Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Απάντηση
Bracco Italiano
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 21:18

Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Bracco Italiano »

Το Bracco Italiano είναι ένα από τα πιο κλασσικά και αρχαιότερα σκυλιά στην ιστορία και χρονολογείται πίσω στον τέταρτο και πέμπτο αιώνα π.Χ. Η χώρα προέλευσης του και αρχικής εκτροφής του είναι η Ιταλία και θεωρείται να προήλθε από διασταυρώσεις μεταξύ του Σεγκούτσιο Ιταλιάνο, από λαγωνικά τα οποία κατέληξαν στην Ιταλία από τους Φοίνικες εμπόρους και τον Ελληνικό/ Ασιατικό Μαστίφ ή Μολοσσό. Για το λόγο αυτό το Bracco Italiano συνδυάζει την ιχνηλασία, τη φέρμα, την ταχύτητα και το γεροδεμένο κορμί.
Υπάρχουν δυο χρωματισμοί, το άσπρο με πορτοκαλί το οποίο προέρχεται από την περιοχή Piedmont της Ιταλίας και το άσπρο με σκούρο καφέ το οποίο προέρχεται από την περιοχή Lombardy της Ιταλίας.
Τα σκυλιά αυτά χρειάζονται αρκετή εξάσκηση λόγω του εξαιρετικού τους σωματότυπου και του ζήλου που παρουσιάζουν για το κυνήγι. Τα Bracco έχουν σοβαρή έκφραση, είναι πολύ έξυπνα ζώα, λίγο πεισματάρικα και πολύ επιμελή στο θέμα του κυνηγιού. Είναι ευαίσθητα σκυλιά και συνδέονται πολύ με την οικογένεια, τον κυναγωγό και κυρίως τα παιδιά. Είναι δυστυχισμένα όταν δεν τους δίνεται η ανάλογη σημασία ή όταν δεν εργάζονται εντατικά στο βουνό. Έχουν πολύ δυνατή όσφρηση, ιχνηλατούν αρκετά μεγάλες αποστάσεις, φερμάρουν σταθερά και απορτάρουν επιτυχέστατα. Όταν οι συνθήκες δεν το ευνοούν κυνηγούν και με το κεφάλι ψηλά, όμως δεν επηρεάζονται από την ξηρασία. Είναι ακούραστα ζώα και δεν χρησιμοποιούν άσκοπα τις δυνάμεις τους στο κυνήγι. Έχουν να πουν ότι τα Bracco οδηγούνται στο κυνήγι από τη μύτη τους.
Εκπαιδεύοντας τα Bracco χρειάζεται πολύ υπομονή και κυρίως την ηρεμία της φύσης από τον εκπαιδευτή. Είναι πολύ έξυπνα ζώα, μαθαίνουν γρήγορα αλλά μπορεί να είναι και πεισματάρικα, άρα χρειάζονται και πειθαρχία. Η εκπαίδευση πρέπει να είναι σωστή, προσεκτική και συστηματική αφού ένα σκυλί με τέτοιο ψηλό δείκτη νοημοσύνης μπορεί να αποφασίσει να πάει κωφών και να κάνει το δικό του όπως αυτό νομίζει καλύτερα.
Για περισσότερες πληροφορίες και γνωριμία με τη φυλή μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας και μπορούμε να συναντηθούμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bracco Italiano την 09 Ιαν 2012, 13:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ninos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 18:29

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από ninos »

Υπαρχει καποιο βιντεο να δουμε πως κυνηγα αυτο το σκυλι?
Bracco Italiano
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 21:18

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Bracco Italiano »

Αγαπητε φιλε ευχαριστω για την απαντηση σου. Δεν εχω κανενα βιντεο να αναρτησω αλλα θα ετοιμασω κατι συντομα αφου ειμαι και νεο μελος της ιστιοσελιδας αυτης. Μπορουμε να παμε και εξω αν θελεις να τα δεις, εγω περνω τις περισσοτερες μου ωρες στο βουνο.
sotiris!129

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε εισαι εκτροφεας η κατι και γιαυτο θελεις να διαδοσεις αυτι την φιλη?
Bracco Italiano
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 21:18

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Bracco Italiano »

Αγαπητε φιλε ειμαι κυνηγος οπως και εσυ αλλα εχω πραγματικα αγαπηση αυτη τη φυλη και κυνηγω μονο με αυτα τα σκυλλια. Τα εχω φερει στην Κυπρο εδω και 3 τρια χρονια μετα απο προσεχτικη επιλογη των γονεων απο πολυ καλες γραμμες καθαρα κυνηγετικες. Δεν ειμαι καθαρα εκτροφεας, εχω κανει ομως 3 γεννες μεχρι στιγμης.
Πιστευω οτι για τους λατρεις της φερμας αυτα τα σκυλλια ειναι απιστευτα.
Bracco Italiano
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 21:18

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Bracco Italiano »

Αγαπητοι φιλοι εν οψη της επερχομενης Διεθνης Εκθεσης Σκυλλων που θα πραγματοποιηθει στο τελος του Μαρτιου σας πληροφορω οτι θα παρουσιασουμε τα σκυλλια μας στις 31/03/2012 και θα χαρουμε να γνωρισουμε και αλλα ατομα απο το forum προσωπικα.
Bracco Italiano
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 21:18

Bracco Italiano Φωτογραφια Φερμας

Δημοσίευση από Bracco Italiano »

15wdzbk.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

Φίλε Bracco Italiano , είδα πολλά βίντεο στο Youtube και μου αρέσαν πολύ στο κυνήγι :!: :!:
Περιμένουμε δίκο σου βίντεο σύντομα !! :!: :!:
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
Bracco Italiano
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 21:18

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Bracco Italiano »

Αγαπητε φιλε Γιωργο εχω καποια video clips απο εκπαιδευση των σκυλλιων μου.
Θα προσπαθησω με τη βοηθεια του Αριστου να κανουμε καποια videos που να αξιζουν
τον κοπο γιατι αυτα τα σκυλλια προσφερουν πραγματικα αξεχαστες στιγμες που πρεπει να
μυραζονται με ολους. Μπορεις να τα δεις και Live αν θελεις, δεν εχει κανενα προβλημα.
Θα προσπαθησω να τα εχω συντομα.
Σε ευχαριστω
Γιωργος Παπαιωαννου
33480ms.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Giorgos Aristotelous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 22 Ιουν 2011, 14:56
Τοποθεσία: Limassol

Re: Γνωριμια με τη φυλη Bracco Italiano

Δημοσίευση από Giorgos Aristotelous »

Σας ευχαρηστό κ.Γιώργο !!!!
Η πέρδικα που προκαλεί
κι ύστερο κόβει τόπο
ψάχνει να βρεί τον κυνηγό
με το δικό της τρόπο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”