Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από Anthimos »

APOLLON__1 έγραψε:
vti-chris έγραψε:Ψάχνω πιο μικρόσωμες φιλές.
Είμαι οπαδός των επανιέλ αλλά ψάχνω κάτι με περισσότερη αντοχή σε δύσβατα εδάφη.
ΦΙΛΕ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΝ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΑΙ ΨΑΧΝΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΙ ΑΝΤΟΧΗ ΣΕ ΔΥΣΒΑΤΑ ΕΔΑΦΗ ΤΙ ΕΝΟΙΣ ΔΙΟΤΙ ΦΕΝΕΤΕΜΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΛΔ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΟΧΗ?


Ναι ρε Chris καλη η απορια του φιλου, τα επανιελ εν ακουραστα φιλε....πολλυν το κακο τους!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από vti-chris »

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν έχω επανιέλ αλλά έχω δει να κυνηγούν και μου φάνηκαν κάπως ταλαιπωρημένα μετά από μερικές ώρες.
Σκυλιά αυτού του μεγέθους σε βραχώδη εδάφη κουράζονται αρκετά σε αντίθεση με μεγαλύτερα που μπορούν να περνούν τα διάφορα εμπόδια πιο εύκολα.

Αν έχει κάποιος και έχει κυνηγήσει σε βουνά με απότομες πλαγιές και "εμπόδια" ας μας ρίξει τα φώτα του.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
maik55
Full Member
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Δεκ 2011, 18:11

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από maik55 »

Το Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων δεν είναι κουρτσχααρ ούτε pointer .
Έχουμε 3 Γαλλικά μπρακ Πυρηναίων και 2 Epaniel Breton είναι τέλια για το κυνήγι φτερωτού φραγκολινας ορτύκι μπεκάτσας πολύ υπάκουα σκυλιά, κυνηγάνε δίπλα σου, και για αντοχή άστα.
Ο φίλος που έκανε το post δεν είναι Γαλλικό μπρακ αλλά μπρακ της Ωβέρνης ορίστε το link για τα γαλλικά
http://petz-frenchpointer.blogspot.com/ ... sized.html


όσο αφορά τα Epaniel για αντοχή όλοι ξέρουμε τι θα πει Epaniel Breton
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από marinos.a »

η σκυλίτσα του φίλου μου είναι επανιελ 9 χρονών παρακαλώ, οι παγανιές που κυνηγούμε νομίζω δε παν ποιο κάθετες, η ενεργεια της στο κυνήγι θυμίζει σου σβούρα και στο τέλος που είμαστε όλοι διαλυμένοι αυτή ακόμα πετά.
Δεν ξερω αν ειναι θέμα ενέργειας ή απλου πάθους που την σπρώχνει αλλα ειναι εντυπωσιακή.
Si vis pacem, para bellum
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από vti-chris »

Ρόλο παίζει βέβαια και η προπόνηση που έχει κάθε σκύλος ιδιαίτερα πριν την περίοδο του κυνηγίου...απλά πάντα πίστευα ότι τα μικρόσωμα σκυλιά κουράζονται πιο εύκολα!!

Σχετικά με ιχνηλασία????
Ποιό από τα 2 (Γαλλικό vs Επανιελ) ξεχωρίζει έστω και λίγο? Αντιλαμβάνομε το στυλ εργασίας του κάθε ενός αλλά υπάρχει κάτι σε κάποιο που θα το κάνει πιο αποδοτικό στο τριχωτό??
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από Laurona »

Φιλε Chris μυ επιτρεπεις να σε ρωτησω κατι?

Προσωπικα εγω κυνηγω με Κουτσχααρ, αλλα δεν θα πω για μενα,... απλα επειδη καταλαβα πιστευω, τι και πως θελεις να κυνηγας.................γιατι δεν εχεις βαλει στις επιλογες σου την ρατσα Dradhaar?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από vti-chris »

Κάπως βαριά κατασκευή και σχετικά αργός σκύλος που θα με βόλευε σαν "ιχνηλάτης" αλλά και πάλι με απασχολέι το μεγάλο του μέγεθος.
Σκοπεύω το σκυλί να το έχω στο σπίτι που εύχομαι να τελιώσω σε κάποια φάση :roll: :roll: (έξω φυσικά) αλλά θέλω κάτι μεσαίου μεγέθους.
Γι'αυτό κατέληξα στα επανιελ αρχικά και τώρα κάνω lock σε Γαλλικό μπρακ.
Τώρα κυνηγούμε με κούρτσχααρ και βιζσλα.
Πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα με ιχνηλασία και λοιπά, αλλά θέλω κάτι πιο compact!!!
Ζητώ πολλά!!! :oops: :oops:

Εκτός βέβαια αν υπάρχουν γραμμές με πιο μικρόσωμα σκυλιά σε drahthaar, kourtshaar,...πράγμα που δεν γνωρίζω.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από Laurona »

Δεν ζητας πολλα φιλε μου αλλα δεν ζητας και λιγα.

Φανταζομαι το θεμα μεγεθους σε απασχολει τοσο πολυ που το βαζεις σε παραλληλη προτεραιοτητα με τις αρετες των σκυλιων πιο πανω, για τον λογω αντοχης και χωρου, ισως και εαν θα κανει παρεα - καθημερινη επαφη το ζωο με μικρα παιδια.

Το θεμα αντοχης ΔΕΝ υφισταται, αν σε απασχολει ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ απο τα πιο πανω σκυλια.

Δεν θα βρεις ΥΓΕΙΕΣ σκυλι απο τις πιο πανω ρατσες ΑΡΓΟ, ΒΑΡΙΕΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΑΝΤΟΧΗ.
Αλλα εαν το σκυλι υποφερει απο κατι, που πολλοι ιδιοκτητες αγνοουν η και σκοπιμα υποτιμουν, εαν δεν ετρεχε καθε μερα να ξεμουδιασει εαν καταπονηθηκε υπερβολικα σε μικρη ηλικια, εαν γενικα το σκυλι ζει στην Κυπρο, τοτε θα δεις και τετοια σκυλια ΑΠΟ ΟΛΕΣ ανεξαιρετως τις ρατσες.

Η μονη σου λυση, αφου για σενα το θεμα μεγεθος ειναι τοσο σημαντικο κια αναγκαιο , ειναι να πας σε σπρινκερ.

Αμφιβαλλω ομως αν θα μπορεσεις να προσαρμοστεις ευκολα, διοτι εισαι μαθημενος με δυο εξαιρετες φυλες, που συνδιαζουν την κοντινη ιχνηλασια και την πανεμορφη φερμα, δυο χαρακτηριστικα που εμεις των φερμας λατρευουμε.

Με το σπρινκερ, θα εχεις παρα πολυ μεγαλο παθος, ξεσηκωματα λαγων, αλλα και πουλιων, αρκει ομως αν σε ενδιαφερει περισσοτερο ο λαγος να δωσεις σε αυτον εμφαση.

Θα ικανοποιησεις το κριτηριο που θετεις για το μεγεθος και τα παιδια τα λατρευουν, ζει ανετα μεσα στο σπιτι και ειναι εξαιρετικα εκπαιδευσιμο και υπακουο, καθως επισης και αριστο μελος οικογενειας.

ΑΛΛΑ δεν θα μπορεις να το συνδιασεις με τα σκυλια που εχετε τωρα, πολυ δυσκολα θα εδεναν νομιζω, εκτος και αν θα αλλαξεις παρεα, η θα μεινεις μονο με αυτο.

Παντως εγω στην θεση σου θα εβαζα τα κριτηρια μου σε ΑΥΣΤΗΡΗ προτεραιοτητα, και θα αποφασιζα.Εαν καποιο απο αυτα ''βολευετε'' με λιγοτερες απαιτησεις, θα το εβαζα πιο χαμηλα, απλα για να κανω την πιο καλη επιλογη ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Ακουγεσε ατομο με αρχες στο πως πρεπει να εχουμε τον καλυτερο μας φιλο, και συνκυνηγο και πιστευω οτι θα κανεις αριστη επιλογη στο τελος και το σκυλι θα εχει ενα πολυ καλο κυναγωγο ανεξαρτητως φυλης .

Απο εσενα εξαρτατε τωρα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Nομιζω το επανιελ ειναι ιδανικη επιλογη. Αρκει να εχει καλα κυνηγετικα αιματα.

Που τζιαμε τζιαι τζιει μαθε του τη φερμα τη σταθερη...και μετα πιο πολλες εξοδους σε λαγο!
Αλλα φυσικα θα φερμαρει απ ολα!

Εχουν πολλυ παθος και ωραιο απορτ!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

Breda Pegaso έγραψε:Nομιζω το επανιελ ειναι ιδανικη επιλογη. Αρκει να εχει καλα κυνηγετικα αιματα.

Που τζιαμε τζιαι τζιει μαθε του τη φερμα τη σταθερη...και μετα πιο πολλες εξοδους σε λαγο!
Αλλα φυσικα θα φερμαρει απ ολα!

Εχουν πολλυ παθος και ωραιο απορτ!
+1000 ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΑΝΙΕΛ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝΤΕΧΕΙ ΣΕ ΟΠΙΟΔΙΠΟΤΕ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΔΙΠΟΤΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΜΕ ΠΑΘΟΣ ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΣΕ ΤΠΤ
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”