Φίνες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Φίνες

Δημοσίευση από MARIOSE »

Κρίμα φίλε Αντρέα...λυπούμαι ειλικρινά...
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Φίνες

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

κριμα αντρεα :shock: λυπαμε για την απωλεια σου
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Φίνες

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreasana210326 έγραψε:Πως γίνεται ολόκληρη Λεμεσός να μην βρίσκομαι αντιοφικο όρο;;;;; Είχε μόνο λίγο ο κτηνίατρος μου αλλά όχι αρκετό για να την κρατήσουμε στη ζωή. Πήρα τηλ 4 άλλους κτηνιάτρους και κανένας δεν είχε. Υπό έλλειψη. Ακόμα και το νοσοκομείου Λεμεσου δεν είχε και με χίλια τηλέφωνα να έρθει σήμερα από Λευκωσία. Πήγα σήμερα και πήρα από το φαρμακείο του νοσοκομείου. Της το χορηγήσαμε αλλά μετά από μισή ώρα έσβησε. Χθεσινό δάγκωμα από φίνα που ήρθε και μπήκε στο κλουβί. Η Ντόνα τη σκότωσε αλλά 2 δαγκώματα στη σιαγόνα ήταν μοιραία. Ευτυχώς τα αλλά σκυλιά και τα μωρά της είναι καλά. Κρίμα. Είναι η Τεταρτη Σκύλλα που χανουμαι από φίνα. Χαράς τη τύχη μας. Και όχι στο βουνό. Στο κλουβί ήρθε η γαμημενη. Ούτε τα δίκτυα που έχουμε γύρω γύρω δεν την κράτησαν μακρυά. 1 μήνα πριν την έναρξη του ενδημικού...έσβησε. Τέλος. Ένα από τα καλύτερα σκυλιά που είχαμε και το πρώτο μας ντρατχααρ. Ευτυχώς που κράτησα 3 δικά της κουτάβια. Μια Σκύλλα ακούραστη. Με πολύ κυνηγετικό πάθος. Φερμα. Απορτ. Φιλική. Χαδιαρα. Έσβησε μπροστά στα μάτια μας. Ένα αντιοφικο μας πήρε 1 μέρα να βρούμε. Σκατα ούλλα δαμεσα. Οι κτηνίατροι δεν μπορούν να φέρουν μόνοι τους και τα παίρνουν από τις ιατρικές υπηρεσίες επειδή απαγορεύεται. Και τούτοι κάνουν ένα σωρό μέρες να τα στείλουν.
ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΑΝΤΡΕΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΕΤΣΙ ΑΔΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ....ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΕΞΩ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝΤΑΞΕΙ..ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΡΕ Γ@@@@Ω....ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ...ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....ΤΙΜΑ ΤΗΝ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ!!!

ΚΡΙΜΑ :cry:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Φίνες

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΥΠΟΨΙΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ...ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΗΣ ΦΙΝΑΣ.....ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΟΥΤΕ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΕΝΔΗΜΙΚΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΕΝΤΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ. ENTOYTOIΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ. ΠΟΣΗ ΤΥΧΗ ΠΑΝΩ ΜΑΣ......

ΜΙΑΝ ΟΙ ΨΑΤΖΙΕΣ ΜΙΑΝ ΟΙ ΦΙΝΕΣ.....ΧΑΡΑΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΑΣ. EYTYXΩΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑ 3 ΜΩΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΑ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8A ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ...ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΑΝ ΗΔΗ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΕΛIΧ8ΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ. ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ DONA ME ΤΟΝ DRAHTHAAR TOΥ ANDREADR ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΩΣΤΗ.

ΦΙΛΕ ΣΟΛΩΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΘΑΡΑΛΛΕΑ ΣΚΥΛΛΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΗ ΜΥΤΗ, ΑΚΟΥΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΟΛΥ ΝΑΖΙΑΡΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΗ. ΤΕΛΟΣ ΠΛΕΟΝ Η DONA. ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ. ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Φίνες

Δημοσίευση από gptochos »

Δυστυχώς χθές είχαμε συνάντηση με μια ακατανόμαστη. Δάγκωσε το σκυλί μας πάνω στο αυτί. Την πρώτη φορά εφέρμαρε το σκυλί μες στην σπαλαδκιά. Ενομίσαμε ότι ήταν το περδίκι που επάιξαμε. Τελικά με το που εβκήκε έξω είδε ο πατέρας μου ένα δάγκωμα πάνω στο αυτί. Εν τον εκάνε εξαναμούνταρε την και ευτύχώς επρόλαβε και ετράβησε το σκυλί ο πάτέρας μου. Είδεν την με σηκωμένη τη κκελέ και έσυρε της την σιεπεδκιά τζαι άφησε την βουνάρι.

Δεν είχαμε μαζί μας ορό παρα μόνο ατροπίνες. Εβάλαμεν του την ένεση και έτρεξα και έφερα το αυτοκίνητο κοντά. Εφορτώσαμε το σκυλί και τυχεροί πάνω στην ατυχία μας έπιασα τηλ τον Κτηνιάτρο και ευτυχώς ήταν κοντά. Μέσα σε ένα 40 λεπτο από το δάγκωμα εβρεθήκαμε στον αυτοκινητόδρομο, έδωσε του ορό και έβαλεν του τις ενέσεις. Έδωσεν μας και χαπούδκια. Τωρά περιμένουμε. Οι επόμενες 3 μέρες είναι κρίσιμες. Εκτές δεν έφαε καθόλου αλλά εστέκετουν στα πόδια του. :!:

Σήμερα εψηλοφούσκωσε παραπάνω και επιάσαμε τον Κτηνίατρο και του ξανάδωσε ορό και ενέσεις. Ακόμα δεν έφαε. Ελπίζουμε να τον γλυτώσουμε :roll:
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Φίνες

Δημοσίευση από andreasana210326 »

gptochos έγραψε:Δυστυχώς χθές είχαμε συνάντηση με μια ακατανόμαστη. Δάγκωσε το σκυλί μας πάνω στο αυτί. Την πρώτη φορά εφέρμαρε το σκυλί μες στην σπαλαδκιά. Ενομίσαμε ότι ήταν το περδίκι που επάιξαμε. Τελικά με το που εβκήκε έξω είδε ο πατέρας μου ένα δάγκωμα πάνω στο αυτί. Εν τον εκάνε εξαναμούνταρε την και ευτύχώς επρόλαβε και ετράβησε το σκυλί ο πάτέρας μου. Είδεν την με σηκωμένη τη κκελέ και έσυρε της την σιεπεδκιά τζαι άφησε την βουνάρι.

Δεν είχαμε μαζί μας ορό παρα μόνο ατροπίνες. Εβάλαμεν του την ένεση και έτρεξα και έφερα το αυτοκίνητο κοντά. Εφορτώσαμε το σκυλί και τυχεροί πάνω στην ατυχία μας έπιασα τηλ τον Κτηνιάτρο και ευτυχώς ήταν κοντά. Μέσα σε ένα 40 λεπτο από το δάγκωμα εβρεθήκαμε στον αυτοκινητόδρομο, έδωσε του ορό και έβαλεν του τις ενέσεις. Έδωσεν μας και χαπούδκια. Τωρά περιμένουμε. Οι επόμενες 3 μέρες είναι κρίσιμες. Εκτές δεν έφαε καθόλου αλλά εστέκετουν στα πόδια του. :!:

Σήμερα εψηλοφούσκωσε παραπάνω και επιάσαμε τον Κτηνίατρο και του ξανάδωσε ορό και ενέσεις. Ακόμα δεν έφαε. Ελπίζουμε να τον γλυτώσουμε :roll:
Φιλε αντιοφικο ορο μονο οι κτηνιατροι εχουν....και Αν.

Ατροπινες και εμετικα φαρμακα ειναι που χορηγουνται στους σκυλλους σε περιπτωση δηλητηριασης. ΠΡΕΠΕΙ να προμηθευτης κορτιζονες σε περιπτωση που εχεις ξανα τετοιο συμβαν με φινα.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με το σκυλλο σου.
Άβαταρ μέλους
gptochos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Οκτ 2012, 12:44

Re: Φίνες

Δημοσίευση από gptochos »

andreasana210326 έγραψε:
gptochos έγραψε:Δυστυχώς χθές είχαμε συνάντηση με μια ακατανόμαστη. Δάγκωσε το σκυλί μας πάνω στο αυτί. Την πρώτη φορά εφέρμαρε το σκυλί μες στην σπαλαδκιά. Ενομίσαμε ότι ήταν το περδίκι που επάιξαμε. Τελικά με το που εβκήκε έξω είδε ο πατέρας μου ένα δάγκωμα πάνω στο αυτί. Εν τον εκάνε εξαναμούνταρε την και ευτύχώς επρόλαβε και ετράβησε το σκυλί ο πάτέρας μου. Είδεν την με σηκωμένη τη κκελέ και έσυρε της την σιεπεδκιά τζαι άφησε την βουνάρι.

Δεν είχαμε μαζί μας ορό παρα μόνο ατροπίνες. Εβάλαμεν του την ένεση και έτρεξα και έφερα το αυτοκίνητο κοντά. Εφορτώσαμε το σκυλί και τυχεροί πάνω στην ατυχία μας έπιασα τηλ τον Κτηνιάτρο και ευτυχώς ήταν κοντά. Μέσα σε ένα 40 λεπτο από το δάγκωμα εβρεθήκαμε στον αυτοκινητόδρομο, έδωσε του ορό και έβαλεν του τις ενέσεις. Έδωσεν μας και χαπούδκια. Τωρά περιμένουμε. Οι επόμενες 3 μέρες είναι κρίσιμες. Εκτές δεν έφαε καθόλου αλλά εστέκετουν στα πόδια του. :!:

Σήμερα εψηλοφούσκωσε παραπάνω και επιάσαμε τον Κτηνίατρο και του ξανάδωσε ορό και ενέσεις. Ακόμα δεν έφαε. Ελπίζουμε να τον γλυτώσουμε :roll:
Φιλε αντιοφικο ορο μονο οι κτηνιατροι εχουν....και Αν.

Ατροπινες και εμετικα φαρμακα ειναι που χορηγουνται στους σκυλλους σε περιπτωση δηλητηριασης. ΠΡΕΠΕΙ να προμηθευτης κορτιζονες σε περιπτωση που εχεις ξανα τετοιο συμβαν με φινα.

Ευχομαι να πανε ολα καλα με το σκυλλο σου.
Ευχαριστω φίλε για τη συμβουλή!
Η τζιηκλουα τσιφ
Το περτιτζιη κακκαρα κακκαρα
Τζαι αφηστους άλλους να ακουν το πουλάκι τσιου
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

Το νου σας.
Ο καιρος που εχουμε που δεν συμβαδιζει εποχικα ςχει ηδη επιπτωσεις.
Εχω παρατηρήσει αυξημενη κίνηση τρωκτικων κοντά στα κουνέλια κ τις κοτες μου κ εχω πιασει πολλα αυτή την βδομάδα.
Μαζι με αυτά πανε κ οι φινες κ ηδη εχουν εμφανιστει νωρίτερα.
Καταπολεμιστε οσο μπορειτε τα τρωκτικα γιατί εινσι μαγνητης

Τωρα πιυ θα βγειτε για καππαρι προσεκτικα.
Κ λιγες παστιλιες μαζι σας.
Εμεις θα τα τρεξουμε αυτα.
Μην καρτερατε που αλλους.
Μονο εμεις
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φίνες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Laurona έγραψε:Το νου σας.
Ο καιρος που εχουμε που δεν συμβαδιζει εποχικα ςχει ηδη επιπτωσεις.
Εχω παρατηρήσει αυξημενη κίνηση τρωκτικων κοντά στα κουνέλια κ τις κοτες μου κ εχω πιασει πολλα αυτή την βδομάδα.
Μαζι με αυτά πανε κ οι φινες κ ηδη εχουν εμφανιστει νωρίτερα.
Καταπολεμιστε οσο μπορειτε τα τρωκτικα γιατί εινσι μαγνητης

Τωρα πιυ θα βγειτε για καππαρι προσεκτικα.
Κ λιγες παστιλιες μαζι σας.
Εμεις θα τα τρεξουμε αυτα.
Μην καρτερατε που αλλους.
Μονο εμεις
Xρύσανθε, αν και δεν έχω έβρει φίνα μέχρι στιγμής αλλά θερκά, είναι γεγονός ότι εξυπνήσαν πιο γρήγορα λόγω των ψηλών θερμοκρασιών, προσεκτικά παιδιά, και εννοείται, δεν τες πειράζουμε και ούτε τες σκοτώνουμε εκτός εάν είναι απειλή για εμάς.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Dimitris »

Εικόνα

Έκαμεν την αμπέλι!!!! Πάντα τέτοια!!!

https://www.facebook.com/groups/1578306095718160/
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”