Κορακοειδη

Απάντηση
NewHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 17:02

Κορακοειδη

Δημοσίευση από NewHunter »

Τι θα γινει με τα κορακοειδη εγεμοσεν ο τοπος :cry:
Πιστευεται οτι εαν εδιουσαν αδειαα για οργανομενο κυνηγι κατα των κορακοριδων 2 φορες των χρονο θα ηταν καλυτερα?(με την επιβλεψη θηρωφηλακων)
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Φιλε μου αν δεις στο εξωτερικο πως κυνηγουν τις φασσες με μοτορακι κε ψευτικη φασσα να γιριζει τραβατες σαν μαγνιτης,το ιδιο γινετε και με τα κορακοειδη αν βαλεις ομοιοματα και μοτορακι,αλλα πιος θα καμει ετσι καταπολεμιση? ποιος συλλογος πια θηρα ποιος αρμοδιος? εχει χρημαν να βαλει κανενας στις τζεπες του? εχει ψηφους? εχει κρεας? οχι ,αρα τπτ δεν γινετε.

http://www.youtube.com/watch?v=hRHKxyEr ... re=related παρα να παιζουν σπηννους καλυτερα κατι τετιο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KINIGOSS την 01 Ιαν 2012, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από beretta682 »

Έτο παίζε κανένα με το αεροβόλο τζαι στήννε τον μες το χωράφι πως τρώει. Να δεις ίνταλως συνάουνται γυρών του οι υπόλοιποι τζαι τζαμέ αρκέφκεις τους. :lol: :lol: :lol: :lol:
Φιλικά,
Χρήστος
NewHunter
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011, 17:02

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από NewHunter »

Στο εξωτερικο βλεπω και που το βιντεο που εβαλες εχουν ορεξη και δεν θεωρουν το κυνηγι μονο κρεατοσυλλογη. Αυτο ειναι το λαθος που δυστηχος γινεται στην Κυπρο. :cry:
sotiris!129

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από sotiris!129 »

επιαμε σε ενα κοματι για απογευματινο κυνηγι εχτες το Σαββατο και λογο καιρου δεν κατεβικαμε απο το αυτοκινητο και εκατσαμε ζιαμε ζε επεριμεναμε περκει σταματισουν τα νερα να κατεβουμε ασεν για καμια ζικλα στο ζιταστρο... κοπελια το θεαμα που ειδα που τους κοραζινους ηταν το κατι αλλο... εξεκινουσαν να ερκουντε και δεν εσταματουσαν μιλουμε για 100δες πουλια! κοπες τον 50-60 πουλιον ουλες κατελιγαν στο ιδιο σημιο! στο τελος εκατεβικεν ο ενας της παρεας ζε επαιξε μια σιπεθκια πανω σε κοραζινο ζε εσυκοστικαν ουλοι που τους πεφκους μιλουμε εγινε ενα μαυρο συνεφο!!! ΕΛΕΟΣ εν να μας φαν!!! οπιος θελει να του πω τον τοπο να παει οι κοραζινοι ζινοι εν ζιαμε παντα που ζιταζουν ζε αλλες χρονιες εβλεπα ζιαμε αλλα οχι σε ετσι μεγαλους αριθμους...
εγω την κηριακη αφου ζικλες δεν το βλεπω να αξιζει να παω σταμα ζιταστρο για 3-4 πουλια 8α παω να συρο τες 5-4ρε που μου εμιναν που το κυνηγι του περτικου πανω στους κοραζινους :D
δυστιχος οι αρι8μοι τους εχουν αφξιθοι και τα μεμονομενα πουλια που χτιπα ενας κυνηγος δεν ειναι η λυση αφου τα συνκεκριμενα πουλια ειναι πανεξυπνα και δυσκολα πλισιαζουν σε αχτινα βολης που και αν το κανουν με τον πρωτο πυροβολισμο χανοντε!

tip: αν χτυπισης 1 κοραζινο και ειναι κουτσοφτερος (μονο η γαλατι του να σπασει οχι να ειναι ετιμοθανατος) τοτε αρχιζει το κλαμα και καλει τους συντροφους του για βοηθεια, θα εκπλαγιτε με το ποσοι κοραζινοι θα ερ8ουν να τον βοηθισουν και δεν θα φεβγουν απο την περιοχη με τιποτα οσες χαρτουτσιες και να τους συρεται!!!
Άβαταρ μέλους
HarrisAce
Full Member
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 22:30

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από HarrisAce »

Ρε Σωτήρη να πάμε μαζί.
έχω τους πολλήν άχτι
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από 'petros' »

Αυτο που δεν καταλαβω ειναι γιατι δινουν αδεια για κορακοειδη λιγες μερες πριν την αδεια για τις Φασσες.
Δεν λεω τα κανουν οργανομενα μαζι με συνεργασια των Κυνηγετικων συλλογων αλλα γιατι δεν οργανωνουν και αλλες εξορμισεις ετσι ωστε να γινει καλυτερη καταπολεμηση.
Το ιδιο να γινει και για τες ποντικες με ταμπλετες που εγεμωσαν οι τοποι
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από beretta682 »

Δοκιμάστε με αεροβόλα.. εν θα ξέρουν πόθθεν τους έρκεται
Φιλικά,
Χρήστος
sotiris!129

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από sotiris!129 »

HarrisAce έγραψε:Ρε Σωτήρη να πάμε μαζί.
έχω τους πολλήν άχτι
να παμε ρε harris οποτε θελεις εγω να δεις αχτι που τους εχω!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Κορακοειδη

Δημοσίευση από 'petros' »

sotiris!129 έγραψε:
HarrisAce έγραψε:Ρε Σωτήρη να πάμε μαζί.
έχω τους πολλήν άχτι
να παμε ρε harris οποτε θελεις εγω να δεις αχτι που τους εχω!
Ρε παιδκια ερκομαι τζε εγω εαν θα πατε την κυριακη
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”