Εξακρίβωση Φυλής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Καλημέρα φίλοι μου!

Πρόπερσι χάσαμε τα δύο σκυλιά μας από δάγκωμα φίνας λίγους μήνες πριν την έναρξη του ενδημικού. Είχαμε μείνει χωρίς σκύλο, για μας το κυνήγι χωρίς σκύλο είναι δεν είναι τόσο συναρπαστικό!

Ήταν πλέον αργά να πάρουμε κουτάβι και να το εκπαιδεύσουμε. Ένας γνωστός του πατέρα μου του είπε ότι έχει ένα σκύλο 11-12 μηνών που μπορεί να του τον δώσει. Να μην τα πολυλογώ, πήραμε το σκύλο ο οποίος από την αρχή έδειχνε ζήλο για το κυνήγι, αγάπη για το καινούριο του αφεντικό, απίστευτη μύτη και δύναμη αλόγου.

Τώρα στα 2 του χρόνια έχει γίνει ένα εξαιρετικό περδικόσκυλο, που είναι και το θήραμα που κυνηγάμε.
Είναι ακούραστο σκυλί, ενεργητικό στο φουλ, αν δεν εντοπίσει το θήραμα που ψάχνει δεν τα παρατά ποτέ, τέλειος στην επαναφορά, τα κουτσόφτερα είναι η αδυναμία του. Φέτος μας έκανε να ζήσουμε εξαιρετικές κυνηγετικές στιγμές, περδίκια που σε καμιά περίπτωση δεν θα τα βρίσκαμε ο REX μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.

Η απορία μου είναι η εξακρίβωση της φυλής του. Πολλοί μας λένε ότι είναι german pointer. Εγώ πάλι νομίζω είναι διασταύρωση german με κάτι άλλο. Τα πιο πολλά german που έχω δει το χρώμα τους ήταν καφέ με άσπρο.

Δεν είμαι γνώστης της φυλής.

Όσοι φίλοι μπορούν να καταλάβουν από τις φωτογραφίες ας μας δώσουν τα φώτα τους!!

Ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από peanut5020 »

SilverPigeonS έγραψε:Καλημέρα φίλοι μου!

Πρόπερσι χάσαμε τα δύο σκυλιά μας από δάγκωμα φίνας λίγους μήνες πριν την έναρξη του ενδημικού. Είχαμε μείνει χωρίς σκύλο, για μας το κυνήγι χωρίς σκύλο είναι δεν είναι τόσο συναρπαστικό!

Ήταν πλέον αργά να πάρουμε κουτάβι και να το εκπαιδεύσουμε. Ένας γνωστός του πατέρα μου του είπε ότι έχει ένα σκύλο 11-12 μηνών που μπορεί να του τον δώσει. Να μην τα πολυλογώ, πήραμε το σκύλο ο οποίος από την αρχή έδειχνε ζήλο για το κυνήγι, αγάπη για το καινούριο του αφεντικό, απίστευτη μύτη και δύναμη αλόγου.

Τώρα στα 2 του χρόνια έχει γίνει ένα εξαιρετικό περδικόσκυλο, που είναι και το θήραμα που κυνηγάμε.
Είναι ακούραστο σκυλί, ενεργητικό στο φουλ, αν δεν εντοπίσει το θήραμα που ψάχνει δεν τα παρατά ποτέ, τέλειος στην επαναφορά, τα κουτσόφτερα είναι η αδυναμία του. Φέτος μας έκανε να ζήσουμε εξαιρετικές κυνηγετικές στιγμές, περδίκια που σε καμιά περίπτωση δεν θα τα βρίσκαμε ο REX μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.

Η απορία μου είναι η εξακρίβωση της φυλής του. Πολλοί μας λένε ότι είναι german pointer. Εγώ πάλι νομίζω είναι διασταύρωση german με κάτι άλλο. Τα πιο πολλά german που έχω δει το χρώμα τους ήταν καφέ με άσπρο.

Δεν είμαι γνώστης της φυλής.

Όσοι φίλοι μπορούν να καταλάβουν από τις φωτογραφίες ας μας δώσουν τα φώτα τους!!

Ευχαριστώ
Φίλε 80 τοις εκατό θυμίζει Κurzhaar. To μόνο που με προβληματίζει είναι το τέλος της μύτης του που σταματά απότομα και θυμίζει English Pointer. Μάλλον είναι διασταύρωση αυτών το δύο φυλών. Όσο αφορά το χρώμα υπάρχουν Kurzhaar σε αυτό το χρώμα η και ολόμαυρα ή και με βούλες μαύρες. Σημασία έχει που είσαι εσύ ευχαριστημένος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peanut5020 την 24 Ιαν 2013, 12:59, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

To Γερμανικο ποιντερ υπαρχει και σε μαυρο και μαυροασπρο.

Εγω προσωπικα το βλεπω σαν Γερμανικο ή και διασταυρωση Γερμανικου με Αγγλικο ποιντερ.

Ο ανθρωπος που σας τον εδωσε τι σας ειπε???
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από peanut5020 »

Breda Pegaso έγραψε:To Γερμανικο ποιντερ υπαρχει και σε μαυρο και μαυροασπρο.

Εγω προσωπικα το βλεπω σαν Γερμανικο ή και διασταυρωση Γερμανικου με Αγγλικο ποιντερ.

Ο ανθρωπος που σας τον εδωσε τι σας ειπε???
Πάντως αυτή η διασταύρωση είναι σύνηθες φαινόμενο στην Κύπρο από παλιά και μάλιστα έβγαιναν και πολύ καλά σκυλιά.
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από sportsman »

φίλε νομίζω είναι διασταυρωση Κurzhaar με epagneul breton
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΦΙΛΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ....... ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΟ ΜΠΟΙΝΤΕΡ. ΚΑ8ΑΡΟΑΙΜΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.... ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑ8ΑΡΟΑΙΜΟΣ. ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΗΡΕΙ ΤΑ ΚΡΗΤΗΡΙΑ ΠΟΥ 8ΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ :)
DIMITRISF
Full Member
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012, 16:52

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από DIMITRISF »

An kai den fainetai poli kala to proswpw tou apo ti vlepw tetragonizei I moutsouna kai kanei isioma apo ta matia ws tin miti. Ehei sigoura germaniko panw tou. Kai iparhoun germanika aspro mavro giati ehei kai o pareas mou.
( kinito )
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από miky55 »

ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΚΟ ΠΟΙΝΤΕΡ ΦΑΙΜΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ.ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από virtualgreek »

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Το κορμί, η ουρά και το στυλ είναι Κούρτσχααρ.
Όλα στο κεφάλι, θυμίζουν Κούρτσχααρ. Χείλη, αυτία, αυχένας.

Το μέτωπο θυμίζει λίγο Αγγλικό δείκτη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα πρώτης γενεάς διασταύρωση.
Το πιο πιθανό να είναι διασταύρωση αρκετών γενεών στο παρελθόν.

Μη ξεχνάτε ότι και το Κούρτσχααρ έχει μέσα στην συνταγή του Αγγλικό δείκτη. Αυτό έγινε διότι τα πρώτα Κούρτσχααρ ήταν βραχύσωμα, βαρετά και αργά. Οι δε Αγγλικοί δείκτες ήταν πολύ γρήγορα σκυλιά, έτσι με επιλεγμένες διασταυρώσεις έδωσαν λίγη ταχύτητα και ύψος στα Κούρτσχααρ.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Εξακρίβωση Φυλής

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά! Αυτός που μας τον έδωσε του τον δώσανε και αυτού άλλοι και ισχυρίζετο πως ήταν καθαρόαιμο german.

Λογικά είναι όπως τα λέτε.

Πρέπει ένας από τους δύο γονείς να είναι καθορόαιμο κουρτσχάαρ και ο άλλος αγγλικό πόιντερ.

Όπως είπα και πριν ο σκύλος είναι απίστευτος. Η χαρά σου να κυνηγάς μαζί του.

Το επόμενο μου κουτάβι θα είναι σίγουρα ένα σκυλί φέρμας.

Όταν έρθει η ώρα, εδώ θα μάστε για να τα πούμε και πάλι!!

Σας ευχαριστώ όλους σας και η βοήθεια που υσπράτουμε όλοι από το φόρουμ είναι πολύτιμη!!!!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”