Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από Nikos »

Γεια σας παιδιά....

Γνωριζουμε όλοι πολύ καλά και το βλεπουμε καθημερινά, ότι εγέμωσε ο τόπος κοράζινους και κατσικορώνες, κάτι που συμβάλει αρνητικά στην επιβίωση αρκετών θηραμάτων που κυνηγά ο καθένας μας...

Αν γνωρίζετε θα δωθεί άδεια για κορακοειδή;; για να εξηγούμε και να μην παρεξηγούμε, δεν εννοώ ούτε φάσσας, ουτε τρυγωνιού ουτε περτικου ουτε λαού ουτε ουτω καθεξής...
Και αν θα δωθεί , θα είναι όπως κάθε χρόνο....;; Με"επίλεχτες" όμάδες μεσω συλλόγων και τάχα θα έχουν θηροφύλακα μαζί τους, και λέω τάχα γιατί ξέρουμε τι γίνεται στο τέλος...Όλοι μας πιστεύω ακούσαμε και κάτι..!!



Καλή σας μέρα!!
Νίκος Α
Άβαταρ μέλους
DT11
Full Member
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 05 Μαρ 2012, 20:33
Τοποθεσία: Δερύνεια,Αμμόχωστος

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από DT11 »

φιλε εγω δεν ακουσα αλλα ειμαι υπερ γιατι εν αφινουν τιποτα οπος σπερμενα κτλ εβαρεθηκαα τους να τους βλεπω αιστον πελα πασι μεσ στες απαγορευμένες περιοχες οπος στην Δεκέλια εγεμα τον ο τοπος
pambs
Full Member
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: 23 Απρ 2011, 19:22

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από pambs »

Ας δωσουν αδεια σε 20 ατομα με αεροβολα και θηροφυλακα η καποιο μελος απο συνδεσμο να τα καθαρισουν. Υπαρχουν τοσοι πολλοι μεσα στις πολεις...Παρκο αθαλασσας ειναι εκατονταδες...
ferma
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 20 Απρ 2012, 15:50

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από ferma »

φιλε ενξερω αν δωθεικε αδεια αλλα συμφωνω με ουλους ;)
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από Nikos »

Ναι να δωθεί άδεια αδεια για καταπολέμηση των κορακοειδών, σε ποιούς όμως??
Και παλαιότερα έδειναν αλλά εκλέαν τα τρυγώνια και οι φάσσες....Πρέπει να υπάρχει αυστηρός έλεγχος και ο'ι' ο παρέας του παρέα και ο κουμπάρος του κουμπάρου....
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από 'petros' »

ρε φιλε παλια συμφωνω οτι γινοταν οπως τα λες
Τα τελευταια χρονια ομως (2-3 τουλαχιστο) ειναι με συνοδεια απο θηροφυλακες χωριζονται σε ομαδες 4-5 ατομα καθε ομαδα και κανουν την καταπολεμιση δεν λεω μπορει να εχει και περιπτωσεις που μπορει να καμουν και την μαλ@@ια τους ορισμενοι οταν δεν τους βλεπει κανεις αλλα αυτα ειναι μεμονομενες περιπτωσεις πιστευω.
Οπως το εχουν κανει μεσο των κυνηγετικων συλλογων πιστευω ειναι καλυτερα γιατι ολοι ξερουμε παλια που πηγαινε ο καθενας μονος του οπου ηθελε και δεν ξεχωριζαν τον κορωνο που τη φασσα , το τρυγωνι και το λαο.
Εαν θελει καποιος να παει στη καταπολεμιση απλα να ρωτησει στη θηρα η σε καποιο κυνηγετικο συλλογο ποτε θα ειναι η αδεια και να δωσει τα στοιχεια του για να παει.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από KINIGOSS »

Κοπελια η καταπολεμιση εν καλον πραμαν ναι αλλα νομιζετε οτι με το να φκουν 10 ομαδες νομιμες παγκιπρια ελιθηκεν το προβλημα?
γιατι καθε χρονο ολοι θημουντε να καταπολεμισουν τα κορακοειδη τετιαν εποχη που εχει τριονια?
αν ειχαμε συλλογους πραγματικους και πραγματικη οργανοση και υγεσια τοτε η καταπολεμιση τουν των πουλιων θα ηταν ολοχρονα με ολα τα μεσα ,αλλα δυστιχως θημουμαστεν παντα τελευτεα στιγμη και καμνουμεν τα σιονι καθε χρονο καθε χρονο.
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρα σας...

Φίλε Πέτρο δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά, οταν για παράδειγμα πάω εγω μέσω κυνηγετικού συλλόγου με μιά ομάδα πέντε ατόμων και θέλουμε να κάνουμε καταπολέμηση σε ενα σύμπλεγμα πέντε περίπου χωριών. Και αυτό συζητείται με τον κυνηγετικό σύλλογο και αντιλαμβάνονται το πρόβλημα. Γιατί δεν σου δίνουν την άδεια, και σου λέει απορρίφθηκε η αίτηση σου;;;
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι οι συγκεκριμμένες άδειες πάνε σε εκείνους που έχουν τις διασυνδέσεις και τα μέσα, και είναι επακόλουθο ότι αυτοί οι κάποιοι,ως επι το πλείστον, θα κάνουν καταπολέμηση στις περιοχές που κυνηγούν.

Φίλε Kinigoss, νομίζω ότι ο λόγος που γίνεται αυτή την περίοδο είναι επειδή ειναι η περίοδος αναπαραγωγής.

Εγώ πιστεύω πως η θήρα,αν κάθε μέρα που βγαίνει έξω στα βουνά έπαιζε 2 κορραζινους, κατσικορωνες κλπ. Τώρα ο αριθμός των κορακοειδών θα ήταν κατα πολύ μειωμένος, και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.Και απορώ γιατί δεν το κάνουν!!Ξέρει κανένας;;; ενεν μεσα στις αρμοδιότητες τους να προφυλάσσουν το θήραμα... εντζε είπαμε να ξιλιψουν, γιατί έχουν και εκίνα τον ρόλο τους αλλά να μειωθεί ο αριθμός τους.

Καλή συνέχεια
Νίκος Α
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από 'petros' »

Nikos έγραψε:Καλημέρα σας...

Φίλε Πέτρο δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά, οταν για παράδειγμα πάω εγω μέσω κυνηγετικού συλλόγου με μιά ομάδα πέντε ατόμων και θέλουμε να κάνουμε καταπολέμηση σε ενα σύμπλεγμα πέντε περίπου χωριών. Και αυτό συζητείται με τον κυνηγετικό σύλλογο και αντιλαμβάνονται το πρόβλημα. Γιατί δεν σου δίνουν την άδεια, και σου λέει απορρίφθηκε η αίτηση σου;;;
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι οι συγκεκριμμένες άδειες πάνε σε εκείνους που έχουν τις διασυνδέσεις και τα μέσα, και είναι επακόλουθο ότι αυτοί οι κάποιοι,ως επι το πλείστον, θα κάνουν καταπολέμηση στις περιοχές που κυνηγούν.
Αυτο δεν το ξερω φιλε Νικο και για πιο λογο να απορριψουν την αιτηση σου?Επρεπε να παεις να καμεις προβλημα ητε στη θηρα ητε στο κυνηγετικο συλλογο που εκανες την αιτηση και απο τη στιγμη που ειχες την αδεια κυνηγιου δεν επρεπε να σου πουν τιποτα
Και απο οτι ξερω η αδεια δεν δινετε για ολες τις περιοχες την ιδια μερα για πιο σωστο ελεγχο σε καθε περιοχη και διαφορετικη μερα Ετσι εαν πες ηταν πληρες οι ομαδες σε μια περιοχη που ηθελες να πας να σε στηλουν σε καποια αλλη

Φίλε Kinigoss, νομίζω ότι ο λόγος που γίνεται αυτή την περίοδο είναι επειδή ειναι η περίοδος αναπαραγωγής.
Συμφωνω με το φιλο Νικο στο οτι δινετε αδεια αυτη την εποχη λογο του οτι ειναι περιοδος αναπαραγωγης και ειναι πιο ευκολο στη μειωση των πλυθησμων.

Εγώ πιστεύω πως η θήρα,αν κάθε μέρα που βγαίνει έξω στα βουνά έπαιζε 2 κορραζινους, κατσικορωνες κλπ. Τώρα ο αριθμός των κορακοειδών θα ήταν κατα πολύ μειωμένος, και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.Και απορώ γιατί δεν το κάνουν!!Ξέρει κανένας;;; ενεν μεσα στις αρμοδιότητες τους να προφυλάσσουν το θήραμα... εντζε είπαμε να ξιλιψουν, γιατί έχουν και εκίνα τον ρόλο τους αλλά να μειωθεί ο αριθμός τους.
Αυτους ποιος θα τους βλεπει τι παιζουν καθε μερα.

Καλή συνέχεια
Νίκος Α
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Θα δωθεί Άδεια για καταπολέμηση κορακοειδών;;;

Δημοσίευση από Nikos »

Φίλε Πέτρο όντως ετσι γίνεται,εξορμούν ανα περιοχές.Τα πράγματα έτσι έγιναν,εμέναν μου είπαν ότι ο κάθε κυνηγετικός σύλλογος πρέπει να συμπληρώσει κάποια άτομα και είχαν ήδη συμπληρωθεί.
Το ποιος θα τους βλέπει εκείνους φίλε Πέτρο εν ξερω, εν γελοίο το θέμα.... :x
Φυσικά υπάρχουν και οι καθώς πρέπει που κάνουν την δουλειά τους αλλά και άλλοι που εκμεταλλεύονται την εξουσία που τους δίνεται....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”