Hungarian Vizsla

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

Δίαβασα αρκετά για την συγκεκριμένη φυλή σε διάφορα βιβλία και στο διαδύκτυο.
Κάπου υπάρχουν κάποιες διαφορές κυρίως στην ταχύτητα που κυνηγά η συγκεκριμένη φυλή.
Ένα παράδειγμα αλλου διαβάζω είναι πίο αργά απο τα Κουρτσχάαρ κάποιοι άλλοι ότι κυνηγούν πίο γρήγορα.
Το άλλο ερώτημα είναι πράγματι και ιχνηλάτης και φέρμας ή στην πράξη βγάζει ενα απο τα δυο περισσότερο αναλόγος αίματος ?
Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες απο κάποιο συνάδελφο που κυνηγά με τα συγκεκριμένα σκυλία να μας ενημερώσει.
Ευχαριστώ
RESPECT

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από RESPECT »

Η Ουγγρική λέξη Βίσλα σημαίνει "εκείνος που βρίσκεται σε εγρήγορση". Και αυτός ο δείκτης είναι άριστος ιχνηλάτης. Η ιστορία του χρονολογείται από τον 10ο αιώνα. Η φυλή απειλήθηκε με εξαφάνιση κατά τη διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου. Από τότε όμως διαδόθηκε και σε άλλες χώρες του κόσμου.
Γνήσιος κυνηγός, πολύ ανθεκτικός στις δύσκολες καιρικές και εδαφικές συνθήκες. Μεγάλη αντοχή, πολύ καλή μύτη, σκληροτράχηλος και ατρόμητος. Πολύ έξυπνος, εκπαιδεύεται πολύ εύκολα, είναι στοργικός, φιλικός και ζει χωρίς κανένα πρόβλημα μαζί με την οικογένεια μέσα στο σπίτι, έχοντας το φυσικό ένστικτο της προστασίας. Σήμερα, χάρη στο ασυνήθιστο χρώμα του ο Ουγγρικός Βίσλα έχει γίνει ένα δημοφιλές κατοικίδιο και σκύλος εκθέσεων.
kalikas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 11:56

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από kalikas »

Φίλε είχα τέτοιο σκυλη και ιχνιλατουσε και έκανε φερμες. Μη νομίζεις ΌΜΩΣ ότι αντικαθιστά της γνήσιες ρατσες ιχνηλασιας. Θα Συμφωνήσω με το respect, ότι είναι αρκετά φύλικη και εκπαιδεύονται εύκολα, τουλάχιστο έτσι μου ετοιχε με την δική μου (κυνηγουσα μόνο λαγο). Το μόνο μειονέκτημα που είχα εγώ, αλλα μπορεί να ήταν του δικού μου σκύλου, κουραζετουν εύκολα και δούλευε ομως καλύτερα όταν είχε υγρασία.
Άβαταρ μέλους
demetris-demetriou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 09 Ιαν 2011, 20:48
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από demetris-demetriou »

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΜΟΝΟ" ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΕΙ ΟΣΟ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ.
Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑ ΓΡΗΓΟΡΑ Ή ΑΡΓΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΟΥΤΣΧΑΑΡ ΚΑΙ ΝΤΡΑΧΑΑΡ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

φιλε ειχε ο κολητος μου πρην 7-8 χρονια αυτο το σκιλι και ειναι πιο αργο τουλαχιστον αυτου ηταν δεν ξερω για αλλα και το σημαντικο ηταν οτι συνεχος ηταν κοντα στο μαστρο του δεν τον εχανες ποτε απο τα ματια σου και πολυ υπακουος σκυλος
EPANIEL POWER
kalikas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 11:56

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από kalikas »

Και η δικιά μου έτσι ήταν.
RESPECT

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από RESPECT »

40233_138615566175628_100000815556349_171281_6340042_n.jpg
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από VALENTINOS »

EIXA DYO ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥΣ ΖΕΥΓΑΡΙ . ΕΔΩΚΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝ ΤΟΥΣ ΕΔΩΚΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΛΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΜΝΟΥΝ ΤΠΤ . ΤΩΡΑ ΕΙΝΙΑ 12 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΚΑΙ 16 ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΝΑ Μ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΣΤΟ ΛΑΓΟ? ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΟΥΝ?
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
loukas_loux
Full Member
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 25 Ιαν 2013, 04:01

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από loukas_loux »

Φιλε Δημητρη ειμαι και γω κατοχος της συγκεκριμενης ρατσας, αν και νωρις ακομα γτ εν μωρο δειχνει τρομερα ζηλο για κυνηγι. καμνει σου κατι ποιντς και σηκωνετε η τριχα σου. μονο και μονο το χρωμα της και η αγαπες που καμνει ειναι ολα τα λεφτα. (ενα μου πεις ενεν γυναικα που γυρεφκω). πιο παλια ειχαμε μια καλη μεν αλλα δεν της εδωσαμε την σωστη εκπαιδευση και ετσι εμεινε στο μετριο. Την μικρη τωρα δεν την βλεπω να ειναι και τοσο αργη στην ιχνηλασια δεν ειναι σαν αλλους ιχνηλατες ομως ιχνηλατει. εχει και γ..ω τα στιλ.. Οταν την περνω κανενα περιπατακι βλεπω την που με παρακολουθα και συνηθως μενει κοντα μου ακτινα το πολυ 15μ. επισεις αν καποιος γνωριζει περεταιρω για την εκπαιδευση γτ και γω ακομα προσπαθω το, στο ποιντ δεν μενει πολυ ωρα και δια με τα μουτρα ,στο σηκωμα κουνελιου ορτυκιου κ.α. γτ βουρα το π πισω και καμνει ωρα να ερτει και δεν ξερω πως να την διορθωσω λεω ακομα εν μωρο.
BROWNING the best there is....
CHRISTOS K
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 22:00

Re: Hungarian Vizsla

Δημοσίευση από CHRISTOS K »

Παιδιά απέκτησα μια vizsla 14 μηνών η οποια από κάποια εκπαιδευτικά διαπίστωσα ότι έχει "σκληρό δόντι" όπως επίσης
τρώει περιττώματα αν και της βάζω αρκετά καλη τροφή.Πως μπορεί να αλλάξει αυτό?ΑΝ μπορεί να βοηθείση κάποιος που ασχολείτε με αυτήν την ράτσα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”