ΚΙΣΣΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Η κισσα - τζιησσα ειναι ενα γνωστο - αγνωστο πουλι της Κυπρου και οχι μονο, που ανηκει στην οικογενεια των κορακοειδων. Συνανταται συνηθως σε δαση. Ο πληθυσμος της σιγουρα ειναι πιο μικρος απο τα αλλα κορακοειδη.

Κανει και αυτη ζημεια οπως τα αλλα???
Απο οτι γραφει στο διαδυκτιο τρωει και αυγα και νεοσσους απο αλλα πουλια π.χ. φασσες.

Ειναι προστατευομενο??
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Ναι φιλε εξοσων ξερω είναι προστατευόμενο είδος.

Δεν ξέρω εαν κανει ζημιά για να σε ενημερώσω.

Δεν την ξέρουν πολλοι, γιατι την βρίσκεις μόνο σε ορεινες περιοχες - ψηλο υψόμετρο.

Ειναι σχετικά άφοβα πουλιά.Μου έτοιχε πολλες φορες να κάθετε στα μερικά μέτρα μακρυα μου, ειτε μόνη της, είτε με 2-3 άλλα πουλιά και να μην αντιδρούν στην παρουσία μου.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Συναντώ και εγώ αρκετές σε δασώδη περιοχή που πηγαίνω για τζίκλες και έχω την απορία με τι τρέφονται εκεί. Όντως είναι πιο 'ήμερες' σε σχέση με τις κατσικορόνες.

Τώρα αν κάνουν τις καταστροφές που κάνουν τα άλλα κορακοειδή μόνο οι ιδικοί μπορούν να μας ενημερώσουν.
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
axerkwtis

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από axerkwtis »

Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε ειναι προστατευομενο ειδος και συναντατε κυριες σε ορεινες δασωδης περιοχες..τρεφεται με αυγα πουλιων αλλα αποτι ξερω κατα τους χειμερινους μηνες καποιοι λενε πως τρεφεται με σπορους και ειναι το μονο διαστημα που μπορει καποιος να καταναλωσει κισσα..δεν τρωει δηλαδη ξημαρισιες..γενικα πανεμορφο πουλλι που η πρωτη φορα που ειδα ηταν στον στρατο που ειμουν Πλατανια..
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από miky55 »

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΤΗ ΛΕΝΕ Η "ΚΙΣΣΑ Η ΒΕΝΕΤΗ".ΤΡΕΦΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΜΗΛΑ ΑΧΛΑΔΙΑ ΚΛΠ.ΗΞΕΡΑ ΚΥΝΗΓΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΤΡΩΓΕ ΞΥΔΑΤΕΣ.ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΑΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΤΕ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ .ΠΙΟ ΞΗΜΑΡΙΜΑΣΜΕΝΟ ΠΤΗΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΟΡΝΙΘΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΝ ΜΕΛΙ. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
istriano ®

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από istriano ® »

Εμενα καποιος ηλικιωμενος, μου ειπε οτι τρωνε τις καμπιες απο τα δεντρα!!!!
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Θυμουμε μια φορα που ειμασταν τροοδος (λιβαδι του πασια ) ηταν σχετικα λιγος ο κοσμος και ησυχια , μολις τους επετασες κατι κανενα κοματι ψουμι κανενα κοματι μηλο ολοισια εκατεβεναν και το πιαναν . μου εκαμε εντυπωση πως επαρακολουθουσαν τες κινησεις μας . ομορφο πουλλι .
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από ALEXIS »

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗ ΤΗΝ ΚΙΣΣΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ
ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΑΣΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΑΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ
ΞΗΡΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΙΕΣ.
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΑΓΚΟΝΗΝ.
ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ/ΑΥΓΑ/ΝΕΟΣΣΟΥΣ ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΣ ΨΩΚΑΣ/ΚΥΚΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΑ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΚΙΣΣΑ

Δημοσίευση από Anthimos »

ALEXIS έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗ ΤΗΝ ΚΙΣΣΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ
ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΑΣΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΑΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ
ΞΗΡΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΜΠΙΕΣ.
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΑΓΚΟΝΗΝ.
ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ/ΑΥΓΑ/ΝΕΟΣΣΟΥΣ ΦΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΣ ΨΩΚΑΣ/ΚΥΚΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΑ

Αλέξη ποιος το είπε αυτο??
Το πιο γνωστο πουλι για την εξοντωση της καμπιας του πευκου ειναι ο τσαλαπετεινος ( πουπουξιος) γι αυτο και συντονιζει την αποδημια του με την εκκολαψη της Καμπιας και μειωθηκε δραματικα οταν ψεκαζαν με αεροπλανο τα δαση ( τωρα επανηλθαν οι πληθυσμοι)

Νομιζω η Καμπια του Πευκου δεν ειναι στις προτιμησεις της γι αυτο και την βρισκουμε πιο συχνα σε λατζιερα παρα Πευκοδάση μιας και λατρευει τα βαλανιδια και μαλιστα ειναι ενα απο τα πουλια που ειναι υπευθυνα για την διασπορα των βαλανιδιων στο δασος......

Διατροφή
Η Κίσσα ανήκει στα σχεδόν παμφάγα είδη και μπορεί να σιτιστεί με μια αρκετά μεγάλη ποικιλία τροφής. Βασικότερο όμως μέρος της διατροφής της αποτελούν τα βελανίδια, τα οποία συλλέγει και αποθηκεύει ως αποθέματα τροφής για τους δύσκολους χειμωνιάτικους μήνες. Χαρακτηριστικό είναι ότι η κίσσα μπορεί να μεταφέρει κάθε φορά ως και 5 βελανίδια, 1 στο ράμφος της και τα υπόλοιπα στο λαιμό και τον οισοφάγο της, σε αποστάσεις από 100 μέτρα ως και αρκετά χιλιόμετρα. Έχει δε την ικανότητα να θυμάται ακριβώς το μέρος στο οποίο θα θάψει τα βελανίδια, αλλά και την ικανότητα να τα οσφραίνεται ακόμα και όταν αυτά είναι θαμμένα κάτω από 30 πόντους χιόνι.

Ακόμα μέσα στα είδη διατροφής της Κίσσα περιλαμβάνονται διάφορα είδη καρπών όπως σιτάρι, κάστανα, μπιζέλια, μούρα, βατόμουρα, πατάτες κλπ.

Σε μικρότερη έκταση, οι Κίσσες θα αναζητήσουν μικρά θηλαστικά όπως μικρά φίδια και ποντίκια, αλλά και μικρά ασπόνδυλα όπως, γαιοσκώληκες, αράχνες, σαρανταποδαρούσες, σκώρους, διάφορα έντομα, κάμπιες, σαύρες κπλ. Από τις αγαπημένες της όμως τροφές αποτελούν τα αυγά κυρίως, αλλά και οι νεοσσοί διαφόρων άλλων πουλιών που θα ανακαλύψουν σε αφύλαχτες φωλιές.

EurasianJay2.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”