Ιρλανδικό Σέτερ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από Viszla »

Ένα σκυλί με μεγάλο κυνηγετικό πάθος που να κυνηγά όλα τα θηράματα σε όλα τα εδάφη και με όποιες δήποτε καιρικές συνθήκες.Κυνηγά στο βουνό τόσο καλά όσο και στην πεδιάδα,δεν τον τρομάζουν τα πυκνά αλλά ούτε και τα απότομα πετρώδη εδάφη. Αγαπά το δάσος και το νερό. Το κύριο χαρακτηριστικό του οι παράλληλοι κρανιακοί άξονες και το μακρύ κόκκινο της φωτιάς τρίχωμά του που το προστατεύει στις αντίξοες καιρικές συνθήκες και τα αγκάθια, ενώ παράλληλα το καθιστά το ομορφότερο της φυλής των Σέτερ και όχι μόνο.Εχει φτιαχτεί μέσα από τις παραδώσεις των Ιρλανδών και την Κέλτικη καταγωγή τους, ατρόμητο, ανυπόταχτο και απτόητο.


Το Ιρλανδικό Σέτερ ανεγνωρίσθη και αναπτύχθηκε τον 18ο αιώνα, από διασταυρώσεις που παραμένουν άγνωστες,με τις ποιό πιθανές των Σπάνιελ της εποχής εκείνης.Στην αρχή αναπτύχθηκαν τέσσερα χρώματα σε ισάριθμες περιοχές της Ιρλανδίας, όπου επικράτησε το κόκκινο και σε μικρότερο βαθμό το ασπροκόκκινο Ιρλανδικό Σέτερ.

Από το 1900 υπήρξε μιά συνεχής ανάπτυξη και βελτίωση της φυλής, όπου κινδύνεψε τόσο κατά τον διαχωρισμό του σε σκυλιά εκθέσεως και εργασίας, όσο και τον εμφύλιο ,και παγκόσμιο πόλεμο.

Στην δεκαετία του πενήντα αρχίζει μιά ανάκαμψη της Ιρλανδικής φυλής. Ο Τζων Νας που δυστυχώς πέθανε άδοξα το 1990 θεωρείται ο σύγχρονος διαμορφωτής του Ιρλανδικού Σέτερ που σκοπό του έχει να κυνηγά. Το έβγαλε από τα σαλόνια και το έφερε πίσω στο κυνήγι στον πραγματικό του κόσμο.Με την επωνυμία MONRUAD ο Τζών Νάς,έφτιαξε τέλεια σκυλιά με κύριο χαρακτηριστικό τους το φοβερό κυνηγετικό πάθος,με μέτριο ύψος, ποιό ανοικτό χρώμα,λίγο ποιό κοντή ουρά, έξυπνο ύφος συνεχή έρευνα και ταχύτητα.

Το να κατέχεις ένα Ιρλανδικό Σέτερ κατέχεις κάτι το ξεχωριστό.Μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς και αυτό ειναι προς τιμήν της ράτσας αυτής, γιατί το Ιρλανδικό Σέτερ ειναι φτιαγμένο για ξεχωριστούς ανθρώπους που αναζητούν κάτι το ξεχωριστό, κάτι το μοναδικό. Έχει κατά κάποιο τρόπο την δική του ξεχωριστή ιδιομορφία και λαμπρότητα και θέλει κάποια γνώση στον χειρισμό του για να είναι τέλειο και μοναδικό.Προς θεού όμως μην παρεξηγηθεί με τους μύθους ότι ειναι ξεροκέφαλο ή δεν εκπαιδεύεται εύκολα. ‘’Απλά έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και θέλει την ανάλογη κατανόηση.’’

Υπάρχουν σήμερα αξιόλογα εκτροφεία στην Ιταλία CANE ROSSI, DELLA MAGNA SILLA κλπ,ενώ στην Ιρλανδία ο Raymon O’Dyar συνεχίζει ως επί το πλείστον την γραμμή του Τζών Νάς.

Στην Κύπρο έχει γίνει μια σωστή αρχή τα τελευταία χρόνια που αυξάνει τον αριθμό και την προτίμησή τους συνεχώς.Την ποιότητα αυτή την επισημάνουν οι ξένοι κριτές χαρακτηρίζοντας την σε πολύ ψηλά επίπεδα ,αλλά τούτο δηλούν και οι διακρίσεις τους τόσο στο κυνήγι όσο και στους κυνηγετικούς αγώνες.


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Είναι ένα όμορφο σκυλί που το ύψος του κυμαίνεται από 64 μέχρι 69 εκ. και το βάρος του από 27 μέχρι 32 κιλά. Έχει μακρύ κεφάλι. Τα μάτια είναι καστανά, τα αυτιά βρίσκονται πίσω και χαμηλά στο κεφάλι και είναι κρεμαστά. Η ουρά είναι μεσαίου μήκους, χοντρή στη βάση και λεπταίνει προς την άκρη. Το γυαλιστερό, λεπτό και λείο τρίχωμα είναι κοντό στο κεφάλι, στο μπροστινό μέρος των ποδιών και στην άκρη των αυτιών, στο υπόλοιπο σώμα έχει μεσαίο μήκος, είναι πιο πλούσιο στο πίσω μέρος των ποδιών, στην κοιλιά και στον λάρυγγα, ενώ στην ουρά είναι μακρύτερο με κρόσσια. Το χρώμα είναι καστανοκόκκινο.


Ο καλπασμός του ειναι ελεύθερος και ρευστός ενώ η γραμμή της ράχης παραμένει οριζόντια, που αυτό οφείλεται στην αρμονικότητα που επικρατεί στην συντονισμένη κίνηση των μπρος και πίσω ποδιών.Η ουρά παραμένει κάτω από την γραμμή της ράχης.Όταν μπει στην αναθυμίαση κάποιου θηράματος το πλάτος των λασέ του γίνονται μικρότερα,και προχωρώντας προς την φέρμα δείχνει κάποια κίνηση της ουράς, όπου με γρήγορες κινήσεις προχωρά προς το θήραμα.Η φέρμα του ειναι με τα πίσω πόδια σπασμένα, χαμηλότερα δηλαδή από τα μπροστινά και με το κεφάλι ψηλά.Το Ιρλανδικό Σέτερ δεν επιτρέπετε να κάνει ποτέ λευκές φέρμες.Ο χαρακτήρας του είναι φλογερός και έντονος που τον ξεχωρίζει σάν ενα ξεχωριστό κυνηγετικό σκυλί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από Viszla »

Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΔΕΙΚΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΓΩ..
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από Viszla »

ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΘΗΛΥΚΟ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΦΕΡΜΑΣ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 25-35 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΑΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΚΑΝΘΙΕΣ ΚΑΙ ΠΥΚΝΕΡΙΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΝΤΑΤΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΚΑΙ ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΛΙΓΩΝ ΛΑΓΟΝ, Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΞΕΡΕ ΤΗ ΕΨΑΧΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΗ
ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ.. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΥΚΝΕΡΙΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΞΗΡΑΣΙΑ ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ.. Η ΧΑΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΣΕ ΒΡΟΧΕΡΗ ΜΕΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..

ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΔΑΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΕΤΤΕΡ Η ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΘΕΛΕΙ ΕΞΥΠΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ.

ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΣΤΥΛ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40Μ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ. ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΣΠΑΝΙΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΥΚΕΣ ΦΕΡΜΕΣ (ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ) .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ . ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΔΕΝΕΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙΣ .. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΗ ΑΥΤΗ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από marinos.a »

κούκλα φίλε μου να τη χαίρεσαι
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ετσι ηταν και ο δικος μου καποτε αλλα εν αντεξε πολλα :twisted: :twisted: :twisted:
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από Viszla »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΡΙΝΟ Α. ...ΤΙ ΕΠΑΘΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ APOLLON_1 ;
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

Viszla έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΡΙΝΟ Α. ...ΤΙ ΕΠΑΘΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ APOLLON_1 ;
ηταν πρην 16 χρονια αν μεν καμνο λαθος ηταν 1χρονου και 2-3 μηνον εκλεψαμουτον φιλε μαζι με μια καθαροαιμη σκυλουα λαμπρατορ
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Viszla έγραψε:ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΘΗΛΥΚΟ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΦΕΡΜΑΣ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 25-35 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΑΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΚΑΝΘΙΕΣ ΚΑΙ ΠΥΚΝΕΡΙΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΝΤΑΤΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΚΑΙ ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΛΙΓΩΝ ΛΑΓΟΝ, Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΞΕΡΕ ΤΗ ΕΨΑΧΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΗ
ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ.. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΥΚΝΕΡΙΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΞΗΡΑΣΙΑ ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ.. Η ΧΑΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΣΕ ΒΡΟΧΕΡΗ ΜΕΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..

ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΔΑΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΕΤΤΕΡ Η ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΘΕΛΕΙ ΕΞΥΠΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ.

ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΣΤΥΛ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40Μ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ. ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΣΠΑΝΙΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΥΚΕΣ ΦΕΡΜΕΣ (ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ) .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ . ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΔΕΝΕΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙΣ .. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΗ ΑΥΤΗ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ
ΦΙΛΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
ΠΡΙΝ ΑΣΧΟΛΙΘΩ ΜΕ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΚΤΙΣΩ ΣΕΤΤΕΡ ΑΓΓΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΑΤΙΣΕ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΤΡΙΧΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ... ΜΕ ΕΤΣΙ ΞΕΡΑΙΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΩΡΤΑ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΟ ΣΚΥΛΙ :)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από Anthimos »

solon loyka έγραψε:
Viszla έγραψε:ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΘΗΛΥΚΟ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΦΕΡΜΑΣ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΠΕΡΔΙΚΑ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ 25-35 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΔΙΑΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΚΑΝΘΙΕΣ ΚΑΙ ΠΥΚΝΕΡΙΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΝΤΑΤΙΚΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΚΑΙ ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΛΙΓΩΝ ΛΑΓΟΝ, Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΞΕΡΕ ΤΗ ΕΨΑΧΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΗ
ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΜΑΡΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΠΕΡΔΙΚΙΑ.. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΥΚΝΕΡΙΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΞΗΡΑΣΙΑ ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ.. Η ΧΑΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΣΕ ΒΡΟΧΕΡΗ ΜΕΡΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..

ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΜΕ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΔΑΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΕΤΤΕΡ Η ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΘΕΛΕΙ ΕΞΥΠΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑΡΟΥΝ.

ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑ ΜΕ ΣΤΥΛ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΞΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40Μ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ. ΤΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΣΠΑΝΙΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΥΚΕΣ ΦΕΡΜΕΣ (ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ) .ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ . ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΔΕΝΕΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙΣ .. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΗ ΑΥΤΗ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ
ΦΙΛΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
ΠΡΙΝ ΑΣΧΟΛΙΘΩ ΜΕ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΚΤΙΣΩ ΣΕΤΤΕΡ ΑΓΓΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΑΤΙΣΕ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΤΡΙΧΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ... ΜΕ ΕΤΣΙ ΞΕΡΑΙΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΩΡΤΑ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΟ ΣΚΥΛΙ :)

:) φιλε το Αγγλικο ειδικα εχει ακριβως το ιδιο τριχωμα με τα επανιελ. Εχω κι απ τα δυο!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Ιρλανδικό Σέτερ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εν ωραιος συνδιασμος σετερ μαζι με επανιελ α ρε ανθυμε :) εν θα σου φεφκει τπτ που τσιαμε που περνουν πρεπει να θεριζουν
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”