Παγίδα Κορακοειδών

Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από LAGOS »

Έχουμε κάποιον που κάνει και πουλά;
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Re: βοήθεια

Δημοσίευση από kyriakos304 »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Το λοιπον, η κλουβα ειναι 2μετρα επι 2 μετρα ( Τετραγωνη). Υψος δεν θυμαμαι τωρα ακριβως, παλι περιπου 2 μετρα. Σημασία δεν εχουν αυτά. Η τεχνη είναι η ορθη κατασκευη της σκαλας. Αν τα κανεις λαθος δεν θα πιαννεις. Οι σωστές διαστάσεις είναι 10 ποντους μεταξυ των σκαλιών. Αν ειναι περισσότερο θα βγαινουν εξω τα πουλιά. Πιο λιγο δεν θα μπαίννουν. Μετα στις 2 ακρες της σκάλας υπάρχει δικτυωτό 50ποντους επι 50.(Και μετα φυσικα το δικτυωτό αρχίζουν τα σκαλιά).. Τα φαρσα της κλουβας να είναι περιπου 50 με 60 ποντους υψος δεν εχει σημασία. Δεν εχω καποια σχεδια ρε φιλε. Την είδα και γω και την αντίγραψα. Αυτή η κλούβα είναι ικανή να πιασει πανω απο 50 σε μια μερα μονο. Ειχα στο παρελθον εφαρμόσει την ιδια κλουβα που εφτιαξα ο ιδιος με λαθος διαστασεις μεταξυ των σκαλιων, και δεν επιασε ουτε και μια κατσικορώνα, και ο κραχτης που της εβαλα ειχε δραπετευσει και αυτός. Ηταν λαθος οι διαστασεις της σκαλας. Μετα ομως που φτιαξαμε καινουργια με τις σωστές διαστάσεις η οποια ηταν αντιγραφή αυτής που χρησιμοποια η θήρα, τα αποτελεσματα ήταν εκπληκτικα. Κοντευουμε τωρα στα 300 κορακοειδή σε 1 μηνα. Ολα βγαλμενα απο την κτηνοτροφικη περιοχή πάνω πολεμιδιών. Ειναι το φαρμακο τους και ο μεγαλος τους φονεας. Αλλιως(με οπλα, δολωματα κλπ), δεν πετυχαινεις και πολλα πράγματα.
Φιλε η σκαλα ειναι 10cmχ10cm?
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Re: βοήθεια

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Oxi oxi. Λεμε: Εχουμε μια σκαλα 2 μετρα(ιση δηλαδή με το μακρος της κλούβας), επι 50cm. Αρα οπως καταλαβαίνετε τα σκαλια ειναι 50 cm το καθένα και απέχουν μεταξύ τους 10cm( τα ανοιγματα μεταξύ τους είναι 10cm). Προσοχη αν τα κάνετε πιο μεγάλα τα ανοιγματα, πχ 15ποντους δεν θα λειτουργήσει. Θα δραπετεύουν τα πουλια. Σημασία εχει μεγαλη σε αυτή την κλούβα το ανοιγμα μεταξύ των σκαλιών. Και η σκάλα θα ειναι τοποθετημένη μεταξύ των 2 φάρσων. Δεστε λιγο στο ιντερνετ η στο you tube και θα καταλάβετε το σχήμα της. Εαν καθε χωριο είχε εστω και μια απο αυτές τις κλούβες τα κορακοειδή θα μειωνονταν σε αριθμούς εξαφάνισης στην Κυπρο. Αλλα βλέπετε δεν ασχολειται η Θήρα. Ας κανουμε λοιπον μιαν ο καθένας στο δικό του χώρο. Εγω εφτιαξα μόνος μου 2 απο αυτές γιατί τα παλιοπούλια μου ετρωγαν ολα τα φρούτα του κτήματος(τα τρυπούσαν), και επεισης είναι τρομεροί κλέφτες των καρυδιών Πεκαν! Εχεις κατι που τα πολεμα ενώ εσύ λειπεις, κοιμασαι κλπ... Ειναι αρκετά διαδεδομένη στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από LAGOS »

LAGOS έγραψε:Έχουμε κάποιον που κάνει και πουλά;
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

LAGOS έγραψε:
LAGOS έγραψε:Έχουμε κάποιον που κάνει και πουλά;
Δεν ξέρω. Εχω κάτι ακούσει για τον κυνηγετικο σύλλογο κυβίδων αλλα μπορεί ναναι λάθος η πληροφορία.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από Nikos »

Ηλιά σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες συμβουλές σου.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: βοήθεια

Δημοσίευση από giorgos80 »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Ξερω σιγουρα ότι αναλαμβάνουν κάποιοι ιδιώτες την κατασκευή της και τις πωλούν προς 70 ευρώ την μια. Οχι 150! ..
Φιλε μου με 70 ευρω δεν αγοραζεις στραγαλια σημερα ποσο μαλλον τα υλικα και ο κοπος για το μεγεθος της παγιδας που λες
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: βοήθεια

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

giorgos80 έγραψε:
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Ξερω σιγουρα ότι αναλαμβάνουν κάποιοι ιδιώτες την κατασκευή της και τις πωλούν προς 70 ευρώ την μια. Οχι 150! ..
Φιλε μου με 70 ευρω δεν αγοραζεις στραγαλια σημερα ποσο μαλλον τα υλικα και ο κοπος για το μεγεθος της παγιδας που λες
Δεν ειμαι σιγουρος για την τιμη. Ετσι του ειπαν οι θηροφύλακες του φιλου που την εχει τώρα στην κτηνοτροφική περιοχή. Παντος ναι ακουγεται πολυ λιγο, γιατι εκτος απο τα υλικα εχει και αρκετο κοπο η κατασκευη της.(την εφτιαξα εγω ο ιδιος και ξερω τον κοπο). Ειναι κατι που δουλευει συνεχως ομως, και σε περιοχες με προβληματα εξαιτιας των κορακοειδών, ειναι η ιδανικοτερη λυση...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από miky55 »

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΤΕ ΑΠΟ ΘΗΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΕΛΕΚΑΝΟ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΩΤΗΡΗΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ.
ΘΑ ΜΑΘΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από Dimitris »

H ονομασία της παγίδας είναι ladder trap ή Australian crow trap

Οι διαστάσεις στις εικόνες 1 και 2 είναι σε ίντσες
1.Εικόνα

2.Εικόνα

3.Εικόνα

Για περισσότερες πληροφορίες μπείτε εδώ:
http://icwdm.org/handbook/birds/AmericanCrows.asp

http://home.online.no/~sivertb/crowtrap.htm
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”