Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από giorgos80 »

Η εγνοια του κυπραιου ειναι να κρατει το σιεπεττουιν του τζιαι να παιζει οτι κινειται.εφαν μας ουλλους η καλοσυνη και η αγαπη προς τη φυση και θελουμε να ξηλειψουμε τους κοραζινους.οι περισσοτεροι στο πισω μερος του μυαλου μας εχουμε και κανενα τρυονουνι καμια φασσουα κανενα περτικουι.γιατι;επειδη δυστηχως
Οι υπευθυνοι που διαχειριζονται πανιδα χλωριδα αγρια ζωη και οτι αλλο εχει σχεση με το κυνηγι απετυχαν παταγωδως με αποτελεσμα να εχουμε ελαχιστες εξορμησεις οι οποιες δεν ειναι αρκετες για να κατσουν τη καβλα του αχορταγου κυπραιου.που παεις ρε καραμητρο να μου καμεις καταπολεμηση με οπλα.συρνεις μια σιεπεθκια και χανουνται.καποιος ειπε να νοικιασουν αυτοκινητα.εγω λεω τα λεφτα απο τις πεζινες και τα ενοικια να τα βαλουν για να αγορασουν παγιδες.
Η πλακα ειναι οτι λιο μετα το τελος του ενδημικου ουλλοι αρκευκουν και ρωτουν. ''Εννα δωσουν αδεια για κορακοειδη;''.παρτε το χαπαρι το απριλιατικο εχασαμεν το .τωρα εννα φκειται οι παραπανω και να μου πειτε
οτι οι περισοτεροι ειμαστε νομοταγεις και να μη μας βαζω ολους στο ιδιο καζανι.αλλα οταν υπαρχει η ανεχεια
Οπως του ''Rai'' (δεν εχω τπτ μαζι σου μου εδωσες ευκαιρια για παραδειγμα)που αν στα 5-6 κορακοειδη παιχτει
Και κανενα τρυονουι δεν χαθηκε ο κοσμος τοτε δεν παμε μπροστα.καμια ανεχεια κυριοι και καμια αδεια αυτη τη περιοδο.υπαρχουν ορθοτεροι τροποι κσταπολεμησης και το ταμειο θηρας αυτους πρεπει να ακολουθησει και οχι να κανει πλατες στο καθε ππεζ......γκη για να ευχαριστηθει κυνηγι τρυονιου.

http://www.panida.gr/site/2011/11/29/%C ... %B1%CE%BB/
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
pai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 13 Φεβ 2011, 10:53

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από pai »

[quote="giorgos80"]Η εγνοια του κυπραιου ειναι να κρατει το σιεπεττουιν του τζιαι να παιζει οτι κινειται.εφαν μας ουλλους η καλοσυνη και η αγαπη προς τη φυση και θελουμε να ξηλειψουμε τους κοραζινους.οι περισσοτεροι στο πισω μερος του μυαλου μας εχουμε και κανενα τρυονουνι καμια φασσουα κανενα περτικουι.γιατι;επειδη δυστηχως
Οι υπευθυνοι που διαχειριζονται πανιδα χλωριδα αγρια ζωη και οτι αλλο εχει σχεση με το κυνηγι απετυχαν παταγωδως με αποτελεσμα να εχουμε ελαχιστες εξορμησεις οι οποιες δεν ειναι αρκετες για να κατσουν τη καβλα του αχορταγου κυπραιου.που παεις ρε καραμητρο να μου καμεις καταπολεμηση με οπλα.συρνεις μια σιεπεθκια και χανουνται.καποιος ειπε να νοικιασουν αυτοκινητα.εγω λεω τα λεφτα απο τις πεζινες και τα ενοικια να τα βαλουν για να αγορασουν παγιδες.
Η πλακα ειναι οτι λιο μετα το τελος του ενδημικου ουλλοι αρκευκουν και ρωτουν. ''Εννα δωσουν αδεια για κορακοειδη;''.παρτε το χαπαρι το απριλιατικο εχασαμεν το .τωρα εννα φκειται οι παραπανω και να μου πειτε
οτι οι περισοτεροι ειμαστε νομοταγεις και να μη μας βαζω ολους στο ιδιο καζανι.αλλα οταν υπαρχει η ανεχεια
Οπως του ''Rai'' (δεν εχω τπτ μαζι σου μου εδωσες ευκαιρια για παραδειγμα)που αν στα 5-6 κορακοειδη παιχτει
Και κανενα τρυονουι δεν χαθηκε ο κοσμος τοτε δεν παμε μπροστα.καμια ανεχεια κυριοι και καμια αδεια αυτη τη περιοδο.υπαρχουν ορθοτεροι τροποι κσταπολεμησης και το ταμειο θηρας αυτους πρεπει να ακολουθησει και οχι να κανει πλατες στο καθε ππεζ......γκη για να ευχαριστηθει κυνηγι τρυονιου.
+1000000 μπραβο φιλε!
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Rai »

giorgos 80
Οι απόψεις μου για το κυνήγι αυτό είναι ξεκάθαρες .
Η δική μου λογική λέει ότι είναι προτιμότερο να βλέπουμε το δάσος και όχι να μόνο το δέντρο.
Άν οι ομάδες που θα εξορμήσουν στα 5-6 επιβλαβή κτυπήσουν και ένα τρυγώνι τότε το καλό που θα κάνουν θα είναι πολύ περισσότερο απο το κακό.
Δέν λέω ότι είναι σωστό αλλά εγώ τουλάχιστο θα είμαι ευχαριστημένος με μία τέτοια αναλογία.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από giorgos80 »

Rai έγραψε:giorgos 80
Οι απόψεις μου για το κυνήγι αυτό είναι ξεκάθαρες .
Η δική μου λογική λέει ότι είναι προτιμότερο να βλέπουμε το δάσος και όχι να μόνο το δέντρο.
Άν οι ομάδες που θα εξορμήσουν στα 5-6 επιβλαβή κτυπήσουν και ένα τρυγώνι τότε το καλό που θα κάνουν θα είναι πολύ περισσότερο απο το κακό.
Δέν λέω ότι είναι σωστό αλλά εγώ τουλάχιστο θα είμαι ευχαριστημένος με μία τέτοια αναλογία.
Ειμαστε αδιορθωτοι ρε φιλε εν τουτη η νοοτροπια που οδηγησε το τοπο στη σημερινη κατασταση.τουτο συμβαινει παντου δηλαδη αν γινει ενα εργο που κοστιζει 1 εκ. Αν φασιν και καμια 100000 μιζες εν πειραζει θα ειμαστε ευχαριστημενοι
Επειδη εννα γινει το εργο.εν που μενα και που σενα που κλεφκουν και σιωπουμε να περασουμε.
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από demetris21 »

Πιο παλιά καθώς έκαμνα την διαδρομή Λάρνακα-Λευκωσία που πάω δουλιά αυτοκινητόδρομο αν ήμουν τυχερός έβλεπα και απολάμβανα και καμιά φραγκολινούα, κανένα τρυγονάκι, κανένα περτικούι και κάποτε και κανενα λαούι δίπλα που τα παγκέττα. Σήμερα το πρωι καθώς επείεννα δουλιά λαλω και εγώ να μετρήσω ετσι που περιέργια το τι θα δώ. Αποτέλεσμα- (Διαδρομής Λάρνακα-Βιομηχανική Δαλίου) = 21 κορακοειδη, ένα φιλικουτουνι και μιά φάσσα. :evil:
Χάλια τα πράγματα. Δυστυχώς δεν ενημερώθηκα σύντομα για τις εξορμήσεις για την καταπολέμηση των κορακοειδων και δέν πρόλαβα να δηλώσω συμμετοχη. Για αυτο ρε παιδιά όσοι επρολάβαν δώστε τους μες τα αφκια πέρκι δουμε καμια ασπρη μέρα μες τουτο το τοπο και εφάαν μας!
Καλή σας μέρα.

Δημήτρης
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από 635marios »

φιλε kyriakos304 ασ κατσουν αυτοι που δεν διδουν σημασια για τισ ζημιεσ που κανουν τα κορακοιδη οι ποντικεσ και η αλεπου να το διαβασουν για να καταλαβουν οτι ΑΔΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΚΥΝΗΓΙΣΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ .διοτι η αλεπου δεν αφινη λαγουσ τουσ αποδεκατισε και τα κορακοιδη δεν αφινουν γεννα φτεροτου να ξεπουλιαση .το δογμα των οικολογων και που ιωθετη και το ταμειο θηρασ ΑΦΙΣΤΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΗ κατεστρεψε τα θηραματα στη κυπρο .δυστηχωσ η μητερα φυση επετρεψε τη μειωση και οπου νανε την εξαφανιση εγριων θηραματων περδικασ λαγου .για ολα φταινε οι οικολγοι και οι βουλευτεσ μασ .προ παντοσ φταιμε εμεισ που τουσ ανεχομαστε και σαν παρατηριτεσ βλεπουμε τα θηραματα να εξαφανιζουντε .
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από sportsman »

σας χαιρετώ.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος αντί για κορακοειδή αρκετοί απο αυτούς που θα συμμετάσχουν θα καθαρίσουν και διάφορα θηράματα όπως τρυγωνια, φάσσες, περδίκια κ.τ.λ.
Δεν θέλω να μπω στα τι και τα πως της άποψης μου διότι θα εκθέσω ίσως και θηροφυλακες και οργανωμένα σύνολα.
Το ότι όμως θα γίνουν τα πιο πάνω είναι δεδομένο.
Μια απλή περιδιάβαση μετά απο βδομάδες στις περιοχές που θα κυνηγήσουν οι αδειούχοι θα σας πείσει και εσάς.
Καλά κυνήγια φίλοι μου
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από Rai »

sportsman έγραψε:σας χαιρετώ.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος αντί για κορακοειδή αρκετοί απο αυτούς που θα συμμετάσχουν θα καθαρίσουν και διάφορα θηράματα όπως τρυγωνια, φάσσες, περδίκια κ.τ.λ.
Δεν θέλω να μπω στα τι και τα πως της άποψης μου διότι θα εκθέσω ίσως και θηροφυλακες και οργανωμένα σύνολα.
Το ότι όμως θα γίνουν τα πιο πάνω είναι δεδομένο.
Μια απλή περιδιάβαση μετά απο βδομάδες στις περιοχές που θα κυνηγήσουν οι αδειούχοι θα σας πείσει και εσάς.
Καλά κυνήγια φίλοι μου
Σε ευχαριστούμε φίλε για τις ευχές σου.
Το καλό είναι ότι μας έκανε και λίγα νερά και θα δουλέυουν και τα σκυλιά μας καλύτερα. 8-) :lol:
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Aδεια για καταπολεμιση κορακοειδων

Δημοσίευση από sportsman »

φίλε rai δηλαδή δεν γίνεται λαθροθηρία στα κορακοειδή και σε κάθε περίπτωση που βρίσκονται κάποιοι ¨κυνηγοί¨ με τα όπλα τους στο βουνό;;;
Μακάρι να έχεις δίκαιο φίλε αλλά φοβάμαι ότι πλανάσαι ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”