Έλεγχος επιβλαβών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από marinos.a »

Με αφορμή τη συζήτηση σκέφτηκα να περάσω απο το κατάστημα γεωργικών να αγοράσω δηλητήριο για ποντικες.

υπάρχει κάτι που να το τρων μόνο τα τρωκτικά?

αν βάλω σιταρουι εν θα φαν και οι φασσες?

αν βάλω σοκολατουα εν κινδυνεύουν τα σκυλιά?

πρέπει να κάνω το κόλπο με τη σωλήνα?

Έχετε κάποιο προϊών που ξέρετε ότι εν καλό?

εχει κάποιος εμπειρία να μας κατευθύνει;
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από Laurona »

Μαρινο εσυ ασχοληθηκες με τα αεροβολα αρκετα εννεν?

Απο οτι θυμαμαι υπαρχει και σχετικος συλλογος αεροβολιστων.

Γιατι εν τους μιλας εαν εχεις επαφες μαζι τους, να διοργανωθει ενα ελεγχομενο κυνηγι τους με αεροβολα, με την συνοδεια θυροφυλακα?

Νομιζω οτι θα το χαρουν οσοι εχουν, θα γινει σωστη καταπολεμηση, ειναι ακινδυνη, μη ενοχλητικη και σαφως δεν μπορει να φορεσει καποιος μαυρα γιαλια, οπως γινοταν σε καποιες περιπτωσεις οταν δινοταν με κανονικο οπλο.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από marinos.a »

ρε φιλε ειναι όντως καλή ιδέα αν και φοβάμαι ανέφικτη

αυτό που λεω ειναι άμεσο.

κάθε εβδομάδα θα βγω 1-2 φορές έξω με το σκυλί.

αν μπορώ να κάνω κάτι θα είναι ευχής έργο
Si vis pacem, para bellum
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από canis »

γεία σας κοπέλια,
μαρίνο μπράβο σου για το ενδιαφέρον και τις ανησυχίες....
το θέμα με απασχολεί και εμένα σοναρά και έχω και εγώ τις ίδιες ανησυχίες.
εδώ και καιρό ψάχνω στο διαδύκτιο για βιλογική καταπολέμηση των ποντίκων και υπάρχουν ορισμένα σκευάσματα τα οποία είναι εύκολο να κάνει ο κάθε ένας μας απλά δεν γνωρίζω για την αποτελεσματικότητα τους...
το ένα που άκουσα ότι είναι δοκιμασμένο και στη κύπρο και ότι δουλεύει είναι η ανάμυξη αλεύριου με γύψο και λίγη αναρή για μυρωδία. Οι ποντίκες το ρώνε και πύσει στα έντερα τους....
το άλλο αλεύρι με baking soda. η σόδα δημιουργεί τους αέρια και επηδεί δεν μπορόύν να κλάσουν :lol: , σπάζουν τα έντερα τους.
ακόμα να δοκιμάσο κάνένα πάντος, αλλά σύντομα θα πειραματιστώ....

επίσεις οι πλαστικές σίκλες που κλείνουν από πάνω μπορούν να γίνουν καλά και ασφαλή baiting stations...

φκάλεις 2-3 τρύπες στα πλάγια 3-5 εκατοστά διάμετρο και περνάς ένα κομμάτι σωλήνα έτσι ώστε να εξέχει λίγο στο εξωτερικό και να μην μπαίνει μέσα βροχή. βάλεις μέσα το δηλητήριο σου βιολογικό ή μη και βιδώνεις το πάνω σε ένα δέντρο.
3-4 φορές το χρόνο πάεις τζαμέ, ανοίγεις τη σίκλα σου και προσθέτεις το δηλητήριο σου.....
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από Nikos »

canis έγραψε:γεία σας κοπέλια,
μαρίνο μπράβο σου για το ενδιαφέρον και τις ανησυχίες....
το θέμα με απασχολεί και εμένα σοναρά και έχω και εγώ τις ίδιες ανησυχίες.
εδώ και καιρό ψάχνω στο διαδύκτιο για βιλογική καταπολέμηση των ποντίκων και υπάρχουν ορισμένα σκευάσματα τα οποία είναι εύκολο να κάνει ο κάθε ένας μας απλά δεν γνωρίζω για την αποτελεσματικότητα τους...
το ένα που άκουσα ότι είναι δοκιμασμένο και στη κύπρο και ότι δουλεύει είναι η ανάμυξη αλεύριου με γύψο και λίγη αναρή για μυρωδία. Οι ποντίκες το ρώνε και πύσει στα έντερα τους....
το άλλο αλεύρι με baking soda. η σόδα δημιουργεί τους αέρια και επηδεί δεν μπορόύν να κλάσουν :lol: , σπάζουν τα έντερα τους.
3-4 φορές το χρόνο πάεις τζαμέ, ανοίγεις τη σίκλα σου και προσθέτεις το δηλητήριο σου.....
Καλημέρα σας...

Φίλε canis , ο πρώτος τρόπος που λέεις με το αλευρι και τον γύψο είναι δοκιμασμένος με απίστευτα κάλά αποτελέσματα!!!Δίπλα απο εκείνο το κουπι που βαζεις τον γύψο με το αλευρι, βάζεις και ενα κουπί με νερό....
Το δοκίμασε φίλος αλλά εγω , έχω τις επιφυλάξεις μου, ίσως φάνε και σκυλιά... Δεν ειναι επικύνδυνο..???
Τον δεύτερο τρόπο δεν το ειχα ξανακούσει :lol: :lol: αλλά όντως δουλευει???δεν μπορουν να κλασουν??? :lol: :lol:

Καλή συνέχεια φίλοι
Νίκος Α
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από marinos.a »

canis έγραψε:το ένα που άκουσα ότι είναι δοκιμασμένο και στη κύπρο και ότι δουλεύει είναι η ανάμυξη αλεύριου με γύψο και λίγη αναρή για μυρωδία.
αναρη....????? Ροκφορ ολαν να τους τραβά που τρία μίλια μακρυά.

ελπίζω μόνο να μην περάσει κανένας καλοφαγάς τζαι να τσιπποσει πάνω του
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από AndreasDr »

Μαρίνο πέ μου πού εννά βάλλεις ρόκφορ να ρέσσω ταπισώ με την τσαμαρέλλα, εννα την κάμω αμπέλι :lol:
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από Laurona »

marinos.a έγραψε:
canis έγραψε:το ένα που άκουσα ότι είναι δοκιμασμένο και στη κύπρο και ότι δουλεύει είναι η ανάμυξη αλεύριου με γύψο και λίγη αναρή για μυρωδία.
αναρη....????? Ροκφορ ολαν να τους τραβά που τρία μίλια μακρυά.

ελπίζω μόνο να μην περάσει κανένας καλοφαγάς τζαι να τσιπποσει πάνω του

Οχι ρε να τους βαλεις τζιε μιαν καντηλαν κρασιν χωρκατικον τζιε να τους αφηκεις τζιε εναν πουρο τζιε θκιο σπιρτα non safety, να τους καμεις ππασαες.

Ρε μα επελλανες? Εννα καταισιεψεις ετσι τυρι πας τες ποντιτζες?
οχι να κατσω σκοπια με το εαροβολο, να σου παιξω τρεις, τζιε τζινα που σου πα , φερτα ποδα κοντα μου :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από marinos.a »

φιλε μακάρι να επιτρεπόταν και θα εκαμνα εκατόμβες με το αεροβόλο.

έπαιξα 4-5 πέρσι με το φόβο των Ιουδαίων
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Έλεγχος επιβλαβών

Δημοσίευση από Laurona »

Τι εννοεις ρε φιλε?

Εισαι στην αυλη σου και κανεις σκοποβολη.Βλεπεις μια νυφιτσα πανω στην συκαμιαν.Παιζεις την.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ - ΕΠΙΒΛΑΒΗ”