Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από canastas »

Δεν ξέρω αν συζηθήκε ξανα αυτό το θέμα στο φόρουμ αλλά θα ήθελα να ακούσω διάφορες γνώμες τι πιστέυετε ποιά τσοκ αποδίδουν καλιτερα τα σταθερά ή τα βιδωτά τσοκ.... :ugeek:
THE BEST THERE IS
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Δυσκολο και ενδιαφερον το θεμα που ανοιγεις φιλε, αν και κυνηγω με 4-2 σταθερο τσιοκαρισμα θα ηθελα να εχω και ενα πολυτσιοκ γιατι κακα τα ψεματα σου δινει την ευκαιρια να προσαρμοσεις τα τσιοκ σου αναλογα με τη μορφολογια του εδαφους και το θηραμα που θα κυνηγησεις. Απο την αλλη πλευρα ομως με την εξελιξη στα φυσιγγια μπορεις με ενα σταθερο τσιοκ 4-2 να καλυψεις τις αναγκες σου και με το παραπανω. Με την ευκαιρια εχω και εγω μια ερωτηση αν μπορει καποιος να βοηθησει. Ισχυει οτι ενα 4 σταθερο τσιοκ ειναι ελαφρα ποιο κλειστο απο ενα 4 σε πολυτσιοκ (στο ιδιο μοντελλο οπλου και με τους ιδιους αυλους);
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.....
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ ΑΝΑΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΝΑΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ...ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?

ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ... ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΒΑΖΟΥΝ ΜΑΝΙΩΔΩΣ ΠΟΛΥΤΣΟΚ?

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΙΕΣΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΣΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ....ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ....ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥΤΣΟΚ....ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΑΓΟΡΑ(ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣ)ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΣΟΚ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΤΣΟΚ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ..ΤΟ ΠΟΛΥΤΣΟΚ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ!! :roll:

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ...ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ :)

ΦΙΛΕ ΜΟΥΖΟΥΡΗ ΤΙ ΛΕΣ???
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
AU-79
Full Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 11:13

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από AU-79 »

Εχω και εγω μια απορια αν οντως κανουν πιο σωστες κατανομες τα σταθερα τσοκ τοτε γιατι πολλοι σκοπευτες εχουν πολυτσοκ οπλα ? Στο αγωνιστικο κομματι που τους φταινε ακομα και τα ρουχα τους. Στο αγωνισμα του skeet....ενα παραδειγμα ειναι ο Γιωργος ο Αχιλλεος που χρησιμοποια τα teague τσοκ.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Σταθερα ή Βιδωτα την ιδια δουλεια κανουν στις μερες μας.

Μαλλον στην αρχη που εγιναν για πρωτη φορα Βιδωτα δεν ηταν τελειοποιημενα και οντως μπορει να ειχαν σημαντικες διαφορες στις κατανομες απο τα σταθερα. Τωρα με την εξελιξη της τεχνολογιας δεν υπαρχουν σημαντικες διαφορες που θα πρεπει να σκεφτεται ενας κυνηγος.

Το μονο πλεονεκτημα που προσωπικα βρισκω στα σταθερα τσιοκ ειναι οτι γλιτωνεις την συντηρηση του τσιοκ ξεχωριστα.

Με τα συγχρονα φυσιγγια οντως αλλαζεις τα σταθερα τσιοκ. Ομως δεν μπορεις να καμεις και πολλα πραματα οταν εχεις στενα σταθερα τσιοκαρισματα. Τα πιο ανοικτα τσικαρισματα τα προσαρμοζεις πιο ευκολα στις αναγκες σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Breda Pegaso την 24 Ιαν 2013, 23:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από kanaris »

καλησπερσ! οντως το πολυτσιοκ ειναι σπαζοκεφαλια! με ολα αυτα τα φυσιγγια που κυκλοφορουν μπορουμε να κανουμε τη δουλεια μας και με σταθερα τσοκαρισματα και μαλλον πιο ευκολα-αμεσα παρα με τα τσιοκ. εγω θελω να ρωτησω το εξης: εχω συνηθισει τοσα χρονια να βλεπω π.χ. τα σκητ οπλα που χρησιμοποιουσαν και χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι κυνηγοι στο χωριο μου να ειναι σταθερα σκητ-σκητ. αναφερομαι σε beretta 680 και 682 περασμενων δεκαετιων. τα τελευταια χρονια βλεπω π.χ. το 682 gold e υποτιθεται σκητ αλλα πολυτσιοκ! αυτο δεν το κατανοω. δηλαδη σε τι ειναι σκητ αυτο το οπλο? στο κοντακι? στο παρακοντακκο? στο βαρος? σε τι απο ολα αυτα?
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ενα οπλο ειναι skeet οταν εχει chokes skeet και κοντακι με κλισεις για skeet.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από kypros »

kanaris έγραψε:καλησπερσ! οντως το πολυτσιοκ ειναι σπαζοκεφαλια! με ολα αυτα τα φυσιγγια που κυκλοφορουν μπορουμε να κανουμε τη δουλεια μας και με σταθερα τσοκαρισματα και μαλλον πιο ευκολα-αμεσα παρα με τα τσιοκ. εγω θελω να ρωτησω το εξης: εχω συνηθισει τοσα χρονια να βλεπω π.χ. τα σκητ οπλα που χρησιμοποιουσαν και χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι κυνηγοι στο χωριο μου να ειναι σταθερα σκητ-σκητ. αναφερομαι σε beretta 680 και 682 περασμενων δεκαετιων. τα τελευταια χρονια βλεπω π.χ. το 682 gold e υποτιθεται σκητ αλλα πολυτσιοκ! αυτο δεν το κατανοω. δηλαδη σε τι ειναι σκητ αυτο το οπλο? στο κοντακι? στο παρακοντακκο? στο βαρος? σε τι απο ολα αυτα?

Οπλο σκεετ σημαινει κοντακι σκεετ, δηλαδη πιο χοντρο , πιο βαρετο, πιο μεγαλο pumb swell, πιο παχι ξυλο εκει που ακουμπα το μαγουλο και κλισεις σκεετ. Επισης παρακοντακο beavertail, δηλαδη το πλατι.

Πολλα καθαροαιμα σκεετ ειναι ακομα σταθερα τσιοκ σκεετ, οπως το 682 gold e skeet. Ομως καποια σκεετ ειναι και πολυτσιοκ πλεον και ο λογος οτι καποιοι αθλητες διαφοροποιουν τα τσιοκ τους ελφρα απο τα καθαρα σκεετ τσιοκς. Πχ η δευτερη καννη τους ειναι 4 αστρα εαν η τεχνικη τους αφηνει το δευτερο δισκο να ανοιξει αρκετα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από mouzouris »

Η πραγματικότητα είναι όπως τα αναφέρατε ποιο πάνω !
Το φαινόμενο της όχι και τόσο καλής κατανομής το βρίσκαμε στα όπλα φθηνής ποιότητας στις δεκαετίες 70/80.
Γι΄αυτό τον λόγο δεν υπήρχαν σκοπευτικά όπλα (skeet & trap) με εναλλάσομενα τσιοκς. Κανένας αθλητής δεν θυσίαζε την ποιότητα της κατανομής του. Ένας δίσκος σε ανέβαζε στο βάθρο ή σε κατέβαζε.
Για το κυνήγι δεν το συζητώ, είναι μεγάλο πλεονέκτημα η χρηστικότητα του όπλου.

Την σημερινή εποχή τα τσιοκς είναι καλοφτιαγμένα με σωστή εφαρμογή με την κάνη, καλό φινίρισμα και απόλυτα ομόκεντρα με τον αυλό της κάνης. Ακόμα και τα εργοστασιακά βγάζουν πολύ καλές κατανομές και τις περισσότερες φορές που αγοράζουμε τα after market δεν θα μας δώσουν αυτό που πραγματικά προσδοκούμε. Ο πίνακας δοκιμών είναι αυτός που λέει πάντα την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Τσαθέρα τσοκ Vs Βιδωτά τσοκ

Δημοσίευση από virtualgreek »

mouzouris έγραψε:Ο πίνακας δοκιμών είναι αυτός που λέει πάντα την αλήθεια.
+100000
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”