Παγίδα Κορακοειδών

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Ωραια τα σχεδια και κατατοπιστικά, προσοχή στις διαστασεις, γιατι και μικρο λαθος να κανεις αυτά τα παλιοπούλια δραπετευουν. Παντος εμεις λειτουργουμε τώρα και δευτερη κλούβα σε αλλη περιοχη, δικής μου κατασκευής με εξαιρετικά αποτελεσματα. Οι κατσικορόνες παθαινουν σαν πελλες οταν κοντεύεις της κλούβας, απλα μπαίννεις μεσα τες πιαννεις τις κτυπας χαμε και τεζα το παλιοπούλλι. Μετα φευγεις, ξαναπηγαιννεις την αλλη μερα, αλλες μεσα!! Ωσπου να μην μεινει μια!!! Τρομερή παγίδα. Καλα λενε το εξυπνο πουλλί απο την μυτη πιανεται. Στο κυνήγι μας βλέπουν απο τα 300 μετρα και χανονται τα παλιοπούλια, και την παθαινουν ετσι με μιαν κλούβα. Αποδεκατίζονται κυριολεκτικά. Τώρα συνηδητοποιώ πως το πρόβλημα με τα κορακοειδή λυνεται παρα πολύ ευκολα σε φαση που μπορεις κυριολεκτικά να τα εξαφανίσεις απο την περιοχή... Αν καποιος εχει περαιτερω απορίες μπορει να με ρωτήσει, να μην κανει λάθη όπως και μεις μεχρι να πετύχει τις τελειες διαστασεις, διοτι στο ιντερνετ δεν παρέχονται πολλές λεπτομέρειες...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από Anthimos »

Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από AndreasDr »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Ωραια τα σχεδια και κατατοπιστικά, προσοχή στις διαστασεις, γιατι και μικρο λαθος να κανεις αυτά τα παλιοπούλια δραπετευουν. Παντος εμεις λειτουργουμε τώρα και δευτερη κλούβα σε αλλη περιοχη, δικής μου κατασκευής με εξαιρετικά αποτελεσματα. Οι κατσικορόνες παθαινουν σαν πελλες οταν κοντεύεις της κλούβας, απλα μπαίννεις μεσα τες πιαννεις τις κτυπας χαμε και τεζα το παλιοπούλλι. Μετα φευγεις, ξαναπηγαιννεις την αλλη μερα, αλλες μεσα!! Ωσπου να μην μεινει μια!!! Τρομερή παγίδα. Καλα λενε το εξυπνο πουλλί απο την μυτη πιανεται. Στο κυνήγι μας βλέπουν απο τα 300 μετρα και χανονται τα παλιοπούλια, και την παθαινουν ετσι με μιαν κλούβα. Αποδεκατίζονται κυριολεκτικά. Τώρα συνηδητοποιώ πως το πρόβλημα με τα κορακοειδή λυνεται παρα πολύ ευκολα σε φαση που μπορεις κυριολεκτικά να τα εξαφανίσεις απο την περιοχή... Αν καποιος εχει περαιτερω απορίες μπορει να με ρωτήσει, να μην κανει λάθη όπως και μεις μεχρι να πετύχει τις τελειες διαστασεις, διοτι στο ιντερνετ δεν παρέχονται πολλές λεπτομέρειες...
Φίλε κάνεις και πουλάς τέτοιες?
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Φίλε κάνεις και πουλάς τέτοιες?[/quote]

Οχι οχι απλα εφτιαξα απο μονος μου 2 και τις χρησιμοποιοούμε. Δεν κανω και να πουλώ. Ειναι κρίμα όμως να μην διαδοθεί αυτή η μεθοδος καταπολέμησης σε ολη την κύπρο, γιατι πραγματικά θα εξαφανίσουμε τα κορακοειδή.
Εχτές που μιλουσα με καποιον μου είπε ότι καποιοι πελεκάνοι εδώ στην Λεμεσό κανουν και πουλούν. Και μαλιστα επιμενε τούτος ότι τις πωλούν προς 60 ευρώ την μια. Κατι ελεε οτι ισως τις επιχορηγα η Θήρα κλπ. Δεν ξέρω. Αν ομως καποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνήσει με την Θήρα, και μπορει να του υποδείξουν αυτούς τους πελεκάνους που τις κατασκευάζουν.
Παντος είναι απλή υπόθεση η κατασκευή της. Λιγο κουραστικό αν δεν εχεις τα απαραιτητα εργαλεία, αλλα ειναι απλή υπόθεση. Δείτε την εδώ αυτήν που είναι ειδική για τις κατσικορώνες, γιατί διαφερει λίγο απο την αλλη που πιανει κορώνους. https://www.youtube.com/watch?feature=p ... GvPQs0LuL0

Η συγκεκριμένη που είναι ακριβώς η ιδια με αυτήν που εχω, εχει 2 ξυλα να κρεμονται κατω απο την σκάλα, και επίσης αν προσέξετε εχει και 1 μικρο πλακας(επιπεδο ξυλο) στην αρχή της σκάλας και ένα στο τέλος. Οι συγκεκριμένες λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικές. Η κλούβα για τους κορώνους μόνο δεν εχει αυτές τις λεπτομέρειες αν προσέξετε. Τωρα εδώ στην Magpie trap αυτές οι λεπτομερειες ειναι πολυ σημαντικές διοτι αποτρέπουν τις κατσικορώνες απο το σκαρφάλωμα στο δικτυωτό και μετά αποδραση( κατι που δεν χρειάζεται στην κλούβα που πιανει μονο κορώνους και κολιους, γιατι αυτοί δεν σκαρφαλώνουν).
Ξανατονίζω εαν αυτές οι λεπτομέρειες δεν εφαρμοσθούν, τα παλιοπούλια θα σας δραπετεύουν. Ειναι με πειράματα που τα μάθαμε αυτά. Ενα μικρο λάθος και δεν θα δουλεύει.
Η συγκεκριμένη (Magpie trap πιανει τα όλα- κατσικορώνες κορώνους και κολιούς) χωρις αποδράσεις. Αν ο καθένας που έχει πρόβλημα στο χωράφι του απο τα παλιοπούλια κανει μια τετοια κλούβα, το ελυσε αμεσως. Οχι κανονάκια, σκιαχτρα κλπ. Μια κλούβα είναι αρκετη να τα ξιλίψει όλα. Και το σημαντικότερο δουλεύει την ώρα που εσύ λείπεις απο το κτήμα σου.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από AndreasDr »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Φίλε κάνεις και πουλάς τέτοιες?
Οχι οχι απλα εφτιαξα απο μονος μου 2 και τις χρησιμοποιοούμε. Δεν κανω και να πουλώ. Ειναι κρίμα όμως να μην διαδοθεί αυτή η μεθοδος καταπολέμησης σε ολη την κύπρο, γιατι πραγματικά θα εξαφανίσουμε τα κορακοειδή.
Εχτές που μιλουσα με καποιον μου είπε ότι καποιοι πελεκάνοι εδώ στην Λεμεσό κανουν και πουλούν. Και μαλιστα επιμενε τούτος ότι τις πωλούν προς 60 ευρώ την μια. Κατι ελεε οτι ισως τις επιχορηγα η Θήρα κλπ. Δεν ξέρω. Αν ομως καποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνήσει με την Θήρα, και μπορει να του υποδείξουν αυτούς τους πελεκάνους που τις κατασκευάζουν.
Παντος είναι απλή υπόθεση η κατασκευή της. Λιγο κουραστικό αν δεν εχεις τα απαραιτητα εργαλεία, αλλα ειναι απλή υπόθεση. Δείτε την εδώ αυτήν που είναι ειδική για τις κατσικορώνες, γιατί διαφερει λίγο απο την αλλη που πιανει κορώνους. https://www.youtube.com/watch?feature=p ... GvPQs0LuL0

Η συγκεκριμένη που είναι ακριβώς η ιδια με αυτήν που εχω, εχει 2 ξυλα να κρεμονται κατω απο την σκάλα, και επίσης αν προσέξετε εχει και 1 μικρο πλακας(επιπεδο ξυλο) στην αρχή της σκάλας και ένα στο τέλος. Οι συγκεκριμένες λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικές. Η κλούβα για τους κορώνους μόνο δεν εχει αυτές τις λεπτομέρειες αν προσέξετε. Τωρα εδώ στην Magpie trap αυτές οι λεπτομερειες ειναι πολυ σημαντικές διοτι αποτρέπουν τις κατσικορώνες απο το σκαρφάλωμα στο δικτυωτό και μετά αποδραση( κατι που δεν χρειάζεται στην κλούβα που πιανει μονο κορώνους και κολιους, γιατι αυτοί δεν σκαρφαλώνουν).
Ξανατονίζω εαν αυτές οι λεπτομέρειες δεν εφαρμοσθούν, τα παλιοπούλια θα σας δραπετεύουν. Ειναι με πειράματα που τα μάθαμε αυτά. Ενα μικρο λάθος και δεν θα δουλεύει.
Η συγκεκριμένη (Magpie trap πιανει τα όλα- κατσικορώνες κορώνους και κολιούς) χωρις αποδράσεις. Αν ο καθένας που έχει πρόβλημα στο χωράφι του απο τα παλιοπούλια κανει μια τετοια κλούβα, το ελυσε αμεσως. Οχι κανονάκια, σκιαχτρα κλπ. Μια κλούβα είναι αρκετη να τα ξιλίψει όλα. Και το σημαντικότερο δουλεύει την ώρα που εσύ λείπεις απο το κτήμα σου.[/quote]

Έγινε φίλε, σε ευχαριστώ!
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από Nikos »

ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ έγραψε:Ωραια τα σχεδια και κατατοπιστικά, προσοχή στις διαστασεις, γιατι και μικρο λαθος να κανεις αυτά τα παλιοπούλια δραπετευουν. Παντος εμεις λειτουργουμε τώρα και δευτερη κλούβα σε αλλη περιοχη, δικής μου κατασκευής με εξαιρετικά αποτελεσματα. Οι κατσικορόνες παθαινουν σαν πελλες οταν κοντεύεις της κλούβας, απλα μπαίννεις μεσα τες πιαννεις τις κτυπας χαμε και τεζα το παλιοπούλλι. Μετα φευγεις, ξαναπηγαιννεις την αλλη μερα, αλλες μεσα!! Ωσπου να μην μεινει μια!!! Τρομερή παγίδα. Καλα λενε το εξυπνο πουλλί απο την μυτη πιανεται. Στο κυνήγι μας βλέπουν απο τα 300 μετρα και χανονται τα παλιοπούλια, και την παθαινουν ετσι με μιαν κλούβα. Αποδεκατίζονται κυριολεκτικά. Τώρα συνηδητοποιώ πως το πρόβλημα με τα κορακοειδή λυνεται παρα πολύ ευκολα σε φαση που μπορεις κυριολεκτικά να τα εξαφανίσεις απο την περιοχή... Αν καποιος εχει περαιτερω απορίες μπορει να με ρωτήσει, να μην κανει λάθη όπως και μεις μεχρι να πετύχει τις τελειες διαστασεις, διοτι στο ιντερνετ δεν παρέχονται πολλές λεπτομέρειες...

Φίλε Ηλία

Κατατοπιστικά τα σχέδια του Δημήτρη, εσυ που προσωπικά έφτιαξες και είδες ότι δουλεύει αυτά ακολούθησες ?
Ποιες είναι δηλαδή οι τέλειες διαστάσεις , αν δεν σου κάνει κόπο πε μας κι εμας για να ξέρουμε τι να ακολουθήσουμε...
Δηλαδή άλλη παγίδα ειναι για κατσικορώνες και άλλοι για κορώνους?

Ευχαριστούμε
Νίκος Α.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από Dimitris »

Το χειρότερο κορακοειδές που υπάρχει στην Κύπρο είναι η κατσικορώνα (καρακάξα). Πανέξυπνο και παμφάγο πτηνό που κατασπαράσσει τα πάντα, εχει και μια ιδιαίτερη αδυναμία στα αυγά και στους νεοσσούς, ιδιαίτερα της πέρδικας. Η κατσικορώνα μπορεί να γεννήσει 2 φορές μεσα σε 1 αναπαραγωγική περίοδο μέχρι και 8 αυγά (σύνολο 16 επιπλέον κατσικορώνες) :!: Τα υπόλοιπα κορακοειδή γεννούν 5-6 αυγά και σπάνια γεννούν 2 φορές.
Εξαπλώνεται με γοργούς ρυθμούς επειδή έχει πολύ λίγους εχθρούς. Ο κυριότερος εχθρός της είμαστε εμείς αλλά θέτουμε τους εαυτούς μας κnock out επειδή δεν βρίσκουμε τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να κυνηγήσουμε αυτό το πουλί (δεν τρώγεται, χάσιμο φυσιγγίων και ώρας κλπ). Ε λοιπόν ο λόγος για να την κυνηγήσουμε είναι μεγαλύτερος από το να την αφήσουμε να κατασπαράσσει αυτό που αγαπάμε, το θήραμα και κατ' επέκταση το κυνήγι.

Just do it!

Google it!
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από kypros »

Βρισκω το κυνηγι της κατσικορονας αλλα και του κορονα ιδιαιτερα διασκεδαστικο και ευχαριστως θα το εκαμνα . Οταν πριν 6,7 χρονια μας ειχαν δοσει αδεια για κορακαηδη απο ενα συλλογο και αμς επετρψε η θηρα εστω και στ κρυφα να τις κυνηγουμε και απο το αυτοκινητο ειχαμε παιξει 40 πουλια σε 3 ωρες ενα πρωι. Ηταν φοβερη εμεπιρια και εβλεπες οτι πραγματικα υπαρχουν πολλες ιδικα οταν τις ψαχνεις καταλαβαινεις ποσες πολλες εχει. Ηταν ιουνιος. Μακαρι να βγαλουν ιδικες αδειες υπο επιτηρησει και εγω ειμαι μεσα και να κυνηγω αλλα και να επιτηρω αν χρειαστει. Υ.γ. Το τελιο τεστ για φυσιγγια!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2013, 15:07

Re: Παγίδα Κορακοειδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ ΧΑΤΖΗΤΤΟΦΗ »

Φίλε Ηλία

Κατατοπιστικά τα σχέδια του Δημήτρη, εσυ που προσωπικά έφτιαξες και είδες ότι δουλεύει αυτά ακολούθησες ?
Ποιες είναι δηλαδή οι τέλειες διαστάσεις , αν δεν σου κάνει κόπο πε μας κι εμας για να ξέρουμε τι να ακολουθήσουμε...
Δηλαδή άλλη παγίδα ειναι για κατσικορώνες και άλλοι για κορώνους?

Ευχαριστούμε
Νίκος Α.[/quote]

Ρε παιδιά εις απάντηση αυτών που λένε οτι κυνηγάνε τα κορακοειδή με όπλα κλπ, αυτά τα πουλιά δεν μπορείς κατ ουδένα λόγο να τους επιβληθείς και να μειώσεις τον αριθμό τους με το κυνήγι. Θα παιχτούν λιγα, μετά τα αλλα παραπάνω θα πονηρευτούν, και θα συνεχίζουν το καταστροφικό τους εργο... Δεν είναι λυση τα όπλα. Και εμενα μου αρέσει να τα παίζω, αλλά δεν μπορείς πραγματικά να τα ξιλιψεις απο την περιοχή σου με τα οπλα. Μιλούμε για παμπονηρα πουλιά, δεν καταφερνεις κάτι πραγματικά δραστικό με τα οπλα.
Οι κλούβες πραγματικά τα εξολοθρεύουν όλα. Δεν υπάρχει κατσικορώνα στην περιοχή που να μην σσιησει μεσα!!! Οπως τον μαγνητη. Ασε που συνηδητοποιούμε ότι τραβά και άλλες απο μακρυτερες περιοχές. Πραγματικό φάρμακο σας λεώ. Και μετα τις παίζεις αν θέλεις οπως εγώ προχτές. Τις πιανναμε με το χερι απο την κλούβα, μετά απελευθέρωση και σκοποβολή. Ειχαν ενα ωραιο παίξιμο, οπως το παπλωμα... Αφου επαιζαμεν τες απο τα 10 μετρα. Εκτελεσαμε αλλες 16 την κυριακή.

Τωρα φίλε Νίκο - Εχω διαπιστώσει απο δική μου ερευνα οτι ναι διαφερει λιγο η κλούβα που πιαννει και κατσικορώνες και κορώνους-κολιους, απο αυτήν που πιαννει μόνο κορώνους- κολιους.
Οι παλιοκατσικορώνες καταφέρνουν να δραπετευουν στην περίπτωση της 2ης κλούβας γιατί εχουν το συνήθειο και μπορούν να σκαρφαλλώνουν τα παλιοπούλια, ενω οι κορώνοι+κολιοι δεν μπορουν να σκαρφαλώσουν. Αυτές σκαρφαλωτα πιαννουν πανω στο ττέλι της κλούβας (δικτυωτό) και μετα περπατώντας-σκαρφαλώνοντας βγαινουν εξω! Σατανοπούλια οι κατσικορώνες! Για να το αποτρέψεις αυτό κατω απο την σκάλα εφαρμόζεις 2 κάθετα πλακας ξυλα, και ετσι δεν μπορουν με το σκαρφάλωμα στο δικτυωτο των φαρσων να βγούνε εξω απο τις τρύπες της σκάλας.(Τους εμποδίζουν τα ξυλα- στην κλούβα μόνο για κορώνους δεν υπάρχουν αυτά). Επισης στην αρχη και στο τέλος της σκάλας βάζεις πλακας ξυλο 50cm επι 50 cm και όχι δικτυωτο οπως την κλούβα που πιαννει μόνο κορώνους(παλι για αποτροπη του σκαρφαλώματος).
Οι πιο πάνω είναι οι μοναδικές 2 διαφορές της κλούβας που πιαννει κορώνους και κολιους, απο αυτήν που πιανει συν κατσικορώνες. Η συμβουλή μου κάντε αυτές τις 2 λεπτομέρειες για να τα πιανετε όλα χωρις αποδράσεις.

Διαστάσεις:
Μια τυπική κλουβα κατσικορωνας οπώς τα σχεδια πιο πάνω, πρεπει να είναι 2 μετρα επι 2 μετρα και υψος επισης πάλι περιπου 2 μετρα. Η κατασκευη της κλούβας οπως τα σχεδια του φίλου πιο πάνω δεν μας απασχολεί και τόσο. Δεν εχει και τόση σημασία. Σημασία εχει η ορθη κατασκευή και τοποθέτηση της σκαλας εντω μέσω των 2 φαρσων της κλούβας.(Δειτε εικόνες πιο πάνω).

Διαστάσεις σκάλας:
Η σκάλα πρεπει να είναι 2 μετρα μάκρος(οσο δηλαδη και η κλούβα), και 50cm πλάτος. Στην αρχή και στο τέλος της σκάλας καρφώνουμε πλακάς 50cm*50cm.(Οχι δικτυωτο ξαναλεω γιατι θα εχουμε αποδράσεις των κατσικορώνων).
Μετα αρχιζουν τα σκαλιά που θα πρέπει να απέχουν μεταξύ τους κατα 10cm. Οταν το κάνετε και αυτό και τελιώσει η σκάλα, καρφώστε και ενα ξύλο κατα μήκος των σκαλιών απο πάνω για να μην είναι οι τρύπες 50cm επι 10cm, αλλα 20cm επι 10cm.( Ετσι κατ ουδένα λόγο δεν μπορούν πετωντας να αποδράσουν οι κατσικορώνες, ενω πηδώντας μπαίνουν μεσα ευκολα).
Τέλος κατω απο την σκάλα εφαρμόζουμε δυο καθετα πλακάς (Οπως στο βιντεακι του youtube-magpie trap).
Θάχετε ετσι μια τελεια κλούβα. Αυτές ειναι οι διαστάσεις. Εν συνταρτήση με τα λογια μου δεστε και στο ιντερνετ το youtube-magpie trap και θα καταλάβετε πλήρως τι εννοώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”