Φίνες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από AndreasDr »

Κοπέλια εγώ φτάνω που Αναλυόντα και επίσης κυνηγώ που μωρό τσιπάνο (εν ο πατέρας μου που τσιαμέ), και κάθε χρόνο θωρώ 1-2 φίνες αλλά και πολλά θερκά. Ντα όσπου ήταν στες καλές του ο παππούς μου θυμούμε τον που τες εσκότωνεν και εκολόσιρνεν τες με το τράκτορ μες το χωρκό :D Φέτος εν είδα όμως ακόμα... και πέρκι έν δω, έν τες επεθυμισα :lol:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

FRANCHI έγραψε:σε ποιά φάση της μέρας τις συναντούμε περισσότερο πρωί, μεσημέρι ή απόγευμα? Άμαν την πατήσεις ξέρει κανένας σε ποιό ύψος του ποδιού δαγκώνει ή εξαρτάται που εν να την πατήσεις? Εδάκκασε κανένα καμιά φορα?
giorgo mi kako mas.
Exei daggosei ton gianno, to paidi pou en i douleia tou oi koufaes,tha einai sto filanthropiko agona, an pame, na sas gnoriso,ean theleis na piaseis kai kamia mesta sierka sou :)

loipon i fina den epitithete skopima, alla mono ama kindineyei , eite skopima apo emas eite ithelimena.
Mporei na daggosei peripou se ypsos mexri to ena trito tou mikous tis.oi mikres gia mena einai pio epikindunes apo tis megales dioti den xeroun ana elexoun tin posotita tou dilitirou pou vazoun sto thima.

I toxikotita tou den epireazete ap tin ilikia pou exei i fina,alla pezei rolo ean exei daggosei kati pio prin.

Ypopta meri einai ta mono patia to xeimona kai ta ugra skiera meri to kalokairi, pou pianei drosia, genika opou yparxei diaroi nerou kai exei pithani trofi, opos px klouves me poulia.

Ego eskotosa mia mesa stin folia ton skartilion prin 5 xronia peripou exo tin kai foto.

Genika na exoume to nou mas.

I fina kamnei poli kalo giati troei tes nyfitses eno to fidi oxi.otan mporoume na min tis skotonoume einai kalo, alla auto einai lio diskolo.

Prosopika ama exo skylo, panta protimo na ton prostateuso dinontas ton kai ean mporeso meta skotono tin, alla otan den exo skylo, skotones eidika sto pervoli kai sto spiti.

Vasika eixa tes para pollin axtin ospou egnorisa ton giannon.tora exo tes pio lion axti, diladi en tes skotono polla, mono lio:)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Φίνες

Δημοσίευση από nature »

Καλησπέρα,
φίλε Laurona όταν λες ότι το μαύρο το φίδι δεν τρώει τις ποντίκες εννοείς τις μεγάλες λόγω έλλειψης δηλητηρίου ή γενικά δεν τρώει;

Επίσης, (για όποιον γνωρίζει) μια φίνα πόσες ποντίκες τρώει σε μια εβδομάδα; Έχω την εντύπωση ότι τα φίδια (και γενικά τα ερπετά) έχουν πολύ χαμηλό μεταβολισμό συνεπώς με μια μικρή ποσότητα τροφής μπορούν να επιζήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ισχύει αυτό ή λέω μ******ς; Αν ισχύει τότε οι φίνες δεν έχουν και τόσο σημαντικό ρόλο στην καταπολέμηση της ποντίκας όσο ακούγεται.

Ακόμη κάτι που άκουγα από μικρός είναι ότι το μαύρο φίδι (το θερκό που λέμε) τρώει τις φίνες. Ισχύει αυτό ή κουβέντες του καφενέ;

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει τεκμηριωμένα και όχι άκουσα είπαν μου και τα λοιπά.

Καλό βράδυ
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Φίνες

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

τες τρωει ναι ολες τις τρωει το θερκο επισις και τα αλλα φιδια
EPANIEL POWER
NARITAPA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 23:30

Re: Φίνες

Δημοσίευση από NARITAPA »

Η δική μου προσωπική εμπειρία λέει άλλα.Ήμουν μάρτυρας σε περιστατικό,πριν πολλα χρόνια,οταν μικροί,προσεχοντας τες τσούρες των γονιών μας,περνούσαμε τα καλοκαιρια μας απο το πρωί μέχρι το βράδυ έξω στα χωράφια. Τα συναπαντήματα μας με φιδια,οχιες(κουφαες) και φίνες ήταν τακτικά. Σε μια περίπτωση,σαν περαπατούσαμε μεσα σενα αποκαλαμο,ξαφνικα βέπουμε μπροστά μας ενα φίδι-μαύρο και μια κουφή-οχιά-.Στέκουνταν αντικριστά το ενα με το αλλο και κουνούσαν τα κεφάλια τους δεξια και αριστερά.Σε μια στιγμή η κουφή σταματά και ανοίγει το στόμα της.Ο όφις όρμησε αμέσως μέσα.(τώρα ήταν ηθελημένα ή τον μάγεψε-γήτεψε- η κουφή,δεν ξερουμε).
Τότε βρήκαμε κι εμείς τη ευκαιρία,αρπάξαμε μια πέτρα και τους τη καπλακώσαμε που πάνω. Έμειναν και οι δυο τους επιτόπου. Τώρα δεν ξέρω αν τους αφήναμε,τι θα γινόταν.Θα έβγενα ο όφις απο την άλλη πλευρα ή θα έμενε μέσα?
Μετά από τόσα χρόνια,τώρα νομίζω ότι πράγματι η οχιά θα έτρωε τον όφι και όχι το αντίθετο.
Έτσι είναι,..άν έτσι νομίζετε...../Λουίτζι Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Φίνες

Δημοσίευση από FRANCHI »

να το δω και να μεν το πιστέψω, το φίδι να φάει φίνα τσίνη η κκελούα να καταπιεί κουντούρα :!:
Παιθκιά εν μόνο η φίνα επικύνδινη που τα φίδια της Κύπρου δηλαδή εκείνη με το τρίγωνο κεφάλι?
Κάποιος μου έλεγε ότι τον δάγκωσε και δεν το κατάλαβε γιατί περνούσε από κάτι ρασιά και το ένιωσε σαν γδάρσιμο και δεν έδωσε σημασία μέχρι που το χέρι του μαύρισε και μούδιασε και το ανάκαλυψε όταν πήγε στον γιατρό
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

Καλημερα

τεκμηριωμενες αποψεις μπορειτε να μαθετε απο τον Γιαννο, ανθρωπο που τες μελετα και ασχολειτε μαζι τους χρονια, με τεραστια εμπειρια.

Εγω επισκεφτηκα και το σπιτι του ανθρωπου, πολλα φιλοξενος και προθυμος να δωσει πληροφοριες.

Επισης το περιοδικο, προς τιμην του εχει κανει και dvd με τον γιαννο με αφιερωμα στην φινα, οπως και σε αλλα φιδια.

Εγω ξερω οτι ΜΟΝΟ η φινα, μπορει να φαει ΠΟΝΤΙΚΕΣ διοτι η σιαγονα της μπορει να ξεχωριζει μεταξυ τ ης και να τις καταπινει.Μπορει να φαει ολοκληρο λαο!!

Το φιδι δεν ξερω αν τρωει τες κουφαες, ξερω οτι τις σκοτωνει.Αλλα δεν τρωει ποντικες μονο ποντικους και μικτροτερα ζωα. ερπετα, αυγα κλπ.

Το καλο που κανει η φινα ειναι οι ποντικες.

Γιωργο πραγματι δεν τρωει καθε μερα η φινα αλλα παιζει ρυθ,ιστικο ρολο περαν πασης αμφισβητης.Δεν ειναι μια φινα μια ποντικα, υπαρχουν πολλες και τρωνε σιγουρα σε διαφορετικες μερες.

Δεν υπαρχει τιποτε αχρηστο στην φυση, ολα τα ζωντανα εχουν ρολο στην τ ροφικη αλυσιδα.

Οποταν πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι και να ξερουμε γιαυτες γιατι εμεις ειναι που εισβαλουμε στο χωρο τους οχι αυτες.

Δεν λεω να μην τες σκοτωνουμε, αφου παραδεχομαι οτι εχω σκοτωσει πολλες και οταν νιωθω οτι απειλουμαι θα το ξανακανω, απλα λεω οτι υπαρχουν για ενα σκοπο και πρεπει να ειμαστε και εμεις οσο το δυνατον , δισωστες της τροφικης αλυσιδας.

Τονιζω οτι οπως και ο φιλος Ναριταρα, οι αποψεις μου ειναι ειτε απο συζητησεις με το Γιαννο ειτε απο προσωπικες εμπειριες αφου και εγω μεγαλωσα στην φυση, με προβατα αλλα και με συχνη επαφη οπως και οι περισσοτεροι μας με αυτην.

ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙς, ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΛΠ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΝΝΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ.ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Φίνες

Δημοσίευση από marinos.a »

ε πουν τον Γιάννο ρε φιλουι.

Πες του να γραφτεί στο φόρουμ
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

εν γραμμενος, ασε εννα τον πιασω τηλεφωνο :D
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Phinix »

κοπελια

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΗΝ

ΠΟΛΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΤΖΙΕ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΙ
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”