Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Απάντηση
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από Andreas84 »

Καλησπερα στην ομοδα.
Γραφω αυτο το ποστ σαν ερωτηση στους ποιο εμπηρους του χωρου ζητωντας τις συμβουλες σας σαν βοηθημα προς εμενα !
Σαν νεος κυνηγος και νεος στις περιοχες τις κυπρου θα ειθελα να με βοηθησετε σε πια φυλη να καταληξω με βαση αυτο που μου τερειαζει καλητερα και αν αυτη η φυλη που εχω στο σκεπτικο μου θα με βοηθησει στο κυνηγι που κανω.
Κυνηγαω στην κυπρο 3 χρονια και το κυνηγι που μου αρεσει ειναι το περπατιτο σε ποσοστο 70% και τα θυραματα η περδικα η μπεκατσα και η τσιχλα (κανενας δεν λεει οχι στον φκιακα αλλα οχι και να φαω μια ολοκληρη μερα χωρις βολη για τον αν βρω φκιακα οποτε οι ιχνιλατες αποκλειοντε) και τα σκυλια που κλεινω ειναι το επανιελ η το σπρινγκερ σπανιελ!
Με εξηταρει κυριως η φερμα του σκυλου και η αδρεναλινη που βγαζει η αγωνια κατα αναμονη στο σεικωμα του θυραματος καθοτι και ο χαρακτηριστικος ηχος απο τα φτερα της περδικας-μπεκατσας οχι η ιχνιλασια και το πολυ κλαμα
Με το πρωτο (επανιελ)ειχα μια τριβη στην Ελλαδα καθοτι το ειχε συγκενικο προσωπο με το δευτερο οτι πληροφοριες βρισκω μονο δυαδικτιακα χωρις να το εχω δει να εργαζετε ζωνατα .
Οτιδηποτε πληροφοριες μου δωσετε θα τις εκτιμησω οπως και τι πρεπει να προσεξω στην ευρεση και την αγορα καποιου κουταβιου
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Re: Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από Andreas84 »

Τι εγεινε ρε παιδια 104views και κανεις δεν εχει αποψη η καπιες συμβουλές ??
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Φιλε απο την στιγμη π λες σε εξιταρει η φερμα αρα μια επιλογη εχεις..επανιελ..το σπανιολικο ειναι ξεφωλιαστης..εσυ θα κρινεις αν θες ή οχι την φερμα..
Τωρα το επανιελ ισως με λαθος χειρισμο να χασεις την φερμα κ να ειναι μονο επαναφορεας..
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε καλημερα

Αν αναζητας μαζεμενο κοντινο σκυλί και να ειναι το πρωτο σου ένα θυλικο επανιελ ή Κορτσχαρ - Ντρατχααρ ειναι τελεια επιλογη .. Δεν σου γραφω Βιζλα επειδη δεν γνωριζω αν υπάρχει αξιολογη εκτροφη στην Κυπρο!

Αν θες το κατι παραπανω τοτε πας σ ενα θυλικο σεττερακι η ποιντερ που υπαρχουν αξιολογα ζωα στην Κυπρο...

Γραφω θυλικο επειδη για σχετικα απειρους κυνηγους ειναι πιο ευκολα στον χειρισμο με λιγοτερα ξεσπασματα ερευνας

Για να μπει και η τσιχλα στο μενου τοτε το επανιελ ισως ειναι η τελεια φυλή !!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από admin »

Anthimos έγραψε:Φίλε καλημερα

Αν αναζητας μαζεμενο κοντινο σκυλί και να ειναι το πρωτο σου ένα θυλικο επανιελ ή Κορτσχαρ - Ντρατχααρ ειναι τελεια επιλογη .. Δεν σου γραφω Βιζλα επειδη δεν γνωριζω αν υπάρχει αξιολογη εκτροφη στην Κυπρο!

Αν θες το κατι παραπανω τοτε πας σ ενα θυλικο σεττερακι η ποιντερ που υπαρχουν αξιολογα ζωα στην Κυπρο...

Γραφω θυλικο επειδη για σχετικα απειρους κυνηγους ειναι πιο ευκολα στον χειρισμο με λιγοτερα ξεσπασματα ερευνας

Για να μπει και η τσιχλα στο μενου τοτε το επανιελ ισως ειναι η τελεια φυλή !!!

όπως τα λέει ο Άνθιμος
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Andreas84 έγραψε:Καλησπερα στην ομοδα.
Γραφω αυτο το ποστ σαν ερωτηση στους ποιο εμπηρους του χωρου ζητωντας τις συμβουλες σας σαν βοηθημα προς εμενα !
Σαν νεος κυνηγος και νεος στις περιοχες τις κυπρου θα ειθελα να με βοηθησετε σε πια φυλη να καταληξω με βαση αυτο που μου τερειαζει καλητερα και αν αυτη η φυλη που εχω στο σκεπτικο μου θα με βοηθησει στο κυνηγι που κανω.
Κυνηγαω στην κυπρο 3 χρονια και το κυνηγι που μου αρεσει ειναι το περπατιτο σε ποσοστο 70% και τα θυραματα η περδικα η μπεκατσα και η τσιχλα (κανενας δεν λεει οχι στον φκιακα αλλα οχι και να φαω μια ολοκληρη μερα χωρις βολη για τον αν βρω φκιακα οποτε οι ιχνιλατες αποκλειοντε) και τα σκυλια που κλεινω ειναι το επανιελ η το σπρινγκερ σπανιελ!
Με εξηταρει κυριως η φερμα του σκυλου και η αδρεναλινη που βγαζει η αγωνια κατα αναμονη στο σεικωμα του θυραματος καθοτι και ο χαρακτηριστικος ηχος απο τα φτερα της περδικας-μπεκατσας οχι η ιχνιλασια και το πολυ κλαμα
Με το πρωτο (επανιελ)ειχα μια τριβη στην Ελλαδα καθοτι το ειχε συγκενικο προσωπο με το δευτερο οτι πληροφοριες βρισκω μονο δυαδικτιακα χωρις να το εχω δει να εργαζετε ζωνατα .
Οτιδηποτε πληροφοριες μου δωσετε θα τις εκτιμησω οπως και τι πρεπει να προσεξω στην ευρεση και την αγορα καποιου κουταβιου
Κυνηγάς τσίχλες;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Re: Αναζητηση Κυνιγοσκυλου.....

Δημοσίευση από Andreas84 »

kyriakos304 έγραψε:
Andreas84 έγραψε:Καλησπερα στην ομοδα.
Γραφω αυτο το ποστ σαν ερωτηση στους ποιο εμπηρους του χωρου ζητωντας τις συμβουλες σας σαν βοηθημα προς εμενα !
Σαν νεος κυνηγος και νεος στις περιοχες τις κυπρου θα ειθελα να με βοηθησετε σε πια φυλη να καταληξω με βαση αυτο που μου τερειαζει καλητερα και αν αυτη η φυλη που εχω στο σκεπτικο μου θα με βοηθησει στο κυνηγι που κανω.
Κυνηγαω στην κυπρο 3 χρονια και το κυνηγι που μου αρεσει ειναι το περπατιτο σε ποσοστο 70% και τα θυραματα η περδικα η μπεκατσα και η τσιχλα (κανενας δεν λεει οχι στον φκιακα αλλα οχι και να φαω μια ολοκληρη μερα χωρις βολη για τον αν βρω φκιακα οποτε οι ιχνιλατες αποκλειοντε) και τα σκυλια που κλεινω ειναι το επανιελ η το σπρινγκερ σπανιελ!
Με εξηταρει κυριως η φερμα του σκυλου και η αδρεναλινη που βγαζει η αγωνια κατα αναμονη στο σεικωμα του θυραματος καθοτι και ο χαρακτηριστικος ηχος απο τα φτερα της περδικας-μπεκατσας οχι η ιχνιλασια και το πολυ κλαμα
Με το πρωτο (επανιελ)ειχα μια τριβη στην Ελλαδα καθοτι το ειχε συγκενικο προσωπο με το δευτερο οτι πληροφοριες βρισκω μονο δυαδικτιακα χωρις να το εχω δει να εργαζετε ζωνατα .
Οτιδηποτε πληροφοριες μου δωσετε θα τις εκτιμησω οπως και τι πρεπει να προσεξω στην ευρεση και την αγορα καποιου κουταβιου
Κυνηγάς τσίχλες;
Ναι φιλε ,Γενηκα οτι σηκωθει στην πανια,πειρα τελιξα επανιελ 5.5μηνων τωρα και τον ξεκινησα πριν καν μηνα σε ορτικι σλλα κα σε τελιασμενο τα παει πολυ καλα με το ορτυκι και φερμαρε 5 φορες τον λαγο μεσα σε τελιασμενο την δευτερη φορα που μκηκε μεσα.μαλιστα εμεινε φερμαρισμενος ακομη και οταν ειρθαν δυο μπιγκλ του αλλου παλικαριου που ηταν κσι νεσα στο τελιασμενο και δεν πειραν μυροδια τον φκθακα..ποτε ειναι κακα να ξεκινησω και τον κροτο??και πως??
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”