Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Απάντηση
Γιατρός

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από Γιατρός »

VALENTINOS έγραψε:ΘΕΛΩ ΑΡΒΥΛΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ , ΕΛΑΦΡΙΑ, ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ , ΑΝΕΤΑ. ΑΛΛΑ ΑΛΗΘΚΕΙΑ . ΔΙΟΤΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ BERETTA ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΒΑΛΑΝ ΝΕΡΟ. ΕΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΗΑRT ΑΛΛΑ ΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝΤΕΞΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΕΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΙΝDLE TAIGA ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΒΑΡΕΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΕΤΑ . ΚΑΙ ΠΑΛΕ ΕΒΑΛΑΝ ΜΟΥ ΝΕΡΟ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ. ΤΕΛΙΚΑ TO GORE TEX EN 100% ADIABROXO? ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΑΝΤΩΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥ ΤΕΣ ΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΛΙΟ ΝΕΡΟ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΕΧΡΙ 200 ΕΥΡΟ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΠΕΡΚΕΙ ΕΒΡΩ ΤΠΤ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ....
Το goretex είναι λίγο χαμένη υπόθεση μακροχρόνια σε κυνηγετικές μπότες λόγο της τριβής σε τόσα διάφορα
δεν μιλώ για ορειβατικά μιλώ για κυνηγετικά-upland hunting boots
δεν υπάρχει εγγύηση για την στεγανότητα αναλόγως της χρήσης ειδικά με την τριβή σε βράχους/πέτρες/χόρτα κτλ
Τα μποτάκια με ένα κομμάτι δέρμα μπροστά και πίσω και πολύ καλές και ελάχιστες ραφές προτιμούνται
Meindl.Lowa,Harkila,danner,ecco όπως είπε και ο φίλος πιο κάτω,irish setter(red winds+ vasque ίδια εταιρεία ) κτλ είναι στην κορυφή της λίστας
Μην συγχίζεται το μαλακό και άνετο με το κυνηγετικό, τότε θέλεις Hiking boot και όχι hunting boot
Πάρε δέρμα με όσες πιο λίγες ενώσεις γίνεται και όχι συνθετικό υλικό και Βαλεντίνο αν τα συντηρούσες κανονικά θα κρατούσανε την στεγανότητα του νομίζω...ακόμα και το goretex θέλει βοήθεια για να κρατηθεί; πολύ καλό για ρούχα αλλά όχι για παπούτσια μακροχρόνια που έχουν παντού πολλή τριβή ( εκτός από τον πάτο)
Όπως και το όπλο θέλει την συντήρηση του
πιο κάτω μερικές εισηγήσεις
-irish setter wingshooter 808 για μένα ότι καλύτερο υπάρχει χωρίς να νομίζεις ότι φορείς τράκτορ στα πόδια σου PM outdoors αν δεν τα έχει παράγγειλε του τα
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_ ... ish+setter

http://www.seriousbirdhunting.com/2011/ ... gshooters/

-Κοίταξε και τα jack pyke που έφεραν τώρα H&A STROVOLOS
-Harkila αλλά αν πολλά ακριβά
-αυτά είναι καινούργια και συνδιάζουν hiking +hunting χαρακτηριστικά
http://www.ebay.co.uk/itm/New-w-Box-Iri ... 519cddcb97

μην πάρεις insulated η γνώμη μου ή μέχρι 200γρ αν έχεις παγωμένα πόδια/ καλύτερα να παίζεις με κάλτσες παρά με insulation
δοκίμασε τα με κάλτσες που θα φορεί συνήθως και περπάτα αρκετά εκεί μέχρι να αποφασίσεις
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΦΙΛΕ ΛΟΥΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΚΑΜΝΑ ΤΟΥΣ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ . ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΥΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από VALENTINOS »

682 GOLD E έγραψε:φιλε δοκιμασμενα τα BERETTA!!! Το ANDALO πολυ ελαφρυ και ξεκουραστο!! και λιγο πιο ενυσχημενο το FIAMMES αλλα οχι σαν τα MEINDL!!
ΦΙΛΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΒΕΡΕΤΤΑ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑΝ ΜΟΥ ΝΕΡΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ GORE TEX
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Γιατρός

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από Γιατρός »

VALENTINOS έγραψε:
682 GOLD E έγραψε:φιλε δοκιμασμενα τα BERETTA!!! Το ANDALO πολυ ελαφρυ και ξεκουραστο!! και λιγο πιο ενυσχημενο το FIAMMES αλλα οχι σαν τα MEINDL!!
ΦΙΛΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΒΕΡΕΤΤΑ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΑΝ ΜΟΥ ΝΕΡΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ GORE TEX
Βαλεντίνο κοίταξε τα και τούτα
Παρά να πάς από έξω προς τα μέσα πήγαινε αντίστροφα
Κάλτσες sealskinz http://www.sealskinz.com/index.php?main ... ex&cPath=1
Πρέπει να έχει στο ebay
Επομένως δεν αγοράζεις μπότες και χρησιμοποιείς αυτές που έχεις
WAFFEN
Full Member
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 18:15

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από WAFFEN »

συναδελφοι εγω εχω τα chiruca και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. προσοχη ομως να τα παρετε απο καταστημα του νεου αντιπροσωπου στην Κυπρο διοτι ο Στοχος τα ειχε μεχρι το 2009 οπου τοτε τα αναλαβε ο νεος αντιπροσωπος απο Λαρνακα. ο Στοχος πουλα πολυ παλιο στοκ μαλλον, οπως εμαθα.
KILLER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 21:11

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από KILLER »

Εγώ παίδες αγόρασα πέρισυ τα Viking τζαι πραγματίκά είβρα την ησυχία μου, όσες ώρες τζαι να περπατίσω όπου τζαι να περπατίσω το πόδι μου μένει ξεκούραστο τζαι στεγνό, φόρώ τα τζαι με κλάτσαν φτανήν, είδικά μες το αγιάζι του γεννάρη στο ποφύσημα νομίζω ότι έχουν θέρμανσην! Επερπάτησα τζαι μέσα σε ποταμό τζαι ούτε σταξιά μέσα! Έπιασα τα που την έκθεση πέρσι αλλά ο στόχος έχει τα 80 εύρο πίο φτηνά φέτος, πράγμα που με παραξένεψε πάρα πολλα. Έπιασα τα 190 Εύρω και τζίνοι πουλούν τα 112, ενώ αλλού κυμένονται στα 180-200 Εύρω.
Αν θέλεις για παιζοπορία πήγαινε στο Sport's Direct, ЕΣΕΛ, υπάρχουν κάτι πολλά ωραία μποτάκια σε πολλά καλη τιμή από το Ηνωμένο Βασίλειο!
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΛΙΟ ΠΡΑΜΑΤΑ. ΠΧ ΤΑ VIKING ΕΙΠΕ ΜΟΥ Ο Η&Α STROVOLOS TI PLEON ESTAMATHSEN TA TO ERGOSTASIO. ΕΙΧΕ ΤΑ HARKITA . ΑΡΕΣΑΝ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΘΕΚΤΙΚΑ. ΤΑ MEINDLE ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΠΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΣΑΓΕΙ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΩ ΥΨΗΛΗΣ ΤΙΜΗΣ . ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΑ DANNER ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΤΟΥΝ ΔΑΚΑΤΩ.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από VALENTINOS »

UP
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
ANTREAS KURTSXAAR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 10 Μαρ 2012, 22:51

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από ANTREAS KURTSXAAR »

E ΚΟΠΕΛΊΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΤΖΙΕ ΓΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΠΟΤΑ ΨΙΛΗ ΣΤΥΛ ΜΠΟΤΑΚΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΛΙΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ .ΕΙΔΑ ΠΟΥ ΤΟ CABELAS ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΕΝ ΝΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΦΟΡΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΠΟΥ ΑΜΕΡΙΚΗ!!!
Γιατρός

Re: Μπότες Παπούτσια για κυνήγι / πεζοπορία

Δημοσίευση από Γιατρός »

ANTREAS KURTSXAAR έγραψε:E ΚΟΠΕΛΊΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΤΖΙΕ ΓΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΠΟΤΑ ΨΙΛΗ ΣΤΥΛ ΜΠΟΤΑΚΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΛΙΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ .ΕΙΔΑ ΠΟΥ ΤΟ CABELAS ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΕΝ ΝΑ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΦΟΡΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΝ ΠΟΥ ΑΜΕΡΙΚΗ!!!
Αντρέα μου παράγγειλα τα από τον PM Outdoors
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”