Γυαλια Προστασιας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από virtualgreek »

isimerinos έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
Marios.S έγραψε:Σαββα

εγω εχω αυτα , τα οπια χρησιμιμοποιουν οι πεζοναυτεσ

Διαβασε reviews ποσοι γλυτωσαν στο Αφχανισταν με αυτα
http://www.esseyepro.com/

Marios
Φίλε Μάριε, τα έχω δει στο παρελθόν και είναι εντυπωσιακά. Δυστηχώς δεν είναι για το κυνήγι που τα θέλω αλλά για το σκοπευτήριο.

Έχω μπόλικα γυαλιά αλλά τελευταίως λόγο "νεότητας" άρχισε να αδυνατίζει η όραση στο κυρίαρχο μάτι, με αποτέλεσμα να αναλαμβάνει το αριστερό. Αυτό είναι γνωστό ως Cross-Dominance.

Η μαγκιά είναι να βρω γυαλιά σκοπευτικά που δεν χρειάζεται να μπει εσωτερικός σκελετός για με έξτρα φακούς. Δηλαδή η συνταγή να είναι ενσωματωμένη στους έγχρωμους φακούς.

Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.
Σ.
φιλε σαββα εξ οσων γνωριζω η μυωπια, πρεσβυωπια , αστιγματισμος κ,ο.κ δεν εχουν σχεση με cross dominance. αν ηταν ετσι με ενα ζευγαρι γυαλια ητα να διορθωνετο το πιο μεγαλο προβλημα που εχουν οι σκοπευτες
φιλικα νικολας
Όταν στο κυρίαρχο μάτι μειώνεται η όραση, και την στιγμή που δεν μπορείς να βάλεις γυαλιά μυωπίας και σκοπευτικά ταυτόχρονα (λόγο πχ. ότι σε ενοχλούν), κατά την διάρκεια του αγώνα λόγο αυξημένης πίεσης, άγχους, κούρασης κλπ, σε κάποιους δίσκους, το αδύναμο μάτι αναλαμβάνει προσωρινά για να υποβοηθήσει το κυριάρχο. Αυτό μπορεί να συμβεί σε 2-3 δίσκους κατά την διάρκεια μιας πούλας. Μπορεί να μην συμβεί καθόλου.

Σε αυτή την περίπτωση ο σκοπευτής μπορεί να κλείσει για 2-3 δευτερόλεπτα το αριστερό μάτι (στην περίπτωση δεξιού κυρίαρχου ματιού), για να "ξυπνήσει" και πάλι το δεξί κυρίαρχο μάτι. Άλλες λύσεις είναι επικολλητική ταινία πάνω στον αριστερό φακό, ή και ακόμη λίγη βαζελίνη, όση χρειάζεται για να λερώσει λίγο ο φακός και το αριστερό μάτι να μην βλέπει καθαρά.

Υπάρχουν και περιπτώσεις cross-dominance το οποίο είναι πιο μόνιμο και χρειάζεται άλλες λύσεις.

Εκτενέστερες πληροφορίες θα βρείτε σε ένα άρθρο που ετοιμάζω για την επόμενη έκδοση του περιοδικού.
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Marios.S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2012, 16:39

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από Marios.S »

Σαββα

ο Tim Greenwood master gunsmith και αρθογραφοσ στο Clay Shooting Magazine γραφει στο web site του τα το πιο κατω για κοιταξε το και μασ λεσ τι εγινε

Μαριοσ



Should you need optically corrective lenses, it is very important you go to an optician who understands the requirements of “centre of correction” for shooters. The best man I have so far found for the job is a gentleman called Cliffe at Patrick Duff Opticians www.patrickduffopticians.co.uk at Paddock wood in Kent.

He has now made numerous sets of lenses for some of our best shooters. The lenses in my frames are photocromatic clear to light bronze, with full anti glare coatings and are absolutely superb. He is also a really nice guy and willing to take the time to help us shooters cure our problems. In my case, he reduced the strength of correction in my left eye, leaving my right eye fully corrected and dominant.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από virtualgreek »

Marios.S έγραψε:Σαββα

ο Tim Greenwood master gunsmith και αρθογραφοσ στο Clay Shooting Magazine γραφει στο web site του τα το πιο κατω για κοιταξε το και μασ λεσ τι εγινε

Μαριοσ



Should you need optically corrective lenses, it is very important you go to an optician who understands the requirements of “centre of correction” for shooters. The best man I have so far found for the job is a gentleman called Cliffe at Patrick Duff Opticians http://www.patrickduffopticians.co.uk at Paddock wood in Kent.

He has now made numerous sets of lenses for some of our best shooters. The lenses in my frames are photocromatic clear to light bronze, with full anti glare coatings and are absolutely superb. He is also a really nice guy and willing to take the time to help us shooters cure our problems. In my case, he reduced the strength of correction in my left eye, leaving my right eye fully corrected and dominant.

Μπράβο! Κάτι τέτοιο ψάχνω, αλλά στην Κύπρο. Να του πάρω τα γυαλιά μου και να φτιάξουμε μαζί φακούς όπως πρέπει.

Έχω πάει σε 3-4 διαφορετικούς στην Κύπρο και ο καθένας από μία διαφορετική γνώμη. :cry:
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Marios.S
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2012, 16:39

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από Marios.S »

Σαββα
πάρε τον τηλέφωνο τους λες τι θέλεις του στέλνεις τα γυαλιά σου και καθαρίσες

Κύπρο δεν θα βρεις σίγουρα

Μάριος
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από Pathfinder »

γεια σας κοπελια

γυρευω γυαλια του ηλιου που να ειναι και προστασιας.Εχω ενα ζευγαρι με smoke-grey χρωμα φακων αλλα για τον ηλιο ειναι χαλια.Εχει κανενας σας κατι τετοιο?κατι που να ειναι δοκιμασμενο?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από cynergy »

Oakley sunglasses
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Γυαλια Προστασιας

Δημοσίευση από Pathfinder »

cynergy έγραψε:Oakley sunglasses
ειναι και προστασιας?
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”