Φίνες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Dimitris »

Πριν 1 βδομάδα


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Φίνες

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

τουτη η κοκονα επροσπαθαν να μπει μες το κλουβη με τους σκυλλους πριν 2 ευδομαδες αλλα για κακη της τυχη ειμουν σπιτι και ειδα την
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Φίνες

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ευτυχώς που την είδες ρε Άντρο!

Αν έμπαινε στο κλουβί ήταν κρίμα τα σκυλλιά..
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Φίνες

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

το καλο οτι ειδαν την και ελλασσαν της και εμεινε εξο
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: Φίνες

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

προσοχη παιδεια που τες φινες παρα τριχα να χασω ενα σκυλο σημερα που φινα...εδαγκωθηκε στο βουνο ο σκυλος χωρις να το παρω ειδηση και οταν κοντεψα στο αυτοκινητο τον ιδα να παραπατα σαν μεθυσμενος και υποψιαστηκα οτι μπορει να εφαε δηλητηριο...καμνω τες ενεσεις στον σκυλο καμνει εμετο ο σκυλος εν εφκαλε τιποτε...βαλω ατροπινη και κορτιζονη για καλο και για κακο και πεταδιν στον κτηνιατρο...μεχρι να κατεβασω το σκυλο στον κτηνιατρο εγινηκε το κεφαλι του τουμπανο...εχετε ενοια τους σκυλους σας που τουτες τες μαυρογεριμες γιατι πρεπει να περασει ωρα να φανει το πρηξιμο και ισως ειναι αργα μεχρι να φανει...εχετε παντα κορτιζονες μαζι σας!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Φίνες

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ixnilatris paou paou έγραψε:προσοχη παιδεια που τες φινες παρα τριχα να χασω ενα σκυλο σημερα που φινα...εδαγκωθηκε στο βουνο ο σκυλος χωρις να το παρω ειδηση και οταν κοντεψα στο αυτοκινητο τον ιδα να παραπατα σαν μεθυσμενος και υποψιαστηκα οτι μπορει να εφαε δηλητηριο...καμνω τες ενεσεις στον σκυλο καμνει εμετο ο σκυλος εν εφκαλε τιποτε...βαλω ατροπινη και κορτιζονη για καλο και για κακο και πεταδιν στον κτηνιατρο...μεχρι να κατεβασω το σκυλο στον κτηνιατρο εγινηκε το κεφαλι του τουμπανο...εχετε ενοια τους σκυλους σας που τουτες τες μαυρογεριμες γιατι πρεπει να περασει ωρα να φανει το πρηξιμο και ισως ειναι αργα μεχρι να φανει...εχετε παντα κορτιζονες μαζι σας!!!
Φιλε καλημερα....ειναι καλυτερα ο σκυλλος??

Η αλη8εια ειναι οτι το φαινομενο με τις φινες ειναι σε εξαρση και αποτελει μεγαλο κινδυνο για τους τετραποδους φιλους μας μετα τα δηλητηρια. Καλο ειναι, οσο μπορειτε, να εχετε οπτικη επαφη με τα σκυλλια σας κατα τη διαρκεια του κυνηγιου ή του εκπαιδευτικου. Δυσκολο με τους ιχνηλατες αλλα προσπα8ειστε οσο γινετε να ριχνετε καμια ματια στα σκυλλια σας. Συνη8ως με το δαγκωμα της φινας στο σκυλλο ,ακουγεται και ενα μικρο κοφτο κλαμα, πραγμα που σημαινει οτι μαλλον εχει δαγκω8ει. Το επιβεβαιωνεις οταν δεις 2 μικρες τρυπες, σαν κηλιδες αιματος (αν φαινεται λογω τριχωματος). Αν το δαγκωμα γινει στο κεφαλι πρεπει να δρασετε αμεσα. Φανηκες αρκετα τυχερος φιλε γτ αν δαγκω8ηκε ο σκυλλος σου στο κεφαλι μαλλον προκειται για μικρη ποσοτητα δηλητηριου αν αναλογιστεις οτι περασε λιγη ωρα μεχρι να το καταλαβεις. 8α μου μεινει παντα στη μνημη το δικο μου περιστατικο πριν χρονια οταν ο δικος μου σκυλλος δαγκω8ηκε στο κεφαλι και μεσα 30 sec πε8ανε στα ποδια μας. Δεν προλαβαμε να κανουμε τπτ.

περαστικα στο σκυλλο σου
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Καλημερα.

Το επαθα και γω παλια οταν εχασα την σκυλα μου 10 χρονων.

Την δαγκωσε και δεν καταλαβα τιποτε. Περασε κανενα 30 λεπτο και πηγα στο αυτο κινητο οπου ειχε ενα μικρο φουσκωμα κοντα στη μυτη. Ηταν τεσσερις τρυπουλες (διπλο δαγκωμα). Βαλαμε ενεσεις κλπ, αλλα οπως φαινεται αργησαμε. Αντεξε 5-6 ωρες και πεθανε. Ηταν απο τις χειροτερες μου εμπειριες.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: Φίνες

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

νε φιλε ο σκυλος ειναι ευτυχος καλυτερα και αρχισε να τρωει...το δαγκωμα ηταν στα χειλη του σκυλου και μαλον εμερασε το δοντι της απο την αλη πλευρα γιατι ειχε σκησιμο που μεσα...στην αρχη νομισα οτι ηταν δηλητιριασμενος ο σκυλος γιατι αρχισε να παραπατα καποια φαση και του εβαλα για καλο και για κακο τες ενεσεις μαζι και την κορτιζονη που πιστευκω εσωσε τον σκυλο μου γιατι σε καποια φαση επλωσε ο σκυλος κατω και εν ειχε καθολου δυναμεις να σταθει στα ποθκια του...μετα που την κορτιζονη ο σκυλος ηταν σαν να πηρε μια ανασα και αναπνευσε...υπαρχει περιπτωση να του μηνει φοβος και να μεν ξανακυνηγησει?
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Marinos »

Εχει άγιο των σκύλλων να πάω να του αψω τζιερί???? Γιατι που θάυμα εγλιτώσαμεν, μόνον έτσι εξηγείτε. Η σιήλλούα σχεδόν επάτησεν τη φίνα και η φίνα αστόχησεν. Το σχεδόν 10 με 15 εκατοστά το πολλι. είδα τα ούλλα μπροστά μου στα 3 μετρα. ξηπάζετε καθίσκει τον κόλο της χαμέ, ολόισια φονάζω της όχι πίσω αλλά αυτόματα είχεν ήδη γυρίσει πίσω να μυριστει, τζιε για δέυτερη φορα γλυτώννει αφου η φίνα δεν επιτέθηκε σαν ήταν μες τα μούτρα της. εφιεν η φατσα μου, αστραπιαία περνά η σκέψη οτι δευτερη ακκαμαθκιά στο πρόσωπο και η σιηλλούα δεν γλειτώννει με τιποτε. Έμεινε στον νου μου.
έρκετε κοντά μου πιάννω την ξεκινώ να την παρατηρώ και δεν βρήσκω τιποτε. η φίνα θεση μάχης να ποφισά. στο μισο λεπτό όππαλλα και βουρητός για το αυτοκίνητο και χτηνιάτρο. Μακάρι ναν καλα ο γιατρος που ήρτεν.
δεν βρήκαμε δάγκωμα ευτηχώς
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Φίνες

Δημοσίευση από miky55 »

ΜΑΡΙΝΟ ΤΗ ΚΟΥΦΗ ΕΣΚΩΤΩΣΕΣ ΤΗΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ; :?: :?:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”