Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από admin »

Με δική μας προτροπή ξεκινάει στις 5 Απριλίου σε πιλοτική βάση σχέδιο δράσης για συστηματική καταπολέμηση της ποντίκας σε 19 κοινότητες στην Λεμεσό. Εάν και εφόσον το σχέδιο το οποίο στηρίζεται σε επιστημονική μελέτη και σχεδιασμό οργανωθεί και εκτελεστεί σωστά με τα αναμενόμενα αποτελέσματα τότε θα προχωρήσει σε Παγκύπρια βάση. Για να δουλέψει όμως σωστά πρέπει να υποστηριχθεί και από εθελοντές. Ανθρώπους κυνηγούς που αγαπούν την φύση και δεν περιμένουν μόνο να παίρνουν από αυτήν . Για μια μέρα μας ζητούν να αφιερώσουμε λίγες ώρες ώστε να βοηθήσουμε να δουλέψει αυτό το πρόγραμμα και να λυθεί ένα από τα σοβαρά προβλήματα του κυνηγίου στην Κύπρο. Είναι ώρα για έργα και όχι για λόγια και δικαιολογίες. Ας δούμε λοιπόν ποιοι πραγματικά θέλουν να βελτιωθούν τα πράγματα στο κυνήγι του τόπου μας. Παρακαλώ οι ενδιαφερόμενοι όπως μου αποστείλουν σε προσωπικό μήνυμα το όνομα και το τηλέφωνο τους για να οργανώσουμε την δική μας ομάδα εθελοντισμού και δράσης ή να επικοινωνήσουν με την επαρχιακή Λεμεσού. Το σχέδιο αυτό οργανώθηκε μετά την δική μας συμβολή από την Κ.Ο.Κ ΚΑΙ Δ.Α.Ζ Λεμεσού , της υγειονομικές υπηρεσίες Κύπρου, το Υπουργείο Γεωργίας, τις κοινότητες και αρκετούς πραγματικούς κυνηγούς.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από giorgos80 »

επειδη γραφει για χαρουποπεριοχες για να καταλαβει και οποιος δεν εχει ιδεα για το μεγεθος της ζημιας που καμνει η ποντικα στις δεν εχει παρα μονο να δει τις χαρουπιες.οποια χαρουπια εχει κλωνο ξερο που μεσα στο κορμο της εχει και μια αποικια ποντικας.δεν ειναι μονο ζημια στη πανιδα που καμνει αλλα και στη χλωριδα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από Laurona »

Εμεις για την ποντικα εκτος της καταπολεμησης ντυσαμε τους κορμους με λαμαρινα σε λωριδα.
Ετσι κοψαμε κ την προσβαση κ καθαρισαμε κ τα παραπουλια και τα ξερα κλωνια.
Πραγματικα τις διαλυσαμε.
Πολυ απιτελεσματικο μετρο.

Θα σας βαλω φωτο μολις μπορεσω.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
axerkwtis

Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από axerkwtis »

Χρυσανθε μου το μετρο αυτο προταθηκε στην επιτροπη γεωργιας της βουλης..απλα να σου πω πως το θεωρω ως κακιστο μετρο και αντιαισθητικο..αν γινει μεμονομενα ισως οκ αλλα για την εκταση που επιασε το θεμα ποντικας η λαμαρινα δεν ειναι λυση..σκεφτου σε μια εκταση απο πισσουρι ως υψωνα να βλεπεις τερατσιες με λαμαρινες..κ αν ο κορμος ειναι ευθυς κ μονος οκ..αν εχει πρεμνα δλδ 2-3 μαζι;επισης φαινεται η ποντικα να προσβαλει κ αλλα δεντρα-θαμνους..αναφερθηκε συγκεκριμενο ειδος που δεν το θυμαμαι..
Με τις κλοπες σιδηρου χαλκου κλπ το να γεμισεις τα βουνα κ καμπους με λαμαρινες βοηθας επιτηδιους να πλουτισουν κ το κοστος το επωμιζετε ο κυπριος πολιτης..κατι ακομα..υπαρχει θεμα αν γινει ποιος θαν ο προμηθευτης....
Παιζονται πολλα ανηψιη..
Στην συγκεκριμενη συνεδρια οι φιλοζωικες οργανωσης προτιναν να καταπολεμηθουν οι σκουπιδοτοποι που οι ιδιοι θεωρουν φωλια της ποντικας κ απορριπτουν το σιταρουι για να μην κινδυνευσουν αλλα ειδη..ειχα την χαρα κ την τιμη να την παρακολουθησω κ κλειστικαν πολλα στοματα απο προτασεις ή ενεργειες που παρεπεμπαν σε αδρανεια..
Υπαρχει κ μια νομικη πτυχη που αφορα το θεμα σιταρουι..εγινε προταση να τριπλασιαστει περιπου η ποσοτητα που παραγετε κ αφου υπαρχουν οργανωμενα συνολα που προτιθεντε να τα τοποθετησουν εθελοντικα τοτε το κοστος τοποθετησης μειωνετε κ ετσι μπορει να γινει περισσοτερη παραγωγη..μεσα σε κεινα τα συνολα θελουν να εμπλεξουν κ τους γεωργους αφου ειναι καθημερινα εξω..το θεμα πιο ειναι..αν το βαλει ο ταδε κυνηγετικος συλλογος το σιταρουι τοτε θεωρειτε βιοκτονο κ διεπεται κατω απο συγκεκριμενη νομοθεσια κ ειναι εφικτο..αν ομως το ιδιο το τοποθετει γεωργος θεωρειται φυτοκτονο ειναι αλλη νομοθεσια κ υπαρχει δυσκολια...
Γενικα αυτα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από admin »

223 προβολές αλλά ούτε και ένας δέν ενδιαφέρθηκε για να βοηθήσει και να λάβει μέρος .....Μπράβο μας ..ότι πάθουμε χαλάλι μας :evil:
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Άριστε μου, για μένα προσωπικά μιλώ, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι είναι Λεμεσό και δύσκολο για μένα να πηγαίνω και να έρχουμαι. Όταν εφαρμοστεί, εάν εφαρμοστεί και στην Λάρνακα τότε σίγουρα θα προσφερθώ να βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Αριστε και εγω το ειδα αλλα εχω το ιδιο προβλημα με τον Σπυρο.Ειμαι απο παφο.Πολυ ευχαριστως να λαβω μερος αν γινει στην Παφο

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από admin »

Κοπέλια σίγουρα κάποιοι δέν θα μπορούν λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων φυσικά επειδή είναι σε πιλοτικό επίπεδο εγώ και εκτός Λεμεσού να είμουν θα θυσίαζα ορισμένες ώρες να πάω να δώ πώς γίνετε για να μπορώ εάν θέλω και εάν είναι πετυχημένο να το οργανώσω στην περιοχή μου μετά. Κυνήγι δέν πάμε μόνο στις πόλης μας ένας περίπατος είναι η Λεμεσός απο όπου και εάν είστε. Μαζί με εμένα είμαστε 4 άτομα μέχρι στιγμής !!
Προσέχουμε...για να έχουμε
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από themos328 »

εγω θα λαβω μερος με 3 ιδιοτητες, κυνηγος, μελος κυνηγετικου συλλογου κ λογω δουλειας (ασχετα αν δεν ειναι μεσα η κοινοτητα μου) ελπιζω να παν ολα καλα κ να εφαρμοστει κ στην ανατολικη λεμεσο οπως κ σε αλλες πολεις, σε μια συναντηση που ειμουν παρον υπηρχεν ενδιαφερον κ απο μερους της Κ.Ο.Κ και Δ.Α.Ζ για την συμμετοχη τους κ για προσφορα σταθμων! θα ηταν καλο να λαβουν μερος κ αρκετοι κυνηγοι! το προβλημα της ποντικας επηρεαζει κ εμας!!!
ενα βημα καθε φορα ειναι καλο....
χωρις να κρινω κανενα απο τους πιο πανω συναδελφους απλα να πω οτι αν δουν οι κοινοτητες της λεμεσου κ οι κυνηγετικοι συλλογοι της λεμεσου οτι υπηρχεν ενδιαφερον απο ατομα αλλων πολεων σε αντοιστιχο σχεδιο θα υπαρχει ανταποκριση κ απο τη λεμεσο κ ουτω καθεξης... ( οπως ειπα δεν κρινω κανενα ο καθενας εχει τις υποχρεωσεις του κ τις δυσκολιες του στο να μετακινηθει απο τη μια πολη στην αλλη πολη )
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: Πιλοτικό σχέδιο για την καταπολέμηση της ποντίκας

Δημοσίευση από themos328 »

Laurona έγραψε:Εμεις για την ποντικα εκτος της καταπολεμησης ντυσαμε τους κορμους με λαμαρινα σε λωριδα.
Ετσι κοψαμε κ την προσβαση κ καθαρισαμε κ τα παραπουλια και τα ξερα κλωνια.
Πραγματικα τις διαλυσαμε.
Πολυ απιτελεσματικο μετρο.

Θα σας βαλω φωτο μολις μπορεσω.
σωστη η τοποθετηση της λαμαρινας, αποτρεπει την ποντικα απο το να σκαρφαλωσει στο δεντρο που εχει λαμαρινα....αλλα θα φυει που τζιαμε κ θα παει αλλου, σε αλλο δεντρο, τι γινεται με τις σσινιες, περνιες κ αλλους θαμνους που εν δυσκολο να μπει λαμαρινα; θα πρεπει να μπαινουν κ σταθμοι με δολωμα.... με το δολωμα θα φυει κ θα παει "ΑΛΛΟΥ" !!!!!!
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”