Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Απάντηση
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από sportsman »

στο νέο τεύχος υπάρχει άρθρο σχετικά με κλούβες για καταπολέμηση των κατσικόρωνων....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :evil:

Ρωτώ όσους απο εσάς είναι άμεσα εμπλεκόμενοι σε κυνηγετικούς συλλόγους/κυνηγοπατέρες/υπηρεσία θήρας κ.τ.λ.
Οταν η Αγγλία αντιμετωπίζει με επιτυχία τα κορακοειδή μέσω αυτών των κλουβιών , Αγγλία η οποία για όσους κυνήγησαν εκεί ξέρουν ότι καμία σχεση με την σαχάρα την δική μας απο αποψεως αριθμών θηράματος, μήπως θα έπρεπε επιτέλους να αναλάβουμε στα σοβαρά αυτό το θέμα και εμείς και να σταματήσουμε την σπατάλη των χρημάτων στα κοτόπουλα εκτροφής;;;;;;;
σκεφτήκατε αν μειώνονταν τρομερά οι κατσικούταλοι τι αριθμούς λαών τσιε αρκοπέρτικων θα είχαμε;;;

Ερώτημα κάποιου απλού κυνηγού μακρια απο σκοπιμότητες και καυγάδες :!:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από admin »

Αγαπητέ φίλε έχεις απόλυτο δίκαιο αυτή η κλούβα είναι άκρως αποδοτιή και δοκιμάστηκε με μεγάλη επιτυχία. Θέλω να ευχαριστήσω τον Άγγελο Πιτσιλίδη που μεσολάβησε να την φέρουμε 'το πρότυπο' τον Χάρη Χατζυστιλλή που βοήθησε να γίνει η πρώτη και δοκιμάστηκε με δική του πρωτοβουλία και τον φίλο μου τον Γιώργο τον Πελεκάνο που με μια πολύ χαμηλή τιμή φτιάχνει για όσους συλλόγους θέλουν. Τώρα για να μεν περιμένουμε πάντοτε απο άλλους σας παρακαλώ όσοι είσαστε ενταγμένοι σε κυνηγετικούς συλλόγους προτρέψτε τους να αγοράσουν 1-2 παγίδες. Είναι εύκολο να μετακινηθούν κοστίζουν €85 η μία και κάνουν απίσττευτη δουλειά σε ένα Σαββατοκυρίακα πιάσαμε 17 κατσικόρωνους . Όποιος ενδιαφέρεται αν παραγγείλει το τηλέφωνο του Γιώργου του πελεκάνου είναι 99556669
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από Savvas »

Ακόμα μία καλή πρόταση που δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να κάνω μόνος μου.

Ωστόσω, αν μπορούσαν να γίνουν 1-2 και να "ενοικιάζονται" σε διάφορες περιοχές νομίζω θα πρόσφερε πάρα πολλά.

http://www.rci.rutgers.edu/~lreed/dimensions.htm

http://www.youtube.com/watch?v=LZLYiOn83Po
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Savvas την 10 Οκτ 2012, 14:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από Nikos »

Σε αυτές τις παγίδες οι διαστάσεις παιζουν ρόλο?
Τόσο χαρακτηριστικό οπως το παρουσιαζει στο link που έβαλε ο Σαββής;;;
Επιδη έτυχε να δω και ενα απλό τετράγωνο κουτί με τρυπα, τυπου σκλάλας, απο πάνω.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από Phinix »

τα πουλια που πιάνονται στές παγίδες τι γίνονται
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

Phinix έγραψε:τα πουλια που πιάνονται στές παγίδες τι γίνονται
"πετασουμεντα" χαμέ όπως τις "ποτσες" τα "κοσκουπικα" τα τσιάρα τα αναμμένα τες "χαρτουτσιες" τσε ούλα η αν έχει κανένα που εν σωστός "καφκιτα" η 8aφκiτa
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από Phinix »

:?
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από 635marios »

ρε παιδκια εμεινατε ιδιαν ταξη .το παγιδευμα πουλιων στη κυπρο ειναι παρανομο και υπαρχουν αυστηρεσ ποινεσ .ΤΑ ΚΟΡΑΚΟΙΟΙΔΗ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΟΙ ΟΙΚΛΟΓΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΘΗΡΕΥΣΗΜΑ ΕΙΔΗ .ΑΝ ΠΙΑΣΕΤΕ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΘΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΩΣ ΘΗΡΕΥΣΗΜΑ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ .η ευρωπη επιτρεπη το κυνηγι μονο με οπλο και οχι με παγιδεσ δυκτια η αλλα μεσα .Η θανατωση των πουλιων πρεπει να γινετε γρηγορα με τον ποιο ανωδινο τροπο .οι οικολογοι εχουν φροντιση για ολα και εμεισ κοιμουμαστε .κυριοσ λογοσ ηταν να μην δινετε αδεια για επιβλαβη τον απριλιο διοτι επαιζαμε τρυγονια.ετσι δεν μπορει να δωση κανενασ αδεια τρυγονιου με συγκαλιψη τα κορακοοιδη .
sportsman
Full Member
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 13 Αύγ 2012, 08:26

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από sportsman »

εάν είναι έτσι τα πραγματα τότε ζήτω που καήκαμε :evil:
έπρεπε να υπήρχε κομμα Κυπρίων κυνηγών 50 χιλιάδες άτομα με τους βουλευτες μας και με φωνη στις κυβερνήσεις να δω εάν θα μας έκαμναν ότι ήθελαν.
Δημιούργησαν στην Ελλάδα Κομμα κυνηγων αλλά τελικά τους υποσκαψαν/διελυσαν τα υπόλοιπα κομματα και οι σκοπιμότητες, για όσους παρακολουθησαν τις τελευταίες εκλογες.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κλούβες για καταπολέμηση κατσικόρωνων/κόρωνων

Δημοσίευση από Anthimos »

Δειτε την ζημια που κανουν τα κορακοειδη στις πέρδικες ( αφορα ισπανικη περδικα αλλα οι κατσικορωνες καμνουν παντου την ιδια ζημια)


Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”