Springer Spaniel

andreas78

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από andreas78 »

SilverPigeonS έγραψε:
Πανικος Setter έγραψε:Έχοντας κατά νου την απιστευτα νευρική συμπεριφορά των θηραμάτων μας που εμείς ευθυνομαστε φυσικά .Τι μένει για να ξεφωλιαστει από ένα springer?
Πανικό όπως σου είπα στις περιοχές που κυνηγώ τα περδίκια δύσκολα φερμάρονται, είναι πολύ νευρικά, απότομα βουνά κλπ. Στην προκειμένη περίπτωση ένας σκύλος επαναφοράς και μόνο θα ήταν ιδανικός. Λατρεύω τα σκυλιά φέρμας και τον τρόπο που κυνηγάνε αλλά νομίζω στα τερέν που κυνηγώ ίσως να μην είναι και τόσο αποδοτικά.

Μπορεί να είναι και διαφορετικά τα πράγματα απλά όσοι κυνηγάνε με σκυλιά φέρμας στην περιοχή είναι κάπως
απογοητευμένοι.
Καλησπέρα παίδες,
Ωραία συζήτηση, τέτοιες εποικοδομητικές και βοηθητικές συζητήσεις, εχει καιρό να δούμε..!..ειναι αυτές που θα βοηθήσουν ενα μέλος η απλο επισκέπτη, να δημιουργήσει μια θεωρητική άποψη, που θα τον κανουν να αποφασίσει σοφοτερα.
Ειναι γεγονός, οτι ο καθένας απο εμας θα πρεπει πρωτα απο ολα να λάβει υπόψιν, το θήραμα που κυνηγα, τα μέρη που κυνηγα και μετέπειτα τον τροπο.
Μέσα σε όλες τις φυλές, υπάρχει πάντα μια πλειοψηφία, εξαιρετικών δειγμάτων. Θα ηταν ντροπή εκ μέρους κάποιου, να μειώσει μια φυλή, έναντι κάποιας άλλης, ειτε λόγο λανθασμένης επιλογής εκ μέρους του, ειτε λόγο καποιων εξαιρέσεων. Ποσο περισσότερο μάλιστα αν ο ιδιος, δεν εχει ιδιαν άποψη και στις δυο.
Καθε φυλή, εχει κάποια εργασιακά πρότυπα, αυτα θα πρεπει να ειναι τα πρωτα που πρεπει να μελετήσουμε και να κρίνουμε αν μας ικανοποιούν εμας αλλα και τον τροπο που κυνηγάμε. Η μόδα που λέει να πατεντάρουμε( κουβέντα σοφή, απο συμφορουμιστα μας), πρεπει να σταματήσει, βέβαια θέλοντας και μη, αυτο θα ερθει, αλλα στην Κυπρο της πατέντας, οπως εχει ξαναειπωθεί, άργησε το λεωφορείο.

Spaniels, που κατατάσσονται στους ξεφωλιαστές/ ξεσηκωτές και οχι επαναφορείς, υπάρχουν πολυ καλα δείγματα της φυλής στην Κυπρο, μάλιστα και με μεγάλες αξιώσεις στις κυνηγετικές τους εξόδους, κατα καιρούς εχω συναντήσει τέτοια ζώα και εχω αφιερώσει λίγο χρόνο απο την εξόρμηση μου, απολαμβάνοντας τα. Κοντινά σκυλια, με πάθος, δεν αφήνουν σημεια πίσω και απολαυστικά κατα το διάστημα που εχουν πιασει ίχνος.
Φιλε SilverPigeonS, η αναφορα σου για τα περδικια δεν ειναι λανθασμένη, ειναι γεγονός και δεν αφορά μονο τα δύσκολα βουνά, αφορά γενικά τα άγρια περδικια μας. Ειδικότερα δε, το είδος της περδικας που εχουμε. Σαν κάτοχος δεικτών, το βιώνω και εγω καθε χρόνο, αλλά ειναι περιστατικό που συμβαίνει στις πρώτες συναντήσεις και αφου πρωτοτουφεκιστουν τα πουλια. Γίνονται πολυ περισσότερο νευρικά και εκει που ποδαρώνουν 50-100 μετρα, αυτα υπέρ διπλασιάζονται, προσθέτοντας και το γρήγορο πέταγμα.
Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι η εμπειρία του σκύλου, το πάθος του, τα ψυχικά αποθέματα, αλλα πανω απο ολα το μυαλό του...!!!!
Η φέρμα, δεν ειναι απλα μια εικόνα, που θα πρεπει να την θεωρούμε απλα δεδομένη και πως απλά μας δείχνει προς το θήραμα. Ειναι η προσπάθεια του σκύλου φέρμας, να καθηλώσει το θήραμα στο έδαφος, μη επιτρέποντας του να ξεσηκωθεί μεχρι και την παρουσία μας, οχι οπτικά, αλλα μέσω της αναθυμιασης του, οδηγούμενος μεσο αυτής σε μια απόσταση απο αυτο, που ενα περισσότερο βήμα θα το ξεσηκώσει, ενω ενα λιγότερο θα του δώσει το δικαίωμα να μετακινηθεί....!!!!!!!!!
Υπόψιν θα πρεπει επίσης να λαμβάνεται, ο μειωμένος πληθυσμός των περδικιων και η ανάγκη για ενα σκύλο που θα παρει ρίσκα για να τα βρει, οπως επίσης να επιλέγουμε σκυλια απο ανθρώπους ή εκτροφείς που εχουν δείγματα γραφής και οχι απο τύπους που θέλουν να κανουν αρπαχτές.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από kypros »

Οπως ειχα ξαναγραψει σε αλλο ποστ ,μεγαλωσα κυνηγωντας με 3 σπρινκερ σπανιελ. Πλεον εχω σκυλια φερμας αλλα η μεγαλη μου αγαπη παραμενουν τα σπανιελ.

Ειναι μια ρατσα σκυλου με φοβερη προσωπικοτητα ,χαρακτηρα, παθος για κυνηγι και αγαπη για τα παιδια.

Ειναι φοβερος ξεσηκωτης και επαναφερει τελια.

Χρειαζεται καλη εκπαιδευση αλλα μαθαινει ευκολα.

Για το μεικτο κυνηγι σε διαφορα εδαφη ειναι ισως το ιδανικο σκυλι. Η γλωσσα του σωματος του ειναι οσο εντονη οσο μια φερμα. Απο τον τροπο που κινητε ξερεις τι θηραμα εχει αφησει την αναθυμιαση και ποσο κοντα η μακρια ειναι.

Θυμαμαι χαρακτηριστηκα ενα χωραφι πικνο με ψηλες ξερες μπαμιες την εποχη του ενδημικου. Μολις φταναμε εκει στεκομασταν δυο κυνηγοι στις δυο ακρες και αφηναμε το σπανιελ να κατεβει απο το αυτοκινητο! Εμπενε μεσα στις πικνες μπαμιες και σε δυο λεπτα αρχιζαν να βγαινουν ορτυκια ρεκτα απο μεσα. Οταν τα πουλια τελιωνανα εβγαινε και ο σκυλος. Θυμαμαι ενα πρωι καναμε 7 ορτυκια σε εκεινο το χωραφι. Σκυλοι απιστευτοι. Με σκυλο φερμας στο ιδιο χωραφι βαζαμε το σκυλο μεσα ,γινοταν κοκκαλο, δεν ηξερες που ηταν και επερεπε να μπεις μεσα και τα αποτελεσματα πολυ δυσκολα.

Θυμαμαι επισης κυνηγια σε πικνα δυσκολα βουνα που τα περδικια ποδαριζαν στις κορυφες. Το σπανιελ επιανε αναθυμιαση και χανοταν πισω τους. Σε λιγα λεπτα εβλεπες τα αεροπλανακια που ερχονταν κατω. Χτυπαγαμε καπια και οταν ο σκυλος επεστρεφε τον στελναμε στα αποτομα πλευρα που επεσαν και τα εφερνε με χαρα και ενθουσιασμο.

Να μην πω για κουστοφτερα, λαγους κρυμμενους σε πικνερκα που τους ξετρυπονε, μπεκατσονια μεσα σε καλαμια, τζηκλες που μας εφερνε σε δυσκολα τζιταστρα κτλ.

Για μενα φοβεροι σκυλοι και σιγουρα η αγαπημενη μου ραστα


Νομιζω το μονο θηραμα που για την κυπρο υπερτερει ο σκυλος φερμας ειναι η μπεκατσα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από Anthimos »

kypros έγραψε:Οπως ειχα ξαναγραψει σε αλλο ποστ ,μεγαλωσα κυνηγωντας με 3 σπρινκερ σπανιελ. Πλεον εχω σκυλια φερμας αλλα η μεγαλη μου αγαπη παραμενουν τα σπανιελ.

Ειναι μια ρατσα σκυλου με φοβερη προσωπικοτητα ,χαρακτηρα, παθος για κυνηγι και αγαπη για τα παιδια.

Ειναι φοβερος ξεσηκωτης και επαναφερει τελια.

Χρειαζεται καλη εκπαιδευση αλλα μαθαινει ευκολα.

Για το μεικτο κυνηγι σε διαφορα εδαφη ειναι ισως το ιδανικο σκυλι. Η γλωσσα του σωματος του ειναι οσο εντονη οσο μια φερμα. Απο τον τροπο που κινητε ξερεις τι θηραμα εχει αφησει την αναθυμιαση και ποσο κοντα η μακρια ειναι.

Θυμαμαι χαρακτηριστηκα ενα χωραφι πικνο με ψηλες ξερες μπαμιες την εποχη του ενδημικου. Μολις φταναμε εκει στεκομασταν δυο κυνηγοι στις δυο ακρες και αφηναμε το σπανιελ να κατεβει απο το αυτοκινητο! Εμπενε μεσα στις πικνες μπαμιες και σε δυο λεπτα αρχιζαν να βγαινουν ορτυκια ρεκτα απο μεσα. Οταν τα πουλια τελιωνανα εβγαινε και ο σκυλος. Θυμαμαι ενα πρωι καναμε 7 ορτυκια σε εκεινο το χωραφι. Σκυλοι απιστευτοι. Με σκυλο φερμας στο ιδιο χωραφι βαζαμε το σκυλο μεσα ,γινοταν κοκκαλο, δεν ηξερες που ηταν και επερεπε να μπεις μεσα και τα αποτελεσματα πολυ δυσκολα.

Θυμαμαι επισης κυνηγια σε πικνα δυσκολα βουνα που τα περδικια ποδαριζαν στις κορυφες. Το σπανιελ επιανε αναθυμιαση και χανοταν πισω τους. Σε λιγα λεπτα εβλεπες τα αεροπλανακια που ερχονταν κατω. Χτυπαγαμε καπια και οταν ο σκυλος επεστρεφε τον στελναμε στα αποτομα πλευρα που επεσαν και τα εφερνε με χαρα και ενθουσιασμο.

Να μην πω για κουστοφτερα, λαγους κρυμμενους σε πικνερκα που τους ξετρυπονε, μπεκατσονια μεσα σε καλαμια, τζηκλες που μας εφερνε σε δυσκολα τζιταστρα κτλ.

Για μενα φοβεροι σκυλοι και σιγουρα η αγαπημενη μου ραστα


Νομιζω το μονο θηραμα που για την κυπρο υπερτερει ο σκυλος φερμας ειναι η μπεκατσα

Ο Ρηγας εν θα σου κοντεψει φετος !! Ειπα του τα ουλλα :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Καλημερα παιδια.

Οντως πολλα ωραια συζυτηση.

Πεζει ρολο και τι ερευνα κανει το σπανιελ που θα εχουμε. Συνηθως κανουν κοντινη με μεση ερευνα.

Σκυλια κοντινης ερευνας πιστευω υστερουν σε κυνηγι περδικας οπου τα πουλια ειναι λιγα. Δεν θα σε βοηθησει οπως ενα σκυλι ανοικτης ερευνας.

Αλλα απο την αλλη οταν ο κυνηγος ξερει τι θελει και γνωριζει καλα τον τοπο μπορει να βοηθα περισσοτερο το σπανιελ.

Εξαρταται τι ατομο εχουμε στα χερια μας και πως εργαζεται και ποιος το εκπαιδευσε. Η λαθος εκπαιδευση μπορει να καταστρεψει και τον καλυτερο σκυλο.

Σαν σκυλος και μενα μου αρεσει ειναι πολυεργαλειο! Ειναι η χαρα του να του πεζεις θηραμα απο τζιηκλα μεχρι λαγο. Επισης πολυεργαλειο μπορουμε να κανουμε και οποιοδηποτε σκυλο φερμας φτανει να το θελουμε.


Εγω καποτε ειχα μπρακ-ποιντερ διασταυρωμενο που το χρησιμοποιουσα σαν σπανιελ σε ολα τα κυνηγια αλλα εκαμνε και φερμες.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από Anthimos »

Πέραν του αστειου τα σπανιλακια κοκερ/σπρινκερ ειναι εργαλεια
Μολις με "δαμασει" ο χρονος σιγουρα η επόμενη επιλογη μετα τα σεττερ ειναι αυτα τα μικρα. Αν μεινουν περτιτζια να τρυπωνουν και να κρυφουν μεχρι τοτε , επειδη νομιζω σε 5-6 χρονια εν να τα παιζουμε στα πόστα με τις φασσες

Επειδη ειχα προσφατα σπανιελ . Προσοχη χρειαζεται καλο βουρτσισμα λογω του οτι η τριχα του ειναι χοντρη μαζευει
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Anthimos έγραψε:Πέραν του αστειου τα σπανιλακια κοκερ/σπρινκερ ειναι εργαλεια
Μολις με "δαμασει" ο χρονος σιγουρα η επόμενη επιλογη μετα τα σεττερ ειναι αυτα τα μικρα. Αν μεινουν περτιτζια να τρυπωνουν και να κρυφουν μεχρι τοτε , επειδη νομιζω σε 5-6 χρονια εν να τα παιζουμε στα πόστα με τις φασσες

Επειδη ειχα προσφατα σπανιελ . Προσοχη χρειαζεται καλο βουρτσισμα λογω του οτι η τριχα του ειναι χοντρη μαζευει

Παιδιά μια απορία που έκαμα παλιά. Ωραίο και το σεττερ και το σπανιελ. Αλλά δεν έχουν πρόβλημα με το μακρύ τρίχωμα τους και τις ψηλές θερμοκρασίες της Κύπρου;
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από Anthimos »

kyriakos304 έγραψε:
Anthimos έγραψε:Πέραν του αστειου τα σπανιλακια κοκερ/σπρινκερ ειναι εργαλεια
Μολις με "δαμασει" ο χρονος σιγουρα η επόμενη επιλογη μετα τα σεττερ ειναι αυτα τα μικρα. Αν μεινουν περτιτζια να τρυπωνουν και να κρυφουν μεχρι τοτε , επειδη νομιζω σε 5-6 χρονια εν να τα παιζουμε στα πόστα με τις φασσες

Επειδη ειχα προσφατα σπανιελ . Προσοχη χρειαζεται καλο βουρτσισμα λογω του οτι η τριχα του ειναι χοντρη μαζευει

Παιδιά μια απορία που έκαμα παλιά. Ωραίο και το σεττερ και το σπανιελ. Αλλά δεν έχουν πρόβλημα με το μακρύ τρίχωμα τους και τις ψηλές θερμοκρασίες της Κύπρου;

Φίλε το Ντραχααρ, Λαμπραντορ, Golden retriever και μια πληθωρα αλλων σκυλιων εχουν περισσοτερο πιο μονωτικο τριχωμα απο τα σεττερ και καποια σπανιελ (κοκερ, σπρινκερ, επανιελ)
Τα σεττερ ΔΕΝ εχουν ιδιαιτερα παχυ τριχωμα . Μαλλον μακρυ ειναι και αμα περασουν ενα ζεστο καλοκαιρι στη Κυπρο το 35-45 % του τριχωματος τους χανεται

Ενα σεττερ που ζει σε βορειες χωρες σιγουρα ειναι πιο τριχωτο απο ενα που ζει Κυπρο , Ελλαδα , Νοτια Ιταλία.
Τα σπανιeλ το ιδιο και ειδικα αν βρεις " εργασιακου " τυπου και οχι Toy-show dog
Αντιθετα το τριχωμα βοηθα στα ρασια και αγκαθωτα /πυκνα μερη!!!

Προσωπικα τα σεττερ μου εχουν πιο λιγο τριχωμα απο την επανιελ μου

Στο τέλος της ημερας όμως εξαρταται με ποιον το συγκρινεις και για ποια δουλεια το θελεις. Σιγουρα τις πρωτες μερες θα ερθει πιο συχνα κοντα σου για να πιει νερο παρα ενα ποιντερ
Αλλα εχουν δοκιμαστει σε ολοημερα κυνηγια απο την αρχη της σεζον χωρις πρόβληματα
Αν σε χαλα το τριχωμα φιλε κυριακο , υπαρχει και το ποιντερ (αγγλικο, γερμανικο κτλ)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Καλημέρα φίλοι μου, ωραίες οι συζητήσεις μας, να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας όσο μπορούμε.

Επειδή το έθιξε ο Πανίκος όντως ένας σκύλος επαναφοράς θα ήταν κατάλληλος αλλά εγώ θα ήθελα ο σκύλος να μπορεί να κάνει και άλλα κυνήγια, λαγό ορτύκια γιατί όχι και μπεκάτσα.

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο το Springer είναι ικανό στην επαναφορά θηραμάτων. Στα dvd που έχω δει μου φάνηκε ικανότατο, φυσικά οι αποστάσεις μικρές. Αν για παράδειγμα το θήραμα από την κορυφή του βουνού με κατηφορικό πέταγμα πέσει σε μακρινή απόσταση κάνει επαναφορά;

Μου άρεσε πολύ η επαφή που έχει με τον κυναγωγό του όπου ο κυνηγός δείχνοντας του σε ποια κατεύθυνση πρέπει να ψάξει να το κάνει με περίσσιο τρόπο! !
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Δεν εχει κανενα προβλημα με την επαναφορα.

Οταν τυχει και πεσει μακρια οποιοσδηποτε σκυλος μπορει να δυσκολευτει. Αλλα σιγα σιγα οταν θα γινετε πιο εμπειρος οπου και να πεσουν θα τα βρισκει.

Τα πραγματα δυσκολευουν οταν το θηραμα πεφτει μακρια και ειναι και κουτσοφτερο...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Springer Spaniel

Δημοσίευση από Anthimos »

SilverPigeonS έγραψε:Καλημέρα φίλοι μου, ωραίες οι συζητήσεις μας, να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας όσο μπορούμε.

Επειδή το έθιξε ο Πανίκος όντως ένας σκύλος επαναφοράς θα ήταν κατάλληλος αλλά εγώ θα ήθελα ο σκύλος να μπορεί να κάνει και άλλα κυνήγια, λαγό ορτύκια γιατί όχι και μπεκάτσα.

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο το Springer είναι ικανό στην επαναφορά θηραμάτων. Στα dvd που έχω δει μου φάνηκε ικανότατο, φυσικά οι αποστάσεις μικρές. Αν για παράδειγμα το θήραμα από την κορυφή του βουνού με κατηφορικό πέταγμα πέσει σε μακρινή απόσταση κάνει επαναφορά;

Μου άρεσε πολύ η επαφή που έχει με τον κυναγωγό του όπου ο κυνηγός δείχνοντας του σε ποια κατεύθυνση πρέπει να ψάξει να το κάνει με περίσσιο τρόπο! !

Φιλε τα σπανιελ ειναι πολυεργαλεία
Η επαναφορα ειναι μερος της καθημερινης τους δουλειας
Για να φτασει ενα σπρινκερ στα επιπεδα που βλεπεις θελει δεσμευση και αρκετη εκπαιδευση. Οι Αγγλοι την επαναφορα θηραματων την έκαναν επιστημη φιλε, λογω του τροπου που κυνηγουν (Driven)
Δεν ειναι δυσκολο να γινει ομως επειδη ακριβως η επαναφορα ειναι αποτυπωμενη στο DNA αυτων των φυλών πια. Ξεκινα το σαν παιχνιδι δες και λιγα βιντεακια και σιγα σιγα θα τον φερεις εκει που τον θελεις.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”