Αλεπού

Απάντηση
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Αλεπού

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

ρε παδια να σας ρωτισω κατι.

αν εισασταν πανω στο βουνο και εβλεπετε αλεπου ηταν να την πεξετε η οχι?? ειλικρινα πετε μου γιατι θελω βοηθεια σε τουτο
JiniosEmba
Full Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 28 Σεπ 2010, 19:18

Re: αλεπου

Δημοσίευση από JiniosEmba »

εγω θα την επεζα,,,,αλλα απαγορευετε κανονικα,,,οπως σου ερτει τζινην την ωρα,,,εσσιη κανενα που να μεν επεξεν,,, :(
Άβαταρ μέλους
chrysanthos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010, 11:50

Re: αλεπου

Δημοσίευση από chrysanthos »

Με τιποτε.. μου ετυχε τη δευτερη κυριακη μια τετοια περιπτωση, εψαχνα για λαγο σε πευκοφιτα κρατονια και μεσα απο τα θρουμπια επεταχτικε μια πολλα ομορφη αλεπου κανελλο-μαυρη θηλυκια(σπανιο χρωμα για τη Κυπρο), την εβαλα μεσα στο σημαδι και εσκεφτικα τη ωραια βολη, ειμουν ετοιμος να πατισω τη σκανδαλη και εκεινη εκοντοσταθηκε και με κοιτξε, αμεσως εκατεβασα το οπλο και λεω απο μεσα μου "εγω ειμαι το παρασιτο μεσα στο δικο της περιβαλλον(τροφικην αλισιδα) και οχι εκεινη στο δικο μου, παεννε μανα μου στο καλο τζαι'γλεπε". Μπορει να τρεφεται με περδικια και λαγους αλλα και με αλλα πουλια και μικρο-θηλαστικα, ομως καμνει τζαι καλα, τρωει τα ψωφκια τρωει τα τροκτικα τζαι'τσι διατηριται καποιος ισολογισμος στο περιβαλλον(Φυσικον ισοζυγιο).
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: αλεπου

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε δεν σε αδικω που δεν την επαιξες ουτε και βρισκω λαθος στο τροπο που σκεφτεσαι...οταν ομως παρουσιαζεται υπερ πληθυσμος της τοτε δεν εχουμε φυσικον ισοζυγιο,,προσωπικα θα την επαιζα..
andreas76
Full Member
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010, 18:25

Re: αλεπου

Δημοσίευση από andreas76 »

Παιδιά την πρώτη τετάρτη στην Πάφο την είδα να έρχεται προς τα πάνω μου απο τα 200 μέτρα(είμουν σε πόστο για φάσσες).Στην πορεία της προς εμένα έστριψε αριστερα μέσα στις μεγάλες λατζιες που υπηρχαν χωρις να μπορέσω να πυροβολίσω.Ολόμαυρη με τεράστια μαυρη ουρά.Την είδα για λίγο να περπατά μέσα στη λατζιά(δεν με αντιλήφθηκε). Στο επόμενο λεπτό ήρθαν 4 φάσσες λίγο ψηλά και πήρα 1 με την δεύτερη η οποία έπεσε έξω απο την λατζιά απο την κάτω πλευρά.Κοντοστάθηκα λίγο διότι τα αλλά πουλιά άρχισαν κύκλους.Σε λίγο κατέβηκα απο το μονοπάτι και στα 20 μέτρα βλέπω την φάσσα στο καθαρό αλλά και τον αλουπό 1μέτρο μακριά της να λιγουρέυετε.ΕΕΕ τότε την πυοβόλισα στα καπούλια και άρχισε ένα κλάμα ,μια φασαρία ,εχάθηκε. Ηταν εκείνος η εγώ.Δεν τους χαρίζομε με τίποτε
sotiris!129

Re: αλεπου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

σπανια μου τυχενει να δω στο κυνηγι! νομιζω 99.9/100 θα την εκτελουσα! αποτη βλεπω στις αναγνορισεις που εκανα πριν το κυνηγι ειναι παααρα πολλες...βλεπουμε ολοι καθημερινα πολλα περδικια φαγομενα και πολες φορες μονο πνιγμενα απο αλεπου! παιξετην ζε πε πως εν λαος με νουρον!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: αλεπου

Δημοσίευση από marinos.a »

chrysanthos έγραψε:Με τιποτε.. μου ετυχε τη δευτερη κυριακη μια τετοια περιπτωση, εψαχνα για λαγο σε πευκοφιτα κρατονια και μεσα απο τα θρουμπια επεταχτικε μια πολλα ομορφη αλεπου κανελλο-μαυρη θηλυκια(σπανιο χρωμα για τη Κυπρο), την εβαλα μεσα στο σημαδι και εσκεφτικα τη ωραια βολη, ειμουν ετοιμος να πατισω τη σκανδαλη και εκεινη εκοντοσταθηκε και με κοιτξε, αμεσως εκατεβασα το οπλο και λεω απο μεσα μου "εγω ειμαι το παρασιτο μεσα στο δικο της περιβαλλον(τροφικην αλισιδα) και οχι εκεινη στο δικο μου, παεννε μανα μου στο καλο τζαι'γλεπε". Μπορει να τρεφεται με περδικια και λαγους αλλα και με αλλα πουλια και μικρο-θηλαστικα, ομως καμνει τζαι καλα, τρωει τα ψωφκια τρωει τα τροκτικα τζαι'τσι διατηριται καποιος ισολογισμος στο περιβαλλον(Φυσικον ισοζυγιο).
+1
Si vis pacem, para bellum
nicolas theocharous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010, 18:31

Re: αλεπου

Δημοσίευση από nicolas theocharous »

ρε παιδια ευχαριστω που μοιραζεστε τις σκεψες σας μαζι μου ξερω οτι τουτο το θεμα εκααντησε πολλα λεπτο και εν εχει σωστο η λαθος εν αποδεδηγμενο πως η αλεπου καμνει τεραστιο κακο στην πανιδα του τοπου μας αλλα το μεγαλυτερο κακο νομιζω πρωτα εμεις ειμαστε και μετα η αλεπου αφου η αλεπου ανηκει σην αλυσιδα. που την αλλη ομως ολοι επροσεξαμε πως υπαρχει υπερπλυθησμος. εγω πρωσοπικα εκτιμω και καταλβω και εκεινους που τις παιζουν και εκεινους που εν τες πειραζουν

ο λογος που ανοιξα τουτο το θεμα σημερα ειναι γιατι εγινε ενα περιστατικο και επελλανεν η κεφαλη μου που τις τυψεις ειλικρινα και θελω καπου να το πω και ας με που γαρο παλε ορισμενοι. λοιπον επια σημερα σε ενα βουνο και επερπατησα λιο σε μια αντιπυρικη γιατι εν μπορω να περπατω αλλου. σε καποια φαση ακουσα που κατω μου 6-7 συνεχεις πυροβολισμους και θωρω μια αλεπου φκενει της αντιπυρικης και ανεβαινει σε ενα οκτο πανω. εφανηκε μου κτηπημενη και λεω παω να δω τι γινετε. παω φκενω του οκτου σιγα σιγα και βλεπω την καταγαιματωμενη και εκολοσυρνετουν. επαγωσα εν ιξερα τι να καμω. στο τελος επεξα την γιατι εν νομιζω να εφκαλε την ωρα .

ειλικρινα ποττε εν επεξα οτιδηποτε που δεν τρωετε ουτε θα επεζα οττε. εν αφαιρω μια ζωη για το τιποτε ουτε πουλλουθκια ουτε τιποτε. που την ωρα που ηρτα σπιτι εν λαλω να ηρεμησω, εν το επιστευκα στην αρκη οτι ηταν να νιωθω ετσι. εν ξερω τι θα εκαμνα αν επετασσετουν μπροστα μου στο ξαφνικο εν μου ξαναετυχε αλλα ετσι οπως εξεληχτηκε η φαση ελυπηθηκα την και εχω την συνεχεια μεσα στο νου μου αφου εν ξερω αν εκαμα το σωστο που την επεξα. και ηταν εκεινο το καφε με μαυρο που ειπε ο φιλος πιο πριν οτι εν σπανια.

πετε μου ρε παιδια εν καλα που εκαμα οξα?? :? :? :? :? :?
sotiris!129

Re: αλεπου

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε μου...
ουτε εγω παιζω πουλουθκια,σημερα επερπατουν ουλι μερα για να παιξω 5 χαρτουτσιες 3ς πας σε ενα κοραζινο, επεσε που την πρωτη κουτσοφτερος σαν επεφτε εσιρα του αλλο 1 αλλα εν τον ηβρα ζε εκτελεσα τον γιατι λιπουμε να τον αφινα ζοντανω να βασανιετε! ζε 2 πας σε ενα περτιζι που επαιξα...σαν επερπατουν ηβρα ενα σπινο κουτσοφτερο ελισεν τον η μιλα μου! ταπουλουθκια λιπουμε τα αλλα τα επιβλαβει ΟΧΙ
μεν το σκεφτεσαι επιδη στο κατο κατο εσυ οπως και να εχει επρεπε να την παιξεις να μεν βασανιετε!
Άβαταρ μέλους
tracker686
Full Member
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: 15 Αύγ 2010, 10:48
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: αλεπου

Δημοσίευση από tracker686 »

nicolas theocharous έγραψε:ρε παιδια ευχαριστω που μοιραζεστε τις σκεψες σας μαζι μου ξερω οτι τουτο το θεμα εκααντησε πολλα λεπτο και εν εχει σωστο η λαθος εν αποδεδηγμενο πως η αλεπου καμνει τεραστιο κακο στην πανιδα του τοπου μας αλλα το μεγαλυτερο κακο νομιζω πρωτα εμεις ειμαστε και μετα η αλεπου αφου η αλεπου ανηκει σην αλυσιδα. που την αλλη ομως ολοι επροσεξαμε πως υπαρχει υπερπλυθησμος. εγω πρωσοπικα εκτιμω και καταλβω και εκεινους που τις παιζουν και εκεινους που εν τες πειραζουν

ο λογος που ανοιξα τουτο το θεμα σημερα ειναι γιατι εγινε ενα περιστατικο και επελλανεν η κεφαλη μου που τις τυψεις ειλικρινα και θελω καπου να το πω και ας με που γαρο παλε ορισμενοι. λοιπον επια σημερα σε ενα βουνο και επερπατησα λιο σε μια αντιπυρικη γιατι εν μπορω να περπατω αλλου. σε καποια φαση ακουσα που κατω μου 6-7 συνεχεις πυροβολισμους και θωρω μια αλεπου φκενει της αντιπυρικης και ανεβαινει σε ενα οκτο πανω. εφανηκε μου κτηπημενη και λεω παω να δω τι γινετε. παω φκενω του οκτου σιγα σιγα και βλεπω την καταγαιματωμενη και εκολοσυρνετουν. επαγωσα εν ιξερα τι να καμω. στο τελος επεξα την γιατι εν νομιζω να εφκαλε την ωρα .

ειλικρινα ποττε εν επεξα οτιδηποτε που δεν τρωετε ουτε θα επεζα οττε. εν αφαιρω μια ζωη για το τιποτε ουτε πουλλουθκια ουτε τιποτε. που την ωρα που ηρτα σπιτι εν λαλω να ηρεμησω, εν το επιστευκα στην αρκη οτι ηταν να νιωθω ετσι. εν ξερω τι θα εκαμνα αν επετασσετουν μπροστα μου στο ξαφνικο εν μου ξαναετυχε αλλα ετσι οπως εξεληχτηκε η φαση ελυπηθηκα την και εχω την συνεχεια μεσα στο νου μου αφου εν ξερω αν εκαμα το σωστο που την επεξα. και ηταν εκεινο το καφε με μαυρο που ειπε ο φιλος πιο πριν οτι εν σπανια.

πετε μου ρε παιδια εν καλα που εκαμα οξα?? :? :? :? :? :?
φιλε μου ακου κατεμενα καλα εκαμες γιατι πολυ απλα εφκαλες την απο τα βασανα της,και πιστευω θα συμφωνεισουν και αλλοι μαζι μου,οποταν μην το σκευτεσαι και συνεχεισε το κυνηγη σου χωρις τυψης.......εμενα ο φιλος μου θελει ψυχολογο επηγοντος γιατι σημερα εκαλλυκωσεν ενα ΛΑΟ στα 2 μετρα....τουτα επροβληματα :D :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”