φγαλε και αδεια κυνηγιου για να δουμε και καμια παπιρα-χηνα κρεμασμενη στο περτικοδετη :D
Και κάτι αλλο..... αν ο Σολων θέλει μια γωνιούδα για να κοιμάται... εγώ κοιμάμαι ορθιος :D :D :D ... δεν θα ενοχλώ καθόλου... :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Φίλε kalamaras όλα καλά μετά τον σεισμό ? Εύχομαι να είστε όλοι κάλα .
Open mind for a different view.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλε Χριστο σε χαιρετώ. Ακουσα στις ειδησεις χθες, οτι νεος ισχυρός σεισμός (6.5 της κλιμακας ριχτερ) επληξε την χωρα κοντα στη πρωτεουσα Ουελινκτον. Ευχομαι να μην εχετε σοβαρες ζημιες. Στειλεμας ενα μυνημα οταν θα μπορεσεις ,για να μαθουμε τα νεα σου.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

Χαιρετώ την παρέα από τη μακρινή Νέα Ζηλανδία. Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους, με καλά και ασφαλισμένα κυνήγια και μακάρι τούτο το χρόνο να λήξουν τα προβλήματα της Ευρώπης και τούτοι που μας περιπαίζουν παγκοσμίως να πάνε κάνα κυνήγι να συνέλθει ο νους τους και να μας αφήσουν ήσυχους.

Να πω για τους σεισμούς που γίνονται εδώ ότι μετά τους μεγάλους που γίνανε πριν 3 χρόνια και καταστεψανε την πόλη γίνονται καθημερινά μικροί σεισμοί (που δεν τους αντιλαμβανόμαστε και 2-3 λίγο μεγαλήτεροι) τίποτα όμως πολύ επικινδινο. Συνολικά σ’αυτά τα 3 χρόνια έχουν γίνει 12.000 σεισμοί!!! Ναι, δώδεκα χιλιάδες.

Για τα κυνηγητικά τώρα, όπως είπα και παλιότερα τα πράγματα δεν είναι τόσο παράδεισος όσο φαίνονται. Οι φώτο που ποστάρω με παπίρες, χήνες, λαγούς κ.α. είναι όλες εντός πόλης ή σε απαγορευμένες ή ιδιωτικές περιοχές. Εδώ δεν υπάρχει αυτό το ανεκτίμητο πράγμα που υπάρχει στην Κύπρο και λέγεται «Ελευθερο Κυνήγι». Πιάνεις το χάρτη του κυνηγίου και πας σε όποια επιτρεπόμενη γουστάρεις μέσα σε ιδιωτικές περιουσίες. Εδώ δεν υπάρχει αυτό. Έδώ το 99% της γης είναι ιδωτική, τελιασμένα και ως επι τω πλείστον σε παραγωγή (ζώα ή κηπευτικά). Μιλάμε για απέραντα χιλιόμετρα γης και τελιών. Εκτός τα ψηλά βουνά που μπορεί να είναι κρατική γη και κατά τόπους μπορεί κανεις να πάει για κυνήγι ζώων. Εκεί ναι, μιλάμε για μεγάλη περιπέτεια.
Κατά τα άλλα μπορεί κανείς να ζητήσει άδεια από τους φαρμαδόρους να παει για κυνήγι μες τα χωράφκια του. Αλλά αυτό μου ακούγεται κάπως ανιαρό.

Γι’αυτό θέλω να σας παρακαλέσω εκεί που έχετε το «Ελεύθερο Κυνήγι», αυτό που μάθαμε να κάνουμε όλοι μας από τότε που είμαστε πιτσιρίκια, να το διαφυλάσετε και να το σεβόσαστε γιατί είναι κάτι ανεκτίμητο που δεν υπάρχει σε πολλές χώρες. Προσωπικά είμαι 1.5 χρόνο σε τούτη τη χώρα και ακόμα δεν έχω πάει για κυνήγι και ένας λόγος είναι ότι δεν έχω βρει που να κυνηγήσω «Ελεύθερο Κυνήγι». Δε θέλω να πάω σε ένα φαρμαδόρο να του ζητήσω την άδεια, να μου υποδίξει που να πάω, να κατεβώ από το αυτοκίνητο και να παίξω τους αύθονους λαγούς που βόσκουν μέσ’το χωράφι του. Δε μου λέει τίποτα τούτο το πράμα. (μπορεί να το κάνω κάποια στιγμή, όμως δεν είναι τούτο που ψάχνω).
Γι’αυτό σας λέω προσέχετε!! Γιατί σε λίγα χρόνια μπορεί να μην υπάρχει το κυνήγι όπως το ξέρουμε. Και μην παίζεται όσα περισσότερα μπορείτε, παίζετε μόνο λίγα!! Ακόμα και τούτες τις τζικλούες που λέμε είναι εκατομύρια και σιγά τι έγινε να παίξω και γω 20-30-50 (με το μηχανούι ή οργώνοντας όλημερής όλα τα πάντα καταδιώκοντάς τες). Εδώ γιατί είναι μες τους κήπους και στο παραθύρι μας, που δεν τα ενοχλεί κανένας? Η φύση δεν είναι βλαμένη και μεις έξυπνοι. Τα πουλιά και τα ζώα μεταλάσονται να ανταπεξέλθουν και εκεί στην Κύπρο η όχληση που τους γίνεται είναι ανευ προηγουμένου.

Έτσι λοιπόν πέρασα εξετάσεις και έχω τελικά άδεια να πιάσω όπλο!! Όμως όπλο δεν έπιασα μέχρι να δω τι θα το κάμω... Η άδεια για κατοχή όπλου περιλαμβάνει :
α) 2.5 ώρες σεμινάριο, κυρίως για θέματα ασφαλείας. Βίντεο, διάλεξη και γραπτή εξέταση στην οποία πρέπει να απάντηθούν σωστά 28/30 ερωτήσεις.
β) Προσωπική συνέντευξη 1.5 ώρα με μένα και από 0.5 ώρα με 2 εγγυητες μου, στο σπίτι μου από αστυνομικό ο οποίος επιπλέον εξέτασε που θα φυλάω αθέατο και κλειδωμένο το όπλο.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Χαιρετώ την όμορφη και ζεστή Κύπρο. Και τώρα... φωτο :
(από ωραίες φωτογραφίες άλλο τίποτα)
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

Ορτύκι Καλιφόρνιας. Ένας δέμονας. Κάτι μεταξύ περδικιού και μπεκάτσας. Πάει καιρός που τα ... 'κυνηγάω' να βγάλω καμια φώτο της προκοπής
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

...'Αναγνώριση' υπό ψιλοβροχο στην μοναδική κρατική γη (της βασίλισας :shock: ) που βρήκα στην περιοχή, η οποία είναι η κοίτη του ποταμού πλάτος πάνω από 1χλ. και που επιτρέπεται ποικίλο κυνήγι. Παπίρες (στην εποχή τους αλλά δεν είδα και καμιά) και ότι μη προστατευόμενο ολόχρονα (κουνέλια, λαγούς, χήνες, ψαρώνια, τζίκλες). Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να είμαι 300μ μακρυά από τα ιδιωτικά-τελιασμένα οπότε πέφτω μες το νερό και τα βοτσαλάκια. Και μιλάμε για πολύ νερό. Οϊ να πνιγούμε κιόλας.
Και κάτι χηνάκια που πέτυχα μιαν άλλη φορά ακριβώς δίπλα στα τέλια.
Άβαταρ μέλους
o kalamaras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 28 Οκτ 2010, 17:09
Τοποθεσία: Νέα Ζηλανδία

Re: ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ!

Δημοσίευση από o kalamaras »

......
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”