Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Απάντηση
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από beaglemania »

Ναι ειναι επιβλαβες καμνει απιστευτη ζημια σε λαγους περδικες και σε ολα ΑΛΛΑ ειναι σωστο να τις σκοτωνουμε?

Πριν πηγα περιπατο με το αυτοκινητο σε αγροτικο δρομο μολις νυχτωνε ειδα μια σκηνη που νομιζω εν θα την ξεχασω ευκολα και δεν θα ξαναγυρισω οπλο πανω σε αλεπου η ακομα και να σκοτωσω με τον οποιοδηποτε τροπο. Σε μια πηγη ειδα μια μανα αλεπου και 3 μικρα να πινουν νερο ηρεμα και να τρωνε ενα παλιο σαπιμενο καττο ελισεν τους η μιλλα μου υπο αλλες περιστασεις αν ηταν η μανα μονης της και ειχα οπλο θα την σκοτωνα στα σιγουρα αλλα με την εικονα που ειδα εν νομιζω να ξανασκοτωσω αλεπου ετσι νιωθω ετσι λαλω για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικο για μενα ομως ετσι ειναι...
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από stelios--- »

beaglemania έγραψε:Ναι ειναι επιβλαβες καμνει απιστευτη ζημια σε λαγους περδικες και σε ολα ΑΛΛΑ ειναι σωστο να τις σκοτωνουμε?

Πριν πηγα περιπατο με το αυτοκινητο σε αγροτικο δρομο μολις νυχτωνε ειδα μια σκηνη που νομιζω εν θα την ξεχασω ευκολα και δεν θα ξαναγυρισω οπλο πανω σε αλεπου η ακομα και να σκοτωσω με τον οποιοδηποτε τροπο. Σε μια πηγη ειδα μια μανα αλεπου και 3 μικρα να πινουν νερο ηρεμα και να τρωνε ενα παλιο σαπιμενο καττο ελισεν τους η μιλλα μου υπο αλλες περιστασεις αν ηταν η μανα μονης της και ειχα οπλο θα την σκοτωνα στα σιγουρα αλλα με την εικονα που ειδα εν νομιζω να ξανασκοτωσω αλεπου ετσι νιωθω ετσι λαλω για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικο για μενα ομως ετσι ειναι...
ΑΠΟ ΗΘΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ......ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΑΝ ΔΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΛΑΓΟ ΜΕ ΤΑ ΛΑΟΥΔΚΙΑ ΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ??
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από beaglemania »

ρε φιλε αλλον ο λαος που ζεις για τζινη την στιγμη που να συναντηθεις μαζι του προσπαθεις να καμεις σκυλο να μπορει να σηκωνει να δουλευκει κτλ και το κρεας του δεν παει αχρηστο γιατι να σκοτωσω ενα ζωο που στο κατω κατω εν μου εκαμε και τπτ απλα ειναι φτιαγμενο που την φυση του να τρωει λαους περδικια νυφιτσες κτλ
stelios---
Full Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011, 13:11

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από stelios--- »

beaglemania έγραψε:ρε φιλε αλλον ο λαος που ζεις για τζινη την στιγμη που να συναντηθεις μαζι του προσπαθεις να καμεις σκυλο να μπορει να σηκωνει να δουλευκει κτλ και το κρεας του δεν παει αχρηστο γιατι να σκοτωσω ενα ζωο που στο κατω κατω εν μου εκαμε και τπτ απλα ειναι φτιαγμενο που την φυση του να τρωει λαους περδικια νυφιτσες κτλ
ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΑΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΜΑΣΤΙΓΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ........ΣΚΕΦΤΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΟΠΑΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟ 75-100 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΛΑΓΩΝ ΜΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ......ΣΕ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΛΕΠΟΥΔΩΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΖΗΜΙΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ.....ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΞΙΛΙΠΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ.....ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΕΣ Η ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ........
Ο ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…

Κλέβει το χόµπι και την πανίδα του τόπου, του
δικού σου τόπου και των παιδιών σου. Είσαι το
θύµα του στον ίδιο βαθµό όπως και να σου
έκλεβε το σπίτι........!!
dimitris savva

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από dimitris savva »

που εν να δεις ξανα αλεπου που εν να τρωει τα λαουθκια και τα αυγα κ τα περτικουθκια ξαναγραψε μας .
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από LAGOS »

beaglemania έγραψε:Ναι ειναι επιβλαβες καμνει απιστευτη ζημια σε λαγους περδικες και σε ολα ΑΛΛΑ ειναι σωστο να τις σκοτωνουμε?

Πριν πηγα περιπατο με το αυτοκινητο σε αγροτικο δρομο μολις νυχτωνε ειδα μια σκηνη που νομιζω εν θα την ξεχασω ευκολα και δεν θα ξαναγυρισω οπλο πανω σε αλεπου η ακομα και να σκοτωσω με τον οποιοδηποτε τροπο. Σε μια πηγη ειδα μια μανα αλεπου και 3 μικρα να πινουν νερο ηρεμα και να τρωνε ενα παλιο σαπιμενο καττο ελισεν τους η μιλλα μου υπο αλλες περιστασεις αν ηταν η μανα μονης της και ειχα οπλο θα την σκοτωνα στα σιγουρα αλλα με την εικονα που ειδα εν νομιζω να ξανασκοτωσω αλεπου ετσι νιωθω ετσι λαλω για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικο για μενα ομως ετσι ειναι...
Φίλε που είδες τούτη τη φάση είπαμε;
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
andreas78

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα,
Το θεμα αυτό με απασχολεί και εμενα το τελευταίο διάστημα και μετα απο τις επίμονες αναφορες πολλών συναδέλφων, δημοσίως πως πρέπει πάντα να εκτελούνται.
Δεν λέω, πρέπει να γίνει μια προσπάθεια για να κρατηθεί σε κάποια επίπεδα ο πληθυσμός τους, αλλά πάντοτε βέβαια με μέτρο διότι εχει και η αλεπού τον λογο ύπαρξης της.
Συζητώντας το θεμα με έναν άνθρωπο το οποίο και εκτιμώ αφάνταστα για τις γνώσεις του και την προσφορά του στα κυνηγετικά δρώμενα της Κύπρου, μου ανέφερε πως έχουν γίνει πολλες μελέτες για την τροφική αλυσίδα στην πανίδα μας και αν θυμάμαι καλά η αλεπού έρχεται τρίτη σαν κυνηγός εναντίον των λαγων και της περδικας!!!!
Πρώτο ειναι το κοράκι, μετά η ποντίκα και μετέπειτα η αλεπού!!
Μου εκανε εντύπωση η ποντίκα που αν θυμάμαι καλά τρώει απο 50 μέχρι και 100 λαγουδακια τον χρόνο! !!
Ολα αυτα τα λέω με επιφύλαξη, μέχρι να τα επιβεβαιώσω ξανα.
Γιατρός

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εγώ τους δίνω μισή ώρα προβάδισμα
Μάναμου τα ζωούθκια λέγανε και οι Αυστραλοί για τα γουρούνια και τα ελευθερώνανε και τώρα τραβάνε τα βυζιά τους
Μάναμου λέγανε στην Αμερική για τα κογιοτ και τώρα τα τραβάνε
Μάναμου για τους τάρανδους και τώρα όλα είναι εκτός ελέγχου λόγο και του κόστους εξολόθρευσης τους
Γενικά το μάναμου το πάει πολλά σε οικολόγους του καναπέ
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από beaglemania »

μα εν να θωρουμε μονο το συμφερον μας εσεις που το πεζετε εξυπνοι καμνετε να σκοτωσετε μια αλεπου σαν ταιζει τα μωρα τις τουτο το πραμα εν ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ
beaglemania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2012, 16:49

Re: Καταπολεμηση της αλεπου ειναι σωστο??(ηθικη αποψη)

Δημοσίευση από beaglemania »

LAGOS έγραψε:
beaglemania έγραψε:Ναι ειναι επιβλαβες καμνει απιστευτη ζημια σε λαγους περδικες και σε ολα ΑΛΛΑ ειναι σωστο να τις σκοτωνουμε?

Πριν πηγα περιπατο με το αυτοκινητο σε αγροτικο δρομο μολις νυχτωνε ειδα μια σκηνη που νομιζω εν θα την ξεχασω ευκολα και δεν θα ξαναγυρισω οπλο πανω σε αλεπου η ακομα και να σκοτωσω με τον οποιοδηποτε τροπο. Σε μια πηγη ειδα μια μανα αλεπου και 3 μικρα να πινουν νερο ηρεμα και να τρωνε ενα παλιο σαπιμενο καττο ελισεν τους η μιλλα μου υπο αλλες περιστασεις αν ηταν η μανα μονης της και ειχα οπλο θα την σκοτωνα στα σιγουρα αλλα με την εικονα που ειδα εν νομιζω να ξανασκοτωσω αλεπου ετσι νιωθω ετσι λαλω για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικο για μενα ομως ετσι ειναι...
Φίλε που είδες τούτη τη φάση είπαμε;
Σε αγροτικο δρομο γτ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”