Φίνες

Απάντηση
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Re: Φίνες

Δημοσίευση από grigri5 »

Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση! Τις έβαλα 2 ενέσεις κορτιζόνη ενδομυικές μόλις γονάτισε μπροστά μου στο βουνό και είδα τα 2 δαγκώματα στο πρόσωπο της... Σε 5 λεπτά έπεσε ολόκληρη....;-( Έσχισα με το μαχαίρι επι τόπου τις πληγές και πίεσα να βγει το δηλητήριο και μετά την πήρα στους ώμους μου και πήγα στο αυτοκίνητο. Την έφερα σπίτι όπου τηλεφώνησα του πατέρα μου και ετοίμασε άλλες 2 ενέσεις κορτιζόνης...Ώσπου να φτάσω όμως έχασε τις αισθήσεις της....Της βάλαμε ακόμα μία ενδοφλέβια και ακόμα μια στην καρδία αλλά μετά απο 10 λεπτά ξεψύχησε.....;-((( Σύνολικό χρόνο απο την ώρα που την δάγκωσε (γιατί άκουσα το κλάμα αλλά δεν αντελήφθηκα τι έγινε....) περίπου 45 λεπτά......
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Φίνες

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

grigri5 έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση! Τις έβαλα 2 ενέσεις κορτιζόνη ενδομυικές μόλις γονάτισε μπροστά μου στο βουνό και είδα τα 2 δαγκώματα στο πρόσωπο της... Σε 5 λεπτά έπεσε ολόκληρη....;-( Έσχισα με το μαχαίρι επι τόπου τις πληγές και πίεσα να βγει το δηλητήριο και μετά την πήρα στους ώμους μου και πήγα στο αυτοκίνητο. Την έφερα σπίτι όπου τηλεφώνησα του πατέρα μου και ετοίμασε άλλες 2 ενέσεις κορτιζόνης...Ώσπου να φτάσω όμως έχασε τις αισθήσεις της....Της βάλαμε ακόμα μία ενδοφλέβια και ακόμα μια στην καρδία αλλά μετά απο 10 λεπτά ξεψύχησε.....;-((( Σύνολικό χρόνο απο την ώρα που την δάγκωσε (γιατί άκουσα το κλάμα αλλά δεν αντελήφθηκα τι έγινε....) περίπου 45 λεπτά......
εβάλετε της ένεση στην καρδία? πρώτη φορά άκουσα έτσι πράμα!
grigri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 15 Φεβ 2014, 18:34

Re: Φίνες

Δημοσίευση από grigri5 »

Αφού δεν ξέραμε τι άλλο να κάνουμε για να την συνεφέρουμε, εβάλαμεν της ένεση λίγο πίσω απο το πόδι το μπροστινό ενδομυικά κοντά στην καρδία για να δράση η κορτιζόνη πιο γρήγορα πριν να πάει το δηλητήριο στην καρδία αλλά μάταια....;-(
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Φίνες

Δημοσίευση από kyriakos304 »

grigri5 έγραψε:Αφού δεν ξέραμε τι άλλο να κάνουμε για να την συνεφέρουμε, εβάλαμεν της ένεση λίγο πίσω απο το πόδι το μπροστινό ενδομυικά κοντά στην καρδία για να δράση η κορτιζόνη πιο γρήγορα πριν να πάει το δηλητήριο στην καρδία αλλά μάταια....;-(

Φίλε έπρεπε να την έπαιρνες γιατρό για αντιοφιτικό ορό... Μπορεί και να την εγλίτωνες.
Η κορτιζόνη δεν είναι αντίδοτο. Απλά "μαστουρώνει" το σκύλο που έπαθε σοκ...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Jaegerr
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 08 Μαρ 2014, 16:40

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Jaegerr »

Θα ήθελα και εγώ να συλλυπηθώ το φίλο για το σκυλί του , αλλά δυστυχώς αυτή την εποχή οι φίνες είναι πιο επικίνδυνες και πιο θανατηφόρες. Ο λόγος είναι γιατί είναι γεμάτες δηλητήριο αφού τώρα ξυπνούν, είναι πολύ νωχελικές ακόμα για να απομακρύνονται, και είναι πιο επιθετικές λόγω ζευγαρώματος και αναπαραγωγής. Νομίζω ο φίλος έκανε σωστά την διαδικασία βάζοντας σαν πρώτη αντίδραση ενδομυϊκά την ένεση κορτιζόνης για να αποφύγει το φούσκωμα και το πνίξιμο του ζώου από το υπερβολικό πρήξιμο στις αναπνευστικές οδούς. Η σωστή διαδικασία , πάντα κατά την άποψη μου, είναι αν ο σκύλος άντεχε ακόμα λίγο και δεν απεβίωνε να τον πάρεις άμεσα σε κτηνίατρο για αντιοφικό ορρό. Οπό οτι φαίνεται ο σκύλος δεν άντεξε το πολύ δυνατό σοκ από το πολύ δραστικό δηλητήριο αυτής της περιόδου .
Μία είναι η συμβουλή μου Αποφεύγεται Τα Βουνά για τουλάχιστο ακόμα κανένα μήνα, και αν πάτε έξω κρατήστε το σκύλο σας πολύ κοντά σας, περπατάτε πολύ σιγά και να κτυπάτε συνεχώς ρυθμικά την βέργα σας στο έδαφος . Ο λόγος που ονομάζεται κουφή είναι γιατί δεν ακούει και νοιώθει όμως πολύ έντονα τους κραδασμούς και απομακρύνεται πολύ αργά, για αυτό το κτυπημα της βέργας και το αργό περπάτημα.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Φίνες

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Jaegerr έγραψε: Ο λόγος που ονομάζεται κουφή είναι γιατί δεν ακούει και νοιώθει όμως πολύ έντονα τους κραδασμούς και απομακρύνεται πολύ αργά, για αυτό το κτυπημα της βέργας και το αργό περπάτημα.
Το κουφή είναι το όνομα της στα Αραβικά (kufi).
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Marinos »

grigri5 έγραψε:Έσχισα με το μαχαίρι επι τόπου τις πληγές και πίεσα να βγει το δηλητήριο και μετά την πήρα στους ώμους μου και πήγα στο αυτοκίνητο
Φιλε λυπούμε για τον σκύλλο σου. Συλληπητηρια.
Οσο για το σχήσιμο, αν θύμούμε καλα, σε κατι σεμιναρια περσι ενας γιατρός μας είπε οτι τούτο ειναι λάθος πρακτική.
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Φίνες

Δημοσίευση από Marinos »

Αποτι ξέρω αντιοφικοί οροί πλέον δεν δίνονται στους χτηνίατρους, για τον λόγο ότι προτερεότητα έχουν οι ανθρώποι, και όλοι οι ορροί που εισάγονται παν στα νοσοκομία μας. Οσοι χτηνίατροι έχουν ειναι οτι τους έμεινε σε στοκ.
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Φίνες

Δημοσίευση από AndreasDr »

Marinos έγραψε:
grigri5 έγραψε:Έσχισα με το μαχαίρι επι τόπου τις πληγές και πίεσα να βγει το δηλητήριο και μετά την πήρα στους ώμους μου και πήγα στο αυτοκίνητο
Φιλε λυπούμε για τον σκύλλο σου. Συλληπητηρια.
Οσο για το σχήσιμο, αν θύμούμε καλα, σε κατι σεμιναρια περσι ενας γιατρός μας είπε οτι τούτο ειναι λάθος πρακτική.
και γω έτσι ξέρω φίλε :!:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
CHRISTOS K
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 22:00

Re: Φίνες

Δημοσίευση από CHRISTOS K »

Κριμα. Μια οι φινες τζιαι μια οι φολες που βαζουν τα διαφορα ανθρωπακια εν να μας καμουν να φοβομαστε να βγαινουμε εξω στα βουνα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”