Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από mouzouris »

Την σημερινή εποχή δεν υπάρχει κανένας εμφανής λόγος που σαν κυνηγοί να μην προτιμήσετε ένα όπλο με εναλλασσόμενα τσιοκς. Αν βάλω στην ζυγαριά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους, η ζυγαριά γέρνει σαφώς υπέρ των πλεονεκτημάτων τους. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να έχουμε να λέμε.....
Ακόμα και ο Holland & Holland προσφέρει όπλα με εναλλασσόμενα τσιοκς (Briley).......
Ακόμα και στην πώληση του είναι πιο εύκολο να το δώσετε, παρά ένα με σταθερά τσιοκς.
Άβαταρ μέλους
thanos1981k
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 18:24
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από thanos1981k »

με τα εναλασωμενα με ενα οπλο κανεις ολα τα κυνηγια χωρις να μπλεκεις με πολα φυσιγγια η φυσιγγια διασπορας
αν καποιος ωμος κυνηγαει μονο ενα θυραμα π.χ. μονο λαγο και ξερει το φυσιγγι του καλο ειναι το σταθερο τσοκαρισμα
Εικόνα
ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Ανάλογά με το θήραμά και το όπλο και φυσίγγιο τότε θα βάλεις τα ανάλογα τσοκ, εγώ με όπλο 18.7 αυλό στο περδίκι βάζω 5-3 και τσίκλα 4-3 και φάσα 4-2 η 5-3 ανάλογά με την απόστασή που θα είναι τα πουλιά,
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

axerkwtis έγραψε:
με αφορμη την φωτογραφια που εβαλε ο μουζουρης αν γινεται καποιος να μας πει πως συντηρουντε και καθαριζονται τα τσιοκ και αν εχουν διαφορα αναλογα με το τυπο τους..εσωτερικα και εξωτερικα εννοω
Δεν είμαι ειδικός στο θέμα καθαρισμός αλλά ο τρόπος που χρησιμοποιώ είναι απλός. Ένα απλό ρούχο και λάδι καθάρσεως κάνει την δουλειά. Όταν βιδώνω τα chokes χρησιμοποιώ γράσο για λιπαντικό και ξανακαθαρίζω τις κάννες σε περίπτωση που μπήκε γράσο μέσα.
Άβαταρ μέλους
thanos1981k
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 18:24
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από thanos1981k »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Ανάλογά με το θήραμά και το όπλο και φυσίγγιο τότε θα βάλεις τα ανάλογα τσοκ, εγώ με όπλο 18.7 αυλό στο περδίκι βάζω 5-3 και τσίκλα 4-3 και φάσα 4-2 η 5-3 ανάλογά με την απόστασή που θα είναι τα πουλιά,
σε φασσα -λαγο δοκιμασε 2-3 ;)
Εικόνα
ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

thanos1981k έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Ανάλογά με το θήραμά και το όπλο και φυσίγγιο τότε θα βάλεις τα ανάλογα τσοκ, εγώ με όπλο 18.7 αυλό στο περδίκι βάζω 5-3 και τσίκλα 4-3 και φάσα 4-2 η 5-3 ανάλογά με την απόστασή που θα είναι τα πουλιά,
σε φασσα -λαγο δοκιμασε 2-3 ;)
φίλε Θάνο το όπλο μου εμένα στενοτουφεκαει γιαυτό προτιμώ 4-3 αντί 3-2 και εξάλλου αν πιάσει την φάσα κοντά με 3 νούμερο πάει για πέταμα :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”