Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Δες Αντρεα μ το κοστος του καθενου την χρηση του κ γενικα την κατασταση του..απο τις επιλογες σου αφερω το τζιμνι γτ δεν υπαρχει λογος να υπαρχει..
Μεταξυ των αλλων 2 θα σ πω μονο πως το βιταρα υστερει στον αποθηκευτικο χωρο δλδ αν εχεις σκοπο να βαζεις 4 ατομα μεσα μαζι με οπλα κλπ θα δυσκολευτεις..αν ομως συνηθως θα εισαστε 2-3 ατομα τοτε το προβλημα υποφερετε..αν θα βαζεις κ σκυλλο μεσα τοτε 2 ατομα μονο θα μπορεις λογω χωρου πισω π εν πολλα στενο..αυτο εν το μονο μειονεκτημα κ βρισκω εγω..
Αν για σενα αξιζει το πιο λιγο κοστος αυτο το μειονεκτημα τοτε προχωρα..οπως τα εχουν τωρα με ενα ριμσουι γινεται κουκλα να παεις κ κατω κ πανω στα αγρια βουνα..
Ελπιζω να σε βοηθησα..

Μαριε οταν μιλουμε για ψυγειο μονο μπυρες εννοουμε!!!!κ οταν λεμε μπυρα εννοουμαι φυσικα ΚΕΟ!!!
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από Giorgoscy »

MARIOSE έγραψε:Φίλε Γιώργο καλημέρα,

Σε ευχαριστούμε διότι είναι σημαντική η άποψη κάποιου που είναι μέσα στα πράματα τζιαί είναι αμερόληπτος. 8-)

Το μόνο ερώτημα που έχω είναι το δίλημμα καινούριου VS μεταχειρισμένου τζιαί τούτον το ερώτημα νομίζω ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα. Εγώ έπιασα SUV πριν 6-7 χρόνια και εχρυσοπλήρωσα το καινούριο. Νομίζω ήταν λάθος η κίνηση μου... Αφού είμαι ψαράς-κυνηγός κτλ ίσως να έπρεπε να πάω σε ένα μεταχειρισμένο 5-6 χρονών. :roll:
Μαριε σε χαιρετω !
Η αποψη μου για αυτοκίνητα που τα τυρανιουμεν μες τα κατσαβραχα είναι ότι ένα καλο μεταχειρισμενον είναι ότι πρεπει ! Ισχυει το ότι πληρωνεις παιρνεις, αλλα θελει προσοχην στο ποιον εμπιστευομαστεν να μας το εβρει η να μας το τσιακκαρει ! Παράδειγμα τα διπλοκαμπινα που καινουργια εν πανάκριβα, εν θα εδιουν 35000 για καινουργιο HILUX ια να το παιρνω τζιηνην, αλλα ο επαγγελματιας που θα το δουλεφκει καθημερινα θα το πιασει καινουργιο γιατι θα καμει αποσβεση !
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Άβαταρ μέλους
Giorgoscy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 29 Αύγ 2010, 14:21
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από Giorgoscy »

admin έγραψε:
Giorgoscy έγραψε:Κοπελια επειδή εν η δουλεια μου τα αυτοκίνητα, εσπουδασα τα, ζιω τα και εχω αποψη, γνωμη και εμπειρεια την καταθέτω με ολη τη καλη διαθεση !

ΤΟΥΟΤΑ: Εν ο βασιλιας, ηρεμη δυναμη, αξιοπιστια, λλιον σφικτα στο δρομον αν και τα μοντελα που εν με καραολους μπροστα εν πολλα καλον το τζιηλημαν τους.
Αντιπρόσωπος πολλα καλος εχει αρκετον στοκ και αν δεν εχει φερνει σου τα σχετικα γληωρα.

ISUZU: Αυτοκινητο της αγαπης ! Γλυτζιην τζιηλημαν αλλα τα μεν παλια εσηκωνναν πεθαμενον που τη φασαριαν, τα δε τζιηνουρκα με τα ηλεκτρονικα αμαν πουν να χαλασουν με απλα λογια ΕΚΑΤΣΕΣ ΠΑΝΩ !
Αντιπρόσωπος με μικρο στοκ, ακριβες τιμες και αν κατι δεν το χει κατσε γαρε ψωφα ωςπου να το φερει.

ΜITSUBISHI: Ερωτας ! Πολυστροφον, τζιηλημαν απαικτον, μιλουμεν για νεα μοντελα παντοτε, αλλα νακκον τζιελεφον ειδικα αμαν εν δουλεμενον ! Εν θα σε προδωσει ευκολα αν και ο αντιπρόσωπος καμνει το γαλαν, υπαρχουν εξαρτήματα στο παζαριν σε τιμες νορμαλ !

NISSAN: Το Navara αν και εχει πολλιν δυναμην, καλον τζιηλημαν εχει καποια αδυνατα σημεια και ότι εξαρτημαν χρειαστείς ΕΝ ΦΟΝΟΣ ! Τα δε αυτόματα εν τα χωρτανεις πετρελαιο.
Από αντιπροσωπειαν εν καλοι πλεον !

Προσωπικη μου αποψη είναι ότι το ΤΟΥΟΤΑ εν ΤΟΥΟΤΑ, συν του ότι εν το μονο που ότι ωρα θελεις πουλας το χωρις να χασεις πολλα λεφτα.

Προσεκτικα που τες σαβουρες που κουβαλουν που την Αγγλια 9-10 χρονων λημενα σταμενα με μιαν φαουσαν μιλια πανω !

Φερνω και εγω αυτοκίνητα και ξερω τα κοστα. με τες τιμες που πουλουν οι πλείστοι μιλουμεν για βαρυδουλεμενα αυτοκίνητα !!!

Γιώργο θέλω να πιάσω ένα αυτοκίνητο απο Αγγλία σκέφτομαι ...σίγοθρα SUV με τετρακίνηση, το θέλω οικονομικό , όχι με μεγάλη κάσια για να μπορώ να κινούμε και μέσα στην πόλη.. Μου άρεσε το νέο το JEEP RENEGATE αν και φοβούμε λίγο τα σέρβισ και εξαρτήματα όπως επίσης και το νέο το vitara . Το Toyota rav4 το νέο δέν μου άρεσε... ποιά η άποψη σου...
Αν και τα Jeep εχουν έναν ιδιαιτερο στυλ και εχουν φανατικούς που δεν τα αλλαζουν εχουν σοβαρο θεμα στην Κυρπο με το σερβις και τα εξαρτήματα ! Το νέο το renegade ν και δεν το οδηγησα είμαι σιουρος ότι με 16 αλογα μηχανουδανπου του εβαλαν εν θα παει μακρια, ηδη υπαρχουν διαθέσιμα μεταχειρισμένα κυπριακα για πουλημαν ! Το πιο WRANGLER που εν 5-6 χρονων εχει το ενας φιλος που εν κυνηγος-ψαρας και δηλωνει ευχαριστημένος ! Το RAV4 αν και φανατικος με τα ΤΟΥΟΤΑ ποτε δεν μου αρεσεν φατσα αλλα εν μια επιλογή, αν θα το πιασεις πεζινα γιατι iesel εχουν θεματα ! Σε SUV για πραγματικον off road δεν νομιζω ότι υπαρχουν και επιλογες ! Το FREELANDER εν καλον off road SUV αλλα που αξιοπιστια και κοστος συντηρησης βαρτου ριγανη ! Τωρα για το VITARA το καινουριο εν ξερω και πολλα αλλα τρωσιν πεζιναν γενικα ειδικα όταν εχουν μικες μηχανες, εν νακκον τζιελεφα τα gearbox κτλ και γενικα είναι ότι πιο φτηνο υπαρχει στα γιαπονεζικα, οποταν αντιλαμβάνεσαι !

Ότι και να διαλέξεις μην παρασυρτεις πουμικρες μηχανες που ταχα εχουν νεες τεχνολογιες και ταχατες τραβουσιν κ πελλαρες των πωλητων ! Οι αμερικανοι λαλουσιν " there is no replacement for displacement" και εχουν απολυτο δικαιο ! Παράδειγμα τα qashqai που αμαν δουν ανηφορον φοουνται !!!
«Τα μεγαλύτερα ψέματα λέγονται ύστερα από το κυνήγι, κατά τη διάρκεια του πολέμου και πριν από τις εκλογές.» - Όττο φον Μπίσμαρκ
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Αριστε μου ενα καλο αυτοκινητο SUV με καλη τετρακινηση αδιαμφισβητητα ειναι το Land Cruiser..αν ψαξεις κ βρεις ενα καλο μεταχειρισμενο δεν θαχεις θεμα ειτε βουνο ειτε πολη ειτε θαλασσα..αυτοκινητο που δεν προδωνει..
Το Freelander το νεο με την 20αρα μηχανη κοιταξε το κ αξιζει ..
Ενα αλλο που εν το περιμενα να με ενθουσιασει τοσο εν το νεο X-Trail 16αρι πετρελαιο με τρομερη δυναμη 7ταχυτο..
Επηα τεστ με τον Πανικκο η τιμη του με 7 χρονια εγγυηση εν αξιοπιστο κ σιγουρα θα γινει αποσβεση..
Βαλτο μες τες επιλογες σ κ αν θελεις πηαινε δε το π κοντα κ να το τζυλησεις..
Περκει το πιασει κεινο η γυναικα γιατι επελλανε πας το Evogue να το περνω κ γω κυνηγι
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από MARIOSE »

Πάντως λεβέντες τα SUV σε παν σχεδόν παντού αλλά ΔΕΝ είναι off road αυτοκίνητα και σε δύσκολες καταστάσεις δεν μπορείς να το ρισκάρεις. Εδώ και περίπου 8 χρόνια που έχω το δικό μου βρήκα αρκετές περιπτώσεις στις οποίες δεν ρίσκαρα να το πάρω και έτσι αναγκαστικά έμενα πίσω από τόπους που ήθελα να πάω (και στο κυνήγι αλλά και στο ψάρεμα).
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από admin »

Κοπέλια εγώ τώρα και 10 χρόνια έχω το TOYOTA RUSH έν έσχει τοπο που δέν πήγα είτε κυνήγι είτε ψάρεμα και το χρησιμοποιώ κάθε μέρα στην δουλειά. Ετραβούσα βάρκα, καρότσα για σκύλους και είανι και το οικογενειακό μου αυτοκίνητο. Απο οικονομία είναι οκ πάω έρχομαι Λευκωσία με €20 , απο προβλήματα 0 τώρα είπα να αλλάξω να πάω σε νέα τεχνολογία. Το Rush ήταν 15άρι ..

έχω πάει test με το Suzuki το οποίο μου φάνηκε 'ελαφρύ' στο δρόμο χωρίς πολύ καλό πάτημα αλλά με καταναλώσεις πολύ χαμηλές και δυνατές βοηθητικές
Έχω πάει και test με το renegade το οποίο βγάινει σε 20 diesel και σε έκδοση off road 4Χ4 με ειδικά χαρακτηριστικά. Καταναλώσεις λίγο πιο πάνω απο του SUZUKI αλλά 1 λίτρο τα 100 η διαφορά. Τώρα to budget μου είναι 15 000 - 16 000 άρα για καινούργιο δέν πάω μάλλον μεταχειρισμένο απο Αγγλία. Η αλήθεια ότι σε JEEP βρίσκω αρκετά σε αυτή την τιμή , το ίδιο και σε SUZUKI αλλά πρός το σκετο SZ4 .
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από MARIOSE »

Καλημέρα Άριστε, μια διαφορά στα SUV είναι και το βάρος. Τα ελαφριά π.χ. το Jimny (ίσως και το Rush) σε βοηθούν περισσότερο. Το δικό μου λόγω βάρους (Ford Kuga 20 TDCi) "βολούσε" πολύ πιο εύκολα.
Δες το και αυτό το θέμα φίλε.

Από οικονομία είναι πάρα πολύ καλά (γύρω στα 7 combined) το ίδιο και από δύναμη αλλά και επιτάχυνση (καλύτερο και από βενζίνη).
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από admin »

είναι 4Χ4 ?
Προσέχουμε...για να έχουμε
Αχερκωτης
Full Member
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2015, 13:20

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από Αχερκωτης »

Αριστε μου με ετσι ποσο θα πρεπει να συμβιβαστεις..τα πιο αξιοπιστα με νεα τεχνολογια εν πιο ακριβα..
Επισης οι εκδοσεις 4χ4 εν πιο ακριβες κ σε καποιες εταιριες δεν υπαρχουν καν..
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Αυτοκίνητα (διπλοκάμπινα)

Δημοσίευση από MARIOSE »

admin έγραψε:είναι 4Χ4 ?
Ναι είναι Άριστε. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”