Φίνες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Pathfinder »

Απο τα πολυ λιγα που ξερω απο Πρωτες Βοηθειες (οσον αφορα ανθρωπους δλδ) και το ιδιο μαλλον θα ισχυει και στα ζωα ειναι
1)απο την στιγμη του δαγκωματος του φιδιου το δηλητηριο του εχει ΗΔΗ εισχωρησει στον οργανισμο, ιστους κλπ
2)με το ανοιγμα/σχισιμο της θεσης δαγκωματος απλα προκαλειται μεγαλυτερο κακο απο οτι καλο αφου ο πονος και η ζημια που γινεται στους ιστους ειναι μεγαλυτερος απο την πολυ μικρη ποσοτητα του δηλητηριου που θα (αν) αφαιρεθει.Ακομα χειροτερο ειναι η πρακτικη που ελεαν παλια για ρουφηγμα του δηλητηριου με το στομα.Ακρως επικυνδυνο η με βεντουζα.
3)Η καλυτερη πρακτικη ειναι οσο πιο γρηγορα να μεταφερθει το ζωο απο τον ιδιοκτητη του (χωρις να αναγκαστει το ιδιο το ζωο να περπατησει μεχρι το αυτοκινητο) στον πλησιεστερο κτηνιατρο για χορηγηση αντιοφικου ορου.Επισης να ενημερωθει και ο κτηνιατρος τηλεφωνικως για το συμβαν για να προετοιμαστει καταλληλα και αν υπαρχει η δυνατοτητα να βρεθουν και καπου στην μεση (ακουσα το και τουτο).
Φιλε μου οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια βρες ενα καλο κτηνιατρο που σου δινει εμπιστοσυνη και μιλα μαζι του.
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Φίνες

Δημοσίευση από giorgos80 »

Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
g13marcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 06:24

Φίνες

Δημοσίευση από g13marcos »

Να πω τζαι γω το κατιτις μου χωρις να με ξιτιμασετε. Ναι δεχουμε το αμαν εβρετε φινα πας το βουνο δοστε της που πανω απλα μεν το διαφιμιζετε με τοσο μισος. Τζαι μεν συγκρινεται τες κουφαες με τους κεντικελενιες που βαλλουν φολες. Η κουφη εν την δουλεια που εν προγραμματισμενη να καμνει που εκαμε αμαν ακκασει, εν πραμα που χριαζεται μες τη φυση. Τωρα ο καθε αμπαλατος που παει
τζαι βαλλει φολες αλλη κουβεντα. Τζαμε ακσιζει να του κοπσεις τα @@ του να του τα μπουκωσεις. Οταν σκωτωνεται κουφαες προσπαθειται να το καμνετε οσον ακεραια τζαι ανωδυνα μπορειτε. Μεν ξεχνατε οτι εν εμεις που εισβαλλουμε σπιτι τους και οχι το αντιθετο.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Φίνες

Δημοσίευση από MARIOSE »

g13marcos έγραψε:Να πω τζαι γω το κατιτις μου χωρις να με ξιτιμασετε. Ναι δεχουμε το αμαν εβρετε φινα πας το βουνο δοστε της που πανω απλα μεν το διαφιμιζετε με τοσο μισος. Τζαι μεν συγκρινεται τες κουφαες με τους κεντικελενιες που βαλλουν φολες. Η κουφη εν την δουλεια που εν προγραμματισμενη να καμνει που εκαμε αμαν ακκασει, εν πραμα που χριαζεται μες τη φυση. Τωρα ο καθε αμπαλατος που παει
τζαι βαλλει φολες αλλη κουβεντα. Τζαμε ακσιζει να του κοπσεις τα @@ του να του τα μπουκωσεις. Οταν σκωτωνεται κουφαες προσπαθειται να το καμνετε οσον ακεραια τζαι ανωδυνα μπορειτε. Μεν ξεχνατε οτι εν εμεις που εισβαλλουμε σπιτι τους και οχι το αντιθετο.
Σωστός φίλε.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Re: Φίνες

Δημοσίευση από Pathfinder »

g13marcos έγραψε:Να πω τζαι γω το κατιτις μου χωρις να με ξιτιμασετε. Ναι δεχουμε το αμαν εβρετε φινα πας το βουνο δοστε της που πανω απλα μεν το διαφιμιζετε με τοσο μισος. Τζαι μεν συγκρινεται τες κουφαες με τους κεντικελενιες που βαλλουν φολες. Η κουφη εν την δουλεια που εν προγραμματισμενη να καμνει που εκαμε αμαν ακκασει, εν πραμα που χριαζεται μες τη φυση. Τωρα ο καθε αμπαλατος που παει
τζαι βαλλει φολες αλλη κουβεντα. Τζαμε ακσιζει να του κοπσεις τα @@ του να του τα μπουκωσεις. Οταν σκωτωνεται κουφαες προσπαθειται να το καμνετε οσον ακεραια τζαι ανωδυνα μπορειτε. Μεν ξεχνατε οτι εν εμεις που εισβαλλουμε σπιτι τους και οχι το αντιθετο.
Φιλε εισαι σωστος αλλα κανενας δεν προτεινε να φκουμε πανω στα βουνα να τες καθαρισουμε...απλα αν συμβει το κακο

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Re: Φίνες

Δημοσίευση από grigri5 »

g13marcos έγραψε:Να πω τζαι γω το κατιτις μου χωρις να με ξιτιμασετε. Ναι δεχουμε το αμαν εβρετε φινα πας το βουνο δοστε της που πανω απλα μεν το διαφιμιζετε με τοσο μισος. Τζαι μεν συγκρινεται τες κουφαες με τους κεντικελενιες που βαλλουν φολες. Η κουφη εν την δουλεια που εν προγραμματισμενη να καμνει που εκαμε αμαν ακκασει, εν πραμα που χριαζεται μες τη φυση. Τωρα ο καθε αμπαλατος που παει
τζαι βαλλει φολες αλλη κουβεντα. Τζαμε ακσιζει να του κοπσεις τα @@ του να του τα μπουκωσεις. Οταν σκωτωνεται κουφαες προσπαθειται να το καμνετε οσον ακεραια τζαι ανωδυνα μπορειτε. Μεν ξεχνατε οτι εν εμεις που εισβαλλουμε σπιτι τους και οχι το αντιθετο.
Φίλε καλημέρα. Αν σου τύχει εκείνο που έτυχε στο σκυλί μου εμένα (που δεν σου εύχομαι ΑΝ έχεις σκύλους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ....!!!) και ζήσεις αυτό που έζησα και εγώ (να πεθαίνει το σκυλί σου στους ώμους σου....), τότε εδώ θα είμαι να ξαναμιλήσουμε.....Να σου πω και μια παροιμία που ελαλούσαν οι πρωτινοί...."Απον αππέξω του χορού πολλά τραούδκια ξέρει"....
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φίνες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

grigri5 έγραψε:
g13marcos έγραψε:Να πω τζαι γω το κατιτις μου χωρις να με ξιτιμασετε. Ναι δεχουμε το αμαν εβρετε φινα πας το βουνο δοστε της που πανω απλα μεν το διαφιμιζετε με τοσο μισος. Τζαι μεν συγκρινεται τες κουφαες με τους κεντικελενιες που βαλλουν φολες. Η κουφη εν την δουλεια που εν προγραμματισμενη να καμνει που εκαμε αμαν ακκασει, εν πραμα που χριαζεται μες τη φυση. Τωρα ο καθε αμπαλατος που παει
τζαι βαλλει φολες αλλη κουβεντα. Τζαμε ακσιζει να του κοπσεις τα @@ του να του τα μπουκωσεις. Οταν σκωτωνεται κουφαες προσπαθειται να το καμνετε οσον ακεραια τζαι ανωδυνα μπορειτε. Μεν ξεχνατε οτι εν εμεις που εισβαλλουμε σπιτι τους και οχι το αντιθετο.
Φίλε καλημέρα. Αν σου τύχει εκείνο που έτυχε στο σκυλί μου εμένα (που δεν σου εύχομαι ΑΝ έχεις σκύλους ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ....!!!) και ζήσεις αυτό που έζησα και εγώ (να πεθαίνει το σκυλί σου στους ώμους σου....), τότε εδώ θα είμαι να ξαναμιλήσουμε.....Να σου πω και μια παροιμία που ελαλούσαν οι πρωτινοί...."Απον αππέξω του χορού πολλά τραούδκια ξέρει"....
Κανείς δεν αμφιβάλλει για τον πόνο σου φίλε γρι, απλώς μην ξεχνάς ότι εσύ και το σκυλί σου πήγατε εκεί που ήταν η φίνα, δεν ήρθε η φίνα και σας βρήκε. Από τη στιγμή που εισβάλλατε στο "σπίτι" της αυτή απλώς αμύνεται. Να μην το ξεχνάμε αυτό.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Φίνες

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Έχει κανένα τρόπο να ξεχωρίζουμε τους δρόπιες που τις κουφάες;
Αν βάλετε φωτογραφίες εννα μας βοηθήσετε πιστεύκω παραπάνω
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φίνες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

kyriakos304 έγραψε:Έχει κανένα τρόπο να ξεχωρίζουμε τους δρόπιες που τις κουφάες;
Αν βάλετε φωτογραφίες εννα μας βοηθήσετε πιστεύκω παραπάνω
https://www.youtube.com/watch?v=7RP5l09DlQs

Εξηγά τα χαρακτηριστικά της φίνας, έχει κάποια πολύ χαρακτηριστικά σημάδια όπως το τρίγωνο κεφάλι, χοντρή και απότομα λεπτή ουρά, 2 τελείες στο κεφάλι του. Επίσης η φίνα έχει ελλειπτικά μάτια.

Δρόπης:

http://hscyprus.org/images/Coin%20Snake ... resize.jpg

http://www.moa.gov.cy/moa/fd/fd.nsf/All ... penElement

https://www.flickr.com/photos/philphoto ... otostream/


Φίνα:

http://hscyprus.org/images/Blunt-nosed/ ... resize.jpg

http://hscyprus.org/images/Blunt-nosed/ ... resize.jpg

http://www.moa.gov.cy/moa/fd/fd.nsf/All ... penElement
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Laurona »

Το φιδι που παει περισσοτερο θυμα γιατι περνιεται για φινα ειναι το γατοφιδο.
Χαρακτηριστικο του ειναι τα ολοσυρογγυλα ματια με χρωμα ασημενιο σαν το καλαι.

Αν δεν εχετε την ψυχραιμια να αναγνωρισετε ενα φιδι καλυτερα μην προσπαθησετε να το σκοτωσετε.
Σημαινει εχετε τοσο αγχος που κατι μπορει να παει στραβα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”