GORNDON SETTER

Απάντηση
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

Και μια φωτογραφια μαζί με το σχόλιο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΘΗΡΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΗ
Μια πρώτη κουβέντα γνωριμίας με τον καλό φίλο και εκτροφέα Γκόρντον –σέττερ
Παύλο Τριανταφύλλου
Αποστόλη μου
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Θεσσαλονίκη σε μια μονοκατοικία στην Άνω Τούμπα, σπούδασα τοπογράφος μηχανικός αλλά τελικά με κέρδισε το εμπόριο.
Συνέχισα τις σπουδές μου στο Μάρκετινγκ και διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού που αυτά πραγματικά με βοήθησαν στην επαγγελματική μου μετέπειτα πορεία . Έγινα ένα πετυχημένο στέλεχος στην εταιρία διανομής λιπαντικών VALVOLINE, αμορτισέρ BILSTEIN, ελαστικών PIRELLIκαι SPARCO . Η δουλειά αυτή μου έδωσε την ευκαιρία να ταξιδεύω σε όλη την Ελλάδα και να γνωρίσω πάρα πολλούς ανθρώπους και βέβαια πολλούς κυνηγούς. Ταυτόχρονα λόγω της δουλειάς μου για 35 χρόνια συνεχόμενα μου δίνονταν η ευκαιρία δυο φορές τον χρόνο να ταξιδεύω στην Ευρώπη Ιταλία ,Ολλανδία, Γερμανία για να επισκεφτούμε τα παραπάνω εργοστάσια . Όλοι οι συνάδελφοι συνεργάτες πήγαιναν αεροπορικώς εγώ πάντα με το αυτοκίνητο, δεν φοβόμουν το αεροπλάνο απλώς η τρέλα μου για τα κυνηγετικά σκυλιά με έκανε να ταξιδεύω κατ’ αυτόν τον τρόπο ώστε να μπορώ να επισκέπτομαι όσο μπορούσα και περισσότερους εκτροφείς .Έτσι σήμερα έχω πολλούς φίλους έξω με πολύ αξιόλογα ζώα από όλες τις φυλές .Αυτά λοιπόν που με κέρδισαν στην ζωή όπως καταλαβαίνεις είναι δύο πράγματα τα κυνηγετικά σκυλιά και τα αγωνιστικά αυτοκίνητα. Εάν το καλοσκεφτείς είναι δύο δραστηριότητες με πολλά κοινά χαρακτηριστικά , θα το καταλάβεις περισσότερο όσο προχωράμε την συζήτηση .Και μια που μιλάμε για αυτοκίνητα θα σου δώσω ένα παράδειγμα της διαφοράς μεταξύ ενός γκόρντον και ένα σέττερ .είναι σαν ένα φορτηγάκι 4χ4 διπλοκάμπινο με ένα ίδιο μονοκάμπινο το ένα το βράδυ το πλένεις βάζεις το κοστούμι σου πηγαίνεις στον γάμο και ο κόσμος λέει κοίτα ωραίο αυτοκίνητο ο Γιάννης και όταν πηγαίνεις με το μονοκάμπινο λένε κοίτα με το αγροτικό ήρθε.
Γιατί δεν υπάρχουν εκτροφείς Γκόρντον στην Ελλάδα ;
Στενάχωρη ερώτηση μου κάνεις Απόστολε μεγάλη συζήτηση ανοίγουμε ,αυτή την έρώτηση την κάνουν και όλοι οι εκτροφείς Γκόρντον στην Ευρώπη .Πιστεύω ότι είναι στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα στον τρόπο σκέψης του έναντι των άλλων ευρωπαίων .
Βέβαια εάν δώσουμε μια σωστή ερμηνεία στην λέξη εκτροφέας στην Ελλάδα λιγοστεύει ο αριθμός κατά πολύ των εκτροφέων για όλες τις ράτσες διότι εδώ όλοι οι άνθρωποι που είναι έμποροι σκύλων και καλά κάνουνε το σύστημα τους βαφτίζει εκτροφείς.
Τώρα τι ήταν αυτό που με έκανε να αγαπήσω αυτόν τον σκύλο;
Πάρα πολλά το κυριότερο ότι είναι ένας σκύλος πραγματικός κυνηγός .Όπως σου είπα έχω πολλούς φίλους έξω μαζί τους κυνήγησα πέρδικα στην Ισπανία και πέρδικα στην Αγγλία ,οι πέρδικες της Ισπανίας είναι πολύ ποιο ήρεμες και κάθονται στην φέρμα του σκύλου στην Αγγλία ποδαρώνουν και φεύγουν σαν στούκας εκεί κατάλαβα ότι το κεφάλι του Γκόρντον ήταν γεμάτο μυαλό, χωρίς να υστερούν τα υπόλοιπα. Διευκρίνιση μιλάμε πάντα για Γκόρντον σέττερ και όχι γραντ βαλύ γκόρντον σέττερ για να σου δείξω την διαφορά σου στέλνω και δύο φωτογραφίες .τα σκυλιά της φωτογραφίας είναι και τα δύο δικά μου. Για τους φίλους που τα σκυλιά τους έχουν την ίδια γραμμή ο σκύλος στην διάθεση τους. Όλο του το σοΪ είναι πρωταθλητές κυνηγίου στην Ιταλία και στην Γαλλία .
Αν είχα άλλη ράτσα στα χέρια μου ποτέ;
Και βέβαια είχα και θα έχω πάλι. Εκτροφέας όμως ήμουν είμαι και θα είμαι μόνον Γκόρντον- σέττερ για τον λόγο ότι αυτήν την ράτσα την γνωρίζω καλά μετά από 30 χρόνια. Θυμάμαι είχα φέρει από το Βέλγιο ένα φανταστικό Μπρακ-Ωβερνης το 1983 ,ακόμη την χρονιά που ιδρύσαμε τον σύλλογο Επανιέλ στην Θεσσαλονίκη από τα ιδρυτικά μέλη τότε και εγώ, πήγα στην Γαλλία έμαθα από τον Γάλλο εκτροφέα αυτά που έπρεπε σωστά για το επανιέλ μπρετόν ,(μέχρι τότε ότι γνώριζα ήταν από αυτά που έβλεπα από τον πρώτο επανιελά κύριο Λιώση Αθανάσιο στην Θεσσαλονίκη ,από τότε αυτός ο άνθρωπος ήταν μέλος του Γαλλικού ομίλου επανιέλ- μπρετόν) έτσι λοιπόν με την βοήθεια του έφερα έναν αρσενικό για να βοηθήσω στην βελτίωση της ράτσας, δεν θα αναλύσω τώρα την συμπεριφορά της τότε παράγκας γιατί γρήγορα αποδείχθηκε τι μαγαζί στήνανε οι τότε επανιελάδες ,εκεί πάσχουν όλοι οι σύλλογοι και τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους ,φαίνεται κάθε χρόνο και χειρότερα πάνε όλες οι εκδηλώσεις των ομίλων . Όσο για το τι σκύλος ήταν το πετιγκρί το έχω ακόμη .Μέχρι πρόσφατα είχα και ένα πάρα πολύ καλό Λάβερακ γιος του πρωταθλητού Γερμανίας ,θα στον δείξω έχω φωτογραφία του μου το πήρε ένας πολύ καλός μου φίλος ας είναι καλά και μόνο που ξέρω ότι ο σκύλος περνάει καλά χαλάλι του.
Τώρα με ρωτάς ποια η διαφορά ενός σκύλου Γκόρντον στο κυνήγι από το εγγλέζικο σέττερ και ποια τα κοινά τους σημεία;
Να μην ξεχνάμε ότι τα σέττερ είναι τέσσερα και το σήμα του ΟΚΑΔΕ θα έπρεπε να είναι με πέντε κεφάλια, όπως βλέπεις προπατορικό το αμάρτημα, θα χρειασθεί και εδώ το ΔΝΤ.
Θα σου πώ τις διαφορές που αντικειμενικά έχουν όπως τις βλέπουν καταξιωμένοι εκτροφείς στην Ευρώπη και κάποιες προσωπικές μου παρατηρήσεις από την μέχρι τώρα κάποια μικρή μου εμπειρία.
Ν αι Αποστόλη μικρή ,Όταν ο φίλος μου δόκτωρ Φούλβιο Βολτεράνι κτηνίατρος στο επάγγελμα είναι εκτροφέας Γκόρντον από το 1952 στην Ιταλία εγώ είμαι λίγος .Ακόμη και στην Ελλάδα διαβάζω διάφορα φόρουμ που υπάρχουν γύρω από το γκόρντον –σέττερ και εκεί υπάρχουν τόσοι πολλοί που ξέρουν τα πάντα και τους ζηλεύω πραγματικά, η μόνη μου απορία είναι πότε πρόλαβαν και τα έμαθαν όλα . Ένα γκόρντον πρέπει πάντα να έχει μια αριστοκρατική έκφραση και κορμοστασιά όταν στέκεται δίπλα σου σε κάνει να νοιώθεις γεμάτος, το κεφάλι του πρέπει παρατηρώντας το να σε προκαλεί δέος ,τα μάτια του όταν σε κοιτάνε να νομίζεις ότι το ζώο σε μιλάει ,αυτιά τέλεια κολλημένα στο κεφάλι χαμηλά και το μήκος των αυτιών αρκετό .Γκόρντον χωρίς τέλειο σε σύνολο κεφάλι πρέπει να αρχίζεις να το σκέπτεσαι, μετά το κεφάλι έχει σειρά ο λαιμός του ,ακόμη δεν πρέπει όταν τρέχει στο τερρέν να προσπερνάει ένα ποϊντερ και η φέρμα του να είναι όρθια επιβλητική σοβαρή να δείχνει ότι εκείνη την στιγμή ο σκύλος σκέπτεται εάν κάνει και μια λοξή ματιά να δει που βρίσκεσαι δίνεις τα ρέστα σου.
Προσωπικά πιστεύω ότι η εκπαίδευση ενός γκόρντον θέλει μεγαλύτερη εμπειρία και γνώση να έχει ο εκπαιδευτής γύρω από τον χαρακτήρα αυτού του σκύλου , ποτέ ηλεκτρικό κολάρο θέλει μεγάλο χώρο για να ζήσει δεν πρέπει να δένεται σε αλυσίδα , , ισορροπημένη τροφή (στα δικά μου ζώα για όλα τα χρόνια που ζούνε δίπλα μου δεν παύω κατά τακτά χρονικά διαστήματα να τα δίνω μαγιά μπύρας σε χάπια κυκλοφορούν και μουρουνέλαιο αυτό κυκλοφορεί σε αμπούλες.) και καθημερινή άσκηση, τους καλοκαιρινούς μήνες που η θερμοκρασία είναι μεγάλη η άσκηση γίνεται σε ποτάμια και λίμνες ,το κολύμπι είναι η καλύτερη άσκηση. Ποτέ στην θάλασσα το αλμυρό νερό παρουσιάζει ξηροδερμία.
Όσο για το αν υπάρχει ο τέλειος σκύλος και σε ποια φυλή μπορούμε να τον αναζητήσουμε πιστεύω ότι δεν μπορούμε από καμιά φυλή να το αποκτήσουμε. Υπάρχουν όμως πολλά προχωρημένα κυνηγόσκυλα που προκαλούν θαυμασμό στον κάθε παρατηρητή .Ο σκύλος σταματάει ακόμη και στο ποιο αμυδρό ήχο μιας σφυρίχτρας, κάνει στροφή αμέσως με την εντολή που του δίνουν, επιστρέφει αμέσως μόλις του ζητηθεί με τις,’’ μηχανές στο φούλ’ ’και περιμένει ζωηρό να του δώσουν την επόμενη εντολή. Πού να βρώ ένα τέτοιο σκυλί; Λένε όλοι. Γιατί δεν υπάρχει; ποιό είναι το πρόβλημα ; μια από τις κυριότερες αιτίες που δεν μπορούμε να έχουμε ένα τέτοιο σκυλί ,είναι ότι δεν δίνουμε αρκετή προσοχή στις λεπτομέρειες στα πρώτα στάδια της προχωρημένης εκπαίδευσης. Κάποτε όταν ζήτησα ένα τέτοιο από την κυρία Klaoudia Pelka στην Γερμανία μου είπε ότι όλοι αυτό ψάχνουμε. Έτσι ο κανακάρης όταν βγαίνει στο χωράφι κάνει το κέφι του, κυνηγάει για τον εαυτό του κυνηγόσκυλο είναι και καλά κάνει. Αυτά όλα στο Γκόρντον δεν υπάρχουν είναι το μοναδικό κυνηγόσκυλο που κυνηγάει 100% για το αφεντικό του ακόμη και ανεκπαίδευτο.
Προσοχή όταν θέλετε να δουλέψετε και να φτιάξετε έναν σκύλο μόνοι σας το πρώτο που πρέπει να προσέχετε κατά την επιλογή του κουταβιού είναι να έχει τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα των γονιών του από μικρό να του αρέσουν τα παιχνίδια διότι όλη η εκπαίδευση γίνεται σε συνάρτηση με το παιχνίδι. Σε μια φωτογραφία σου δείχνω σε τι χώρο μεγαλώνουν τα κουτάβια στην φάρμα.
Εκθέσεις και αγώνες ; η ωραιότερη ημέρα κάθε κυνόφιλου σε όλο τον κόσμο εκτός της Ελλάδος. Μια μεγάλη γιορτή μια φιέστα με μουσικές διάφορες εκδηλώσεις αγκαλιές και φιλιά μεταξύ των διαγωνιζομένων χειροκροτήματα κατά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων προβολή του σκύλου και του ιδιοκτήτου από την οργάνωση της εκδήλωσης Και όλα αυτά μέσα σε ωραίους χώρους κλειστούς στρωμένοι με μοκέτα με θέρμανση και κλιματισμό. Τον Οκτώβριο έκανα το λάθος να δηλώσω συμμετοχή σε μία έκθεση που γίνονταν στον Λαγκαδά και διεθνής παρακαλώ !!ακόμη ο κριτής κουνάει μια πλαστική πάπια ένα πλαστικό παιχνίδι που σφυρίζει για να στηθεί ο καημένος ο σκύλος και για να περπατήσει ένα λυκόσκυλο ακόμη σφυρίζουν και κουνιούνται καμιά δεκαριά μπαλάκια από τους θεατές, κάθε φορά δε που κέρδιζε κάποιος σκύλος ο ιδιοκτήτης χαιρότανε και όλοι οι άλλοι στεναχωριότανε.
Βέβαια ήταν και κάποιοι προφήτες θεατές που έλεγαν την σειρά των αποτελεσμάτων πριν από τον κριτή και τα έβρισκαν τι σύμπτωση.
Όσο για τις συμμετοχές δεν το συζητώ σε διεθνή έκθεση 2 με 3 επανιέλ 5 σεττερ 2 κουτσχαρρ 1 γκόρντον 3 ποίντερ και η συμμετοχή 30 e το Σάββατο άλλα τόσα την Κυριακή. Οι ξένες συμμετοχές ένας Βούλγαρος.
Αυτά βέβαια δεν ενοχλούν καθόλου ,παίρνεις τον σκύλο σου πηγαίνεις μια βόλτα έξω σε μια έκθεση και όλα καλά. Το ίδιο θα κάνουμε τώρα και με το κυνήγι θα βαφτίσουμε ένα παιδί στην Βουλγαρία ένα στην Αλβανία και θα πηγαίνουμε να κυνηγάμε με τον κουμπάρο. Στην Ελλάδα πλέον τα αποδημητικά πουλιά κάθε χρόνο λόγω των κλιματικών αλλαγών θα έρχονται και λιγότερα .Επίσης ένας άλλος σοβαρός λόγος είναι ότι τα πουλιά διαβάζουν όλα τα κυνηγετικά περιοδικά βλέπουν τους έλληνες κυνηγούς στις φωτογραφίες να καμαρώνουν με τα 80 τρυγόνια τα 100 ορτύκια τις 50 μπεκάτσες και ότι άλλο κινείτε πεθαίνει οπότε γιατί να έλθουνε σε μια χώρα που οι κυνηγοί της διαθέτουν αυτή την παιδεία . Μάλιστα κάποτε ένα ορτύκι με ρώταγε τι κάνουνε οι πρόεδροι των κυνηγετικών συλλόγων και οι θηροφύλακες που βλέπουνε τα μέλη τους σε τέτοιες φωτογραφίες τους δίνουνε και του χρόνου άδεια κυνηγίου; Ντράπηκα τόσο πολύ που του είπα δεν γνωρίζω δεν είμαι κυνηγός.
Τώρα εσύ Αποστόλη μετά από όλα αυτά με ρωτάς αν θα προέτρεπα έναν νέο κυνηγό να αποκτήσει ένα Γκόρντον και τι θα τον συμβούλευα;
Ο σκύλος είναι σαν το λάστιχο του αυτοκινήτου ανάλογα πως οδηγάς και σε τι δρόμο περπατάς παίρνεις και το ανάλογο πέλμα .Έτσι είναι και ο σκύλος.
Ναι θα τον πρότεινα όμως να πάρει ένα Γκόρντον αφού πρώτα θα γνώριζα τον ίδιο και θα μάθαινα τον χαρακτήρα του. Ένας σκύλος Γκόρντον είναι σαν να δίνεις σε έναν νέο οδηγό να οδηγήσει ένα αυτοκίνητο αυτόματο και τον απαλλάσσεις από το χειροκίνητο σαζμάν .Ακόμη είναι αποδεδειγμένο και αυτό πάντα βοηθάει έναν νέο κυνηγό όταν ένα Γκόρντον φερμάρει το οποιοδήποτε θήραμα στο βουνό ακόμη και τον λαγό το όρθιο επιβλητικό του ανάστημα καθηλώνει το πουλί για περισσότερη ώρα έδαφος και δίνει την δυνατότητα στον κυνηγό να ετοιμαστεί και θηρεύσει το θήραμα, αυτό εξυπηρετεί βέβαια τον κάθε κυνηγό. Να αναφέρω και κάτι που το ακούω από πολλούς ότι το Γκόρντον δεν κάνει λέει γιατί δένεται πολύ με το αφεντικό του, το μεγαλύτερο προτέρημα αυτού του ζώου οι σκυλέμποροι μάλλον αλλιώς για μένα δεν υπάρχει άλλη εξήγησης το κάνανε μειονέκτημα λες Αποστόλη μου και το σκυλί είναι ενοικιαζόμενο μηχανάκι και δεν πάει με τον επόμενο πελάτη. Δηλαδή βρήκαμε μια γυναίκα για σπίτι και δεν μας κάνει γιατί δεν πάει και με άλλον. Ε* λοιπόν έτσι είναι όποιον του αρέσει !!! έχει και άλλες ράτσες η αγορά.
Αποστόλη όχι δεν αγαπάω το κυνήγι της μπεκάτσας αντιθέτως αγαπάω το κυνήγι σκέτο. Η προετοιμασία από την προηγούμενη ημέρα με τον φίλο που θα πάμε ,πως θα το περπατήσουμε το μέρος τι θα πάρουμε μαζί μας ,το πρωινό ξύπνημα το τηλέφωνο ξύπνα να φύγουμε πολλές φορές η στάση για καφέ τα πειράγματα στον καφέ από τους φίλους και όταν φθάνεις στο τόπο του κυνηγίου η απόλαυση που εισπράττεις μόλις ανοίγεις την μπαγαζιέρα να βγούνε τα ζώα, το πρώτο τρέξιμο τα πηδήγματα επάνω σου τα γρυλίσματα που λένε άντε πάμε πολύ αργείς και η μετέπειτα πρώτη φέρμα είναι για μένα το κυνήγι. Τώρα από εκεί και πέρα εάν κάνουμε 2,3,5, πουλιά καλώς να ορίσουνε γιατί είναι και οι άλλοι φίλοι στο καφενείο που τα περιμένουν για την βραδινή ρετσίνα . Βέβαια το κυνήγι της μπεκάτσας είναι κάτι ξεχωριστώ όχι για μένα για τα σκυλιά μου, όπως και το κυνήγι της πέρδικας αναδεικνύουν τα καλά κυνηγόσκυλα . Τώρα για μας τους κυνηγούς εύκολο βάζεις ένα ωραίο ακριβοπληρωμένο πουκάμισο με μια μπεκάτσα ραμμένη η κάτι άλλο και είσαι σούπερ μπεκατσοκυνηγός η κάτι άλλο.
Τό μπίπερ ναι το χρησιμοποιώ φωνάζει μόνο στην φέρμα του έχω και ένα κουδουνάκι ταυτόχρονα ,καλό και χρήσιμο είναι το μπίπερ ακόμη και ένα γιλέκο πορτοκαλί στο σκύλο καλό θα ήτανε γιατί οι έλληνες κυνηγοί βλέπουμε πολύ Ράμπο ότι κάνει κράτς στο βουνό πυροβολούμε.
Τα όπλα ή μικρού διαμετρήματος είναι ή μεγάλου όλα κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά κάνουν ένα μπάμ και στέλνουν τα όποια σκάγια και αν έχει το φυσίγγι σε μια ευθεία. Αυτό που βρίσκει τον στόχο μας και φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι αυτό που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι του όπλου. Για να είμαι ειλικρινής μια μικρή βοήθεια έχουμε και από τα κάποια καλά όπλα.
Για περισσότερες πληροφορίες των αναγνωστών σας γύρω από την προσπάθεια την δική μου και της παρέας μου για εκτροφή όμορφων κυνηγετικών Γκόρντον μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα μου http://www.gordonsville gr και των συνεργατών μου στην Γερμανία http://www.foresters-of-darkmmor.de Σουηδία http://www.mountaineerskennel.com
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε Παυλο έχεις μυνημά
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΟΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ
Απαντώ στην ερώτηση ενός φίλου ποιες είναι οι διαφορές αυτών των δύο υπέροχων κυνηγετικών σκύλων. Ένα Γκόρντον από την πρώτη απλή ματιά φαίνεται η είναι η δεν είναι Γκόρντον ,έχει δύο χρώματα μαύρο καφέ συγκεκριμένα και δεν είναι άσπρο μαύρο ,άσπρο καφέ η τρικολόρε η ότι άλλο δεν ξέρω. Τα χρώματα σαν χρώματα δεν ενοχλούν επιτρέπουν όμως την ελεύθερη, ανοικτή, ανεξέλικτη αναπαραγωγή και δίνουν την δυνατότητα στους εμπόρους σκύλων να εξαπατούν τον κόσμο . Στο Γκόρντον επιτρέπεται και λίγο άσπρο στο στήθος που έχουν όμως λίγα ζώα .Στην αναπαραγωγή των Γκόρντον που είναι πολύ ποιο κλειστή, γιατί τα ζώα είναι λιγότερα και γνωστά σε εμάς τους εκτροφείς η επιτυχία είναι σίγουρη σε πολύ μεγάλο ποσοστό από μια αναπαραγωγή αγγλικών. Αυτά τα αποτελέσματα των αγγλικών σέττερ (και περισσότερο ακόμη στα ποιντερ) τα εισπράττουμε στο κυνήγι .Ακούμε το δικό μου σκυλί ανοίγεται πολύ το άλλο πιέζει τα πουλιά και τα σηκώνει το άλλο δεν έχει απορτ είναι πολύ γρήγορο μπαίνει μέσα στα πουλιά και τα σηκώνει, και άλλα πολλά. Φταίμε εμείς οι κυνηγοί που έχουμε κόλλημα . Η λάθος εξέταση και προσέγγιση στον κόσμο της αγωνιστικής κυνοφιλίας από την μια και από την άλλη οι έμποροι και τα περιοδικά μας έκαναν να χάσουμε τον στόχο που για τον πολύ τον κόσμο είναι το κυνήγι. Μόνον όταν ξεκολλήσουμε από αυτά θα βρούμε την ησυχία μας ,μόνον ο σωστός συνδυασμός αυτών των δύο πραγμάτων μπορεί να διατηρήσει και να βελτιώσει τα χαρακτηριστικά του πραγματικού σκύλου φέρμας ,ώστε να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ απόδοσης και στυλ. Πως όμως να φθάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα όταν η ανεξέλικτη αναπαραγωγή αγγλικών σέττερ δεν μπορεί να έχει τέλος. Αυτά λοιπόν όλα τα κακά στο Γκόρντον δεν υπάρχουν. Ένα Γκόρντον κυνηγάει 100% για το αφεντικό του ,αγαπάει αυτόν που το πάει στο κυνήγι περισσότερο από αυτόν που το ταΐζει. Το απόρτ είναι υποδειγματικό και η φέρμα του επιβλητική καθηλώνει το θήραμα περισσότερη ώρα από κάθε άλλη ράτσα και δίνει την δυνατότητα στον κυνηγό να προετοιμαστεί καλύτερα και να πετύχει τον στόχο του. Αντιμετωπίζει τα εμπόδια και τις δυσκολίες στο κυνήγι με την λογική Οδοστρωτήρα που του δίνει το ατσάλινο σώμα του. Με ένα ιδιαίτερο στυλ που δεν το έχει καμία άλλη φυλή και ένα κορμί που δείχνει αντοχή για πολύωρο κυνήγι φαίνεται αδιάφορος στις υψηλές ταχύτητες και επικεντρώνεται με φιλοσοφημένη διάθεση στις γωνίες στους φράκτες και όπου η υψηλή αίσθηση θηράματος που διαθέτει το κατευθύνει. Όταν κινείται στο χωράφι και εντοπίσει μυρωδιά σε τρείς χρόνους φθάνει στο θήραμα πρώτα κόβει ταχύτητα μετά ποντάρει προς την μυρωδιά και μετά φερμάρει αφού ρίξει και μια γρήγορη ματιά να δει το αφεντικό του που βρίσκεται, ενώ ένα σέττερ εκεί που τρέχει κάνει απότομα ένα κόψιμο και φερμάρει χαμηλωμένο. Καμία σχέση το ένα με το άλλο .Ένα Γκόρντον ποτέ δεν χάνει στο βουνό το αφεντικό του ποτέ δεν σου δίνει το δικαίωμα να το φωνάξεις ποτέ τα νεύρα σου δεν θα γίνουν κομμάτια. .Υπάρχει ένα μυστικό για όλα αυτά ότι όταν πάρουμε ένα κουτάβι να μεγαλώσουμε πρέπει το ίδιο άτομο που το ταΐζει να το εκπαιδεύει και το ίδιο άτομο να το πηγαίνει στο κυνήγι .Όταν κάποια πράγματα γίνουν σωστά τότε έχουμε έναν σκύλο εξωστρεφή ευφυή συνεργάσιμο. έχει μεγάλα αποθέματα σωματικής και ψυχικής δύναμης είναι πάντα έτοιμος να ικανοποιήσει όποιον αγαπά .Μεγάλη καρδιά και διακριτικότητα στην συμπεριφορά του είναι φειδωλός σε διαχυτικότητα με αγνώστους σε αντίθεση με τους δικούς του ανθρώπους για τους οποίους τα δίνει όλα στο τραχύ έδαφος και τα δύσκολα θηράματα για να τους ικανοποιήσει και να ικανοποιηθεί και αυτός. Το Γκόρντον που έχει αφεθεί στην τύχη του είναι ένα λυπηρό θέαμα και το τρίχωμα του σκεπάζει ένα δυστυχισμένο πλάσμα που δεν έχει καμία σχέση με το μαύρο διαμάντι της Σκωτίας.
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER ΑΡΘΠΟ

Δημοσίευση από paulos »

Συμβουλές
Από έναν φίλο του περιοδικού και πολύ παλιό εκτροφέα (ίσως τον μοναδικό) που ταύτισε την ζωή του με τα Γκόρντον –σεττερ στην Ελλάδα .
www.gordonsville.gr
ΓΚΟΡΝΤΟΝ –ΣΕΤΤΕΡ
Ο αυτοκράτορας του χθες, ο αδικημένος του σήμερα, η μεγάλη λύση όλων των κυνηγών του αύριο. Ο μοναδικός σκύλος που ζει και υπάρχει για να κυνηγάει 100% για το αφεντικό του (όταν αυτό είναι αγαπητό στο σκύλο) .Είναι το καλύτερο από όλα τα κυνηγόσκυλα ΚΦΑ στο σύνολο της εργασίας (Κυνήγι- Φέρμα -Απόρτ) στα χέρια κάθε αληθινού κυνηγού.
Προσοχή μην με παρεξηγήσετε δεν είναι το τέλειο σκυλί γιατί δεν υπάρχει τέλειο σκυλί είναι όμως ένα άριστο κυνηγόσκυλο για μοναχικούς κυνηγούς, εκτιμά αφάνταστα την παρέα και την αγάπη όλης της οικογένειας.
Όταν από τον 18 αιώνα (επάνω σε άλογα) οι κυνηγοί είχαν μπιγκλ και χάρριερ για τον λαγό σεττερ και ποιντερ για φέρμα σπάνιελ για κάτι ενδιάμεσο και λαμπραντόρ για θηραματοφόρα ,το γκόρντον ήταν ‘’το σκυλί γενικών υπηρεσιών’’. Τώρα που το κυνήγι έχει αναπτυχθεί και ο αληθινός κυνηγός κυνηγάει το θήραμα με τα πόδια και βασίζεται στην βοήθεια μόνο του σκύλου του αξίζει αυτός ο κυνηγός να βρεθεί στο βουνό κάποτε και με ένα γκόρντον. Όταν φερμάρει ένα γκόρντον με εκείνο το όρθιο επιβλητικό του ύφος καθηλώνει το θήραμα και είναι αποδεδειγμένο ότι το κρατάει- τριχωτό η πτερωτό -ποσώς τον ενδιαφέρει στο έδαφος περισσότερο από κάθε άλλο σκύλο, ώστε να δίνει χρόνο στον κυνηγό για τα υπόλοιπα. Ποτέ ένα γκόρντον στο βουνό δεν θα αφήσει τον κυνηγό μόνο του δεν θα τον νευριάσει δεν θα χρειασθούν φωνές για να γίνει η δουλειά του κυνηγού. Είναι ο σκύλος που έχει την ικανότητα να μην χάνει το αφεντικό του στο βουνό δεν φεύγει αντίθετα ψάχνοντας τον δεν τρέχει αλόγιστα με οδηγό μόνον την μύτη του αλλά με αυτό που βρίσκεται πίσω από την μύτη το μυαλό. Όσοι αποφασίζουν να αποκτήσουν για πρώτη φορά ένα γκόρντον πρέπει να έχουν πρώτα την διάθεση να ακούσουν τον εκτροφέα και να περάσουν την ημέρα τους όλη στο εκτροφείο. Πήγαμε το πήραμε και σε 20 λεπτά φύγαμε ξεχάστε το . Άσχετο πόσα πολλά μπορεί να γνωρίζουμε από σκυλιά. Εάν οι ιδιοκτήτες σκύλων είναι μαθημένοι να ταΐζουν τροφές με 15 ευρώ τα 20 κιλά να δένουν τον σκύλο σε μια ταράτσα σαν βαπόρι στο λιμάνι η σε μπαλκόνια με χοντρές αλυσίδες ας πάρουν άλλο σκύλο. Όσοι έχουν δύο τρία σκυλιά καλό είναι να μην πάρουν γκόρντον. Ο ωραιότερος συνδυασμός στο βουνό είναι ένας αληθινός κυνηγός παρέα με ένα γκόρντον. Μεγάλη προσοχή χρειάζεται από όλους που αγοράζουν ένα κουτάβι γκόρντον τους πρώτους τρις μήνες και ειδικά την πρώτη εβδομάδα, επειδή το κουτάβι είναι πάντα πολύ όμορφο ,να μην γίνει το παιχνίδι της οικογένειας και περισσότερο των παιδιών . Οπωσδήποτε αφήστε το να είναι πολύ ώρα μαζί σας, με την σωστή συμπεριφορά πρέπει να καθιερωθείτε γι’ αυτό σαν ‘ο αρχηγός σκύλος’. Να θυμάστε όμως ότι τα κουτάβια έχουν πολύ ανάγκη από καλό φαγητό , ανάπαυση και ύπνο. Όταν έρχεται η εποχή της εντατικής εκπαίδευσης είναι πολύ καλύτερο να μένει στο χώρο του και να βγαίνει μόνο για εκπαίδευση και εξάσκηση. Αυτό θα το κάνει να είναι γεμάτο όρεξη και ορμή , θα χαίρεται που σας βλέπει και θα συγκεντρώνεται πιο καλά στα μαθήματα, από ότι ένα ζώο που γυρνάει βαριεστημένο όλη την ημέρα στον κήπο και θα είναι κοιμισμένο και κουρασμένο κατά την εκπαίδευση. Ένα σκυλί για να γίνει πραγματικός φίλος του κυνηγού πρέπει να είναι απόλυτα ισορροπημένος χαρακτήρας ,εξωστρεφής, ευφυής, συνεργάσιμος με μεγάλα αποθέματα ψυχικής και σωματικής δύναμης κάτι που το γκόρντον διαθέτει σε μεγάλο βαθμό. Γι’ αυτό ακούμε πολλές φορές να λένε ότι το γκόρντον δεν αλλάζει εύκολα αφεντικό. Δηλαδή το μεγαλύτερο προτέρημα αυτού του σκύλου το κάνανε κάποια κέντρα αποφάσεων (έμποροι σκύλων ) μειονέκτημα του σκύλου. Η μεγάλη διαφορά που πρέπει να γνωρίζουμε γι ‘αυτόν τον σκύλο είναι ότι είναι πιστός και ότι κάνει στο βουνό είναι για να ικανοποιήσει όποιον αγαπά και όχι γιατί το κολάρο της τιμωρίας κάνει τον σκύλο υπάκουο. Δώστε μεγάλη προσοχή σε αυτό κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης. Το σκυλί δεν θέλει θηριοδαμαστή εκπαιδευτή, ηλεκτρικά κολάρα ,μαστίγια κ.λ.π. αλλά άνθρωπο με πολύ γνώση γύρω από τον χαρακτήρα του. Συμβουλή μου οι εκπαιδευτές καλό θα είναι να συνεργάζονται με τον εκτροφέα και να ρωτούν για όλα τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του πατέρα και της μάνας του σκύλου που ξεκινούν να εκπαιδεύσουν όταν ο σκύλος είναι Γκόρντον για καλύτερα και πιο αποτελεσματικά μαθήματα . Κατά καιρούς στην διάρκεια των 25 χρόνων μου με αυτά τα ζώα δέχθηκα πολλές ερωτήσεις από ιδιοκτήτες γκόρντον για διάφορα προβλήματα που δήθεν αντιμετώπιζαν με τα σκυλιά τους .Μην γελάτε αυτό που έφταιγε για την προβληματική συνεργασία (κυνηγός-σκύλος) αρκετές φορές ήταν ότι ο σκύλος διέθετε ποιο πολύ μυαλό από το αφεντικό του. Τελικά δηλαδή ο σκύλος είχε προβλήματα με τον κυναγωγό του. Συγνώμη δεν θέλω να προσβάλω κανέναν λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που στην ζωή μου ασχολήθηκα με την εκτροφή αυτού του σκύλου και ευτυχισμένος γιατί με αυτήν την αφορμή γνώρισα αξιόλογους πάνω από όλα ανθρώπους αλλά και τίμιους ,έμπειρους εκτροφείς που σήμερα είναι συνεργάτες μου στην Ευρώπη . www.foresters-of-darkmoor.de , www.mountaineerskennel.com , www.volterrani.it .Με την βοήθεια τους βρίσκομαι πλέον σε έναν πολύ καλό δρόμο και τα σκυλιά μου όλα μα όλα έχουν προσωπικότητα είναι ισορροπημένα έχουν χαρακτήρα γκόρντον, κυνηγετικό πάθος με ευφυΐα και δυνατό σκελετό και τέλεια κεφάλια. Τα ζευγάρια αναπαραγωγής έχουν περάσει τους ελέγχους δυσπλασίας και είναι απαλλαγμένα όπως και οι γονείς τους με δηλωμένες τις εξετάσεις και στο κλαμπ του Γκόρντον στην Γερμανία από όπου έχω εισάγει την γραμμή που εκτρέφω. . Οι κυνηγοί που παίρνουν σκύλο από το εκτροφείο μου εξασφαλίζουν 100% ότι μορφολογικά τα ζώα παίρνουν χαρακτηρισμό εξαίρετος, κάτι που είναι αντικειμενικά μετρήσιμο και φαίνεται από κάθε έμπειρο μάτι .Τώρα κυνηγετικά επειδή είναι υποκειμενικό το θέμα του τρόπου του κυνηγίου κάθε καλού κυνηγόσκυλου αυτό μένει στην απαίτηση κάθε κυνηγού να επιλέξει το καλύτερο γι αυτόν. Ο καλός κυνηγετικός σκύλος πρέπει με σημαντική δύναμη και αφοσίωση να επικοινωνεί με τον κυναγωγό του με συναισθηματικό ,ευφυή τρόπο χωρίς να γίνεται δουλοπρεπής για να εισπράξει ένα χάδι παραπάνω. Η δύναμη του μυαλού του τον οδηγεί και τον κατευθύνει στα μέρη που μπορεί να κρύβεται το θήραμα χωρίς να τον στεναχωρεί το πυκνό, το κακοτράχαλο έδαφος, η λάσπη ,το νερό ,το κρύο. Αντιμετωπίζει τα εμπόδια και τις δυσκολίες του κυνηγίου με ευκολία χάριν του ατσάλινου σώματος του. Το Γκόρντον ταιριάζει σε έναν κυνηγό που εκτιμά και του αρέσει να έχει στην κατοχή του έναν ανόθευτο φυσικό σκύλο. Το Γκόρντον χρειάζεται ιδιοκτήτες με αυτοπεποίθηση και σιγουριά που ξέρουν τι θέλουν . Δεν θέλει βιαστικούς αγχωμένους αστούς της πολυκατοικίας. Αυτό είναι το μαύρο διαμάντι της Σκωτίας.
paulos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 22:10

Re: GORNDON SETTER

Δημοσίευση από paulos »

Η προσπαθεια μου για όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα σκύλων εδωσε καρπούς στην έκθεση του ΟΚΑΔΕ στην Καβάλα. Η σκύλα με το όνομα Ποιότητα κερδισε το καλύτερο σκυλί εκθεσης ανάμεσα σε 65 σκυλιά ποιντερ σεττερ ιρλανδικά και Γκόρντον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”