Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Απάντηση
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από dangerous »

opos kai na exei ego eksekinisa tin diadikasia se liges meres tha anebaso kai tis fotografies molis einai etimi,,

meta apo ligi skepsi mallon tha proxoriso kai go me ena stomio ton 8.50 intzon giati isos na min mporoun na mpoun apo to stomio ton 6 kai apla na droun os perioristika ...ego opos to psiliazome einai oti isos na bgenoun apo tis 8.5 intzes kai giauto oi ipolipes einai 6 kai isos ta poulia na sixizonte kai na min briskoun tin eksodo giauto kai to ballei stin mesi...to oti en mia i eisodos en me apasxolei dioti to poulli otan miristi to doloma ite me ton enan tropo ite me ton allo tin eisodo enna tin brei...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από marinos.a »

φίλε Dangerous σε παρακαλώ όπως γράφεις Ελληνικά
Si vis pacem, para bellum
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Δυστυχώς φαίνεται αυτοί που αποφασίζουν για την άδεια καταπολέμησης κορακοειδών, αποφασίζουν με δικά τους κριτήρια και όχι με γνώμονα το πόσο αποτελεσματική είναι η καταπολέμηση. Συγκεκριμένα, οι άδειες που δίνονται σε ομάδες κυνηγετικών συλλόγων (4 άτομα ανά ομάδα) είναι είτε από τις 8-11 το πρωϊ είτε από τις 4-7 το απόγευμα. Με θερμοκρασίες 35 βαθμών, νομίζω ο καθένας μπορεί να αντιληφθεί πόσα κορακοειδή κυκλοφορούν αυτές τις ώρες, σε αντίθεση με το πρωϊ που είναι γεμάτοι οι τόποι ή το απογεύμα που παν για κούρνιασμα. Πάντως και οι θηροφύλακες φαίνεται να συμφωνούν ότι οι καλύτερες ώρες είναι νωρίς το πρωϊ και αργά το απόγευμα, αλλά αυτοί που αποφασίζουν έχουν άλλη άποψη!!! Το μόνο γεγονός πάντως είναι ότι οι αριθμοί των κορακοειδών έφθασαν σε πολύ ψηλά σημεία, οπότε όσο μπορεί ο καθένας από μας θα πρέπει να συμβάλει στην όσο το δυνατό ρύθμιση των αριθμών αυτών, προς όφελος φυσικά των θηραμάτων αλλά και των γεωργικών καλλιεργειών.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Phinix »

ας πάρει ο καθένας καλο την πρωτοβουλία από μονος του και ότι μπορεί ας κάμει

εχτές αργά απόγευμα, ήμουν στη ταράτσα μου και μέτρησα 5 -
κέντρο λεμεσού!!!!!
σκεφτείτε τι γίνετε έξω!!
να τους καθαρισω με το αεροβόλο??????? αλλα πως θα τους πετάξω μετά
επίσης αν πέσουν και μείνουν στές ταράτσες θα μας βουρουν
αν έχει και κανένα φιλοζοω θα μας πάρουν μέσα
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Phinix έγραψε:ας πάρει ο καθένας καλο την πρωτοβουλία από μονος του και ότι μπορεί ας κάμει

εχτές αργά απόγευμα, ήμουν στη ταράτσα μου και μέτρησα 5 -
κέντρο λεμεσού!!!!!
σκεφτείτε τι γίνετε έξω!!
να τους καθαρισω με το αεροβόλο??????? αλλα πως θα τους πετάξω μετά
επίσης αν πέσουν και μείνουν στές ταράτσες θα μας βουρουν
αν έχει και κανένα φιλοζοω θα μας πάρουν μέσα

Φίλε άμα έχεις αθόρυβο αεροβόλο και δεν σε βλέπει κανένας, εν κρίμα να τους την χαρίσεις :-) Πριν 2 βδομάδες ήμουν στο περβόλι και ήταν γεμάτο κορώνους και ετρώαν τα φρούτα. Εμπήκα μέσα στην αποθήκη και έπαιξα 5 πριν καταλάβουν τι γίνεται!! Αν περιμένουμε ότι με τις 2-3 ώρες εξορμήσεων που δίνει η θήρα σε κάποιες ομάδες κυνηγών ότι θα γίνει πραγματική καταπολέμηση, είμαστε εκτός πραγματικότητας! Θεωρώ ότι τα αεροβόλα όπου μπορούν να χρησιμοποιηθούν και οι παγίδες, αποτελούν 2 πολύ καλούς και συστηματικούς τρόπους ρύθμισης των αριθμών των συγκεκριμένων επιβλαβών. Αν για παράδειγμα δίπλα από κάθε μάντρα έμπαινε και 1 παγίδα κορακοειδών, σκεφτείτε συνολικά τι καταπολέμηση θα είχαμε!
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από beretta682 »

BSA R10 MK2
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φιλικά,
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Anthimos »

Phinix έγραψε:ας πάρει ο καθένας καλο την πρωτοβουλία από μονος του και ότι μπορεί ας κάμει

εχτές αργά απόγευμα, ήμουν στη ταράτσα μου και μέτρησα 5 -
κέντρο λεμεσού!!!!!
σκεφτείτε τι γίνετε έξω!!
να τους καθαρισω με το αεροβόλο??????? αλλα πως θα τους πετάξω μετά
επίσης αν πέσουν και μείνουν στές ταράτσες θα μας βουρουν
αν έχει και κανένα φιλοζοω θα μας πάρουν μέσα

Φιλε μου προς θεου " κεντρο λεμεσου" ειπες. Μην υποτιμας τι ζημια μπορει να κανει ενα αδεσποτο ή εξοστρακισμενο σφαιριδιο αεροβολου!!!
Κανονιστε τους κορωνους της υπαιθρου και μες την πόλη μην αναλαμβανετε ετσι πρωτοβουλειες.
Δεν ξερεις πιος θα σε δει και που θα καταληξουν οι σφαιρουδες σου!!
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από virtualgreek »

Anthimos έγραψε:
Φιλε μου προς θεου " κεντρο λεμεσου" ειπες. Μην υποτιμας τι ζημια μπορει να κανει ενα αδεσποτο ή εξοστρακισμενο σφαιριδιο αεροβολου!!!
Κανονιστε τους κορωνους της υπαιθρου και μες την πόλη μην αναλαμβανετε ετσι πρωτοβουλειες.
Δεν ξερεις πιος θα σε δει και που θα καταληξουν οι σφαιρουδες σου!!
Πριν αρκετά χρόνια, ένα εξωστρακισμένο σφαιρίδιο κατάλυξε στο λαιμό μίας κυρίας 2 δρομάκια πάρακατω την στιγμή που περνούσε με το αυτοκίνητο της.

Αποτέλεσμα το δυστύχημα και ο περαιτέρο τραυματισμός της κυρίας...

Μακρυά τα αεροβόλα από τις πόλεις.
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Phinix »

καταλαβενω και συμφωνώ απόλυτα με τα πιο πάνω

ο κίνδυνος είναι ο ΜΟΝΟΣ λόγος που δεν έκαμα εκκαθάριση ακόμα

αλλα βασικά το θέαμα κάθε μέρα είναι μοναδικό :oops:
να στέκομαι τρίτο όροφο στο roof garden και να τους βλέπεις στές γύρο ταράτσες και δέντρα να κάθονται και να κράζουν άνετοι
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Artemis G. »

σκεφτουμε να δοκιμασω να πιασω ενα κοραζινο ζωντανο.... και να του καμω βουντου... :lol: :lol: :lol:
μονο ετσι εν να ησυχασουμε... :lol: :lol:
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”