Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από kypros »

Κυριοι το γεγονος οτι ενας συναδελφος ενιωσε ετσι σιγουρα δεν πρεπει να αποτελει αιτια για ειρωνιες.

Και τα λογια του κρυβουν πολυ σωστες κυνηγιετικες αρχες.... τιποτε δεν πρεπει να σκοτωνεται για πλακα, ουτε αυθερετα ουτε κατα βουληση. Θηρευουμε αυστηρα μονο οτι θα φαμε.

Δυστιχως ομως επειδη στη χωρα μας δεν γινεται καθολου οργανωμενη καταπολεμηση ειμαστε αναγκασμενοι να την καμνουμε αυθερετα αφου οι αλεπουδες εχουν αυξηθει. Σιγουρα ειναι δημιουργηματα του Θεου και αυτα και σιγουρα πρεπει νανσεβομαστε την υπαρξη τους.

Σιγουρα Το πιο σωστο θα ηταν οι πληθυσμοι της να ελεγχονταν οργανωμενα και να μην χρειαζοταν να την θεωρουμε εμεις τοσο επικιριγμενη
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από nature »

Μα η αλεπού εν πτωματοφάγο ζώο; Εν το ήξερα ;)

Αλήθεια, σήμερα στην εποχή του McDonalds ποιος κυνηγά για να φάει. Ας σοβαρευτούμε κύριοι. Την αλεπού ανέκαθεν την κυνηγούσαν στη Κύπρο και καλό είναι να καταφέρουμε σαν σύνολο οι κυνηγοί να πάρουμε πίσω τον έλεγχο της. Άλλο είναι να ελέγχω τους πληθυσμούς ενός επιβλαβή είδους για προστασία των υπόλοιπων ειδών. Να το πει αυτό κάποιος που δεν σκότωσε ποτέ στη ζωή του κάποιο ζώο ή πτηνό να το καταλάβω αλλά να είμαστε κυνηγοί και να συζητάμε αν είναι κρίμα ή όχι, προσωπικά το θεωρώ μεγάλη υποκρισία.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από nature »

andreas78 έγραψε:Καλησπέρα,
Το θεμα αυτό με απασχολεί και εμενα το τελευταίο διάστημα και μετα απο τις επίμονες αναφορες πολλών συναδέλφων, δημοσίως πως πρέπει πάντα να εκτελούνται.
Δεν λέω, πρέπει να γίνει μια προσπάθεια για να κρατηθεί σε κάποια επίπεδα ο πληθυσμός τους, αλλά πάντοτε βέβαια με μέτρο διότι εχει και η αλεπού τον λογο ύπαρξης της.
Συζητώντας το θεμα με έναν άνθρωπο το οποίο και εκτιμώ αφάνταστα για τις γνώσεις του και την προσφορά του στα κυνηγετικά δρώμενα της Κύπρου, μου ανέφερε πως έχουν γίνει πολλες μελέτες για την τροφική αλυσίδα στην πανίδα μας και αν θυμάμαι καλά η αλεπού έρχεται τρίτη σαν κυνηγός εναντίον των λαγων και της περδικας!!!!
Πρώτο ειναι το κοράκι, μετά η ποντίκα και μετέπειτα η αλεπού!!
Μου εκανε εντύπωση η ποντίκα που αν θυμάμαι καλά τρώει απο 50 μέχρι και 100 λαγουδακια τον χρόνο! !!
Ολα αυτα τα λέω με επιφύλαξη, μέχρι να τα επιβεβαιώσω ξανα.
Αντρέα, δεν νομίζω να υπάρχουν τέτοιες έρευνες γιατί δυστηχώς δεν έχουν γίνει ποτέ σε κυπριακούς βιότοπου, μάλλον αυθαίρετα συμπεράσματα θα είναις. Μακάρι να έχω λάθος. Πάντως, όπου έχει πολλές ποντίκες έχει και πολούς λαγούς αλλά όπου έχει πολλές αλεπούδες έχει ελάχιστους λαγούς :D .
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από GRIGORIS »

nature έγραψε:Μα η αλεπού εν πτωματοφάγο ζώο; Εν το ήξερα ;)

Αλήθεια, σήμερα στην εποχή του McDonalds ποιος κυνηγά για να φάει. Ας σοβαρευτούμε κύριοι. Την αλεπού ανέκαθεν την κυνηγούσαν στη Κύπρο και καλό είναι να καταφέρουμε σαν σύνολο οι κυνηγοί να πάρουμε πίσω τον έλεγχο της. Άλλο είναι να ελέγχω τους πληθυσμούς ενός επιβλαβή είδους για προστασία των υπόλοιπων ειδών. Να το πει αυτό κάποιος που δεν σκότωσε ποτέ στη ζωή του κάποιο ζώο ή πτηνό να το καταλάβω αλλά να είμαστε κυνηγοί και να συζητάμε αν είναι κρίμα ή όχι, προσωπικά το θεωρώ μεγάλη υποκρισία.

Εκτοs του οτι συφωνώ απόλυτα με τον φίλο natural
Την επομενη φορα που θα πατε για κυνιγη και θα δειτε μια νεκρή φυση που θα είναι πλουμισμένη με τρυπες.... πεστε δοξα να εχουν οι αλουποι! Ολα θα πρέπει να υπάρχουν με μετρο και ο μπιχης για τις αλεπουδες στην κυπρο εχει κτυπίσει κόκκινο!!
Αλλά όπως βλέπω τα πράματα σε 5 χρόνια θα κινιγαμε αλουπους όπως τους Αγγλους!!
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
istriano ®

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από istriano ® »

spyrosspyrou851 έγραψε:Είπε μου μια ιστορία εκτές ο παπάς μου για τες φίνες. 'Οταν ήταν στη Βατυλή ήταν ένας σε ένα χωράφι τζιαι ετζινιούσε. Τζιαι έτυχε τζιαι είβρε μιαν γεννημένη. Λαλεί μου ο άνθρωπος ώστι να γυρίσει το σιηπέττο άκκασεν τον 8 φορές πάνω στο πόδι. Το καλό του εφορούσεν μπότες ψηλές τζιαι εν εκατάφερε να περάσει που μέσα. Είσχεν 16 τρυπούες η μπότα του. Έπεξεν την τζιαι επίρεν την στο καφενέ του χωρκού τζιαι όπως τον είδαν με την τσεντούα ενομίζαν εν λαό που είσιε μέσα. Μόλις τους την έδειξε αλλάξαν 10 χρώματα ούλλοι τους.
Επρεπε να λυπηθει τα κουφουδκια :idea: :idea:
andreas78

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλημέρα και καλό μήνα,
Σε πολλές έρευνες που εχουν γίνει, η αλεπού θεωρείται πως μπορεί πολυ εύκολα να προσαρμοστεί στες όποιες δηποτε συνθήκες,με πολυ μεγαλη ευκολία. Ο μόνος τρόπος να ελεγχθεί ειναι το κυνηγι και αυτο κανένας μας δεν μπορεί να το αμφισβητήσει.
Απλά το τελευταίο διάστημα εχει δοθεί απο κάποιους η εντύπωση πως η αλεπού τρώει μόνο λαγούς, κάτι που ειναι αναληθές.
Φίλε Nature, εχουν γίνει μελέτες στην Κύπρο και απο το ταμείο Θήρας και την Κ.Ο.Κ. αλλα και απο άλλες οικολογικες οργανώσεις και οι οποίες μελέτες συμπίπτουν στα συμπεράσματα τους.
Δεν είμαι σε θέση να αναφέρω τα αποτελεσματα λόγο άγνοιας αλλα όπως και εσείς θα ήθελα να τα βρω, είμαι σίγουρος όμως πως δεν ειναι ο κύριος διώκτης των λαγών και των περδικιών.
Πάντως ειναι σίγουρο ότι δεν κυνηγάμε για να φάμε και απο τα λεγόμενα του Κύπρου εγω συμφωνώ ότι κυνηγάμε αυτα που θα φάμε, άλλοι τρώνε πολυ, άλλοι λίγο και άλλοι γεμίζουν την κατάψυξη για να νιώσουν περισσότερο κυνηγοι αλλα στο τέλος τα πετούν στον καλαθο των αχρήστων, αφου χαλάσουν!!
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από nature »

Σίγουρα φίλε Ανδρέα το διαιτολόγιο της αλεπούς δεν περιλαμβάνει μόνο λαγούς αλλά από την άλλη η αλεπού σκοτώνει το λαγό και χωρίς να έχει ανάγκη τη τροφή του για την επιβίωση της. Δεν μιλάμε για εξόντωση αυτού του πανέμορφου όντως ζώου αλλά για έλεγχο του πληθυσμού της όταν αυτός επηρεάζει άμεσα τους πληθυσμούς των θηραμάτων ή προκαλεί ζημιές σε ανθρώπινες δραστηριότητες. Νομίζω σήμερα αλλά και εδώ και 3-4 χρόνια στους βιότοπους μας πληρούνται και οι 2 αυτές προυποθέσεις.

Ένα ωραίο κείμενο που δυστυχώς δεν δίνει παραπομπές για να βρούμε τις αρχικές έρευνες που αναφέρει με τα ονόματα των ερευνητών-συγγραφέων.

http://www.oplognosia.com/thiramata/thiramata5.php

Αν βρεις έρευνες σε κυπριακούς βιότοπους για τη δική μας πανίδα τότε θα ήταν ότι καλύτερο για ασφαλέστερη εξαγωγή συμπερασμάτων αλλά όπως σου είπα και παραπάνω αμφιβάλω αν υπάρχουν έρευνες και όχι απλά αναφορές ή παρατηρήσεις.
andreas78

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από andreas78 »

Μα φίλε Nature,
Δεν λέμε κάτι το διαφορετικό, όπως είπα και πριν μόνο απο το κυνηγι μπορεί να γίνει ο έλεγχος της,(το κυνηγι ειναι μεσα στον κύκλο ζωής στην φύση), αλλα όπως και σε όλα τα είδη της πανίδας με μέτρο.
Απλά αυτή την στιγμή, ούτε εγω, ούτε κανένας άλλος είτε αρμόδιος, είτε όχι, μπορει να αμφισβητήσει ότι η αλεπού κάνει ζημιά στα θηρεύσιμα είδη, αφου ο πληθυσμός της ειναι ανεξέλεγκτος.
Επίσης λόγο αυτού του γεγονότος, πολλοί συνάδελφοι εχουν δημιουργήσει λανθασμένη εντύπωση για την αλεπου, αφου στην περίπτωση που οι πληθυσμοί της ήταν σε νορμάλ επίπεδα οι λαγοί που θα σκότωνε θα ήταν παντελώς αμελητέοι.
Αίτιο της κατάστασης αυτής ειναι η παρέμβαση του ανθρώπου, διότι οι μελέτες που έγιναν πριν 5-10 χρόνια, δεν ευσταθούν τωρα.
Για το άρθρο που παράθεσες αν και ειναι αξιόλογο θα διαφωνίσω στον τροπο που κυνηγά. Η αλεπου ειναι καιροσκόπο αρπακτικό και δύσκολα θα επιμένει σε ενα θήραμα σαν τον λαγό ενώ εχει εύκολη πρόσβαση σε άλλη πηγή τροφής.

Αυτή την στιγμή εμείς είμαστε το κυριότερο επιβλάβες ον, αφου μια μεγαλη μερίδα απο τους συναδέλφους μας, θηρεύει ανεξέλεγκτα, είτε αυτα ειναι θηρεύσιμα είδη, είτε ειναι θερκά, φίνες και ότι αλλο βρίσκουν στο διάβα τους, για όλα αυτά και αλλα πολλά θα έρθει η στιγμή που θα υποστούμε τις συνέπειες της ανεξέλεγκτης επέμβασης μας στην φύση.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από sotiris!129 »

andreas78 έγραψε: Αυτή την στιγμή εμείς είμαστε το κυριότερο επιβλάβες ον, αφου μια μεγαλη μερίδα απο τους συναδέλφους μας, θηρεύει ανεξέλεγκτα, είτε αυτα ειναι θηρεύσιμα είδη, είτε ειναι θερκά, φίνες και ότι αλλο βρίσκουν στο διάβα τους, για όλα αυτά και αλλα πολλα θα έρθει η στιγμή που θα υποστούμε τις συνέπειες της ανεξέλεγκτης επέμβασης μας στην φύση.

αρεσεν μου πολλα τουτο
για μενα ρε φιλε μετα που τουτο το ποστ επιασες νισιανη... που τα σημερα εισαι τσαουσσης για μενα!!! :geek:
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Rai »

http://www.wildlifebiology.com/Download ... educed.pdf

Ο καθένας απο εμάς ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα .....
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”