Αλήθεια ή παραμύθια

Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από marinos.a »

FRANCHI έγραψε:επειδή το πιο κάτω το ακούω συνέχεια

"μεν μάθεις το σκύλο σου μες το σπίτι με την οικογένεια τσαι δεν θα κυνηγά καλά"
αν ισχύει, εφα την

θυμουμαι που ήμουν μιτσης ελαλε μου ο παπάς μου να μην χαϊδεύω πολυ ενα κυνηγόσκυλο που είχαμε αλλά δεν θυμουμαι αν μου ειπε ποτέ το λόγο.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από marinos.a »

Breda Pegaso έγραψε:Εχει πολλους που νομιζουν οτι τα φυσιγγια με ταππα ειναι διασπορας...

αυτό που άκουσα εγω ειναι οτι τα φυσίγγια τάπας αφήνουν το choke να δουλεύει καλύτερα
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Toυτο μαλιστα! Αλλα δεν ειναι διασπορας...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από AU-79 »

marinos.a έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Εχει πολλους που νομιζουν οτι τα φυσιγγια με ταππα ειναι διασπορας...

αυτό που άκουσα εγω ειναι οτι τα φυσίγγια τάπας αφήνουν το choke να δουλεύει καλύτερα

Αλλοι λενε οτι τα φυσιγγια με ταππα σε οπλα με διευρημενους αυλους δεν δουλευκουν σωστα λογο οτι χαννουν πιεσεις.
Γιατρός

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από Γιατρός »

Tα κυπριακά φυσίγγια λαμβάνουν υπόψη τι σε σχέση με τα εξωτερικά ; τον καιρό της Κύπρου ;
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

AU-79 έγραψε:
marinos.a έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Εχει πολλους που νομιζουν οτι τα φυσιγγια με ταππα ειναι διασπορας...

αυτό που άκουσα εγω ειναι οτι τα φυσίγγια τάπας αφήνουν το choke να δουλεύει καλύτερα

Αλλοι λενε οτι τα φυσιγγια με ταππα σε οπλα με διευρημενους αυλους δεν δουλευκουν σωστα λογο οτι χαννουν πιεσεις.
για αυλους 18,5 , 18,6 εν εχει κανενα προβλημα!! για πιο διευρυμενους αυλους 18,6 και πανω ναι χρειαζεται μετα το μπαρουτι και πριν την τταπα να εχει πλαστικη μεσοτταπα ωστε να παρεχεται πληρης κατακρατηση των αεριων!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

FRANCHI έγραψε:επειδή το πιο κάτω το ακούω συνέχεια

"μεν μάθεις το σκύλο σου μες το σπίτι με την οικογένεια τσαι δεν θα κυνηγά καλά"
εν οπως λεμε αγγουρακια του πιγκου :lol: :lol: :lol: δεν υπαρχει τετια περιπτοση
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από kypros »

FRANCHI έγραψε:επειδή το πιο κάτω το ακούω συνέχεια

"μεν μάθεις το σκύλο σου μες το σπίτι με την οικογένεια τσαι δεν θα κυνηγά καλά"
Ακριβως το αντιθετο!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από kypros »

marinos.a έγραψε:


αυτό που άκουσα εγω ειναι οτι τα φυσίγγια τάπας αφήνουν το choke να δουλεύει καλύτερα
Αληθεια, και αληθεια επισης οτι με πολυ διευρυμενους αυλους και κακη φραξη των αεριων απο το βυσμα μπορει να χαλασει η τουφεκια. Οι ταπες αποδιδουν καλυτερα με συμβατικους αυλους παρα διευρυμενους
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Αλήθεια ή παραμύθια

Δημοσίευση από nature »

Live your myth in Cyprus.

1. Τα σκάγια όταν βγαίνουν από την κάννη καίνε για αυτό δεν αποδίδουν καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης, για να βγάζει αίμα το θήραμα πάει να πει ότι τα σκάγια δεν έκαιγαν για να καυστηριάσουν την πληγή.

2. Ο σκύλος φτάνει και γυρίζει το λαγό πίσω για να τον κτυπήσει ο κυνηγός.

3. Αν δώσεις στο σκύλο να φάει κανένα λαγό τότε θα αποδίδει καλύτερα στο μέλλον.

4. Οι σκοπευτές δεν είναι καλοί κυνηγοί.

5. Αν διασταυρώσεις σκύλο δείκτη με ιχνηλάτη παίρνεις απογόνους που κάνουν και τα 2.

Όλα τα παραπάνω αν και κουβέντες του καφενέ εξακολουθούν να ακούγονται και να υποστηρίζονται με μανία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ”