GORNDON SETTER

Απάντηση
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

Χαιρετώ ολους τους κυνηγούς της ΚΥΠΡΟΥ . Είμαι και εγώ ενας κυνηγός που η ράτσα που υπεραγαπώ και ζω μαζί της τα τελευταία 25 χρόνια .Υπάρχω και ζω μαζί τους υπέροχα εδώ στην βόρεια Ελλάδα 45 χιλιόμετρα εξω απο την Θεσσαλονίκη.Αυτό που βλέπω είναι οτι στην πατρίδα σας δεν υπάρχουν αυτά τα σκυλιά και αναρωτιέμαι γιατί.Βέβαια και στην Ελλάδα δεν είναι αρκετά τα σκυλιά οπως θα έπρεπε υπάρχουν όμως γραμμένα περίπου 450 σκυλιά.
kopievonmorxdorfapril011086[1].jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

Για περρισότερες πληροφορίες στο www.gordonsville.gr
dimitris savva

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από dimitris savva »

Καλος ηρθες στην παρεα μας. Ο λόγος που στην Κύπρο δεν υπαρχουν αυτοι οι σκύλοι σε μεγάλους αριθμούς ειναι γιατί κυνηγουμε δύο μηνες με σκύλους Οκτώβρη - Νιόβρη και την εποχή που ύπάρχουν μπεκατσες δεν επιτρεπετε το κυνηγι με συνοδια σκύλου.(αυτοί οι σκύλοι είναι περισσότερο για μπεκάτσες)
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από Anthimos »

paulos έγραψε:Χαιρετώ ολους τους κυνηγούς της ΚΥΠΡΟΥ . Είμαι και εγώ ενας κυνηγός που η ράτσα που υπεραγαπώ και ζω μαζί της τα τελευταία 25 χρόνια .Υπάρχω και ζω μαζί τους υπέροχα εδώ στην βόρεια Ελλάδα 45 χιλιόμετρα εξω απο την Θεσσαλονίκη.Αυτό που βλέπω είναι οτι στην πατρίδα σας δεν υπάρχουν αυτά τα σκυλιά και αναρωτιέμαι γιατί.Βέβαια και στην Ελλάδα δεν είναι αρκετά τα σκυλιά οπως θα έπρεπε υπάρχουν όμως γραμμένα περίπου 450 σκυλιά.
kopievonmorxdorfapril011086[1].jpg

Φιλε προ 17 ετιας υπήρξα ιδιοκτήτης ενος Gordon. Το χασαμε απο φολα.
Δεν υπήρξε ιδιαιτερα διαδεδομενη φυλη στο νησι οσο τα Ιρλανδεζικα και τελευταια τα Αγγλικα Σεττερ.
Μαλλον το κλιμα δεν ευνοει σκυλια με τοσο τριχωμα και μαλιστα μαυρου χρωματος. Οι ευγενικοι αυτοι γιγαντες αν και εξαιρετικα κυνηγοσκυλα και απιστευτα αφωσιομένοι φίλοι ταλαιπωρουνται στο ξηρο θερμο κλίμα του νησιου.
Κυνηγα εξισου καλα την περδικα και τον λαγο. Ο πατερας μου καρπωθηκε δεκαδες λαγους απο τον σκυλο αυτο όπως και περδικες φυσικα τις οποιες ειχε το εντυπωσιακο χαρισμα να πονταρει και να φερμαρει απο πολυ μακρια και πονταριστα να μας περνει σε θέση βολης.Τους λαγους τους φερμαριζε αποτομα στον αερα αλλα μιλαμε για εποχες πλουσιες σε θηραμα. Αυτος ηταν που με μυησε στο μεγαλειο της φερμας μιας και πριν ειχαμε λαμπραντορ και σπρινκερ σπανιελ. Χαρην σε αυτο το πανεμορφο σκυλο ασχοληθηκα με τα σκυλια φερμας.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
axerkwtis

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από axerkwtis »

αυτη την ρατσα για να πω την αληθεια περσυ την γνωρισα..πραγματικα υπεροχα σκυλια και ο ιδιοκτητης του κυνηγα ΜΟΝΟ λαγο..το προβλημα ειναι οι καιρικες συνθηκες του τοπου μας και το μαυρο τους χρωμα..νομιζω ειναι απο τα σκυλια για τους λιγους και επιλεχτικους κυνηγους
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από BECCACCIA »

ρε παιδεια δεν ξερω για τα κορτον αλλα εχω εμπιρια με εκλεζικα σεττερ εδω και μια 20ετια. κανενα μα κανενα προβλημα στις κλιματολογικες συνθηκες της Κυπρου. εξαλου ο σκυλος δεν δρωνη οπως στον αθρωπο. αποβαλη την θερμοτητα του απο τις πατουσες και απο το στωμα. ολα ειναι θεμα φυσικης καταστασης και μην ξεχνατε ενα σεττερ κοβει πολυ πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα πρακ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από Laurona »

BECCACCIA έγραψε:ρε παιδεια δεν ξερω για τα κορτον αλλα εχω εμπιρια με εκλεζικα σεττερ εδω και μια 20ετια. κανενα μα κανενα προβλημα στις κλιματολογικες συνθηκες της Κυπρου. εξαλου ο σκυλος δεν δρωνη οπως στον αθρωπο. αποβαλη την θερμοτητα του απο τις πατουσες και απο το στωμα. ολα ειναι θεμα φυσικης καταστασης και μην ξεχνατε ενα σεττερ κοβει πολυ πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα πρακ
Φιλε μου γιατι το λες αυτο, εινα ιενα θεμα που θα ηθελα να αναλυσουμε και οχι για αυτα τα δυο σκυλια αλλα γενικα, μπορει να βοηθησει πολυ κοσμο να καταλαβει καποια πραγματα.

Ας ανοιξουμε ομως ενα αλλο θεμα γιατι εδω θα βγουμε εκτος και ειναι απο μονο του υπεροχο.


Για το σκυλι αυτο θα ηθελα να πω οτι πραγματι ειναι για λιγους, οπως και το ιρλανδικο σεττερ.
Εχει τρομερες δυνατοτητες και ειναι πραγματικα αξιαγαπητο, εχει δε ενα στυλ που πραγματικα σε μαγευει, κατι σαν να βλεπει και το ιδιο ''αφ υψηλου'' με μια πιο κλασατη δηλαδη προσεγγιση την ολη διαδικασια της φερμας - ποντας και να την εκτελει σας να ειναι ιεροτελεστια.

Ειναι ΣΠΑΝΙΟ να βρεις στην Κυπρο ιδιοκτητες τετοιων σκυλλων, ειμαι σιγουρος ομως οτι εαν υπαρχουν, ειναι ευτιχισμενοι γιατι, δεν μπορει να τον εχει ο καθε ενας.Απαιτει ΑΓΑΠΗ και αφοσιωση αντιστοιχη με αυτη που δινει.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από BECCACCIA »

Laurona έγραψε:
BECCACCIA έγραψε:ρε παιδεια δεν ξερω για τα κορτον αλλα εχω εμπιρια με εκλεζικα σεττερ εδω και μια 20ετια. κανενα μα κανενα προβλημα στις κλιματολογικες συνθηκες της Κυπρου. εξαλου ο σκυλος δεν δρωνη οπως στον αθρωπο. αποβαλη την θερμοτητα του απο τις πατουσες και απο το στωμα. ολα ειναι θεμα φυσικης καταστασης και μην ξεχνατε ενα σεττερ κοβει πολυ πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα πρακ
Φιλε μου γιατι το λες αυτο, εινα ιενα θεμα που θα ηθελα να αναλυσουμε και οχι για αυτα τα δυο σκυλια αλλα γενικα, μπορει να βοηθησει πολυ κοσμο να καταλαβει καποια πραγματα.

Ας ανοιξουμε ομως ενα αλλο θεμα γιατι εδω θα βγουμε εκτος και ειναι απο μονο του υπεροχο.


Για το σκυλι αυτο θα ηθελα να πω οτι πραγματι ειναι για λιγους, οπως και το ιρλανδικο σεττερ.
Εχει τρομερες δυνατοτητες και ειναι πραγματικα αξιαγαπητο, εχει δε ενα στυλ που πραγματικα σε μαγευει, κατι σαν να βλεπει και το ιδιο ''αφ υψηλου'' με μια πιο κλασατη δηλαδη προσεγγιση την ολη διαδικασια της φερμας - ποντας και να την εκτελει σας να ειναι ιεροτελεστια.

Ειναι ΣΠΑΝΙΟ να βρεις στην Κυπρο ιδιοκτητες τετοιων σκυλλων, ειμαι σιγουρος ομως οτι εαν υπαρχουν, ειναι ευτιχισμενοι γιατι, δεν μπορει να τον εχει ο καθε ενας.Απαιτει ΑΓΑΠΗ και αφοσιωση αντιστοιχη με αυτη που δινει.
η ερευνα και η ταχυτητα ενος τυπικου δειγματος αγκλικου σεττερ ειναι πιο μεγαλη απο την ερευνα και ταχυτητα ενος τυπικου δειγματος ενος πρακ.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 26 Ιαν 2012, 08:25
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από ΜΑΡΚΟΣ »

Laurona έγραψε:
BECCACCIA έγραψε:ρε παιδεια δεν ξερω για τα κορτον αλλα εχω εμπιρια με εκλεζικα σεττερ εδω και μια 20ετια. κανενα μα κανενα προβλημα στις κλιματολογικες συνθηκες της Κυπρου. εξαλου ο σκυλος δεν δρωνη οπως στον αθρωπο. αποβαλη την θερμοτητα του απο τις πατουσες και απο το στωμα. ολα ειναι θεμα φυσικης καταστασης και μην ξεχνατε ενα σεττερ κοβει πολυ πιο πολλα χιλιομετρα απο ενα πρακ
Φιλε μου γιατι το λες αυτο, εινα ιενα θεμα που θα ηθελα να αναλυσουμε και οχι για αυτα τα δυο σκυλια αλλα γενικα, μπορει να βοηθησει πολυ κοσμο να καταλαβει καποια πραγματα.

Ας ανοιξουμε ομως ενα αλλο θεμα γιατι εδω θα βγουμε εκτος και ειναι απο μονο του υπεροχο.


Για το σκυλι αυτο θα ηθελα να πω οτι πραγματι ειναι για λιγους, οπως και το ιρλανδικο σεττερ.
Εχει τρομερες δυνατοτητες και ειναι πραγματικα αξιαγαπητο, εχει δε ενα στυλ που πραγματικα σε μαγευει, κατι σαν να βλεπει και το ιδιο ''αφ υψηλου'' με μια πιο κλασατη δηλαδη προσεγγιση την ολη διαδικασια της φερμας - ποντας και να την εκτελει σας να ειναι ιεροτελεστια.

Ειναι ΣΠΑΝΙΟ να βρεις στην Κυπρο ιδιοκτητες τετοιων σκυλλων, ειμαι σιγουρος ομως οτι εαν υπαρχουν, ειναι ευτιχισμενοι γιατι, δεν μπορει να τον εχει ο καθε ενας.Απαιτει ΑΓΑΠΗ και αφοσιωση αντιστοιχη με αυτη που δινει.
Γεια σε όλους

Αν και τώρα στη Κύπρο ασχολούμαι αποκλειστικά με ιχνηλάτες είχα την τύχη όταν ήμουν φοιτητής στην Ελλάδα να κυνηγάω με English setter.
Τα σκυλιά αυτά όπως και τα pointer ανήκουν στην κατηγορία των δεικτών με ανοικτή έρευνα. Κατασκευασμένα για να ελέγχουν και να ανακαλύπτουν τα θηράματα σε μεγάλες εκτάσεις, με ακτίνα έρευνας μερικών εκατοντάδων μέτρων.
Σε αντίθεση οι ηπειρωτικές φυλές (επανιελ – κουτσχααρ) έχουν πιο κλειστή έρευνα, γιαυτό βλέπουμε σε αγώνες, ομίλους κτλ να τρέχουν πόιντερ σέτερ μαζί και επανιελ κουτσχααρ μαζί και όχι όλοι οι δίκτες μαζί.
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

Θέλω να δώσω συγχαρητηρια τον φίλο LAURONA κατέχει το Θέμα του Γκόρντον πολύ καλά και μου στέλνει ένα αισιόδοξο μύνημα απο την Κύπρο,οτι τελικά παντού υπάρχουν άνθρωποι γνώστες της φυλής.Θα προσπαθήσω να σας περάσω ενα αρθρο μου που δημοσειεθω στο περιοδικό ΘΗΡΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΗ αυτόν τον μήνα.Το χρώμα του σκύλου είναι ενας μύθος ορισμένων που δεν γνωρίζουν το θέμα το φαντάζονται όμως .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paulos την 06 Μαρ 2012, 21:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”