Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Απάντηση
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από vti-chris »

Έχει κανείς γνώσεις σχετικά με αυτή τη φυλή.
Υπάρχουν στην Κύπρο τέτοια σκυλιά?

Ενδιαφέρομαι για αυτά λόγω μικρού μεγέθους σχετικά με τα άλλα μπρακ και είναι κοντότριχα για το δικό μας κλιμα.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από Anthimos »

vti-chris έγραψε:Έχει κανείς γνώσεις σχετικά με αυτή τη φυλή.
Υπάρχουν στην Κύπρο τέτοια σκυλιά?

Ενδιαφέρομαι για αυτά λόγω μικρού μεγέθους σχετικά με τα άλλα μπρακ και είναι κοντότριχα για το δικό μας κλιμα.

Ρε Chris , τουτα τα σκυλια ειναι πολλα μοιαστα με τα "ζαρκα" τα κυπριακα που ειχαν οι παππουδες μας παλια, μπορει και καταλοιπα της φραγκοκρατιας στη Κυπρο.....καπου ομως δεν εβρεθηκε ενας μερακλης να κρατησει μια καθαροαιμη γραμμη ( αφου ειμαστε μανιακοι με τους ημιαιμους , που ανεκαθεν :D )
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
NIBA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 16:20

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από NIBA »

ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΣ ΕΙΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ/ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΥ ΥΠΑΚΟΥΑ,ΜΕΤΡΙΑΣ ΕΡΕΥΝΑΣ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΠΑΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΛΙΦΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΡΟΔΙΑ,ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΣΚΑΑΡ/ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από 'petros' »

Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... -Q&cad=rja
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από AU-79 »

Φιλε chris ειχε ενα αρσενικο ενας ξαδερφος μου καθαροαιμο με χαρτια πανεμορφο ζωο χεροσουν να τον βλεπεις να δουλευει η φερμα του κυριολεκτικα αγαλμα.Να σου αναφερω οτι ο ξαδερφος μου δεν τον δουλεψε και πολυ μα ουτε ειχε και τις απαραιτητες γνωσεις τουτο που λεμε το ειχε στο αιμα ο σκυλλος πολλα ευκολα εκπαιδευσιμος η εργασια του εμοιαζε παραπανω με ποιντερ παρα με κουρτσχαρ ηταν περισσοτερο του αερα αλλα δυστηχως επειε που δηλητιριο περσι. Το εφερε με τη βοηθεια καποιου κτηνιαρου απο Γαλλια αν θελεις μπορω να μαθω περισσοτερα και να σου πω.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από vti-chris »

Εννοείται!!!!

Σχετικά με την έρευνα έχω διαβάσει και εγώ ότι πλησιάζει του πόϊντερ αλλά αναφέρουν ότι δουλεύει και ίχνη στο έδαφος...κάτι σαν κουρτσχααρ.

Αυτό περισσότερο θέλω να επιβεβαιώσω...! Αν είναι πόϊντερ δεν μου κάνει...θέλω να τον βλέπω που και που!!! :lol: :lol:
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
NIBA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 01 Δεκ 2011, 16:20

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από NIBA »

Η ΡΑΤΣΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΑΚΟΥΗ
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από AU-79 »

vti-chris έγραψε:Εννοείται!!!!

Σχετικά με την έρευνα έχω διαβάσει και εγώ ότι πλησιάζει του πόϊντερ αλλά αναφέρουν ότι δουλεύει και ίχνη στο έδαφος...κάτι σαν κουρτσχααρ.

Αυτό περισσότερο θέλω να επιβεβαιώσω...! Αν είναι πόϊντερ δεν μου κάνει...θέλω να τον βλέπω που και που!!! :lol: :lol:

Για το μπρακ Ωβερνης εψαξες το? Επηδει εχου ακουσει πως δουλεφκουν πολλα χαμε. Παλι γιατι οχι ενα κουρτσχααρ?
Πολλοι στην Κυπρο ασχολουνται με κουτσχααρ και απο εδω στο φορουμ και εχουν αξιολογα σκυλλια απο γονεις πρωταθλητες και μπλα μπλα μπλα οπως λενε.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από vti-chris »

Ψάχνω πιο μικρόσωμες φιλές.
Είμαι οπαδός των επανιέλ αλλά ψάχνω κάτι με περισσότερη αντοχή σε δύσβατα εδάφη.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
APOLLON__1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Δεκ 2011, 18:19

Re: Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων

Δημοσίευση από APOLLON__1 »

vti-chris έγραψε:Ψάχνω πιο μικρόσωμες φιλές.
Είμαι οπαδός των επανιέλ αλλά ψάχνω κάτι με περισσότερη αντοχή σε δύσβατα εδάφη.
ΦΙΛΕ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΝ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΑΙ ΨΑΧΝΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΙ ΑΝΤΟΧΗ ΣΕ ΔΥΣΒΑΤΑ ΕΔΑΦΗ ΤΙ ΕΝΟΙΣ ΔΙΟΤΙ ΦΕΝΕΤΕΜΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΛΔ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΟΧΗ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”