Φίνες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

Γαι οσους δεν ξερουν Δημητρα εν η ματσουκα μου :lol:

Αρεσκετε σε αρσενικες φινες παντως μεγεθους :lol:

Ασε εαν βρω την φωτο, εννα σας βαλω μιαν που περσυ σε νεα εκπαιδευτικο με δυο που ηταν διπλα διπλα του μετρου :lol:

Ο Αχερκωτης ξερει την φασην, ειπα του την στο σκοπευτηριο στην Λεμεσο :lol:

τωρα γελω, αλλα ωσπου νατες σκοτωσω εκλαια :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από 'petros' »

Ρε φιλε πριν καιρο φτιαξαμε κατι τεχνητες ποτηστρες με χοντρο ναηλον και το σκεπαζαμε με πετρες 20 λεπτα η καθε 1 κοντα σε χωραφια με διατρηση ετσι οταν ποτιζαν τα δεντρα γεμιζαν και οι ποτηστρες εξω απο το χωριο και μετα που 2 εβδομαδες ειπαμε με 1 παρεα να παμε να τες δουμε και να τις καθαρισουμε που χορτα. στη πρωτη που πηγαμε ετυχε να ειναι καο η πιο μεγαλη περιπου 1 μετρο διαμετρο και 15-20 ποντους βαθος. Στη μεση ειχαμε βαλει και 1 πετρα που εβγαινε πανω απο την επιφανεια του νερου.
Κοιταξαμε προσεκτικα πριν κοντεψουμε και κρατουσαμε τες βερκουες μας και τα ταρασαμε ολα στη διαδρομη. Φτασαμε στη ποτηστρα και ειδαμε οτι ειχε 3-4 φτερουθκια μεσα και χαρικαμε οτι επετυχε τωρα τη φτερα ηταν δεν ξεχωριζαμε.
Τσουλοκαθουμε και εγω και φκαλω το πρωτο και ο δευτερο και ακουω τον παρεα να μου λαλει προσεχε τραβα πισω. Εγω εβλεπα μεσα στο νερο και τπτ δεν ειχε.Αντα τζε δειχνει μου που ηταν οπου ειχα τριχα πανω μου εσηκωστηκε.
Πρεπει σχεδον να της ετζησα οταν εβγαλα το 2ο φτερο του στρουθου που πρεπει να ηταν τζινος που μολις εφαε Ηταν τρυπομενη μεσα στις πετρες που καλυψαμε το ναηλον και μονο η κελλε της φαινοταν και πανω στη πετρα που εκουμπαν η κελλε της ειχε και λιγο αιμα εκαμα την κειμα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από 'petros' »

αλλη φαση οταν πηγαινα βουρκατωρας ειχα μανια οταν επαιζε κανενα περτικο ο πατερας μου ετρεχα και τον εβρισκα πριν τον εβρει ο σκυλος.Μια μερα οπως και αν τα εφερε ο σατανας επεσε διπλα που μιαν τρουμιθκια καμια 15 μετρα κατω ,Οπως τον πυραβλο εβρεθηκα πουπανω του συρνει μου ενα ποφυσημα μια φινα που ηταν διπλα τζαι φακαν της το ηλιουι ουτε και εγω δεν ξερω πως βρεθηκα με 1 σαλτο 3 μετρα πιο κατω και μετα επετουν πουπανω που τες ξυσταρκες .Ο πατερας μου ενομισε οτι ο περτικος ηταν κουτσοφτερος και εβαλατον του βουρου.Αμαν πηγα καμια 50μ που τζιαμε τζαι εφκενε και η φωνη μου εγυρισα και του ειπα του οτι εχει κουφι
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Φίνες

Δημοσίευση από nature »

Γεια σου φίλε Γιάννη,

καταρχάς ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μας δίνεις και να είσαι σίγουρος ότι από τις πληροφορίες σου γλίτωσαν πολλά ερπετά.

Πάμε λοιπόν με τις απορίες τώρα :D .

1. Το θερκό τρώει ή σκοτώνει τις φίνες; Ο κατσιόσιηρος (σκαντζόχοιρος);

2. Μια φίνα ή φίδι μέσου μεγέθους κάθε πόσο το ταΐζεις και τι ποσότητα; Απλά για να δούμε πόσες ποντίκες μπορεί να τρώει μια φίνα ή φίδι στη φύση.

3. Αν μας ποφυσήση η φίνα τι κάνουμε αφού το λογικό είναι ότι θα είναι πολύ κοντά μας; Αν καταλάθος την πατήσουμε τι κάνουμε;

4. Αν ποφυσήση στο σκύλλο μας και αυτός λογικά θα την πλησιάσει να την μυριστεί ποιά θα είναι η καλύτερη αντίδραση μας ε πχ. να αποσπάσουμε την προσοχή της φίνας σε εμάς, να πλησιάσουμε σιγά;

5. Είναι καλύτερα να πηγαίνουμε χάραμα το πρωί για εκπαιδευτικά με το σκεπτικό οτι η κινητικότητα των φιδιών είναι μικρότερη εξαιτίας της πιο χαμηλής θερμοκρασίας;

6. Το θειάφι κάνει τίποτα να το βάζουμε περιμετρικά του σπιτιού; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απώθησης των φιδιών απο τα σπίτια;

Γιάννη δεν είναι και το πιο ευγενικό να βομβαρδίζεις κάποιο με απορίες αλλά νομίζω ότι οι απαντήσεις θα καλύψουν αρκετούς. Συγνώμη φίλε αλλά νομίζω είσαι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσει.

Επίσης καλό είναι να τονίσουμε ότι ακόμα και να μας δαγκώσει η φίνα έχουμε αρκετό χρόνο για να μεταβούμε στο νοσοκομείο για περίθαλψη. Δυστυχώς για τους τετράποδους φίλους μας τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.
yiannis angeli
Full Member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 25 Οκτ 2010, 17:08

Re: Φίνες

Δημοσίευση από yiannis angeli »

θα στις απαντησω ολες μια μια

1. Το θερκό τρώει ή σκοτώνει τις φίνες; Ο κατσιόσιηρος (σκαντζόχοιρος);
ναι το θερκο τρωει τις οχιες εφοσον ειναι ποιο μικρες απο το φιδι το ιδιο και ο σκατζοχοιρος

2. Μια φίνα ή φίδι μέσου μεγέθους κάθε πόσο το ταΐζεις και τι ποσότητα; Απλά για να δούμε πόσες ποντίκες μπορεί να τρώει μια φίνα ή φίδι στη φύση.
μια με δυο τιν βδομαδα εξαρτατε απο τιν περιοχη μπορει και μια το μηνα σχετικο ομως.

3. Αν μας ποφυσήση η φίνα τι κάνουμε αφού το λογικό είναι ότι θα είναι πολύ κοντά μας; Αν καταλάθος την πατήσουμε τι κάνουμε;
απλα τιν αποφευγης προσεκτικα σε περιπτοση που τιν πατησης θα δανκωση σιγουρα αλλα οχι πιο πανω απο το γονατο γι αυτο παντα φοραμε παπουτσια snake prove οπως και ειδικες γαλοτσες.

4. Αν ποφυσήση στο σκύλλο μας και αυτός λογικά θα την πλησιάσει να την μυριστεί ποιά θα είναι η καλύτερη αντίδραση μας ε πχ. να αποσπάσουμε την προσοχή της φίνας σε εμάς, να πλησιάσουμε σιγά;
να προσπαθησης να απομακρινης των σκυλλο γιατι αν πλησιαση αρκετα θα δανκωθη, καλο παντα να κουβαλας κορτιζονη μαζι σου για το αλεργικο στρες.

5. Είναι καλύτερα να πηγαίνουμε χάραμα το πρωί για εκπαιδευτικά με το σκεπτικό οτι η κινητικότητα των φιδιών είναι μικρότερη εξαιτίας της πιο χαμηλής θερμοκρασίας;
τους ποιο κρυους μηνες ναι σιγουρα το καλοκαιρι οχι ειναι ρισκο ολες τισ ωρες.

6. Το θειάφι κάνει τίποτα να το βάζουμε περιμετρικά του σπιτιού; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απώθησης των φιδιών απο τα σπίτια;
τιποτα διστιχος δεν κανει φιλε απλα καθαριοτητα γυρο απο το σπιτι και να βαζεις φαρμακα για ποντικια.

Γιάννη δεν είναι και το πιο ευγενικό να βομβαρδίζεις κάποιο με απορίες αλλά νομίζω ότι οι απαντήσεις θα καλύψουν αρκετούς. Συγνώμη φίλε αλλά νομίζω είσαι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσει.
χαχαχα αν δεν ρωτησης δεν μαθαινεις :D

Επίσης καλό είναι να τονίσουμε ότι ακόμα και να μας δαγκώσει η φίνα έχουμε αρκετό χρόνο για να μεταβούμε στο νοσοκομείο για περίθαλψη. Δυστυχώς για τους τετράποδους φίλους μας τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.
εφοσο το δεσεις 15 cm πανω απο το δανκωμα και πας αμεσος χωρις ανχος στο νοσοκομειο.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε Γιαννη ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες που μας δινεις οπως και για τα dvd σου που τα βρισκω σημαντικα για καποιο κυνηγο.

Οταν λες εχουμε αρκετη ωρα μετα το δαγκωμα..δηλαδη? ποση ωρα περιπου? Για παραδειγμα αν ειμαστε μακρια και παμε στο νοσοκομειο μετα απο 2 ωρες ειναι οκ???
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Φίνες

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Για θέμα φίνας, παρόλο που είναι ενα πολύ ανατριχιαστικό και επικίνδυνο ερπετό, εντουτης οταν γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα οπως τα αναφερε ο φιλος Γιαννής, τότε αυτό το φοβερό ερπετό εχει αρκετές αδυναμίες που οταν διατηρίσουμε την ψυχραιμία μας τοτε ευκολα το σκοτώνουμε.
Η φωτογραφία που παραθέτω αφορά φίνα η οποία σκωτώθηκε 15 μέρες πριν την προπερσινή κυνηγετικη περίοδο του ενδυμικού, σε περιοχή της Αθηαίνου προς Κελιά. Ηταν κατω απο μια μοσφιλία. Το χρώμα της εχει το χρώμα της περιοχής οπου ζεί.
Εχει σημασία λοιπόν οταν συναντήσουμε τετοιο ερπετό να μείνουμε ψύχρεμοι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Φίνες

Δημοσίευση από dangerous »

εγω αν δω ετσι πραμα απο αποσταση μονο με το μπραουνινγκ μου μπορει να μεινω ψυχραιμος φιλε λεφκιε..γιατι με την ματσουκα μπορει να καμω 100ρι..το ασχημο οτι ενεχω καθολου εμπειρια τοσα χρονια ουτε ειδα καμια φορα ουτε εσκοτωσα και ακομα εχω τον φοβο μεσα μου..

παντος οντως πολλοι λενε οτι με ψυχραιμια σκοτωνεις την ευκολα ακομα και αν σου φυσησει..
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Φίνες

Δημοσίευση από FRANCHI »

φίλε Γίαννη σε ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Θέλω να ρωτήσω
1. Εάν βρεθούμε πολύ κοντά σε φίνα, είτε με το πόδι μας ή το χέρι μας, π.χ. 1 πόδι απόσταση, ποιά είναι λιγότερο ακίνδυνη αντίδραση μας. Να πεταχτούμε να φύγουμε ή αποσυρθούμε σιγά...σιγά.
2. Το δάγκωμα της φίνας μπορεί να διαπεράσει τα μποτάκια που φορούμε τα οποία είναι από σκληρό ρούχο όπως το καραβόπανο?
Σε ευχαριστώ
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Viszla »

το περασμενο οκτωβρη πηγα για καραολους οταν εκανε πρωτοβροχια, ειδα μερικους σε μια παλλουρα ,οταν εβαλα το χερι μου και τους μαζεψα ειδα στο μισο μετρο μιαν κουλουριασμενη ουτε που εφενε τουν και εκοπηκαν τα ποδια μου...Ελησα την κεφαλι της γιατι αν μεν με δαγκωσε εμενα καποιος αλλος θα την παθενε..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”