Λαπηθιώτικα Μαχαίρια

Απάντηση
aantoni
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011, 12:05

Λαπηθιώτικα Μαχαίρια

Δημοσίευση από aantoni »

Κατά καιρούς αναφέρθηκαν από διάφορους στο φορουμ τα κυπριακά μαχαίρια και τσακκούθκια. Η αλήθεια είναι ότι πάντα είχα την απορία εαν υπήρχαν μαχαιροποιοί στην Κύπρο οπότε τελευταία όταν είχα την ευκαιρία ρώτησα 2-3 γηραιότερους για να με διαφωτίσουν. Πάντα έλεγα είναι δυνατόν να εξορύσσαμε τόσα μέταλλα και να μην υπήρχαν μεταλλουργοί στην Κύπρο για να κατασκευάζουν εργαλεία από τα μέταλλα?

Από ότι κατάλαβα και διαστάυρωσα, κάποτε υπήρχαν μάστορες σε διάφορα χωριά που έφτιαχναν μαχαίρια, τσιακκούθκια και εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι ντόπιοι χασάπηδες, γεωργοί, κυνηγοί κλπ. Τα καλύτερα μαχαίρια με το καλύτερο ατσάλι φτιάχνονταν στην Λάπηθο και ήταν γνωστά σαν τα Λαπηθιώτικα μαχαίρια. Δεν υπήρχε σπίτι στην Κύπρο που να μην είχε Λαπηθιώτικο μαχαίρι και είχαν αποκτήσει τόσο καλή φήμη που υπήρχαν εξαγωγές σε διάφορες γειτονικές χώρες. Υπάρχουν αναφορές που λένε ότι ο πυρπολητής Κωσταντίνος Κανάρης ήρθε στην Λαπηθο το 1821 και μετέφερε στρατιωτική βοήθεια (μαχαίρια) για τον αγώνα. Τα μαχαιράδικα αυτά ήταν κληρονομικά και η τέχνη μεταφερόταν απο γενιά σε γενιά και μετά τον πόλεμο του 1974 δυστυχώς χάθηκε αυτή η τέχνη...

Στο ψάξιμο μου βρήκα ένα λαπηθιώτικο μαχαίρι του παππού μου με το οποίο έσφαζε πάντα τον σχοίρο τα Χριστούγεννα. Απλή κατασκευή που δεν έχει καμιά σχέση με τα όμορφα σημερινά τσακκούθκια του εμπορίου, αλλά για εμένα η αξία του είναι τεράστια.

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν http://www.lapithos.org.cy/default.aspx?articleID=2916 αλλά και στο ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Λαπηθιώτικα Μαχαίρια

Δημοσίευση από Anthimos »

aantoni έγραψε:Κατά καιρούς αναφέρθηκαν από διάφορους στο φορουμ τα κυπριακά μαχαίρια και τσακκούθκια. Η αλήθεια είναι ότι πάντα είχα την απορία εαν υπήρχαν μαχαιροποιοί στην Κύπρο οπότε τελευταία όταν είχα την ευκαιρία ρώτησα 2-3 γηραιότερους για να με διαφωτίσουν. Πάντα έλεγα είναι δυνατόν να εξορύσσαμε τόσα μέταλλα και να μην υπήρχαν μεταλλουργοί στην Κύπρο για να κατασκευάζουν εργαλεία από τα μέταλλα?

Από ότι κατάλαβα και διαστάυρωσα, κάποτε υπήρχαν μάστορες σε διάφορα χωριά που έφτιαχναν μαχαίρια, τσιακκούθκια και εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι ντόπιοι χασάπηδες, γεωργοί, κυνηγοί κλπ. Τα καλύτερα μαχαίρια με το καλύτερο ατσάλι φτιάχνονταν στην Λάπηθο και ήταν γνωστά σαν τα Λαπηθιώτικα μαχαίρια. Δεν υπήρχε σπίτι στην Κύπρο που να μην είχε Λαπηθιώτικο μαχαίρι και είχαν αποκτήσει τόσο καλή φήμη που υπήρχαν εξαγωγές σε διάφορες γειτονικές χώρες. Υπάρχουν αναφορές που λένε ότι ο πυρπολητής Κωσταντίνος Κανάρης ήρθε στην Λαπηθο το 1821 και μετέφερε στρατιωτική βοήθεια (μαχαίρια) για τον αγώνα. Τα μαχαιράδικα αυτά ήταν κληρονομικά και η τέχνη μεταφερόταν απο γενιά σε γενιά και μετά τον πόλεμο του 1974 δυστυχώς χάθηκε αυτή η τέχνη...

Στο ψάξιμο μου βρήκα ένα λαπηθιώτικο μαχαίρι του παππού μου με το οποίο έσφαζε πάντα τον σχοίρο τα Χριστούγεννα. Απλή κατασκευή που δεν έχει καμιά σχέση με τα όμορφα σημερινά τσακκούθκια του εμπορίου, αλλά για εμένα η αξία του είναι τεράστια.

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν http://www.lapithos.org.cy/default.aspx?articleID=2916 αλλά και στο ιντερνετ.

Φιλε κι εγω συντοπιτης και με καταγωγη και απο Λαπηθο ..Ο μακαριτης ο παππους ειδικα μετα την εισβολη το " ποσκολιο" του στον συνοικισμο ηταν να καμνει τσιακκουθκια και μαχαιρια λαπηθκιωτικα .. Οντως ηταν και ειναι ξακουστα και περιζητητα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Λαπηθιώτικα Μαχαίρια

Δημοσίευση από Pathfinder »

Βαρτε καμια φωτογραφια να δουμε και εμεις ρε παιδες...δεν το ηξερα οτι ειχαμε τα δικα μας μαχαιρια...
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
aantoni
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011, 12:05

Re: Λαπηθιώτικα Μαχαίρια

Δημοσίευση από aantoni »

Pathfinder έγραψε:Βαρτε καμια φωτογραφια να δουμε και εμεις ρε παιδες...δεν το ηξερα οτι ειχαμε τα δικα μας μαχαιρια...
Κάποιες φωτό εδώ
https://www.google.com.cy/search?q=Lapi ... EQ_AUIBigB

Επίσης κάποιος από Πόλη Χρυσοχούς πουλά λαπιθιώτικα στο ebay οπότε γράψε "Cyprus Knife" και θα σου βγάλει. Ο συγκεκριμένος έχει και δαμασκηνά από ότι βρήκα μόλις τώρα
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: Λαπηθιώτικα Μαχαίρια

Δημοσίευση από Pathfinder »

aantoni έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Βαρτε καμια φωτογραφια να δουμε και εμεις ρε παιδες...δεν το ηξερα οτι ειχαμε τα δικα μας μαχαιρια...
Κάποιες φωτό εδώ
https://www.google.com.cy/search?q=Lapi ... EQ_AUIBigB

Επίσης κάποιος από Πόλη Χρυσοχούς πουλά λαπιθιώτικα στο ebay οπότε γράψε "Cyprus Knife" και θα σου βγάλει. Ο συγκεκριμένος έχει και δαμασκηνά από ότι βρήκα μόλις τώρα
Να σε καλα φιλε...νομιζω το ατομο που αναφερεσε το βρηκα πριν καιρο στο ebay, και με ενθουσιασε η δουλεια του γενικα.Μερακλης
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”