Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Απάντηση
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Δημοσίευση από Andreas84 »

Καλημερα σε ολους τους φιλους.Ειμαι νεος κυνηγος και φυσικα νεος κατοχος κυνηγιτικου σκυλου.Με βαση αυτο εχω κανει αρκετα λαθοι στην εκπαιδευση του επανιελ μου παρασιρομενος απο την αμαθεια και το παθος μου και το οτι κανω το κάνω μονος λογο μη αλλης εμπηρης παρεας με επανιελ.Το επανειλ τωρα είναι στην ηλικια των 6.5 μηνων και σπαει την φερμα πολυ ευκολα μεσα σε μερικά δευτερολεπτα ειδικα αν το θυραμα κουνιετε .Απο την ηλικία των 3 μηνων πηγεναμε βολτες μαζι και με την αλλη σκυλα που εχω(οχι κυνηγιτικη)σε διαφορα σημεια απο θαλασσα βουνο χωραφια για να πεξουν να τρεξουν και τα σχετικα.Τον ξεκινησα λανθασμενα με ορτυκι το φερμαρε στην αρχη πολυ ωραια αλλα στις επονενες εξορμισεις καταφερε και το επιασε.Επισης μια μερα βρηκε μεσα στα χωρτα και ενα πληγομενο περιστερι το οποιο και αυτο το επιασε ,τον προλαβα και δεν σκοτωσε απλα το δαγκωσε.Τωρα ειναι σχεδων 7 μηνων πια ειναι η σωστη διαδικασια για να μαθει να φερμαρει και να μην μουνταρη??αγριο περδικι που βρηκαμε τυχαια οχι στο βουνο αλλα διπλα στο σπιτι το φερμαρε για λιγα δευτερολεπτα μεχρι που σεικωθηκε μονο του .ειναι νομιζω καλο στοιχειο οτι ο σκυλος μπορει να φτιαχτει.με καποιους κυνηγους που μηλησα και τους εδωσα αυτα τα στοιχεια με απογοητευσαν οτι δεν κανει και καλητερα να τον δωσω.Υπαρχει σωτηρια??Απο θεμα δεσιματος ειμαστε πολύ κοντα μιας και δεν ειναι σκυλος κλουβιου αλλα σπιτιου δεν ειναι ποτε δεμενος και κοιματε μαζι μου εντος σπιτιού και εχουν καθημερινη εξοδο για βολτα.
troll
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2011, 22:10

Re: Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Δημοσίευση από troll »

Αντρέα το σκυλί είναι ακόμα πολύ μικρό,τα στοιχεια που λες ότι έχει για μένα είναι ενθαρρυντικά.Ψάξε με πιο τρόπο γίνεται η σταθεροποίηση της φέρμας αν θα το εκπαίδευσης εσύ η ψάξε για ένα σοβαρό εκπαιδευτή να σε βοηθήσει
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Δημοσίευση από admin »

Andreas84 έγραψε:Καλημερα σε ολους τους φιλους.Ειμαι νεος κυνηγος και φυσικα νεος κατοχος κυνηγιτικου σκυλου.Με βαση αυτο εχω κανει αρκετα λαθοι στην εκπαιδευση του επανιελ μου παρασιρομενος απο την αμαθεια και το παθος μου και το οτι κανω το κάνω μονος λογο μη αλλης εμπηρης παρεας με επανιελ.Το επανειλ τωρα είναι στην ηλικια των 6.5 μηνων και σπαει την φερμα πολυ ευκολα μεσα σε μερικά δευτερολεπτα ειδικα αν το θυραμα κουνιετε .Απο την ηλικία των 3 μηνων πηγεναμε βολτες μαζι και με την αλλη σκυλα που εχω(οχι κυνηγιτικη)σε διαφορα σημεια απο θαλασσα βουνο χωραφια για να πεξουν να τρεξουν και τα σχετικα.Τον ξεκινησα λανθασμενα με ορτυκι το φερμαρε στην αρχη πολυ ωραια αλλα στις επονενες εξορμισεις καταφερε και το επιασε.Επισης μια μερα βρηκε μεσα στα χωρτα και ενα πληγομενο περιστερι το οποιο και αυτο το επιασε ,τον προλαβα και δεν σκοτωσε απλα το δαγκωσε.Τωρα ειναι σχεδων 7 μηνων πια ειναι η σωστη διαδικασια για να μαθει να φερμαρει και να μην μουνταρη??αγριο περδικι που βρηκαμε τυχαια οχι στο βουνο αλλα διπλα στο σπιτι το φερμαρε για λιγα δευτερολεπτα μεχρι που σεικωθηκε μονο του .ειναι νομιζω καλο στοιχειο οτι ο σκυλος μπορει να φτιαχτει.με καποιους κυνηγους που μηλησα και τους εδωσα αυτα τα στοιχεια με απογοητευσαν οτι δεν κανει και καλητερα να τον δωσω.Υπαρχει σωτηρια??Απο θεμα δεσιματος ειμαστε πολύ κοντα μιας και δεν ειναι σκυλος κλουβιου αλλα σπιτιου δεν ειναι ποτε δεμενος και κοιματε μαζι μου εντος σπιτιού και εχουν καθημερινη εξοδο για βολτα.


Αντρέα σε χαιρετώ, πρέπει να μάθεις στο σκυλί σου μια βασική εντολή η οποία ονομάζεταΙ STOP η εντολή αυτή θα μάθει στο σκυλί ότι πρέπει να σταματάει ότι ακούει την εντολή. Η ηλικία του σκύλου είναι καλή για να του την μάθεις. Αυτό μπορεί να γίνει με 3 τρόπου θα αναφερθώ στους 2 πιο εύκολους

Θα πάρεις ένα μακρύ σχοινί και την μία άκρια να την κάνεις μια θηλιά που δέν σφίγγει ή να βάλεις ένα rakor. Θα το περάσεις κάτω απο την μέση του σκύλου και στην συνέχεια κάτω απο το κολλάρο του. Θα το πάρεις σε ένα στημένο ορτύκι και μόλις πάει να φερμάρει ή να μουντάρει δίνεις πίεση με τις δύο άκριες του σχοινιού λαιμό-μέση και λές επιβλητικά STOP και τον κρατάς εκεί. Δέν τον αφήνεις να κάτσει ή να φύγει απο εκεί. Αν χρειαστεί τον σηκώνεις όλο στον αέρα και τον αφήνεις και πάλι εκεί με την εντολή stop . Όταν ακινητοποιηθεί τον χαϊδεύεις και τον ηρεμάς. Αν πάει να μουντάρει και πάλι το ίδιο. Η μία μέθοδος είναι αυτή . Η άλλη τον βάζεις πάνω σε ένα κάδο τον σκουπιδιών κλειστό και ενώ τον κρατάς κάτω απο τον λαιμό και κάτω απο την μέση του λές stop για να μάθει να μένει στο ίδιο σημείο όταν ακούει την εντολή. Εάν πάει να φύγει τον ξανανεβάζεις και επαναλαμβάνεις την διαδικασία 5' λεπτά την ημέρα είναι αρκετά.
Μερικές παραλλαγές εδώ https://www.youtube.com/watch?v=RdY1YhYf88Q
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Andreas84
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 14:29

Re: Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Δημοσίευση από Andreas84 »

Καλημερα σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Σημερα τον εβγαλα με τον καταπελτη με περιστερια κοντρα στον αερα πολυ καλα αποτελεσματα Οχι 100 σταθερή φερμα διοτι ο σκυλος δεν ξερει τι να κανει και βγαζει φερμα ενστικτωδες.Δλδ πιανει την μυροδια φερμαρει και νετα κοιταει πισω εμενα και φαινετε οτι δεν ξερει αν ειναι σωστο η λάθος. Οταν φερμαρε πηγα κοντα του και τον σταθεροπιοισα και τον ηρεμισα πειρε θαρος και σταθηκε .οταν πηγε να κα κανει βημα πατησα το κουμπι και απελευθερωθηκε το περιστερι μολις σηκωθηκε 3-4 μετρα προστεσα και την συπεθκια...νομίζω βαδιζουμε πολυ καλα.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Δημοσίευση από admin »

μάθε του την εντολή ..είναι σημαντικό
Προσέχουμε...για να έχουμε
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Επανιελ-σταθεροπιοιση φερμας

Δημοσίευση από miky55 »

Andreas84 έγραψε:Καλημερα σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Σημερα τον εβγαλα με τον καταπελτη με περιστερια κοντρα στον αερα πολυ καλα αποτελεσματα Οχι 100 σταθερή φερμα διοτι ο σκυλος δεν ξερει τι να κανει και βγαζει φερμα ενστικτωδες.Δλδ πιανει την μυροδια φερμαρει και νετα κοιταει πισω εμενα και φαινετε οτι δεν ξερει αν ειναι σωστο η λάθος. Οταν φερμαρε πηγα κοντα του και τον σταθεροπιοισα και τον ηρεμισα πειρε θαρος και σταθηκε .οταν πηγε να κα κανει βημα πατησα το κουμπι και απελευθερωθηκε το περιστερι μολις σηκωθηκε 3-4 μετρα προστεσα και την συπεθκια...νομίζω βαδιζουμε πολυ καλα.
ΑΦΟΥ ΖΗΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΑΝΤΡΕΑ ,ΤΟΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΕΤΑ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΕ.
Ο ΑΡΙΣΤΟΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΠ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΥΦΗ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κυνηγετικές Φυλές”